صفحه 1 از 7 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سند عرفان، سیره علمی و عملی عارف واصل آیة الله سید احمد کربلایی(تهرانی)

نوشته
    6,148
    مورد تشکر
    3,692 پست
    حضور
    45 روز 12 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سند عرفان، سیره علمی و عملی عارف واصل آیة الله سید احمد کربلایی(تهرانی)

بسم الله الرحمن الرحیم
    رساله شریفه سند عرفان، به معرفی شخصیتی می پردازد که سخن گفتن درباره وی در توان حقیر نیست. شخصیتی که در محضر نورانی و قدسی یگانه دوران و قهرمان بی مانند وادی سلوک الی الله مرحوم آیت الله العظمی مولی حسینقلی همدانی (ره) رشد و تعالی یافت و رنگ خدایی گرفت.
    کسی که در میان سیصد تن از استوانه های عظیم اخلاقی و عرفانی همچون آیت الله بهاری (ره) و آیت الله آقا میرزاجوادآقا ملکی تبریزی (ره) و.....گوی سبقت را ربود و استاد مسلم و دارنده کرسی عرفان در حوزه هزارساله نجف اشرف گردید.
    کسی که به جرات می توان او را از اعاظم فقهاء شیعه امامیه و اساطین حکمت و عرفان در قرن اخیر به حساب آورد. کسی که پس از استاد خویش یگانه عالم اخلاق و مربی نفوس و راهنمای طالبان حقیقت در طی راه مقصود و ورود در سبل اسلام و ارائه طریق لقای حضرت احدیت و سیر در معارج و مدارج کمال نفس انسانی و ایصال به کعبه مقصودو حرم معبود بوده است.
    آری؛ کلام در شرح حال و ترجمه
    مولانا الاعظم حضرت آیت الله العظمی آقا سید احمد کربلایی (ره) است.
    انشاء الله این اثر باعث وزیدن نسیم رحمت الهی در قلب ما گردد تا بیداری و آگاهی را برایمان به ارمغان آورد.

2. تشکرها 2

نوشته
    6,148
    مورد تشکر
    3,692 پست
    حضور
    45 روز 12 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

علامه حاج شیخ آقا بزرگ طهرانی قدس سره در «اعلام الشیعه» می نویسد: سیداحمد طهرانی که وفاتش در سنه یک هزار و سیصد و سی و دو هجری قمری واقع شد، فرزند سید ابراهیم موسوی طهرانی است. که در کربلا متولد شد و در خانواده ای که معنویت و دین داری محوریت داشت رشد و تعالی یافت.
    با توجه به اینکه در آن زمان در کربلا نیز حوزه بزرگی موجود بوده است مراحل تحصیلات را از همان کربلا شروع نموده است.
    «او از شاگردان مجدد شیرازی (حاج میرزا محمد حسن ) و علامه میرزا حبیب الله رشتی و علامه میرزا حسین خلیلی طهرانی و از خواص مربی اخلاق بزرگ مرتبه علامه مولی حسینقلی همدانی است.»

4. تشکرها 2

نوشته
    6,148
    مورد تشکر
    3,692 پست
    حضور
    45 روز 12 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

رشد و تعالی ایشان در سیره علمی و عملی به حدی رسید که به مراتب عالیه اجتهاد و مرجعیت رسید هر چند که در تمام عمر از مقام مرجعیت دوری گزید اما در بین علما دارای مقامی ارجمند گردید بطوری که جناب علامه شیخ آقا بزرگ تهرانی در توصیف این عارف واصل چنین می نویسد:
    عالمی است جلیل و فقیهی کبیر و اخلاقی معروف و مرد متقی و دارای ورع و زاهد و عابدی عظیم است. من در مدت دو سالی که به همسایگی او فائز و بهره مند شدم ؛ زیرا منزل من نزدیک منزل او بود؛ در این مدت از او چیزهایی را مشاهده نمودم که بیانش به طول می انجامد.[1]
    پی نوشت:
    [1].توحید علمی و عینی، ص18 و 19

6. تشکرها 2

نوشته
    6,148
    مورد تشکر
    3,692 پست
    حضور
    45 روز 12 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

شاید نقل مهاجرت انسان ملکوتی بزرگی همچون آقا سید احمد برای ما ثقیل و گران آید ولی آنچه پیداست این سفر نورانی برای کسی چون آیت العظمی آقا سید احمد کربلایی که یک عمر در وصل یار خویش نالید و آه سوزان یار دیرینه اش بود این مسافرت شیرین و دل انگیز می باشد تا چه رسد که این سفر شروع اش در حال معاشقه و درد و دل با دوست باشد.
    لذا باید گفت در این گونه مهاجرت ها نیز باید به حال این فرزانه ناشناخته که شاگرد معظم اش مرحوم آیت الله العظمی آقا میرزا علی آقا قاضی طباطبایی تبریزی در مورد ایشان لفظ سند عرفان را بکار برده است، غبطه خورد که بهترین و زیباترین مقام یعنی در عبادت راز و نیاز بود که عزم مهاجرت نمود و به لقای دوست دل بست.
    او که با مادرش بسیار مهربان بود قبل از مادرش در آخرین تشهد نماز عصر در روز جمعه 27 شوال 1332 رحلت نمودند. و جنازه او را شاگردان او، و جمعی از مخلصین و اصدقای او تشیع کردند و در صحن حضرت امیرالمومنین علیه السلام در قسمت شمالی مقابل ایوانی که در پشت مرقد مطهر واقع است دفن نموده اند.

8. تشکر

نوشته
    6,148
    مورد تشکر
    3,692 پست
    حضور
    45 روز 12 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

استاد سلوکی
    استادی که در محضر نورانی ایشان مرحوم سید (ره) تربیت یافت. یگانه عصر مرحوم آخوند مولی حسینقلی همدانی (ره) است.
    ایشان از اعاظم علما و اکابر فقهاء شیعه و خاتمه علماء اخلاق در عصر خود بوده است.
    او در قریه شوند در جزین همدان در سنه 1239 هجری قمری متولد شده و مقدمات را در طهران فرا گرفته و بالاخره در دروس عالی حوزه درس عالم اکبر شیخ عبدالحسین طهرانی (ره) مشهور به شیخ العراقین شرکت نموده است. سپس به سبزوار سفر کرده و مدت ها در آنجا اقامت گزیده و از درس فیلسوف معروف حاج مولی هادی سبزواری (ره) بهره یافته و پس از آن مهاجرت به نجف اشرف نموده و سال های طولانی از درس شیخ مرتضی انصاری استفاده کرده است.
    در قسمت اخلاق و عرفان از آقا سید علی شوشتری (ره) استفاده نموده و شاگرد او بوده است. و بعد از وفات استادش متصدی فتوا نشد و دنبال ریاست نرفت بلکه در منزل نشست و طلاب فهیم بدو روی آوردند و منزل او محل اجتماع زبدگان علم و عمل شد و شاگردان عجیبی در علم الهی و عرفان تربیت نمود.
    شاگرد او سید صدر در تکمله گوید:
    «او جمال السّالکین، و نخبه الفقهاء الرّبانیّین، و عمده الحکماء و المتألّهین، و زبده المحقّقین و الاصولیّین بود؛ کان من العلماء بالله و بأحکام الله، جالساً على کرسىّ الاستقامه، تشرق علیه أنوار الملکوت، تا آنکه گوید: و کان على منهاج السیّد جمال الدین ابن طاوس فى القول و العمل حتّى فى عدم الإفتاء و عدم التصدى لشى‏ء من أمور الریاسه الشّرعیّه، حتى صلوه الجماعه بارزاً.»
    و أمّا فقه و اصول را از تقریراتى که خودش از بحث علّامه انصارى نوشته بود تدریس مى‏ کرد. و در منزل نماز جماعت مى‏ خواند براى خواصّ از مؤمنین و پیروانى که آنها را تربیت نمود، و از ظلمات جهل به نور معرفت کشانید، و ایشان را با رضایت شرعیّه و مجاهدات عملیّه از هر پستى طاهر و مطهّر گردانید، تا آنها از عباد الله الصّالحین، و از سالکین در راه خداوند شدند.
    کتبى بسیار در تقریرات دروس شیخ و غیر آن از جمله قضاء و شهادات و رهن و غیرها نوشته که در کتابخانه حسینیه شوشترى ‏ها در نجف اشرف و کتابخانه آقا میرزا حسین نورى موجود است. و بالاخره در زیارت سیّد الشّهداء در کربلاى معلّى در ۲۸ شعبان سنه ۱۳۱۱ رحلت نمود.[1]

...............................
    پی نوشت:
    [!].توحید علمی و عینی(به نقل از نقباء البشر، ج2، ص 674 الی 678) ص14

10. تشکر

نوشته
    6,148
    مورد تشکر
    3,692 پست
    حضور
    45 روز 12 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

دوستان سلوکی
    برای اینکه به ویژگی های ارزشمند و نورانی مرحوم آقا سید احمد آشنایی پیدا کنیم به طور خلاصه به معرفی و ویژگی های اخلاقی و عرفانی بعضی از اعاظم شاگردان اخلاقی آخوند ملا حسینقلی همدانی (ره) می پردازیم که به همراه مرحوم آقا سید احمد توانستند بر اساس روش تربیتی مرحوم آخوند پرورش یابند.
    مسلما شناخت آنها ره آوردهای مختلفی همانند موارد زیر را به همراه خواهد داشت:
    1-عظمت و روحانیت مرحوم آخوند (ره)
    2-روحانیت حاکم بر مکتب اخلاقی آخوند(ره)
    3-معرفی سیره تربیتی ایشان
    4-تلاش و ممارست شاگردان
    5-ثمرات اخلاقی و عرفانی مکتب
    6-ویژگی های انحصاری مکتب آخوند
    و......

و امتیاز دیگر این بحث در آن خواهد بود که با معرفی این عزیزان و قهرمانان عرصه اخلاق و عرفان بیشتر به مقام و منزلت روحانی و عرفانی مرحوم سید آشنا خواهیم شد.

12. تشکر

نوشته
    6,148
    مورد تشکر
    3,692 پست
    حضور
    45 روز 12 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

1-میرزا جواد آقا ملکی تبریزی(ره)
    جمال السالکین آقا میرزا جواد اقا بن المیرزا شفیع الملکی التبریزی متوفای عید اضحای 1343 هجری قمری به قم المحیمه، مدفون به قبر شیخان، از اعاظم اهل سلوک بوده است و پس از طی مراحل سلوک در سنه 1320 به ایران مراجعت کرد و در دار الایمان قم توطن نمود و به وظایف شرع و ترویج دین و تربیت مومنین همت گماشت.
    از بعضی از اهل سلوک منقول است که آقا میرزا جواد آقا بعد از دو سال خدمت آقا (سرکار آخوند) عرض می کند من در سیر خود به جایی نرسیدم. آقا در جواب از اسم و رسمش سوال می کنداو تعجب کرده و می گوید: مرا نمی شناسید من جواد تبریزی ملکی هستم.
    ایشان می گویند: شما با فلان ملکی ها بست
    گی دارید؟
    آقا میرزا جواد آقا چون آنها را خوب و شایسته نمی دانسته، از آنان انتقاد می کند، آخوند ملا حسینقلی در
    جواب می فرمایند هر وقت توانستی کفش آنها را که بد می دانی پیش پایشان جفت کنی من خود به سراغ تو خواهم آمد
    آقا میرزا جواد آقا فردا که به درس می رود خود را حاضر می کند که در محلی پایین تر از بقیه شا
    گردان بنشیند تا رفته رفته طلبه هایی که از فامیل در نجف بودند و ایشان آنها را خوب نمی دانسته مورد محبت خود قرار می دهد تا جائیکه کفششان را پیش پای آنها جفت می کند. چون این خبر به آن طایفه که در تبریز ساکن هستند می رسد رفع کدورت فامیلی می شود. بعد آخوند او را ملاقات می کند و می فرماید:
    دستور تازه ای نیست تو باید حالت اصلاح شود تا از همین دستورات شرعی بهره مند شوی.
    ضمن یادآوری می کند که کتاب مفتاح الفلاح شیخ بهایی برای عمل کردن خوب است.[1]
    ................................
    پی نوشت:
    [1].تاریخ حکما و عرفا، ص133 و 134

نوشته
    6,148
    مورد تشکر
    3,692 پست
    حضور
    45 روز 12 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

کتب وی عبارتند از «لقاء الله، اسرار الصلوة، المراقبات(اعمال السنة) که الحق مستغنی از تعریف است، بالاخص کتاب لقاء الله ایشان آتشی مخصوص دارد و برای فتح باب سالکین الی الله کلید و رمز موفقیت است. ما در اینجا به ذکر یک دستور از کتاب اسرار الصلاة وی و یک دستورالعمل دیگر که برای مرحوم شیخ محمدحسین اصفهانی که بنا به درخواست خود شیخ تقریر گردیده است اکتفاء می نماییم.
    اما دستور اول:
    «من از بعضی اجلاء مشایخ خودم که همانند او حکیم عارفی و معلم حاذقی را در راه خیر و طبیب کاملی را ندیده ام پرسیده ام: کدامیک از اعمال جوارح را که شما تجربه نموده اید اثرش در قلب بیشتر است؟ فرمود: سجده طویله در هر روزی که آن را ادامه دهد و طول بدهد جدا تا اینکه یک ساعت یا سه ربع ساعت به طول انجامد و در آن بگوید:
    لا اله
    ا لا انت سبحانک انی کنت من الظالمین.؛ هیچ معبودی نیست جز تو ای خداوند؛ تو پاکی و منزه و مقدس می باشی، من هستم که رویه و دأبم این بوده است که از ستمگران بوده ام.
    بطوری که نفس خود را گرفتار و محبوس در حبس عالم طبیعت مشاهده نماید و مقید و مغلول به قیدها و غل های اخلاق رذیله بنگرد و خداوند را تنزیه کند که تو این کار را از روی ظلم و ستم به من ننمودی؛ و من بودم که به نفس خودم ستم نمودم و آن را در این مهلکه عظیمه وارد ساختم.

نوشته
    6,148
    مورد تشکر
    3,692 پست
    حضور
    45 روز 12 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

و دیگر خواندن سوره قدر را در شب های جمعه و عصرهای جمعه، یکصد بار.
    مرحوم استاد قدس سره می فرمود: من در میان اعمال مستحبه عملی را نیافته ام که مانند این سه چیز موثر باشد. و در روایات مطالبی وارد است که حاصلش این است: در روز جمعه صد نفحه یا صد رحمت نازل می شود، نود و نه تای آن برای کسی است که سوره قدر را در عصر جمعه یکصد بار قرائت کند و برای او هیچ نصیبی در آن یک نفحه و یا یک رحمت دیگر نیز هست. انتهی[1]
    .......................
    پی نوشت:
    [1].روح مجرد، علامه تهرانی، ص285 و 286

نوشته
    6,148
    مورد تشکر
    3,692 پست
    حضور
    45 روز 12 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

ما در این جا برای استفاده بیشتر قطعه ای از نامه را که آیت الحق عارف کامل آیت الله آقای حاج میرزا جواد آقا قدس الله سره الشریف به مرحوم آیت الله حاج شیخ محمحسین اصفهانی در جواب نامه ای که نوشتند و تقاضای مقدمه موصله نموده بودند، نوشته اند، می آوریم.
    بسم الله الرحمن الرحیم
    فدایت شوم............در باب اعراض از جد و جهد رسمیات و عدم وصول به واقعیات که مرقوم شده و از این مفلس استعلام مقدمه موصله فرموده اید.
    بی رسمیت، بنده حقیقت آنچه را که برای سیر این عوالم یاد گرفته و بعضی نتایجش را مفصلا خدمت شریف در ابتداء خود صحبت کرده ام و از کثرت شوق اینکه با رفقاء در همه عوالم هم رنگ بشوم؛ آنچه از لوازم این سیر می دانسته ام بی مضایقه عرضه داشته ام.
    حالا هم اجمال آن را به طریقه ای که یاد گرفته ام مجددا اظهار می دارم.
    طریق مطلوب را برای این راه معرفت نفس گفتند چون نفس انسانی تا از عالم مثال خود نگذشته به عالم عقلی نخواهد رسید و تا به عالم عقلی نرسیده حقیقت معرفت حاصل نبوده، و به مطلوب نخواهد رسید.
    لذا به جهت اتمام این مقصود مرحوم مغفور(مرحوم آخوند ملا حسینقلب همدانی رضوان الله تعالی) جزاء الله تعالی عنا خیر جزاء المعلمین می فرمودند: که باید انسان یک مقدار زیاده بر معمول تقلیل غذا و استراحت بکند تا جنبه حیوانیت کمتر و روحانیت قوت بگیرد.
    و میزان آن را هم چنین می فرمودند: که انسان اولا روز و شب زیاده از دو مرتبه غذا نخورد حتی تنقل ما بین الغذائین نکند.
    ثانیا هر وقت غذا می خورد باید مثلا یک ساعت بعد از گرسنگی بخورد و آنقدر بخورد که تمام سیر نشود. این در کم غذا و اما کیفیتش، باید غیر از آداب معروفه گوشت زیاد نخورد. به این معنی که شب و روز هر دو نخورد. و در هر هفته دو سه دفعه هر دو را یعنی هم روز و هم شب را ترک کند. و یکی هم اگر بتواند للتکلیف نخورد، و لا محاله آجیل خور نباشد. اگر احیانا وقتی نفسش زیاد مطالبه آجیل کرد استخاره کند و اگر بتواند روزه های سه روز هر ماه را ترک نکند.

صفحه 1 از 7 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)