صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سه پرسش نادر و جالب توجه

نوشته
    28
    صلوات
    10
    دلنوشته
    1
    دلنوشته
    از خدا میخاهم برای همه ی انسان ها تندرستی و رواندرستی باشد.
    مورد تشکر
    40 در 15 پست
    حضور
    1 روز 2 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

پرسش سه پرسش نادر و جالب توجه

سلام.خسته نباشید
    1-چگونه میتوانم به متن آنلاین قرایت قرآن به روایت های راویان یزید بن قیقاع مدنی و ابن محیصن و حسن بصری و یحیی بن مبارك یزیدی و اعمش دسترسی پیداكنم؟ لطفا نام یك سایت را كه همه ی اینها را داشته باشد معرفی كنید. بقیه را پیدا كرده ام فقط راه دسترسی به اینها را در اینترنت بگویید.اگر راه دیگری هم داشت بگویید.در سایتی که در زیر معرفی خواهم کرد روایت های مختلف آمده جز این چند تا که میخاهم راه دستیابی به آن را بگویید.

2-آیه ی 32 سوره ی مایده میگوید من اجل (با فتحه ی الف) ذلک به روایت عاصم از حفص ولی در روایت قرای دیگر مانند ابن وردان و ابن جماز از ابی جعفر من اجل(با کسره ی الف ) آمده است.میخاهم بدانم معنای آن چیست چون با اجل به معنای مدت که در عاصم آمده فرق دارد.لطفا تمام معانی اجل با فتحه ی الف و با کسره ی الف را در عربی بگویید.

3-در روایت ورش از نافع و نیز از طریق اصبهانی در اول آیه من با کسره ی م و فتحه ی ن آمده است.
    4-در دو روایت ابن وردان و ابن جماز از ابی جعفر من در اول آیه با کسره ی م و ن آمده است.
    میخاهم بدانم معانی من با تغییر اعراب را در این حالات در عربی بگویید.
    به سایت زیر بنگرید. برای اثبات وجود مطلب

http://www.nquran.com/index.php?group=ACompare&sora=5&aya=32

2.  

نوشته
    2,339
    صلوات
    1
    دلنوشته
    1
    دلنوشته
    سلام سلامتی میاره
    مورد تشکر
    5,838 در 1,923 پست
    حضور
    63 روز 8 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    2
    گالری
    5

با نام و یاد دوست

سه پرسش نادر و جالب توجه

کارشناس بحث: استاد هدی
    ویرایش توسط معین : 1395/07/07 در ساعت 12:38

نوشته
    2,949
    مورد تشکر
    7,874 در 2,480 پست
    حضور
    27 روز 20 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    124
    آپلود
    0
    گالری
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط امید ک نمایش پست
    سلام.خسته نباشید
    1-چگونه میتوانم به متن آنلاین قرایت قرآن به روایت های راویان یزید بن قیقاع مدنی و ابن محیصن و حسن بصری و یحیی بن مبارك یزیدی و اعمش دسترسی پیداكنم؟ لطفا نام یك سایت را كه همه ی اینها را داشته باشد معرفی كنید. بقیه را پیدا كرده ام فقط راه دسترسی به اینها را در اینترنت بگویید.اگر راه دیگری هم داشت بگویید.در سایتی که در زیر معرفی خواهم کرد روایت های مختلف آمده جز این چند تا که میخاهم راه دستیابی به آن را بگویید.
    با سلام و عرض ادب
    برای دریافت تلاوت آنلاین از قرائتهایی که مطرح فرمودید باید به سایتهایی که در زمینه تلاوت و قرائت قرآن فعالیت دارند مراجعه کنید مثل سایت دارالقران ،سایت تلاوت و ... .
    هر چند بنظر می رسد اگر از قرائتهای درخواستی شما نمونه ای وجود داشت ، در لینکی که خودتان ارائه دادید باید موجود می بود .با توجه به شاذ و نادر بودن قرائتهای یزید بن قیقاع مدنی و ابن محیصن و حسن بصری و یحیی بن مبارك یزیدی و اعمش ، اقبال چندانی به قرائت ،براساس روایات این افراد وجود ندارد لذا طبیعی است که تلاوتی - حداقل در سطح مطرح در میان قاریان قرآن- از قرائتهای فوق ،نیابید.

اليس الله بكاف عبده

الهی ای فلک هرگز نگردی اگر دور سرحیدر نگردی
    الهی ای نفس بی مهر زهرا درون سینه رفتی برنگردی

بشكند دستي كه هتك حرمت اين خانه كرد
    شيعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه كرد

حضرت زهرا (س) :
    كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد

نوشته
    2,949
    مورد تشکر
    7,874 در 2,480 پست
    حضور
    27 روز 20 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    124
    آپلود
    0
    گالری
    13

-آیه ی 32 سوره ی مایده میگوید من اجل (با فتحه ی الف) ذلک به روایت عاصم از حفص ولی در روایت قرای دیگر مانند ابن وردان و ابن جماز از ابی جعفر من اجل(با کسره ی الف ) آمده است.میخاهم بدانم معنای آن چیست چون با اجل به معنای مدت که در عاصم آمده فرق دارد.لطفا تمام معانی اجل با فتحه ی الف و با کسره ی الف را در عربی بگویید.
    بنده در این زمینه طی تحقیقی که کردم به نتیجه نرسیدم .البته همانگونه که مستحضرید بسیاری از اختلاف قرائتها ،ناشی از اختلاف لهجات بوده است و احتمال بسیار هست که "اجل"(به کسر الف) ناشی از همین اختلاف لهجات باشد و به همین دلیل در کتب مربوطه بصورت وجهی مجزا و کلمه ای با معنای جدید ومستقل ،مورد بررسی قرار نگرفته باشد .مثل اینکه فرض کنید شما کلمه ی " پدر" را به کسر پ و فتح دال ادا میکنید اما در یکی دیگر از لهجه های زبان فارسی ، همین کلمه را با همین معنایی که دارد به کسر پ وکسر دال ،ادا میکنند . در معنا هیچ تفاوتی نیست فقط ادای کلمه بر طبق دو لهجه مختلف بوده است . بنابراین ممکن است عدم پرداختن به کلمه "اِجل" در کتب لغت ،ناشی از همین اختلاف لهجه بدون تفاوت معنا باشد .

3-در روایت ورش از نافع و نیز از طریق اصبهانی در اول آیه من با کسره ی م و فتحه ی ن آمده است.
    4-در دو روایت ابن وردان و ابن جماز از ابی جعفر من در اول آیه با کسره ی م و ن آمده است.
    میخاهم بدانم معانی من با تغییر اعراب را در این حالات در عربی بگویید.

دقیقا توضیحات قبل برای این بخش سوال شما نیز صدق می کند .

موفق باشید

اليس الله بكاف عبده

حضرت زهرا (س) :
    كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد

نوشته
    28
    صلوات
    10
    دلنوشته
    1
    دلنوشته
    مورد تشکر
    40 در 15 پست
    حضور
    1 روز 2 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

بسیار سپاسگزار از پاسخ شما.

درباره ی روایات آن چند نفر سوالی دیگر دارم:پس اگر مطرح نیستند آیا در جهان اصلا چنین روایاتی نیست؟ یعنی دیگه از قدیم متن آن راویان شاذ بازنمانده فقط اسمش رو ما میدانیم و آن ها در طول زمان از بین رفته اند یا اینکه امروز کسانی هستند که با متن این راویان شاذ آشنا هستند و میدانند که چه تفاوت هایی دارد؟

نوشته
    2,949
    مورد تشکر
    7,874 در 2,480 پست
    حضور
    27 روز 20 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    124
    آپلود
    0
    گالری
    13

درباره ی روایات آن چند نفر سوالی دیگر دارم:پس اگر مطرح نیستند آیا در جهان اصلا چنین روایاتی نیست؟ یعنی دیگه از قدیم متن آن راویان شاذ بازنمانده فقط اسمش رو ما میدانیم و آن ها در طول زمان از بین رفته اند یا اینکه امروز کسانی هستند که با متن این راویان شاذ آشنا هستند و میدانند که چه تفاوت هایی دارد؟
    با سلام و عرض ادب
    چرا این روایات موجودند اما به دلیل اینکه قرائات شاذ ونادری هستند ، تلاوت قرآن بر مبنای آن یا صورت نمیگیرد و یابسیاربندرت ،قاری قرانی ،انها را تلاوت میکند قطعا به دلیل اینکه قرائتهای مستند و محکم و قابل اعتماد تری از این قرائات شاذ موجود است ،اعتبار قرائت قاری هم به این است که قرائتی مستند ومعتبر و شناخته شده داشته باشد .
    چنین قرائات شاذی در کتب تخصصی قرائات ،موجودند و ازبین نرفته اند .حد اقل حدود ششصد عنوان کتاب در قرائات سبعه و عشره وجود دارد که در این باب به بحث و تحقیق تخصصی نشسته اند .
    مانند:
    غاية النهاية فى طبقات القراء, 2 جلد, محمد بن محمد بن على بن يوسف الجزرى
    القرائات, محمّدبن جريربن زيدالطبرى
    القرائـات, عبدالله بن سليمان بن اشعث السجستـانى
    برخی از عناوین کتابها در موضوع قرائات سبعه وعشره را میتوانید در لینک زیر دنبال کنید :
    http://maarefquran.org/index.php/page,viewArticle/LinkID,269

موفق باشید

ویرایش توسط هدی : 1395/07/12 در ساعت 21:18
    اليس الله بكاف عبده

حضرت زهرا (س) :

نوشته
    28
    صلوات
    10
    دلنوشته
    1
    دلنوشته
    مورد تشکر
    40 در 15 پست
    حضور
    1 روز 2 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

میشه اگر زحمتی نیست برام یکی دو تا نقل قول از جاهایی از این کتاب ها بیاورید که اختلافات یکی از اون قرایات شاذ با روایت عاصم از حفص رو اورده؟
    من که چیزی درباره ی اون کتاب ها از اینترنت پیدا نکردم اگر ترجمه ی پارسی اون ها را به پی دی اف دارید بگذارید.
    با تشکر

نوشته
    28
    صلوات
    10
    دلنوشته
    1
    دلنوشته
    مورد تشکر
    40 در 15 پست
    حضور
    1 روز 2 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

میشه زودتر برام نقل قول کنید خانم هدی

نوشته
    2,949
    مورد تشکر
    7,874 در 2,480 پست
    حضور
    27 روز 20 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    124
    آپلود
    0
    گالری
    13

با سلام و عرض تسلیت ایام

من به متن کتابها دسترسی ندارم باید به کتابخانه های تخصصی جهت دسترسی به کتابها مراجعه کنید (حتی اگر کتابهای نامبرده بالا را نداشته باشند در قفسه کتب علوم قرانی ،کتبی در اختلاف قراءات باید موجود باشد).اما اگر صرفا متن کتب راجهت رویت اختلافات لازم دارید ،در همان لینکی که فرستاده بودید به تفکیک قرائات عشره ، اختلافات ،قابل رویتند ضمن اینکه برای هر قرائت ،صاحبان قرائات را نیز آورده است.مثل این مورد:
    http://www.nquran.com/index.php?grou...&sora=5&aya=32

اليس الله بكاف عبده

حضرت زهرا (س) :

نوشته
    28
    صلوات
    10
    دلنوشته
    1
    دلنوشته
    مورد تشکر
    40 در 15 پست
    حضور
    1 روز 2 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

من فقط قرایات شاذ را میخام متنش رو ببینم.اون صفحه شاذ رو نداره.

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع