جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: با توجه به آیات قرآن ولزوم تاکید خداوند بر ابلغ وصایت وجانشینی چرا در قرآن صراحتا نامی از حضرت علی ع

نوشته
    4,843
    مورد تشکر
    17,084 پست
    حضور
    253 روز 5 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    6

با توجه به آیات قرآن ولزوم تاکید خداوند بر ابلغ وصایت وجانشینی چرا در قرآن صراحتا نامی از حضرت علی ع

برای رسیدن به اینکه چرا صراحتا نامی از امام علی ع نیامده به چند نکته زیر التفات داشته باشید .
    ..
    ۱_ قرآن کتابی است که به بیان کلیات می پردازد نه جزئیات، اصل امامت به صراحت در قرآن ذکر شده است اما جزئیات و مصادیق آن به خاطر مصالحی به صراحت نیامده است .
    بسیاری از مسائل هستند که در جهان اسلام اختلافات دامنه داری را ایجاد کرده اند در حالی که قرآن به آنان اشاره ای نکرده است. مثلاً ایا ممکن است خدا جسم و مکان داشته باشد؟ کلام خدا و اراده خدا حادث است یا نه؟ ایا خدا صفت دارد یا نه اگر دارد متحد با ذات است یا نه و... اینها مباحثی است که اختلافات زیادی را در بین مسلمانان موجب گشته است، حال آیا می شود اشکال کرد که چرا قرآن اینها را بگونه ای واضح ننوشت که مردم در آن اختلاف نکنند. در حالیکه با تدبر در قرآن همه این مسائل و حتی امامت امیرالمؤمنین علیه السلام قابل اثبات است.

۲_ اگر فرضاً در قرآن اسم امام را هم تعیین می کرد از کجا که اختلاف دیگری بین مسلمانان ایجاد نمی گشت، واز کجا معلوم که به انکار اصل دین منجردینی شد و اگر قرآن می فرماید: انا نحن نزلنا الذکر و انا له لحافظون(سوره حجر ایه ۹) یکی از معانی آن این است که قرآن بگونه ای طراحی شده است که هم راه هدایت را برای حقیقت جویان تبیین می نماید و هم این تبیین را بگونه ای به انجام می رساند که از آسیب دیگران در امان باشد و زمینه را برای تحریف فراهم نسازد و ما معتقدیم که جای دادن آیات مربوط به اهل بیت در بین ایات دیگرتوسط پیامبر(ص) درهمین راستا قابل ارزیابی است.

۳_ اگر در قرآن اسم امام می آمد هیچ بعید نبود و این امکان کاملاً قابل طرح بود که عده ای که دارای تشکیلات به هم پیوسته و منظمی بوده اند، توطئه چیده و بگویند که پیامبرص در آخرین لحظات حیات خود فرموده که این آیه باید نسخ گردد و مثلاً انتخاب خلیفه به شورا واگذار شده است و صلاحیت حضرت علی ع از طرف خداوند سلب گردیده است.
    و اما ممکنه سئوالی اینجا پیش بیاد سوره ماعده ایه 55 که ایا مسئله جانشینی پیامبر مسئله ی ساده ای بود که قران در موردش چیزی نیاورد ایا با اوردن اسم امام علی ع جلوی این همه انحراف رو راحت نمیشد گرفت ؟
    و پاسخ این سوال
    حتی اگه ایه صریح هم اورده میشد بازهم مشاهد میکنیم که در موارد متعددی خلفای سه گانه بر خلاف صریح قرآن عمل کردند که چند نمونه را خدمتتان عرض میکنم‌

۱_ ابوبکر بر خلاف آیات شریفه
    و ورث سلیمان داوود (نمل/16) و فهب لی من لدنک ولیاً یرثنی و یرث من آل یعقوب و اجعله رب رضیا(مریم/5) ارث بردن از پیامبران را انکار و فدک را از حضرت فاطمه (ص) پس گرفت

2_ ابوبکر بر خلاف صریح آیه 41 سورة انفال: واعلموا انما غنمتم من شیء فان لله خمسه وللرسول ولذی القربی از پرداخت خمس به حضرت زهرا (س) و اولاد او سرباز زد و احدی بدو اعتراض نکرد.

۳_آیه ی فما استمعتم به منهن فآتوهن اجورهن(سوره نسا ایه 28) صریح در متعه النساء است و اما خلیفه دوم آن حکم را ممنوع اعلام کرد.

۴_عمر آیه ی فمن تمتع بالعمره الی الحج (بقره ایه 192) را منسوخ اعلام کرد و دستور داد تا بدان عمل ننمایند.

5_ قرآن کریم در باره ی پیامبر(ص) می فرماید: و ما ینطق عن الهوی ان هو الاوحی یوحی علمه شدید القوی" (نجم ایه 3) ولی وقتی پیامبر(ص) قلم و دوات برای نوشتن خواست تا بدان وسیله جلوی ضلالت امت را بگیرد، گفتند: این مرد هذیان می گوید، در حالیکه این خلاف صریح قرآن است.صحیح مسلم ج ۳، کتاب الوصیة حدیث ۲۲

ویرایش توسط سعادتمند : ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ در ساعت ۲۲:۵۳
    تمام خنده هایم را نذر کرده ام

تا تو همان باشی که صبح یکی از روزهای خدا

عطر دستهایت،

دلتنگی ام را به باد می سپارد...

نوشته
    4,843
    مورد تشکر
    17,084 پست
    حضور
    253 روز 5 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    6

و بقولی الکنایه ابلغ من التصریح یعنی به کنایه سخن گفتن از تصریح بلیغ تر است و در قران از این شیوه برای معرفی امام علی (ع) استفاده شده است . بعنوان مثال ایا بردن نام حضرت کارگشاتر است یا معرفی ان حضرت با صفتی (مثل اینکه بگوید رهبر شما کسی است که در رکوع انگشترش را به سائل داد ایه ۵۵ سوره مائده و.... ) که هیچ مصداقی غیر از امام علی (ع) ندارد.
    برتری شیوه ای که در قران امده در اینست که هم شما با صفات و ویژه گی های رهبرتان آشنا میشوید ونتیجه اینکه امدن اسم امام در قرآن نه تنها به نفع امامت نبود بلکه به مراتب خطرناکتر از عدم نام بردن او بود و این احتمال خیلی قوی است که بگویم حتی اساس دین هم در خطر قرار می گرفت زیرا به معاویه در مکه خبر دادند که ابن عباس تفسیر قرآن میکند:
    معاویه گفت: خب ابن عباس پسر عمه ی پیغمبر بوده، او از هاشمیان است! اگر او نکند که تفسیر کند؟!
    گفتند: تفسیر میکند آیات رو به نفع علی بن ابیطالب ! ما از این شاکی هستیم!
    معاویه گفت: خودم رسما وارد مجلس میشوم و جمعشان را برهم میزنم.
    معاویه وارد مجلس تفسیر ابن عباس میشود، ابن عباس با چنان کیفیتی تفسیر آیات میکرد که معاویه هیچ جای اعتراضی برخود ندید!
    بعد از مجلس معاویه رو به ابن عباس کرد و گفت:
    ابن عباس تو تفسیر آیات میکنی یا فضائل علی بن ابیطالب را بازگو میکنی؟!
    ابن عباس گفت :
    معاویه به من بگو کجای قرآن است که فضائل علی بن ابیطالب نیست؟ از خودت هم سوال میکنم جواب میدهی؟
    "انَّما اَنتَ مُنذِرُ وَلِکُلِ قَومِ هاد" این آیه برای کیست معاویه؟
    معاویه گفت :
    رسول خدا فرمود منذر این امت منم و هادی وجود علی بن ابیطالب است! ولی ابن عباس حتما باید این آیه را بخوانی؟!
    ابن عباس گفت : "اِنَّما یُریدُ اللهُ لِیُذهِبَ عَنکُمُ الرِّجسَ اَهلَ البَیتِ وَ یُطَهِّرَکُم تَطهیرا" بگو این آیه برای کیست معاویه؟
    معاویه گفت : این هم قصه ی طهارت و عصمت علی بن ابیطالب و اهل بیتش است، درست! ولی حتما باید این را بخوانیهمانطوریکه ملاحظه شد عمل کردن بر خلاف قرآن امری معمولی و عادی بوده و چندان حساسیتی را در بین مسلمین ایجاد نمی کرده است

عطر دستهایت،

نوشته
    4,843
    مورد تشکر
    17,084 پست
    حضور
    253 روز 5 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    6

ابن عباس گفت : "اِنَّما وَلیُّکُمُ اللهُ وَ رَسولُه وَالَّذینَ یُقیمونَ الصَّلوهَ وَ یُوتونَ الزَّکوةَ وَ هُم رکِعون" معاویه این آیه برای کیست؟
    معاویه گفت : زمانی که علی بن ابیطالب انگشتر در راه خدا داد این آیه بر حق علی نازل شد، قبول دارم! ولی حتما این را باید بخوانی؟
    ابن عباس گفت : "عَمَّ یَتَساءَلون عَنِ النَّبَاِ العَظیم" معاویه بگو این آیه در حق کیست؟
    معاویه گفت : رسول خدا فرمود خبر عظیم علی بن ابیطالب است که هم مردم ازش میپیرسند و هم من از علی خواهم پرسید، ولی ابن عباس حتما باید این را بخوانی؟
    ابن عباس گفت : "وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللهِ جَمیعا وَ لا تَفَرَّقوا" بگو ببینم این آیه برای کیست؟
    معاویه گفت : پیغمبر فرمود حبل الله علی بن ابیطالب است دست به دامن علی بزنید و جای دیگر نروید که گمراه میشوید. ولی باید همین را تفسیر کنی؟

ابن عباس گفت : "کَفی بِاللهِ شَهیدا بَینی وَ بَینَکُم" این آیه برای چیست معاویه؟
    معاویه گفت : این قصه قصه ی علم علی بین ابیطالب است که خدا همه ی علم جاری رو در سیره ی او تعریف میکند، ولی لازم است حتما این را بخوانی؟
    ابن عباس گفت : "قُلْ تَعَالَوْا نَدْعُ أَبْنَاءَنَا وَأَبْنَاءَکُمْ وَنِسَاءَنَا وَنِسَاءَکُمْ وَأَنْفُسَنَا وَأَنْفُسَکُمْ" بگو به من که این آیه برای کیست؟
    معاویه گفت : این هم ماجرای مباهله با اهل نجران است که خدا در این آیه علی بن ابیطالب را نفس پیغمبر میخواند، ولی برای مردم حتما باید همین را بخوانی؟
    ابن عباس گفت : "ساَلَ سائِلٌ بِعَذابِ واقِع" این آیه برای چیست معاویه؟
    معاویه گفت : روز غدیر شخصی نزد رسول خدا آمد و گفت این سخنان از خودت بود یا از خدا؟ پیغمبر فرمود امر رسالت بود، شخص رو به پیغمبر کرد و گفت به خدا بگو بر من عذاب وارد کند که تحمل ولایت علی را ندارم و خداوند جلوی همگان دشمن علی را هلاک کرد، ابن عباس قبول دارم! آیا باید همین آیه را بخوانی؟

عطر دستهایت،

نوشته
    4,843
    مورد تشکر
    17,084 پست
    حضور
    253 روز 5 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    6

ابن عباس گفت : "یا اَیُّهَا الرَّسولُ بَلِّغ ما اُنزِلَ اِلَیک" این آیه دیگر برای چیست معاویه؟
    معاویه گفت : این هم ماجرای ابلاغ ولایت علی بن ابیطالب است قبول دارم! ولی این را حتما باید بازگو کنی؟
    ابن عباس گفت : "اَلیومَ اَکمَلتُ لَکُم دینَکُم" معاویه به من بگو این دگر برای کیست؟
    معاویه گفت : این آیه هم اکمال دیانت در پرتوی ولایت علی بن ابیطالب است ولی آیه ای دیگر بخوان نه این!

ابن عباس از جا بلند شد و گفت:
    معاویه به من بگو کجای قرآن را بخوانم که فضل علی بن ابیطالب نباشد؟! کجا را بخوانم که از علی بیان نشده باشد؟!
    معاویه گفت : اصلا ابن عباس بخوان "اِذا زُلزِلَتِ الارضُ زِلزالَها"
    ابن عباس: معاویه در این مورد هم شرمنده تم که حتی این آیه هم فضل علی بن ابیطالب است!
    معاویه گفت : علی در این آیه دگر چه میکند ابن عباس؟!
    ابن عباس گفت : نشنیدی بعد از رسول خدا یک سال نگذشته بود که زلزله ای بر مدینه آمد که همه ی مردم از شدت وحشت از خانه به در شده بودند و علی در میانشان حاضر شد و خواند این آیه را و پایش را بر زمین کوبید و فرمود:
    زمین ! ابوتراب بر تو امر میکند آرام گیر! معاویه که از غضب بر خود میپیچید گفت:
    ابن عباس راحت بگو تا قرآن باشد، علی هم خواهد بود...
    بحارالانوار ج ۴۴ص ۱۲۵

خداوند در قرآن کریم میفرماید
    همانااین کتابی است که برای مومنان شفا وبرای کافران وظالمان خسران است وبه کفرشان می افزاید
    وخداوند مردمان را با آیات محکم ومتشابه می آزماید ویکی از همین موارد عدم صراحت نام بردن از امامان است
    ومن الله التوفیق

ویرایش توسط سعادتمند : ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ در ساعت ۲۲:۵۱

عطر دستهایت،

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری