صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: فضیلت زیارت امام حسین (ع)

نوشته
    2,969
    صلوات
    61340
    دلنوشته
    36
    دلنوشته
    برای سلامتی و تعجیل در فرج حضرت بقیة الله الاعظم (ارواحنا له الفداه) و قضای حوائج شیعیان اهل بیت(ع)
    مورد تشکر
    11,530 در 2,890 پست
    حضور
    118 روز 5 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

فضیلت زیارت امام حسین (ع)

فضیلت زیارت امام حسین (ع)
    بسم الله الرحمن الرحیم
    «السلام علی الحسین و علی علی بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین (علیهم السلام)»
    با سلام خدمت عاشقان ابا عبدالله الحسین (علیه السلام)
    مطالب این تاپیک برگرفته از کتاب شریف و ارزشمند کامل الزیارات تألیف علامه جلیل القدر و عظیم الشأن جهان تشیع ابن قولویه قمی (ره) می باشد
    امید است مورد توجه و پسند عزیزان واقع گردد...

ویرایش توسط شیعه اهل بیت(ع) : 2016/09/25 در ساعت 21:17

2.  

نوشته
    2,969
    صلوات
    61340
    دلنوشته
    36
    دلنوشته
    برای سلامتی و تعجیل در فرج حضرت بقیة الله الاعظم (ارواحنا له الفداه) و قضای حوائج شیعیان اهل بیت(ع)
    مورد تشکر
    11,530 در 2,890 پست
    حضور
    118 روز 5 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

باب اول: در بيان محبت حضرت رسول خدا (صلى الله عليه و آله) به حضرت امام حسن و امام حسين (عليهما السلام) و امر نمودن حضرت به محبت داشتن و ثواب محبت به آن دو بزرگوار

(حديث اول)
    پدرم رحمة الله عليه از سعد بن عبد الله بن ابى خلف و عبد الله بن جعفر حميرى و محمد بن يحيى عطار جملگى از احمد بن محمد بن عيسى و او از على بن حكم و غير محمد بن يحيى عطار از جميل بن دراج و او از برادرش نوح و از از اجلح و او از سلمة بن كهيل و او از عبد العزيز و او از حضرت على عليه السلام نقل نمود كه آن جناب فرمودند: رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمودند: اى على عليه السلام ! اين دو كودك يعنى حسن و حسين عليه السلام من را منصرف كرده اند از اينكه كسى بعد از ايشان را دوست داشته باشيم ، پروردگارم مرا امر فرمود كه ايشان و كسى ايشان را دوست دارد، دوست داشته باشم .

(حديث دوم)
    محمد بن احمد بن ابراهيم از حسين بن على زيدى و او از پدرش و او از على بن عباس و عبد السلام بن حرب جميعا نقل كرده ، عبد السلام بن حرب مى گويد: كسى كه حديث را از بكر بن عبد الله مزنى شنيده برايم از عمران بن حصين نقل نموده كه وى گفت : رسول خدا صلى الله عليه و آله بن من فرمودند: اى عمران ! هر چيزى در قلب جايگاهى دارد ولى جايگاه اين دو كودك از قلب من هرگز مكان خاصى نيست .
    عمران مى گويد: عرض كردم اى رسول خدا (ص) ! تمام قلب شما جايگاه اين دو است ؟
    حضرت فرمودند: اى عمران ! آنچه بر تو مخفى مانده بيش از آن است كه دانسته اى ، خداوند متعال من را به محبت ايشان امر فرموده است .

(حديث سوم)
    پدرم از سعد بن عبد الله و او از محمد بن حسين بن ابى الخطاب و او از كسى كه برايش حديث كرده و او از سفيان جرير و او از پدرش و او از ابى رافع و او از پدرش و او از جد وى و او از ابوذر غفارى نقل كرده كه فرمود:
    رسول خدا صلى الله عليه و آله من را به محبت امام حسن و امام حسين عليهما السلام امر فرمود پس من ايشان و كسى كه آنها را دوست داشته باشد دوست دارم زيرا رسول خدا صلى الله عليه و آله ايشان را دوست دارد.

(حديث چهارم)
    پدرم از عبد الله بن جعفر حميرى نقل نموده كه وى گفت :
    مردى كه نامش را فراموش كرده ام و از اصحاب ما بود از عبيد الله بن موسى و او از مهلهل عبدى و او از ابى هارون عبدى و او تز ربيعة السعدى و او از ابى ذرغفارى نقل كرد كه وى فرمود: رسول خدا صلى الله عليه و آله را ديدم كه حسن و حسين عليه السلام را مى بوسيد و مى فرمود:
    كسى كه حسن و حسين عليهما السلام و ذريه اين دو را دوست داشته و ايشان را خالصانه بخواهد آتش دوزخ هرگز صورتشان را نسوزاند اگر چه گناهان آنها به مقدار ريگ هاى بيابان باشد مگر آنكه گناهانشان ايشان را از ايمان خارج كرده باشند.

(حديث پنجم)
    محمد بن جعفر رزاز قرشى مى گويد:
    محمد بن حسين بن خطاب از حسن بن محبوب از كسى كه نامش را برده ، از على بن عابس ، از حجال ، از عمرو بى مرة از عبد الله بن سلمة از عبيده سلمانى ، از عبد الله بن مسعود نقل كرده كه وى گفت : از رسول خدا صلى الله عليه و آله شنيدم كه مى فرمودند:
    كسى كه مرا دوست دارد بايد اين دو كودك (امام حسن و امام حسين ) را هم دوست باشد چه آنكه خداوند من را به دوست داشتن اين دو امر فرموده است .

(حديث ششم)
    پدرم از سعد بن عبد الله و او از احمد بن محمد بن عيسى و او از پدرش و او از محمد بن عيسى و او از عبد الله بن مغيره و او از محمد بن سليمان بزاز و او از عمرو بن شمر و او از جابر و او از حضرت ابى جعفر عليه السلام نقل نموده كه آن جناب فرمودند: رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمودند:
    كسى كه مى خواهد به ريسمان محكم خدا كه حضرتش در قرآن از آن ياد كرده چنگ بزند بايد على بن ابى طالب عليه السلام و حسن و حسين عليهما السلام را دوست بدارد چه آنكه خداوند متعال از فوق عرش اين دو را دوست دارد.

(حدیث هفتم)
    پدرم از سعد بن عبد الله و او از احمد بن محمد و او از پدرش و نيز عبد الرحمن بن ابى نجران از شخصى و او از عباس بن وليد و او از پدرش و او از حضرت ابى عبد الله عليه السلام نقل نموده كه حضرت فرمودند: رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمودند:
    كسى كه نسبت به امام حسن وامام حسين عليهما السلام بغض داشته باشد روز قيامت خواهد آمد در حالى كه گوشت در صورت نداشته و شفاعت من شاملش نمى شود.

(حديث هشتم)
    ترجمه : محمد بن جعفر رزاز، از محمد بن حسين بن ابى ، از محمد بن اسماعيل از ابى المغرى ، از ابى بصير ، از حضرت ابى عبد الله عليه السلام نقل نموده كه آن جناب فرمودند:
    رسول خدا صلى الله عليه و آله مى فرمودند: نور چشمم زنان بوده و گل خوش بوى من حسن و حسين عليهما السلام مى باشند.

(حديث نهم)
    حسن بن عبدالله بن محمد بن عيسى از پدرش و او از حسن بن محبوب و او از كسى كه نامش را برده و او از على : عباس و او از منهال بن عمرو، و او از اصبغ و او از زاذان نقل كرده كه وى گفت :
    شنيدم حضرت صادق عليه السلام در قريه رحبه مى فرمودند:
    حسن و حسين عليهما السلام دو ريحانه (گل خوش بود) رسول خدا صلى الله عليه و آله مى باشند.

(حديث دهم)
    دسته اى از مشايخ و اساتيدم از جمله : پدرم و محمد بن حسن و على بن حسين جميعا از سعد بن عبد الله بن گ خلف از محمد بن عيسى بن عبيد و او از ابى عبد الله زكريا مومن و او از ابى مسكان و او از زيد مولاى ابن هبيره نقل كرده كه گفت : حضرت جعفر عليه السلام فرمودند: رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمودند:
    بگيريد ميان (جائى كه كمربسته مى شود) اين مرد انزع (به كسى گويند كه موى هاى دو طرف پيشانى او ريخته باشد) را زيرا او صديق اكبر بوده و تابعين خود را هدايت مى كند و كسى كه بر او سبقت گيرد از دين خدا خارج شود و آنكس كه او را مخذول و ذليل نمايد خداوند نابودش مى نمايد و كسى كه به او متوسل شود به خدا متوسل شده و آن كس كه به ولايتش اخذ نمايد خدا هدايتش نموده و هر كس كه ولايت او را ترك نمايد خداوند گمراهش كند و دو سبط امت من يعنى حسن و حسين عليهما السلام كه آندو فرزندان من هستند از ايشان مى باشند و امام و پيشوايان كه هاديان خلقند و همچنين حضرت قائم مهدى عليه السلام از فرزندان حسين عليه السلام هستند، بنابراين ايشان را دوست بدارید و با دشمنانشان دوستى نكنيد كه در اين صورت غضب پروردگار متوجه شما شده و در زندگانى دنيا ذليل و خوار خواهيد شد.

(حديث يازدهم)
    حسين بن على زعفرانى در رى برايم نقل نمود، وى گفت :
    يحيى بن سليمان ، از عبد الله بن خثيم و او از سعيد بن ابى راشد و او از يعلى بن مره نقل كرده ، وى گفت : رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمودند:
    حسين از من و من از حسين هستم ، كسى كه حسين را دوست بدارد خدا او را دوست دارد، حسين سبطى (نوه ای) است از اسباط (يعنى همان طورى كه حضرت يعقوب 12 اسباط داشت و هر كدام سبطى از اسباط بودند، پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله نيز 12 اسباط داشت كه حضرت سيد الشهداء عليه السلام سبطى از اين اسباط بودند).

(حديث دوازدهم)
    محمد بن عبد الله بن جعفر حميرى ، از ابى سعيد حسن بن على بن زكريا عدوى بصرى نقل كرده ، وى گفت : عبد الاعلى بن حماد البرسى برايم نقل نمود كه وهب از عبد الله بن عثمان ، از عسيد بن ابى راشد از يعلى العامرى ، وى مى گويد:
    از محضر رسول خدا صلى الله عليه و آله بيرون آمده و به صرف طعامى كه مدعو بودم حاضر شدم در آن مجلس حضرت حسين عليه السلام را ديدم كه با اطفال بازى مى كردند.
    پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله دو دست مبارك را باز كرده واو را به پيش خواندند، طفل (حضرت حسين عليه السلام ) شروع به پريدن به اين طرف و آن طرف نمود و پيامبر صلى الله عليه و آله از اين حركات مى خنديدند تا بالاخره او را گرفتند سپس يك دست مبارك را زير چانه اش و دست ديگر را پشت سرش قرار داد و دهان مبارك را روى دهانش ‍ گذارد و او را بوسيد و سپس فرمود:
    حسين از من و من از حسينم ، خداوند دوست دارد كسى را كه حسين را دوست دارد، حسين سبطى است از اسباط.

(حديث سيزدهم)
    از محمد بن عبد الله بن جعفر حميرى ، از ابى سعيد منقول است كه گفت : نصر بن على گفت : على بن جعفر از برادرش حضرت موسى بن جعفر عليه السلام نقل نموده كه آن جناب فرمودند:
    رسول خدا صلى الله عليه و آله دست حسن و حسين را گرفته سپس فرمودند:
    كسى كه اين دو طفل و پدر و مادرشان را دوست بدارد در روز قيامت با من هم درجه خواهد بود.

ویرایش توسط شیعه اهل بیت(ع) : 2016/09/30 در ساعت 01:33

4. تشكر

نوشته
    2,969
    صلوات
    61340
    دلنوشته
    36
    دلنوشته
    مورد تشکر
    11,530 در 2,890 پست
    حضور
    118 روز 5 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

باب دوم: در بيان خبر دادن جبرئيل (عليه السلام) از شهادت حضرت حسين بن على (عليه السلام)

(حديث اول)
    محمد بن جعفر رزاز قرشى كوفى مى گويد: محمد بن الحسين بن ابى الخطاب از محمد بن سنان ، از سعيد بن يسار يا غير او نقل كرده ، وى گفت : از حضرت ابا عبد الله عليه السلام شنيدم كه مى فرمود:
    هنگامى كه جبرئيل عليه السلام خبر شهادت حضرت ابا عبد الله الحسين عليه السلام را به پيامبر خدا صلى الله عليه و آله رساند آن جناب دست امير المومنين على عليه السلام را گرفته و مقدار زيادى از روز را با هم خلوت كرده و هر دو گريستند، و از يكديگر جدا نشدند مگر آنكه جبرئيل عليه السلام بر ايشان نازل شد و عرضه داشت : پروردگارتان سلامتان مى رساند و مى فرمايد: صبر نمودن را بر شما واجب و لازم نمودم .
    سپس حضرت فرمودند: هر دو صبر كرده و بى تابى نكردند.

(حديث دوم)
    پدرم از سعد بن عبد الله و او از احمد بن محمد عيسى و او از حسين بن على الوشاء و او از احمد بن عائذ و او از ابى سلمه سالم بن مكرم و او از حضرت ابى عبد الله عليه السلام نقل كرده كه آن حضرت فرمودند:
    زمانى كه حضرت فاطمه عليه السلام به حضرت سيد الشهداء سلام الله عليه باردار شدند جبرئيل عليه السلام به رسول خدا صلى الله عليه و آله نازل شد و عرضه داشت :
    حضرت فاطمه سلام الله عليها عنقريب فرزندى بياورد كه بعد از شما امتت او را مى كشند، پس هنگامى كه حضرت فاطمه عليه السلام به حضرت سيد الشهداء عليه السلام باردار شد از حملشان كراهت داشته و زمانى كه حمل را وضع نمودند از وضع آن نيز كراهت داشتند، سپس امام صادق عليه السلام مى فرمايد:
    آيا در دنيا مادرى را ديده ايد كه فرزندى بزايد و از آن كراهت داشته باشد؟ البته اين كراهت به خاطر اين بود كه حضرت مى دانستند كه اين مولود عنقريب كشته خواهد شد و در همين مورد آيه شريفه (و وصينا الانسان بوالديه حسنا حملته امه كرها و وضعته كرها و حمله و فصالون ثلثون شهرا) نازل شد.

نوشته
    2,969
    صلوات
    61340
    دلنوشته
    36
    دلنوشته
    مورد تشکر
    11,530 در 2,890 پست
    حضور
    118 روز 5 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

(حديث سوم)
    پدرم رحمه الله عليه از سعد بن عبد الله و او از محمد بن حماد و او از برادرش احمد بن حماد و از محمد بن عبد الله از پدرش نقل نموده كه گفت : از امام صادق عليه السلام شنيدم كه فرمودند:
    جبرئيل عليه السلام محضر مبارك رسول خدا صلى الله عليه و آله مشرف شد و عرضه داشت : اى محمد صلى الله عليه و آله ! سلام بر تو، آيا تو را به فرزندى كه امتت بعد از تو او را مى كشند بشارت ندهم ؟!
    حضرت فرمودند: من را به آن نيازى نيست .
    امام صادق عليه السلام فرمودند: جبرئيل به آسمان رفت سپس براى بار دوم نازل شد و نزد حضرت آمد و به آن جناب همان گفتار اولى را عرض نمود.
    حضرت فرمودند: من را به آن من را به آن نيازى نيست .
    پس جبرئيل به آسمان عروج كرد و بعد براى بار سوم محضر حضرتش مشرف شد و همان گفتار را تكرار كرد.
    حضرت فرمودند: من را به آن نيازى نيست .
    جبرئيل عرض كرد: پروردگارت اوصياء را در نسل او قرار مى دهد.
    حضرت فرمودند: بسيار خوب پذيرفتم .
    يا پس از آنكه جبرئيل گفتار مزبور را ايراد كرد سپس پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله ايستادند و تشريف بردند تا بر حضرت فاطمه عليه السلام وارد شدند و فرمودند: جبرئيل عليه السلام نزد من آمد و مرا به فرزندى كه پس از من امتم او را مى كشند بشارت داد.
    حضرت فاطمه عليه السلام عرض كردند: من را به او نيازى نيست .
    رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمودند: پروردگارم اوصياء را در نسل او قرار مى دهد.
    حضرت فاطمه عليه السلام عرضه داشتند: بسيار خوب پذيرفتم .
    امام صادق عليه السلام فرمودند:
    در اين هنگام حق تعالى اين آيه را نازل كرد: (حملته امه كرها و وضعته كرها) زيرا جبرئيل اعلام به كشتن آن فرزند نمود (فحملته كرها) يعنى كراهت داشت از اينكه كشته مى شود (و وضعته كرها) زيرا جبرئيل خبر داد كه او كشته مى شود.

نوشته
    2,969
    صلوات
    61340
    دلنوشته
    36
    دلنوشته
    مورد تشکر
    11,530 در 2,890 پست
    حضور
    118 روز 5 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

(حديث چهارم)
    محمد بن جعفر رزاز مى گويد: محمد بن الحسين بن الخطاب از محمد بن عمرو بن سعيد زيات نقل كرده كه گفت : شخصى از اصحاب برايم نقل نمود كه امام صادق عليه السلام فرمودند:
    جبرئيل عليه السلام بر رسول خدا صلى الله عليه و آله نازل شد پس عرض كرد: يا محمد صلى الله عليه و آله ! خداوند سلام مى رساند و بشارت مى دهد شما را به فرزندى كه از حضرت فاطمه عليه السلام متولد شده و امت پس از شما او را مى كشند.
    حضرت فرمودند: اى جبرئيل ! به پروردگار سلام من را برسان و عرض كن احتياج به چنين فرزندى كه از فاطمه سلام الله عليها متولد شود و بعد از مم امتم او را بكشند ندارم .
    امام صادق عليه السلام فرمودند:
    جبرئيل عليه السلام به آسمان بالا رفت و سپس به زمين فرود آمد و محضر رسول خدا صلى الله عليه و آله مشرف شد و همان گفتار را تكرار كرد.
    رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمودند: اى جبرئيل ! به پروردگارم سلام من را برسان و عرض كن احتياجى به چنين فرزندى كه از فاطمه سلام الله عليها متولد شود و بعد از من امتم او را بكشند ندارم .
    پس جبرئيل عليه السلام به آسمان بالا رفت و سپس به زمين فرود آمد و محضر رسول خدا صلى الله عليه و آله مشرف شد و عرض كرد. اى محمد صلى الله عليه و آله ! پروردگارت به تو سلام مى رساند و بشارت مى دهد كه امامت و ولايت و وصايت را در نسل اين مولود قرار مى دهد.
    پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله فرمود: راضى و خشنود شدم .
    سپس حضرت براى فاطمه سلام الله عليها خبر فرستاد ... و اظهار نمودند كه : خداوند به من بشارت داده كه فرزندى از شما متولد گشته و پس از من امتم او را مى كشند.
    حضرت فاطمه سلام الله عليها براى پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله خبر فرستاده واظهار كردند كه : به فرزندى كه امت بعد از شما او را بكشند نيازى ندارم .
    پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله خبر فرستادند كه : خداوند امامت و ولايت و وصايت را در نسل اين فرزند قرار داده .
    حضرت فاطمه سلام الله عليها براى رسول خدا خبر فرستادند كه راضى شدم .
    پس در حالى كه از مقتول واقع شدن آن فرزند كراهت داشت به او باردار گرديد و سپس در حالى كه از اخبار جبرئيل به مقتول واقع شدن آن مولود كراهت داشت بار حمل را بر زمين نهاد و مجموع دوران حمل و شير خوارگى آن طفل سى ماه بود تا آنكه به سن بلوغ و سپس به چهل سالگى رسيد و به درگاه الهى عرضه داشت :
    بار خدايا ! من را بر نعمتى كه به من و پدر و و مادرم عطاء فرمودى شكر، بيامرز، و به كار شايسته اى كه خشنودى تو در آن است موفق نما و فرزندان من را صالح گردان .
    توضیح: قابل توجه آنكه : اگر جناب سيد الشهداء به جاى (اصلح فى ذريتى ) عبارت اصلح لى ذريتى را ايراد مى كردند به طور قطع و حتم تمام ذريه آن جناب از پيشوايان مى شدند.
    لازم به تذكر است كه آن حضرت نه از حضرت فاطمه سلام الله عليها شير خوردند و نه از خانم ديگرى بلكه حضرتش را نزد نبى اكرم صلى الله عليه و آله مى آوردند و آن جناب انگشت ابهامشان را در دهان او مى گذاردند و سيد الشهداء عليه السلام به مقدار غذاى دو و سه روزشان را از انگشت حضرت مى مكيدند پس گوشت حضرت امام حسين عليه السلام از گوشت رسول خدا صلى الله عليه و آله و خونشان از خون حضرت تكوين يافت و هيچ مولودى در شش ماهگى متولد نگشته مگر حضرت عيسى بن مريم و حضرت امام حسين عليه السلام .

ویرایش توسط شیعه اهل بیت(ع) : 2016/09/30 در ساعت 02:02

نوشته
    2,969
    صلوات
    61340
    دلنوشته
    36
    دلنوشته
    مورد تشکر
    11,530 در 2,890 پست
    حضور
    118 روز 5 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

(حديث پنجم)
    پدرم و محمد بن الحسن جلمگى از محمد بن الحسن الصفار، از احمد بن محمد بن عيسى ، از ابن فضال ، از عبد الله بن بكير از بعضى اصحاب از حضرت ابى عبد الله علیه السلام نقل كرده كه ايشان فرمودند:
    حضرت فاطمه سلام الله عليها از آن جناب پرسيدند: شما را چه مى شود؟
    رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمودند: جبرئيل عليه السلام به من خبر داده كه امتم عنقريب حسين را مى كشند.
    پس فاطمه عليه السلام به جزع آمده و جامه خود را پاره كرد .
    رسول خدا صلى الله عليه و آله كه حال را مشاهده نمودند به آن حضرت خبر دادند كه يكى از فرزندان اين مولود مالك امور گشته و انتقام از قاتلين خواهد گرفت .
    پس از اين خبر حضرت فاطمه سلام الله عليها خشنود گشته و نفس مباركش آرام گشت .

نوشته
    2,969
    صلوات
    61340
    دلنوشته
    36
    دلنوشته
    مورد تشکر
    11,530 در 2,890 پست
    حضور
    118 روز 5 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

(حديث ششم)
    محمد بن حسن بن احمد بن وليد، از سعد بن عبد الله ، از محمد بن عيسى ، از صفوان بن يحيى ، از حسين بن ابى غنذر، از عمرو بن شمر، از جابر، از حضرت ابى جعفر عليه السلام نقل نموده كه آن جناب فرمودند: حضرت امير المومنين عليه السلام فرمودند:
    پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله به زيارت ما آمدند و قبلا ام ايمن براى ما شير و سرشير و خرما هديه داده بود لذا به منظور پذيرائى از حضرت ، آنها را مقابلش نهاديم .
    حضرت ميل فرموده سپس ايستادند و به گوشه اى از خانه تشريف برده و چند ركعت نماز خواندند و در آخرين سجده به شدت گريستند و احد از ما به منظور اجلال و تعظيم از آن وجود مبارك سئوال نكرد كه سبب گريستن شما چيست ولى حضرت حسين عليه السلام ايستاد سپس در دامن رسول خدا نشست.
    عرض نمود: اى پدر ! به منزل ما وارد شدى و هيچ چيز ما را اين مقدار مسرور ننمود سپس گريستى بطورى كه ما را مغموم و محزون كردى ، سبب گريستن شما چيست ؟
    رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود: پسرم هم اكنون جبرئيل عليه السلام نزد من آمد و به من خبر داد كه شما را مى كشند و قبور شما متفرق پراكنده است .
    حضرت سيد الشهداء سلام الله عليه عرض كرد: اى پدر ! چه ثوابى است براى كسى كه اين قبور متفرق و پراكنده را زيارت كند؟
    رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمودند: پسرم زائرين شما گروهى از امت من بوده كه درخواستشان از زيارت شما حصول بركت مى باشد و سزاوار است كه من روز قيامت به نزدشان رفته و آنها را از هول و وحشت قيامت رهانيده و از گناهانى كه كرده اند خلاصشان بنمايم و سپس حقتعالى آنها را در بهشت جاى مى دهد.

نوشته
    2,969
    صلوات
    61340
    دلنوشته
    36
    دلنوشته
    مورد تشکر
    11,530 در 2,890 پست
    حضور
    118 روز 5 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

(حديث هفتم)
    محمد بن حسن بن احمد بن وليد مى گويد: محمد بن ابى القاسم ماجيلويه ، از محمد بن على القرشى ، از عبيد بن يحيى ثورى ، از محمد بن حسين بن على بن الحسين از پدر بزرگوارشان ، ا جدشان ، از على بن ابى طالب عليه السلام نقل كرده كه آن حضرت فرمودند:
    رسول خدا صلى الله عليه و آله روزى به زيارت ما آمدند پس طعامى نزد آن جناب ندهيم و كاسه خرما و ظرف شير و سرشيرى كه ام ايمن براى مان هديه آورده بود را نيز در مقابل حضرت نهاديم ، آن جناب تناول فرموده و پس از فراغت ايشان از طعام ايستادم و آب روى دو دست مبارك ايشان ريخته و پس از آنكه حضرت دو دست خويش را شستند، دست هاى مرطوبى خود را به صورت و محاسن شريف كشيده سپس ايستادند و به مسجدى كه در يك طرف خانه بود تشريف برده و نماز گذارده و در آخر به سجده رفته پس در آن گريه طولانى نموده سپس سر از آن برداشتند و از ما اهل بيت احدى جرات نكرد سبب گريه آن حضرت را بپرسد.
    پس حضرت امام حسين عليه السلام ايستاده و آهسته آهسته جلو رفت تا خود را به آن جناب رساند و از حضرتش بالا رفت تا به روى ران هاى حضرت قرار گرفت پس سر به سينه رسول خدا صلى الله عليه و آله ، چانه را روى سر آن جناب نهاد سپس عرضه داشت : اى پدر ! چرا گريستى ؟
    رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمودند: امروز به شما نگريستم بسيار مسرور و خوشحال شدم به طورى كه پيش از آن چنين سرور و نشاطى در من پيدا نشده بود، پس جبرئيل بر من نازل شد و خبر داد كه شما كشته خواهيد شد و قبورتان پراكنده خواهد بود پس خدا را حمد و ستايش كرده و از خدا خير شما را در خواست نمودم .
    حضرت سيد الشهداء عليه السلام عرض كرد: اى پدر ! چه كسى قبور ما را زيارت مى كند و با اينكه از هم جدا و متفرقند به سر آنها خواهد آمد؟
    حضرت فرمودند: جماعتى از امتم ، و قصدشان از زيارت اين قبور احسان به من مى باشد و من نيز در قيامت به نزدشان حاضر شده و بازوهايشان را گرفته و آنها را از هول و وحشت و گرفتارى آن روز مى رهانم .

نوشته
    2,969
    صلوات
    61340
    دلنوشته
    36
    دلنوشته
    مورد تشکر
    11,530 در 2,890 پست
    حضور
    118 روز 5 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

باب سوم: سخن جبرئيل با رسول خدا (صلى الله عليه و آله) و اينكه امت بعد از شما حسين (عليه السلام) را مى كشند و نشان دادن سرزمينى را كه امام مظلوم (عليه السلام) در آن كشته مى شود به رسول خدا (صلى الله عليه و آله)

(حديث اول)
    پدرم رحمة الله عليه مى گويد: سعد بن عبد الله بن ابى خلف از احمد بن محمد بن عيسى ، از حسين بن سعيد، از نضر بن سويد، از يحيى بن حلبى ، از هارون بن خارجه ، از اب بصير، از حضرت ابى عبد الله عليه السلام نقل كرده كه آن حضرت فرمودند:
    جبرئيل عليه السلام نزد پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله آمد در حالى كه امام حسين عليه السلام در مقابل آن حضرت بازى مى كرد پس ‍ به رسول خدا صلى الله عليه و آله خبر داد كه عنقريب امت شما حسين را می كشند.
    امام صادق عليه السلام مى فرمايند: پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله از اين خبر به جزع و ناله آمدند.
    جبرئيل عليه السلام محضر مباركش عرضه داشت : مايل هستيد سرزمينى كه حسين عليه السلام در آن كشته مى شود به شما نشان دهم ؟
    امام صادق عليه السلام مى فرمايد:
    در اين هنگام فاصله بين مكان رسول خدا صلى الله عليه و آله و جائى كه حضرت سيد الشهداء عليه السلام در آن كشته شدند فرو رفته بطورى كه در مكان مزبور با هم ملاقات كرده سپس حضرت مقدارى از تربت و خاك آن مكان را برداشتند و سريع تر از چشم به هم زدن زمين گسترده شد.
    پس جناب رسول خدا صلى الله عليه و آله از آن مكان خارج شده در حالى كه مى فرمودند: خوشا به تو از خاكى كه دارى ، خوشا به حال كسى كه در اطراف و حوالى تو كشته مى شود.
    امام صادق عليه السلام مى فرمايند:
    صاحب و وزير سليمان نيز چنين كرد يعنى به كمك اسم اعظم بارى تعالى در زمين خسف (فرورفتگی) پدید آورد و بين تخت سليمان عليه السلام و عرش فرو رفت و تمام پستى و بلندى هاى آن پائين رفت به طورى كه اين دو قطع از زمين (جاى تخت و عرش ) با هم ملاقى شدند پس عرش چنان كشيده شد كه تصور نمودم از زير تخت من خارج گشت .
    امام صادق عليه السلام مى فرمايند:
    سريع تر از چشم به هم زدن زمين گسترده شد.

12. تشكر

نوشته
    2,969
    صلوات
    61340
    دلنوشته
    36
    دلنوشته
    مورد تشکر
    11,530 در 2,890 پست
    حضور
    118 روز 5 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

(حديث دوم)
    پدرم رحمة الله عليه از سعد بن عبد الله ، از محمد بن عبد الحميد عطار، از ابى جميلة مفضل بن صالح از ابى اسامه زيد شحام ، از حضرت ابى عبدالله عليه السلام نقل نموده كه حضرت فرمودند:
    جبرئيل عليه السلام در خانه ام سلمه خبر شهادت حضرت امام حسين عليه السلام را به رسول خدا صلى الله عليه و آله داد و شرح آن چنين است :
    حضرت امام حسين عليه السلام در خانه ام سلمه بر پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله وارد شد در حالى كه جبرئيل عليه السلام درمحضر رسول خدا صلى الله عليه و آله بود، جبرئيل عرضه داشت : امت شما اين (امام حسين عليه السلام ) را خواهند كشت .
    رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمودند: از آن خاكى كه خون او در آن مى ريزد مقدارى را به من نشان بده .
    جبرئيل ع يك مشت از آن را برداشت و وقتى به آن حضرت خواست نشان دهد خاك قرمز گرديد.

(حديث سوم)
    پدرم رحمة الله عليه از سعد از على بن اسماعيل بن عيسى و محمد بن الحسين بن ابى الخطاب و ابراهيم بن هاشم ، از عثمان بن عيسى ، از سماع بن مهران ، از مولانان ابى عبد الله عليه السلام حديثى مثل حديث گذشته را نقل كرده منتهى در آن اين فقره را افزوده :
    اين تربت پيوسته نزد ام سلمه بود تا از دنيا رفت رحمة الله عليها.

ویرایش توسط شیعه اهل بیت(ع) : 2016/09/30 در ساعت 14:04

14. تشكر

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع