جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا احترام به پدر مادر به معنی سکوت کامل است ؟

نوشته
    612
    صلوات
    118
    دلنوشته
    9
    دلنوشته
    ای
    مورد تشکر
    3,277 در 607 پست
    حضور
    55 روز 14 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

آیا احترام به پدر مادر به معنی سکوت کامل است ؟

سلام

احترام به پدر و مادر در دین ما از واجبات می باشه ، و بی احترامی هم خیلی گرون تموم میشه !

کلی حدیث و آیه هم داریم !

اما سوالی که بنده داشتم اینه که آیا ما باید نسبت به تمام رفتار های پدر و مادر مون سکوت کنیم تا بی احترامی نباشه ؟

یعنی اگه رفتاری در پدر و مادر هست که باعث ناراحتی ما میشه نباید بهشون بگیم ؟ ،

مثلاً مشکل های که خودم دارم ، رانندگی کردن با سرعت بالا و مخاطره آمیز پدر ، صحبت کردن همراه با فریاد ، یا کلماتی که باعث ناراحتی ما میشه را نباید بهشون بگیم ؟ ...

آخه شخصی به بنده گفتن در دین ما باز خواست کردن پدر و مادر درست نیست ! و منم تابحال چنین چیزی نه خونده بودن نه شنیده بودم ! کمی به شک افتادم .

نهی از منکر و امر به معروف کردن پدر و مادر چطور ؟

یا قائم آل محمد

2.  

نوشته
    2,357
    صلوات
    1
    دلنوشته
    1
    دلنوشته
    سلام سلامتی میاره
    مورد تشکر
    5,889 در 1,944 پست
    حضور
    63 روز 19 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    2
    گالری
    5

با نام و یاد دوست

آیا احترام به پدر مادر به معنی سکوت کامل است ؟

کارشناس بحث: استاد حنیف

نوشته
    251
    مورد تشکر
    1,277 در 246 پست
    حضور
    11 روز 2 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط رضـا نمایش پست
    احترام به پدر و مادر در دین ما از واجبات می باشه ، و بی احترامی هم خیلی گرون تموم میشه !

کلی حدیث و آیه هم داریم !

اما سوالی که بنده داشتم اینه که آیا ما باید نسبت به تمام رفتار های پدر و مادر مون سکوت کنیم تا بی احترامی نباشه ؟

یعنی اگه رفتاری در پدر و مادر هست که باعث ناراحتی ما میشه نباید بهشون بگیم ؟ ،

مثلاً مشکل های که خودم دارم ، رانندگی کردن با سرعت بالا و مخاطره آمیز پدر ، صحبت کردن همراه با فریاد ، یا کلماتی که باعث ناراحتی ما میشه را نباید بهشون بگیم ؟ ...

آخه شخصی به بنده گفتن در دین ما باز خواست کردن پدر و مادر درست نیست ! و منم تابحال چنین چیزی نه خونده بودن نه شنیده بودم ! کمی به شک افتادم .

نهی از منکر و امر به معروف کردن پدر و مادر چطور ؟
    بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و ادب و احترام

همانطور که فرمودید احترام به والدین در اسلام بسیار سفارش شده و حتی در قرآن، کنار توحید قرار گرفته است.

اما احترام لزوما به معنای سکوت نیست.

می توانید با والدینتان با رعایت احترام کامل صحبت کرده و در صورت لزوم تذکر بدهید و حتی به ایشان بگویید که از کارشان ناراحت شده اید.

اینکه چطور تذکر دهید که موجب ناراحتی و کدورت ایشان نشود، هنر شماست.

با هر کسی به طریقی می توان صحبت کرد و از راهی می توان در او اثرگذار بود.

صحبت کردن با والدین و حل و فصل کردن مشکلات، بازخواست کردن نیست؛ به شرطی که به احسن وجه انجام شود.

به هرحال مراقب باشید که ایشان را ناراحت نکرده و همواره از خودتان راضی نگه دارید که خیر دنیا و آخرت در دعای والدین به خصوص مادر نهفته است.

در پناه حق باشید.

آیا احترام به پدر مادر به معنی سکوت کامل است ؟قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم "اٍنّی بُعِثتُ لِأُتَمِّمَ مَکارِمَ الأَخلاق"

نوشته
    612
    صلوات
    118
    دلنوشته
    9
    دلنوشته
    ای
    مورد تشکر
    3,277 در 607 پست
    حضور
    55 روز 14 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط حنیف نمایش پست

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و ادب و احترام

همانطور که فرمودید احترام به والدین در اسلام بسیار سفارش شده و حتی در قرآن، کنار توحید قرار گرفته است.

می توانید با والدینتان با رعایت احترام کامل صحبت کرده و در صورت لزوم تذکر بدهید و حتی به ایشان بگویید که از کارشان ناراحت شده اید.

صحبت کردن با والدین و حل و فصل کردن مشکلات، بازخواست کردن نیست؛ به شرطی که به احسن وجه انجام شود.

به هرحال مراقب باشید که ایشان را ناراحت نکرده و همواره از خودتان راضی نگه دارید که خیر دنیا و آخرت در دعای والدین به خصوص مادر نهفته است.

در پناه حق باشید.
    سلام

خیلی ممنون .

یک سوال دیگه هم داشتم ،

مستقیم از خودم میگم ؛ اگر در گذشته رفتار ، کلام و عمل پدرم باعث شده باشه که دلم از پدرم کمی سیاه شده باشه ، و هر تلاشی انجام میدم از دلم بیرون نمیره ، اگر محبتی ، خوبی و یا تلاشی بکنم که بر خلاف دلم باشه و فقط به خاطر خدا باشه ، ایا این رفتار من دروغ حساب میشه ؟

یا قائم آل محمد

نوشته
    251
    مورد تشکر
    1,277 در 246 پست
    حضور
    11 روز 2 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط رضـا نمایش پست
    مستقیم از خودم میگم ؛ اگر در گذشته رفتار ، کلام و عمل پدرم باعث شده باشه که دلم از پدرم کمی سیاه شده باشه ، و هر تلاشی انجام میدم از دلم بیرون نمیره ، اگر محبتی ، خوبی و یا تلاشی بکنم که بر خلاف دلم باشه و فقط به خاطر خدا باشه ، ایا این رفتار من دروغ حساب میشه ؟
    عرض سلام مجدد

خیر به هیچ وجه.

در حقیقت این یک تلاشی ست در جهت رضای خدا و خلاف نفس.

یعنی با اینکه از پدرتان دلخور هستید، ولی برخلاف خواسته نفستان که ایجاد ناراحتی و بدی را می طلبد، به او توجهی نکرده و طبق فرمان الهی به پدرتان محبت می کنید.

این هرگز مصداق دروغگویی یا حتی ریاکاری نیست و ای بسا نوعی مبارزه و جهاد با نفس باشد.

آیا احترام به پدر مادر به معنی سکوت کامل است ؟قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم "اٍنّی بُعِثتُ لِأُتَمِّمَ مَکارِمَ الأَخلاق"

نوشته
    251
    مورد تشکر
    1,277 در 246 پست
    حضور
    11 روز 2 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

بسم الله الرحمن الرحیم

سوال: آیا احترام به پدر مادر به معنی سکوت کامل است ؟
    یعنی اگه رفتاری در پدر و مادر هست که باعث ناراحتی ما میشه نباید بهشون بگیم ؟
    اگر در گذشته رفتار ، کلام و عمل پدرم باعث شده باشه که دلم از پدرم کمی سیاه شده باشه ، و هر تلاشی انجام میدم از دلم بیرون نمیره ، اگر محبتی ، خوبی و یا تلاشی بکنم که بر خلاف دلم باشه و فقط به خاطر خدا باشه ، ایا این رفتار من دروغ حساب میشه ؟

پاسخ: احترام به والدین در اسلام بسیار سفارش شده و حتی در قرآن، کنار توحید قرار گرفته است.

و اما محبت به والدین در حالیکه طبق میل باطینی تان نیست، در حقیقت فرمانبرداری خداوند و تلاشی ست در جهت رضای او و خلاف نفس.

یعنی با اینکه از پدرتان دلخور هستید، ولی برخلاف خواسته نفستان که ایجاد ناراحتی و بدی را می طلبد، به او توجهی نکرده و طبق فرمان الهی به پدرتان محبت می کنید.

این هرگز مصداق دروغگویی یا حتی ریاکاری نیست و ای بسا نوعی مبارزه و جهاد با نفس باشد.

در پناه حق باشید.

8. تشكرها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع