جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: قامت بلند امامت

نوشته
    2,831
    صلوات
    12328
    دلنوشته
    15
    دلنوشته
    ♥ هدیه به خانوم فاطمه معصومه سلام الله علیها ♥
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    78 روز 9 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1

قامت بلند امامت

قامت بلند امامت

حضرت رضا (علیه السلام) در وصف امام معصوم فرموده است:

الامام واحد دهره لا یدانیه أحد و لا یعادله عالم و لا یوجد منه بدل و لا له مثل و لا نظیر، مخصوص بالفضل کله من غیر طلب منه له و لا اکتساب؛ بل اختصاص من المفضل الوهاب(22) امام معصوم (علیه السلام) یگانه روزگار خویش است. هیچ کس در مقام و منزلت نزدیک به او نیست و هیچ عالمی همتای او نیست و کسی یافت نمی شود که جایگزین او باشد، مانند و همتایی ندارد. تنها اوست که به همه فضائل الهی اختصاص یافته بی آنکه آنها را تحصیل و کسب کند بلکه این فضائل ویژه، از سوی خداوند برتری بخش بسیار بخشنده است.

قامت بلند امامت

" فقط حیدر امیر المومنین است "

2. 4 کاربر مقابل از بی ریا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

3.  

نوشته
    2,831
    صلوات
    12328
    دلنوشته
    15
    دلنوشته
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    78 روز 9 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1

شرک در ولایت

شریک شدن و یا شریک قرار دادن کسی در ولایت امام معصوم توهمی است که از جانب خدا و رسولش سخت مورد مذمت واقع شده است.
    به نمونه ای از سرزنش ها توجه کنید:
    مردی از قبیله عدی می گفت:
    اجتمعت الی قریش فأتینا النبی (صلی الله علیه و آله و سلم) فقالوا: یا رسول الله انا ترکنا عیادة الأوثان واتبعناک فأشرکنا فی ولایة علی (علیه السلام) فنکون شرکاء فهبط جبرئیل علی النبی (صلی الله علیه و آله و سلم) فقال: یا محمد لئن أشرکت لیحبطن عملک. الآیة. قال الرجل: فضاق صدری فخرجت هاربا لما أصابنی من الجهد، فاذا أنا بفارس قد تلقانی علی فرس أشقر، علیه عمامة صفراء یفوح منه رائحه المسک. فقال: یا رجل لقد عقد محمد عقدة لا یحلها الا کافر أو منافق. قال: فأتیت النبی (صلی الله علیه و آله و سلم) فأخبرته فقال: هل عرفت الفارس؟ ذلک جبرئیل عرض علیکم ولایة ان حللتم العقد أو شککتم، کنت خصمکم یوم القیامة(23).
    گروهی از قریش نزد من گرد آمدند و با هم به نزد نبی اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) رفتیم. گفتند: ای پیامبر خدا، ما پرستش بتها را رها کرده و از تو پیروی کردیم. پس ما را در ولایت علی (علیه السلام) شریک کن تا در این امر شریک باشیم. فرشته وحی جبرئیل بر نبی اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) نازل شد و گفت: ای محمد! لئن أشرکت لیحبطن عملک(24) اگر کسی را شریک قرار دهی عملت فرو می ریزد. آن مرد گفت: از پاسخی که شنیدم، سینه ام تنگ شده بیرون آمدم و گریختم. ناگهان در راه با سواری رو به رو شدم که بر یک اسب سرخ رنگی سوار بود و عمامه ای زرد بر سر داشت و بوی عطر او فضا را آکنده می کرد، گفت: ای مرد! همانا محمد - بر رسالت خود - عقدی را بست که آنرا جز کافر و منافق نگسلد. آن مرد گفت: بلافاصله خدمت پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) شرفیاب شدم و جریان ملاقات خود را با آن اسب سوار به ایشان خبر دادم. پیامبر فرمود: آیا آن سوار را شناختی؟ او جبرئیل بود و بر شما ولایت را عرضه کرد. اگر این عقد را گسستید و یا در آن شک کردید، من در قیامت دشمن شما هستم.

قامت بلند امامت

5. 4 کاربر مقابل از بی ریا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

نوشته
    2,831
    صلوات
    12328
    دلنوشته
    15
    دلنوشته
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    78 روز 9 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1

مشرکان را بشناسیم

حضرت امام صادق (علیه السلام) در تفسیر آیه شریفه لئن أشرکت لیحبطن عملک فرمود:
    ان أشرکت فی الولایة غیره(25) اگر در ولایت علی (علیه السلام) کسی را شریک گردانی.
    پس افرادی غیر از امامان معصوم (علیه السلام) را در امر ولایت شریک قرار دادن همانند شرک به خدا، گناهی بزرگ و سبب ریزش اعمال است.
    عبدالکریم بن کثیر می گوید:
    حججت مع أبی عبدالله (علیه السلام)، فلما صرفا فی بعض الطریق صعد علی جبل فاشرف فنظر الی الناس فقال: ما أکثر الضجیج و أقل الحجیج! فقال له داود الرقی یابن رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم)! هل یستجیب الله دعاء هذا الجمع الذی أری؟ قال: ویحک یا أبا سلیمان ان الله لا یغفر أن یشرک به؛ ألجاحد لولایة علی (علیه السلام) کعابد وثن(26) با امام صادق (علیه السلام) حج گزاردم و وقتی به یکی از راه ها رسیدیم آن جناب بر کوی بالا رفت و بر اطراف نظر افکند و به حاجیان نگریست و فرمود: چه بسیار است شیون و زاری کننده و چه اندک است حج گزار! داوود رقی به آن حضرت عرض کرد: ای پسر رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) آیا خداوند دعای این جمعیت را که من می بینم مستجاب می کند؟ فرمود: وای بر تو ای أبا سلیمان، خداوند شرک ورزیدن به ذات مقدس خود را نمی بخشد و منکر ولایت علی (علیه السلام) همچون بت پرست است.
    حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) فرموده است:
    کذب من زعم انه یعرفنا هو مستمسک بعروة غیرنا(27) دروغ می گوید آن کس که می پندارد ما را می شناسد ولی به ریسمان دیگران چنگ زده است.
    از فرمایشات دیگر آن حضرت است:
    من ادعی الامامة و لیس بامام فقد افتری علی الله و علی رسوله و علینا(28) هر کس ادعای امامت کند و امام برگزیده خدا نباشد، بر خدا و رسولش و بر ما اهل بیت دروغ بسته است.

22) کافی ج 2، ص 1.2، ح 1، باب نادر جامع فی فل الامام و صفاته
    23) بحارالأنوار، ج 37، ص 161.
    24) قرآن مجید، سوره زمر، آیه 65.
    25) اصول کافی ج 1، 427، ح 76.
    26) بصائر الدرجات، ص 378، ح 15.
    27) بحارالأنوار، ج 25، ص 112، ج 8.
    28) بحارالأنوار، ج 25، ص 112، ح 8.

قامت بلند امامت

7. 4 کاربر مقابل از بی ریا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع