جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: انتصاب جانشین

نوشته
    2,831
    صلوات
    12328
    دلنوشته
    15
    دلنوشته
    ♥ هدیه به خانوم فاطمه معصومه سلام الله علیها ♥
    حضور
    78 روز 9 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1

انتصاب جانشین

انتصاب جانشین

ابن مسعود می گوید: روزی با رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در صحرا بودم آهی از سینه کشید که از غم و اندوه ایشان حکایت می کرد. علت را سؤال کردم.
    حضرت فرمودند: احساس می کنم که زندگی ام پایان یافته است.
    عرض نمودم: یا رسول الله، جانشین خود را تعیین بفرمائید. فرمود: چه کسی را به عنوان جانشین برگزینم؟
    گفتم: ابوبکر را. آن حضرت سکوت کردند و پس از مدتی آهی از سینه کشیدند که از اندوه و غم ایشان نشان داشت. مجددا همین سؤال و جواب بین ما تکرار شد و من گفتم: عمر را. باز آن حضرت سکوت اختیار کردند و بعد از مدتی از سینه، آهی جانسوز کشیدند. سپس من گفتم: علی بن ابی طالب را در این هنگام نیز با ابراز تأثر شدید، فرمودند: اگر چنین کنم، وظیفه خود را انجام خواهید داد؟ به خدا قسم، اگر تکلیف خود را که همان پیروی و اطاعت از ولایت اوست، انجام دهید؛ البته شما را به بهشت خواهد برد.(76)
    این داستان در منابع زیادی از اهل سنت آمده است.(77)

انتصاب جانشین

" فقط حیدر امیر المومنین است "

2.  

نوشته
    2,831
    صلوات
    12328
    دلنوشته
    15
    دلنوشته
    حضور
    78 روز 9 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1

اعتراف سعد به شایستگی حضرت علی علیه السلام

روزی، مردی از سعد پرسید: چرا علی بن ابی طالب تو را نکوهش نمود و تو چرا از او تخلف نموده ای؟
    سعد گفت: به خدا قسم این کار من خطای بزرگی بود که من مرتکب شدم. همانا به علی بن ابی طالب علیه السلام سه امتیاز داده شده است که اگر یکی از آنها به من عطا شده بود برای من از دنیا و آنچه در دنیاست، محبوب تر بود.
    به طور تحقیق رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم روز غدیر خم پس از حمد و ثنای خداوند فرمود: آیا می دانید که من به اهل ایمان اولی و سزاوارترم؟ گفتیم: آری، فرمود: بارخدایا، هر کس من مولای اویم، علی علیه السلام مولای اوست دوست بدار کسی را که او را دوست دارد و دشمن بدار کسی را که دشمن علی علیه السلام است.
    علی علیه السلام را در روز خیبر در حالی که به علت بیماری درد چشم جایی را نمی دید، به حضور پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم آوردند. رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم آب مبارک دهان خود را در چشمهای ایشان ریخت و درباره او دعا فرمودند.
    از برکت دعای آن حضرت، تا هنگام شهادتش دیگر مبتلا به بیماری چشم نگشت و خیبر با نیروی او گشوده و فتح گردید.
    روزی رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم در حالی که اصحاب نیز در مسجد بودند، دستور فرمودند که اصحاب مسجد را ترک کنند و او ار با حضرت علی علیه السلام تنها بگذارند. عباس گفت: یا رسول خدا ما را که وابسته و از قبیله تو هستیم هم مسجد را ترک کنیم؟ پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: آری. بیرون رفتن شما از مسجد و تنها ماندن من و علی علیه السلام به میل و اراده شخص من نیست بلکه بر حسب امر الهی و دستور خداوند است.(78)

انتصاب جانشین

نوشته
    2,831
    صلوات
    12328
    دلنوشته
    15
    دلنوشته
    حضور
    78 روز 9 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1

چهار منقبت از حضرت علی علیه السلام

حرث بن مالک می گوید: به مکه آمدم و سعد بن ابی وقاص را ملاقات نمودم و به او گفتم: آیا منقبتی از علی علیه السلام شنیده ای؟ سعد گفت: چهار منقبت درباره علی مشاهده نموده ام که اگر یکی از آنها را من داشتم، نزد من محبوب تر بود از این که مانند نوح در دنیا زندگی کنم و عمر طولانی داشته باشم. اولین منقبت این که، همانا رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم ابابکر را به عنوان ابلاغ سوره برائت به نزد مشرکین قریش فرستاد و او یک شبانه روز از مسافت را طی کرد. در این هنگام رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به علی علیه السلام فرمود: به دنبال ابوبکر برو و سوره برائت را از او بگیر و تو آن را ابلاغ نما. پس علی علیه السلام مأموریت را انجام داد و ابوبکر در حالی که گریه می کرد، برگشت و عرض کرد: یا رسول الله آیا درباره من آیه نازل شده؟
    آن جناب فرمودند: جز خیر چیزی نیست. همانا از طرف من تبلیغ نمی کند کسی امری را جز من و آن کسی که از اهل بیت من باشد.
    دومین منقبت این که ما با رسول خدا در مسجد بودیم. هنگام شب ندایی، در میان، شد که باید هر که در مسجد است، بیرون رود، مگر آل رسول صلی الله علیه و آله و سلم و آل علی علیه السلام ما با شتاب از مسجد خارج شدیم.
    فردا صبح، عباس بن عبدالمطلب نزد پیغمبر آمد و گفت: یا رسول الله عموهای خود را بیرون کردی و این پسر (حضرت علی علیه السلام) را در کنار خود جای دادی؟
    رسول خدا فرمود: من به میل خود این دستور را ندادم. همانا خداوند به این کار امر فرمود.
    سومین منقبت این که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم عمر و سعد را به سوی خیبر فرستاد، سعد مجروح شد و عمر برگشت.
    در این حال رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود که پرچم لشکر را به مردی خواهم داد که خدا و رسولش را دوست دارد و خدا و رسول نیز او را دوست دارند. سپس علی علیه السلام را طلبید. عرض کردند که به درد چشم مبتلا است ناچار حسب الامر آن جناب، علی علیه السلام را در حالیکه دست او را گرفته و او را می کشیدند، نزد پیغمبر آوردند. فرمود: چشم خود را بگشا. عرض کرد: نمی توانم. رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم آب دهان مبارک خود را در چشم علی علیه السلام افکند و با انگشت ابهام آنرا مالید و پرچم لشکر را به او عطا فرمود.
    منقبت چهارم. روز عید غدیر خم است که پیامبر در آن روز فرمود: که هر کس که من مولای او هستم، علی علیه السلام مولای اوست و این سخن را سه بار تکرار فرمودند.(79)

77) مثاقب، ص 68، البدایه، ج 7، ص 360.
    78) الغدیر، ج 1، ص 78.
    79) الغدیر، ج 1، ص 80.

انتصاب جانشین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع