صفحه 3 از 5 نخست 12345 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا برای جهاد در راه خدا رضایت همسر و یا والدین واجب است ؟!

نوشته
    6,448
    مورد تشکر
    25,158 پست
    حضور
    70 روز 22 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط نور نمایش پست
    در جایی که جهاد واجب میشود، رضایت والدین و همسر شرط نیست.
    سلام
    در چه جاهائی جهاد واجب می شود؟
    الان منی که تنها سرپرست خانواده هستم و هیچ برادری ندارم و پدرم هم فوت شده اگر جنگی بین مسلمین و کفار در بگیرد جهاد بر من واجب است یا خیر؟
    به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.

نور آنلاین نیست. کارشناس پاسخگوی انجمن فقه و احکام شرعی

نوشته
    557
    مورد تشکر
    1,416 پست
    حضور
    18 روز 10 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط سلمان فارسی نمایش پست
    سلام
    در چه جاهائی جهاد واجب می شود؟
    الان منی که تنها سرپرست خانواده هستم و هیچ برادری ندارم و پدرم هم فوت شده اگر جنگی بین مسلمین و کفار در بگیرد جهاد بر من واجب است یا خیر؟
    با سلام و احترام

جهاد واجب کفائی است پس اگر افراد دیگر برای مبارزه در میدان باشند و کفایت می کند بر بقیه واجب نمی شود.

همواره موفق و موید باشید

نوشته
    6,448
    مورد تشکر
    25,158 پست
    حضور
    70 روز 22 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

جهاد واجب کفائی است پس اگر افراد دیگر برای مبارزه در میدان باشند و کفایت می کند بر بقیه واجب نمی شود.
    سلام
    حال آمدیم عده ای نرفتند به جنگ و جبهه های حق علیه باطل با کمبود شدید نیرو مواجه شد دقیقا مثل سال های 65 الی 67 آن وقت تکلیف چیست؟
    خیلی از شهدائی که در اواخر جنگ شهید شدند به دلیل کمبود نیرو تقریباً اجباری به جنگ رفتند آن وقت تکلیف چیست.حال آمدیم ما را به اجبار فرستادند آن وقت تکلیف خانواده ما و خانواده های مشابه ما چه می شود؟
    به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.

نوشته
    557
    مورد تشکر
    1,416 پست
    حضور
    18 روز 10 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    حال آمدیم عده ای نرفتند به جنگ و جبهه های حق علیه باطل با کمبود شدید نیرو مواجه شد دقیقا مثل سال های 65 الی 67 آن وقت تکلیف چیست؟
    خیلی از شهدائی که در اواخر جنگ شهید شدند به دلیل کمبود نیرو تقریباً اجباری به جنگ رفتند آن وقت تکلیف چیست.حال آمدیم ما را به اجبار فرستادند آن وقت تکلیف خانواده ما و خانواده های مشابه ما چه می شود؟
    با سلام و عرض ادب

در هر تکلیف واجبی اگر فرد معذور باشد تکلیف از او برداشته می شود و اگر بدون عذر در انجام تکلیف کوتاهی کند گناه می کند البته اگر در مورد فلسفه وجوب کفائی جهاد بیشتر بخواهید بدانید ان شاالله کارشناسان کلام راهنمایی می کنند.

همواره به سلامت باشید

نوشته
    1,042
    مورد تشکر
    4,849 پست
    حضور
    97 روز 22 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    سلام داداش سلام

عزیز اینجور مواقع باید خانواده رو به خدا سپرد و رفت جنگ .

فکر کنم یک روایت از حضرت علی بود که به بعضی ها میگفت بیایین برای جهاد ، میگفتن کار و کشاورزی و... داریم ، حضرت گفتن پولش خسارتتون هم میدم ، بهانه پشت بهانه ، تا رسید به زنو بچه ، و دیگه حضرت علی چیزی نگفتن .

وظیفه ما اینجور مواقع رفتنه ، همونی که براش میریم جهاد خودش خانواده رو هم حفظ میکنه ، اگر هم بخواد هم میتونه خانواده را از ما بگیره ...

یا قائم آل محمد

نوشته
    6,448
    مورد تشکر
    25,158 پست
    حضور
    70 روز 22 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

اگر فرد معذور باشد
    سلام
    مثلاً چه معذوریت هائی؟نام ببرید حداقل پنج مورد!

ان شاالله کارشناسان کلام راهنمایی می کنند
    کارشناسان محترم ما را راهنمائی بفرمائید!
    متشکرم

نوشته
    6,448
    مورد تشکر
    25,158 پست
    حضور
    70 روز 22 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط رضـا نمایش پست
    عزیز اینجور مواقع باید خانواده رو به خدا سپرد و رفت جنگ .
    سلام
    داداش رضا یعنی اگر شما باشی خانواده ات را می سپاری به خدا می روی جنگ!
    الا فکر کن جنگ شده برو جنگ.خانواده ات را به خدا هم بسپار.
    خدا خودش صبحانه و ناهار و شام و سایر مایحتاج را می آورد درب منزل تحویل خانواده می دهد؟
    خدا می رود سرکار تا در نبود شما خرجی بدهد به خانواده؟
    ببین آقا رضا خوب گوش کن!
    در ایام دفاع مقدس نزدیک به 8 نفر از بستگان ما که ارتشی بودند همگی رفتند جنگ!تمام اعضای خانواده هایشان را آمدند سپردند دست پدر من.خوب پدر من نمی توانست قبول نکند از طرفی چهارتا از آنها خواهرهایش بودند و بقیه داماد و....خانواده ما که با پدرم پنج نفر بودیم در یک شب تبدیل شد به یک خانواده 65 نفره در یک خانه صد و هشت متری با زیر بانای نود متر.یعنی شصت و پنج نفر در نود متر جا می خوابیدیم زندگی می کردیم.حسابش را بکن توی این گیر و دار میهمان هم برایت بیاید.ما گاهی اوقات می رفتیم در حیاط منزل می خوابیدیم!جا نبود.غذا کم بود.پدر من با وجود اینکه درآمد بسیار خوبی داشت نتوانست از عهده مخارج این تعداد بربیاید .مجبور شد دو تا ماشین پیکانش را بفروشد تا شکم اون تعداد جمعیت را سیر کند!درکش خیلی سخت نیست....باید خودت را جای کسی بگذاری که این طوری است تا بفهمی چقدر سخته!
    چند وقت پیش یک بنده خدائی آمد پیش امام جماعت مسجد ما.هم من بودم هم فرمانده بسیج مسجد.برگشت گفت من برای دوتا دخترهام خواستگار آمده.دستم حسابی خالیه هیچی ندارم.خواهش می کنم به من هشت میلیون وام بدهید تا ابتدائی ترین مایحتاج جهیزیه را برای دو تا دخترام تهیه کنم تا بروند خانه بخت!خواهش می کنم من آبرویم را دارم با شما معامله می کنم.در عین حالی که مسجد ما بالای بیست میلیون درآمد دارد و ماه به ماه درآمدش را پس انداز می کند و خرج آنچنانی هم ندارد و بین نمازها هم از مردم پول جمع می کنند به بهانه های واهی و الکی باز می گویند نداریم.روحانی مسجد گفت ما پول نداریم.مسجد از این پولها ندارد خیلی بدهکاریم که دروغ گفت!!!!!!!در اون گیر و بیر یکی از بچه های بسیجی گفت پدر جان برو به خدا توکل کن درست می شود!!!!من گفتم چی چی درست می شود توکل کنه که چی بشود.این بابا الان به پول احتیاج دارد!!!بفهمید چرا خودتان را به حماقت می زدنید.خلاصه اون بنده خدا رفت و بهش اصلا کمک نشد!!!! خدا از باعث و بانیش هم نگذرد به حق جدم مرتضی علی علیه السلام.متاسفانه متاسفانه متاسفانه بخت اون دو تا دختر هم از بین رفت و به دلیل عدم تامین جهیزیه خواستگار ها مراسم را به هم زدند!
    خوب با این اوصاف خانواده ام را به خدا بسپارم و بروم جنگ.مومن خدا تو الان در این دوره زمانه مرد می بینی که به خانواده ات کمک کنند.خانواده های مردم پسر خوب پیدا نمی کنند تا دست دختر جیگر پاره شان را بگذارند در دست اون جوان.از دختر خانم ها مخصوصاً دخترهای با حیاء و با ایمان سایت بپرس یکی از دلایل اصلی ازدواج دیر دخترها عدم پیدا کردن یک مورد مناسب یک آقای با اخلاق و با ایمان است.این ها قصه نیست واقعیت اجتماع و جامعه پیرامونی ماست!من حرف زیاد دارم بزنم رضا جان.سعی کن کمی دیدت را ببری بالا من خودم الان خیلی سطح پائینه دیدم ولی دارم سعی می کنم خودم را با واقعیت های جامعه تطبیق بدهم.
    یاعلی

ویرایش توسط سلمان فارسی : ۱۳۹۵/۱۱/۱۷ در ساعت ۱۰:۰۵

نوشته
    1,042
    مورد تشکر
    4,849 پست
    حضور
    97 روز 22 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    سلام
    خوبین ؟ خوشین ؟

داداش رضا یعنی اگر شما باشی خانواده ات را می سپاری به خدا می روی جنگ!
    الا فکر کن جنگ شده برو جنگ.خانواده ات را به خدا هم بسپار.
    خدا خودش صبحانه و ناهار و شام و سایر مایحتاج را می آورد درب منزل تحویل خانواده می دهد؟
    خدا می رود سرکار تا در نبود شما خرجی بدهد به خانواده؟
    تا در عمل نباشم و انجام ندم نمیتونم بگم میتونم یا نه ، نمیشه نه خودمون نه کسی رو قضاوت کرد .

به هر حال حب دنیاست ، شاید زن و بچه و... یک روزی مانع من اون جای که باید باشم بشن ، همیشه حب دنیا پول و مال نیست .

وقتی خدا به حضرت ابراهیم گفت زن و بچه ات رو در بیابان رها کن ، انجام داد . حالا مال ما در بیابان رها نمیکنیم ، چهار تا مسلمون مثل پدر شما کنارشون هستن .

مگر اینکه دیگه خیلی استثنا باشه ، اونا دیگه لازم نیست برن .

در ایام دفاع مقدس نزدیک به 8 نفر از بستگان ما که ارتشی بودند همگی رفتند جنگ!تمام اعضای خانواده هایشان را آمدند سپردند دست پدر من.خوب پدر من نمی توانست قبول نکند از طرفی چهارتا از آنها خواهرهایش بودند و بقیه داماد و....خانواده ما که با پدرم پنج نفر بودیم در یک شب تبدیل شد به یک خانواده 65 نفره در یک خانه صد و هشت متری با زیر بانای نود متر.یعنی شصت و پنج نفر در نود متر جا می خوابیدیم زندگی می کردیم.حسابش را بکن توی این گیر و دار میهمان هم برایت بیاید.ما گاهی اوقات می رفتیم در حیاط منزل می خوابیدیم!جا نبود.غذا کم بود.پدر من با وجود اینکه درآمد بسیار خوبی نداشت نتوانست از عهده مخارج این تعداد بربیاید .مجبور شد دو تا ماشین پیکانش را بفروشد تا شکم اون تعداد جمعیت را سیر کند!درکش خیلی سخت نیست....باید خودت را جای کسی بگذاری که این طوری است تا بفهمی چقدر سخته!
    خدا پدرتون را اجر بده ، کاری که پدر شما انجام داده از جهاد بالاتره ، خدا اون دنیا حتماً راضیش میکنه .

چند وقت پیش یک بنده خدائی آمد پیش امام جماعت مسجد ما.هم من بودم هم فرمانده بسیج مسجد.برگشت گفت من برای دوتا دخترهام خواستگار آمده.دستم حسابی خالیه هیچی ندارم.خواهش می کنم به من هشت میلیون وام بدهید تا ابتدائی ترین مایحتاج جهیزیه را برای دو تا دخترام تهیه کنم تا بروند خانه بخت!خواهش می کنم من آبرویم را دارم با شما معامله می کنم.در عین حالی که مسجد ما بالای بیست میلیون درآمد دارد و ماه به ماه درآمدش را پس انداز می کند و خرج آنچنانی هم ندارد و بین نمازها هم از مردم پول جمع می کنند به بهانه های واهی و الکی باز می گویند نداریم.روحانی مسجد گفت ما پول نداریم.مسجد از این پولها ندارد خیلی بدهکاریم که دروغ گفت!!!!!!!در اون گیر و بیر یکی از بچه های بسیجی گفت پدر جان برو به خدا توکل کن درست می شود!!!!من گفتم چی چی درست می شود توکل کنه که چی بشود.این بابا الان به پول احتیاج دارد!!!بفهمید چرا خودتان را به حماقت می زدنید.خلاصه اون بنده خدا رفت و بهش اصلا کمک نشد!!!! خدا از باعث و بانیش هم نگذرد به حق جدم مرتضی علی علیه السلام.متاسفانه متاسفانه متاسفانه بخت اون دو تا دختر هم از بین رفت و به دلیل عدم تامین جهیزیه خواستگار ها مراسم را به هم زدند!
    نمیتونم در این مورد قضاوتی انجام بدم ، اما بهتر بود حداقل کمکی میشد .

به نظر من جامعه روحانیت داره تاریخ انقضاش تمام میشه ( البته امیدوارم دوستان روحانی اینجا ناراحت نشن از این حرفم ، قصد توهین ندارم )
    بهتره که فعالیت لباس شخصی ها برای تبلیغ دین بیشتر بشه ، چون یکسری اعتماد که باید از دست نمیرفت از لباس روحانیون دیگه رفته .

خوب با این اوصاف خانواده ام را به خدا بسپارم و بروم جنگ.مومن خدا تو الان در این دوره زمانه مرد می بینی که به خانواده ات کمک کنند.
    پیدا میشه .

اگر بر نگردیم که از نظر مادی دولت تامین میکنه ، از نظر های دیگه هستن که کمک کنن .

خانواده های مردم پسر خوب پیدا نمی کنند تا دست دختر جیگر پاره شان را بگذارند در دست اون جوان.از دختر خانم ها مخصوصاً دخترهای با حیاء و با ایمان سایت بپرس یکی از دلایل اصلی ازدواج دیر دخترها عدم پیدا کردن یک مورد مناسب یک آقای با اخلاق و با ایمان است.این ها قصه نیست واقعیت اجتماع و جامعه پیرامونی ماست!من حرف زیاد دارم بزنم رضا جان.سعی کن کمی دیدت را ببری بالا من خودم الان خیلی سطح پائینه دیدم ولی دارم سعی می کنم خودم را با واقعیت های جامعه تطبیق بدهم.
    نمونه اش منو شما ، بزار دخترشون رو بدن به ما ، اما نمیدن ، دیگه به خودشون مربوطه :d

الان خانواده های مذهبی حتی دخترا یک توقع های دارن که آدم به مذهبی بودنشون هم شک میکنه .

حتی اکثر دختر های همین سایت ( قصد جسارت ندارم ) گفتم اکثراً نه همه ، درسته از حیا و خانمی چیزی کم ندارن ، اما انتظارتشون رو هر کسی نمیتونه برآورده کنه .

بهتره دیدمون رو نه تنها دور تر بلکه کمی هم عمیق تر کنیم .

یا قائم آل محمد

نوشته
    557
    مورد تشکر
    1,416 پست
    حضور
    18 روز 10 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    مثلاً چه معذوریت هائی؟نام ببرید حداقل پنج مورد!
    باسلام و عرض ادب

مثلا بیماری که مخل جنگ است موارد دیگری مثل اینکه خانواده از فقر میمیرند و کسی عهده دار خرج آنها نیست و..که مصادیق آن عرفی می باشد.

همواره به سلامت باشید

نوشته
    5,294
    مورد تشکر
    10,845 پست
    حضور
    173 روز 2 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    1
    گالری
    18

سلام ووقت بخیر
    سوالات که در مورد فلسفه احکام وتبیین ماهیت وچیستی احکام است مربوط به تخصص کلام واعتقادات است
    به همین جهت این سوالات به کارشناس کلام ارجاع شده که انشالله پاسخگوئی میکنند

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

آیا برای جهاد در راه خدا رضایت همسر و یا والدین واجب است ؟!

صفحه 3 از 5 نخست 12345 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری