صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آشنایی با اصحاب امام زمان عج

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۸
  نوشته
  2,092
  مورد تشکر
  3,163 پست
  حضور
  76 روز 22 ساعت 24 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0

  راهنما آشنایی با اصحاب امام زمان عج
  رجعت کنندگان

  یوشع بن نون

  پس از وفات موسی علیه السلام نبوت به وصی آن حضرت یوشع بن نون که از اولاد افرائیم بن یوسف است، در سن 97 سالگی منتقل شد و یوشع بن نون پس از وفات حضرت موسی، بنی اسرائیل را برداشته و به جنگ عمالقه رفت. کفار (عمالقه) یکصد هزار نفر را روانه جنگ با یوشع کردند. در یک روز هفتاد هزار نفر کشته شدند و در اول روز که کفار غالب و پیروز میدان بودند، در آخر روز ورق برگشت تا یوشع پیروز میدان باشد. و پس از شکست آنها، قوم بنی اسرائیل را در شامات سکونت داد. گویند دعای سماوات از این پیامبر عظیم الشأن است که در همان جنگ تلاوت نمود. ایشان در 120 سالگی در شب 21 ماه مبارک رمضان و در سال 1693 قبل از میلاد وفات یافت، قبر حضرت یوشع در اصفهان است، در لسان الارمل و مزار عمومی مردم آن منطقه است.
  1 - قصه های قرآن و تاریخ انبیاء، آزرمی، ص 199.1 - حیوة القلوب، شیخ عباس قمی.2 - قصه های قرآن و تاریخ انبیاء، آزرمی، ص 290.3 - تکیه گاهان خسته دل، محمدی، ص 91.
  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
  یا الله و یا رحمن یا رحیم یا مقلب القلوب ثبت قلبی الی دینک
  الهی العفو و لک الحمد


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۸
  نوشته
  2,092
  مورد تشکر
  3,163 پست
  حضور
  76 روز 22 ساعت 24 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0

  راهنما
  رجعت کنندگان

  در اثبات الهداة از کسانی که به خصوص اسم برده شده است یکی مفضّل است.

  حضرت صادق (ع) به او فرمود:«تو و چهل و چهار نفر با«قائم»خواهید بود تو سمت راست«قائم»به امر و نهی مشغول می‌شوی.مردم در آن روز بیش از امروز از تو فرمان می‌برند.

  امام باقر (ع) فرمود: «گویا می‌بینم عبد اللّه بن شریک عامری را که عمامۀ سیاه بر سر دارد و دو طرف آن را میان دو شانه‌اش آویزان و در جلوی روی«قائم»با چهار هزار نفر از دامنۀ کوه بالا می‌رود و مکرر تکبیر می‌گویند.»

  احمد بن محمد می‌گوید حضرت امام صادق (ع) به (یکی از اصحاب بنام)داوود رقی که در حال راه رفتن بود نگریست و فرمود:هرکس خوشحال می‌شود به یکی از یاران«قائم»نگاه کند،به این شخص بنگرد.

  در جای دیگر فرمود وی(داود)را در میان خود بمنزلۀ مقداد به شمار آورید.

  امیر المؤمنین (ع) در خطبه‌ای فرمود: «ایشان با سگشان برمی‌گردند،از ایشان است مردی که به او(ملیخا) گویند و دیگری حملاها و این دو شاهد خواهند بود برای«قائم»و امر وی را تسلیم می‌شوند،پس«قائم علیه السّلام»یکی از آن‌ها را به جنگ روم می‌فرستد و او بدون فتح برمی‌گردد، پس دیگری را بفرستد و او فاتحانه برمی‌گردد.

  قائم (عج) به آن‌ها سلام می‌کند، پس خداوند آن‌ها را زنده می‌کند سپس به خوابگاهشان برمی‌گردند تا روز قیامت.

  امام صادق (ع) فرمود: «هرگاه«قآئم آل محمد»قیام نماید،بیرون آورد از پشت کعبه(در روایتی از پشت کوفه و این أظهر است)بیست و هفت نفر را پانزده نفر از قوم موسی که مردم را به حق هدایت می‌کردند و به حق عدول می‌دادند و هفت نفر از اصحاب کهف و یوشع بن نون وصی موسی و مؤمن آل فرعون و سلمان فارسی و مالک أشتر و ابودجانه.»

  در دلائل الإمامة نام عدّه‌ای از زنان آمده است که برای یاری رساندن به امام زمان‌(عج) زنده می‌شوند. مفضّل گوید: امام صادق‌(ع) فرمود: «سیزده زن همراه قائم آل محمّد(ص) خواهند آمد.
  عرض کردم: برای چه کاری؟ فرمود: «به مداوای مجروحان و سرپرستی بیماران خواهند پرداخت، همان‌گونه که همراه رسول خدا(ع) بودند.»
  عرض کردم: آنها را برایم نام ببرید. حضرت فرمود: «قنواة دختر رشید هجری، امّ ایمن، حبّابه والبیه، سمیّه مادر عمار یاسر، زبیده، امّ خالد احمسیه، امّ سعید حنفیه، صیانه ماشطه و امّ خالد جهنیه.»

  هم چنین اهل ولایت و معرفت و به فرموده پیامبر(ص): هرکس ایمان محض داشته باشد، او نیز باز خواهد گشت.
  الیاس پیامبر(ع) دومین پیامبری که همراه مهدی آل محمّد(ص) خواهد بود، حضرت الیاس‌(ع) است که گفته می‌شود وی جدّ حضرت نوح است. همه ساله در روز عرفه، او و خضر(ع) در صحرای عرفات حضور پیدا می‌کنند و در کنار یکدیگر می‌باشند.

  از گفتگوی امام صادق‌(ع) با الیاس‌(ع) در کنار کعبه هم، معلوم می‌شود که وی از جمله پیامبرانی است که همراه مهدی‌(عج) خواهد بود، چون او در ضمن گفتگو شمشیر خود را به امام نشان داد، سپس نقاب از چهره کنار زد و اظهار داشت: من الیاس‌ هستم.

  😍خودم علاقمندم که تک تک این عزیزان را بهتر بشناسم و خداوند عمری دهد تا ملاقات کنم، سعی میکنم در متون و کتب حاضر اطلاعاتی را برای مطالعه و شناخت بیشتر پیدا کرده و قرار دهم.
  ویرایش توسط کربلائی : ۱۳۹۵/۱۱/۲۵ در ساعت ۱۳:۳۰


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۸
  نوشته
  2,092
  مورد تشکر
  3,163 پست
  حضور
  76 روز 22 ساعت 24 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  آشنایی با اصحاب امام زمان عج

  رجعت کنندگان

  بزرگ مردی از قبیله ی اَوس
  سی سال پیش از هجرت رسول خدا (ص) به مدینه، کودکی چشم به جهان گشود که او را «سماک» (ستاره) نامیدند. سیره نویسان، سلسله نسب او را چنین نوشته اند: «سماک بن حرشه بن لوزان بن عبدود بن ثعلبه بن خزرج». بدین ترتیب، نسب او به کعب بن خزرج می رسد. وی از قوم «سعدبن عُباده» بوده است. کنیه اش ابودُجانه و لقب هایش ذوالسیقین (1) و ذوالمشهره (2) بود. مادرش نیز حزمه، دختر حرمله بود.
  بنابر شواهد تاریخی، ابودجانه، پیش از ورود رسول خدا (ص) به مدینه، در نتیجه ی تبلیغات پیشتازان اسلام، این آیین را پذیرفته بود. وی هنگام ورود رسول خدا (ص) به مدینه از استقبال کنندگان پیامبر بود. بعدها، ابودجانه به سبب رشادت هایی که در جنگ ها نشان داد، از چهره های مشهور اسلام شد و نام نامی اش میان قشرهای گوناگون مردم، با عنوان «بزرگ مرد دلاور اسلام» معروف شد. بسیاری از سیره شناسان بر این باورند، نسل او تاکنون در شهرهای مدینه و بغداد ادامه یافته است و خاندان های معروف بسیاری به او منتسب اند. (3)
  نزول آیه ای درباره ی ابودجانه
  یکی از ویژگی های دوران زندگی پربرکت رسول اکرم (ص) این بود که اغلب، آیه های قرآن با توجه به برخی پیشامدها یا عمل و رفتار برخی مردم نازل می شد. بدین ترتیب، بسیاری از حرکت ها یا افراد، از سوی ذات ربوبی تأیید یا انکار و رد می شدند. از این روی، بسیاری درباره ی انجام دادن برخی کارها تردید می کردند و نگران می شدند که مبادا آیه ای نازل شود و از کار زشت آنها پرده برداشته، موجب رسوایی شان شود. در برابر، خداوند درباره ی افرادی که پنهانی و برای رضای خدا کارهای نیکو انجام می دادند و نمی خواستند کسی از کار آنان باخبر شود، آیه ای نازل می کرد و ایشان و کارشان را می ستود.
  گفته اند آیه ی چهارم سوره ی صف (خداوند، کسانی را که در راه او، در صف واحد مقابل دشمن، همچون بنایی آهنین و سدی پولادین جهاد می کنند، دوست می دارد) درباره ی افرادی چون حضرت علی (ع)، ابودجانه ی انصاری و.... نازل شده است. این آیه، ابودجانه را در کنار شخصیت های بزرگی چون امیر مؤمنان، علی (ع) و حضرت حمزه، به منزله ی مجاهدی شجاع، با ایمان و کم نظیر معرفی می کند. (4)
  اخلاق نیکوی ابودجانه
  تک تک یاران رسول خدا (ص) از فضیلت های اخلاقی برجسته ای برخوردار بودند. ابودجانه نیز به ویژگی های نیک اخلاقی آراسته بود و الگوی بزرگی برای مسلمانان به شمار می رفت. از برجسته ترین ویژگی های او، اعتماد به نفس و اطمینان به درستی کارها و سلامت رفتارش بود.
  می گویند: روزی ابودجانه سخت بیمار شد. اصحاب که نگران حالش بودند، به عیادتش رفتند. اما برخلاف انتظارش وی را بسیار خوش حال و با چهره ای بشاش و درخشان دیدند و از این وضع در شگفت شدند. وقتی جویای احوالش شدند و دلیل خوش حالی اش را پرسیدند، گفت: «چون نگران چیزی نیستم. تا آنجا که می توانستم، مراقب اعمال و رفتارم بودم و اکنون به نظرم، دو عمل من از همه ی اعمالم بهتر است: نخست اینکه درباره ی آنچه به من مربوط نبود، حرفی نزدم، و دیگر آنکه با مسلمانان، به دور از هرگونه بدی رفتار می کردم و می کوشیدم همیشه با آنان خیر برسانم و از من به ایشان بدی و زیانی نرسد». (5)
  این سخنان ابودجانه، آن هم در بستر بیماری، تا اندازه ای ویژگی های برجسته ی اخلاقی وی را نشان می دهد.
  وضع مالی ابودجانه
  در دوره ی ابودجانه، وضع مالی مسلمانان چندان مناسب نبود. فشارهای اقتصادی، آزار و اذیت دشمنان، مهاجرت تازه مسلمانان به مدینه با دست خالی، جلوگیری مشرکان از تجارت با مسلمانان، جنگ های پی در پی و... سبب شده بود، مسلمانان وضع مالی مناسبی نداشته باشند. از این روی، انصار هرچه داشتند با مهاجران، فقیران و مستمندان تقسیم می کردند تا دست کم، زندگی مختصری داشته باشند. مهاجران کنار مسجد و در محلی که به صفه معروف بود، با کمال قناعت و زهد، روزگار می گذراندند. ابودجانه نیز، اگر چه وضع مالی خوبی نداشت، اهل ایثار و بسیار بخشنده بود و چون به چیزی دست می یافت، آن را با مهاجران تقسیم می کرد؛ در حالی که اغلب خود در تنگنای مالی به سر می برد. از این روی، رسول خدا (ص) گاهی که به دیگر انصار سهمی از غنایم ویژه ی خویش نمی داد، سهمی را به ابودجانه می بخشید. می گویند وقتی یهود بنی نضیر به دستور پیامبر خدا از مدینه رانده شدند، اموالشان به دست مسلمانان افتاد. پیامبر همه ی این اموال را میان مهاجران تقسیم کرد و به انصار چیزی نداد. تنها بخشی از آن اموال را به ابودجانه و سهل بن حنیف داد. دلیل این کار پیامبر، تنگ دستی آن دو بود که البته بر اثر ایثار و بخشش کم نظیرشان پیش آمده بود. (6)
  ابودجانه در جنگ بدر
  ابن اثیر در کتاب اسدالغابه می نویسد: «ابودجانه در جنگ بدر و اُحد و همه ی جنگ های عصر پیامبر اکرم (ص) شرکت کرد. وی یکی از افراد سپاه 313 نفری اسلام در جنگ بدر بود. او در این جنگ، ضربه های مهلکی بر دشمن وارد ساخت و یکی از دلاوران دشمن به نام زمعه بن اسود را نابود کرد». (7)
  عبدالرحمن بن عوف نیز می گوید:
  پس از جنگ بدر به جمع آوری غنایم پرداختم. ناگاه امیه بن خلف (یکی از سران معروف شرک) را در گوشه ی میدان دیدم که می خواست به همراه پسرش بگریزد. به من روی کرد و گفت: «من از این غنایم برای تو ارزشمندترم. اگر من و پسرم را از معرکه بیرون ببری، جبران می کنم». من او و پسرش را از معرکه بیرون بردم. ناگهان بلال حبشی او را دید و گفت: «ای مسلمانان، او ابن امیه، سردمدار کفر است». مسلمانان به سوی او حمله کردند و وی و پسرش را کشتند. امیه پیش از کشته شدن به من گفت: «او ضربه های سختی بر ما وارد کرد». سپس پرسید: «آن مرد کوتاه قد که دستمال سرخی بر پیشانی بسته بود و در سپاه شما می جنگید که بود؟» گفتم: «او مردی از انصار به نام سماک بن خرشه (ابودجانه) است». امیه گفت: «ما بر اثر ضربه های این مرد نیز در برابر شما چون حیوانات سربریده سرکوب شدیم». (8)
  دعای پیامبر برای ابودجانه
  ابودجانه مردی بسیار شجاع بود و در جنگ ها، رشادت های فراوانی نشان می داد. می گویند در جنگ احد، هنگامی که رسول خدا (ص) مجروح شد و به سبب یک غفلت، بیشتر مسلمانان میدان جنگ را رها کردند، نبرد بسیار سخت شده بود. خطر، جان پیامبر خدا را تهدید می کرد. از این روی، اصحاب ویژه، پیامبر را در میان گرفتند تا به ایشان آسیبی نرسد. در این میان، پهلوانی از میان لشکر دشمن به سوی حضرت هجوم آورد و چون نزدیک شد، فریاد زد: «من ابن زهیرم. محمد را به من نشان دهید. یا من باید کشته شوم یا او را می کشم». اصحاب رسول خدا (ص) خاموشی را به صلاح ندیدند.از این روی، ابودجانه، رزم آور شجاع اسلام برای مبارزه با او به سوی لشکر دشمن رفت. چون به نزدیک آنان رسید، با صدایی رسا به ابن زهیر گفت: «ای دشمن خدا، به سوی مدافع جان پیامبر خدا، محمد، پیش آی تا پاسخ گستاخی ات را بدهم».
  ابودجانه و زهیر با هم درگیر شدند و جنگ سختی درگرفت. سرانجام، ابودجانه ضربه ای بر پای اسب زهیر زد که آن را به خاک انداخت. سپس ضربه ای بر پیکر ابن زهیر فرود آورد.
  رسول خدا (ص) چون این صحنه را دید، به آسمان روی کرد و فرمود: «پروردگارا، از ابودجانه راضی باش. من از او راضی ام». ابودجانه در این نبرد، یکی از فرماندهان شجاع دشمن را روانه ی دوزخ ساخت و این کار، روحیه ی مسلمانان را تقویت کرد. (9)
  ادای حق شمشیر
  پیش از آغاز نبرد احد، پیامبر شمشیری در دست گرفت و فرمود: «چه کسی می تواند حق این شمشیر را ادا کند؟»
  عده ای گفتند: ما می توانیم، ولی پیامبر شمشیر را به آنان نداد. ابودجانه برخاست و گفت: «ای رسول خدا، حق آن چیست؟»
  پیامبر اکرم (ص) فرمود: «حقش این است که تا خم نشده، دشمن را از دم تیغ آن بگذرانی».
  ابودجانه گفت: «ای پیامبر خدا، من حق آن را ادا می کنم». حضرت شمشیر را به ابودجانه داد. وی شمشیر را گرفت و پیشانی بند سرخ رنگش را که نشانه ی رزم و هجوم مردانه ی وی بود، بر سر بست. سپس مغرورانه به سوی دشمن حرکت کرد. وقتی رسول خدا (ص) ابودجانه را در آن حال دید فرمود: «در معرکه ی نبرد و در رویارویی با مشرکان و متکبران، این عمل زشت نیست، ولی جز این، متکبرانه راه رفتن، محبوب و پسندیده ی خدا نیست». (10)
  با آغاز درگیری، ابودجانه به سوی سپاه دشمن تاخت و آن گونه که پیامبر (ص) خواسته بود، دشمن را از دم تیغ گذراند.
  وی هنگام حمله چنین رجز می خواند: «من آنم که در دامنه ی کوه و کنار نخلستان، محبوبم رسول خدا (ص) با من پیمان بست که در اسارت زندگی نکنم و با شمشیر خدا و رسول، دشمن را نابود کنم». (11)
  زبیربن عوام که خود سربازی دلاور بود، می گوید:
  هنگامی که رسول خدا (ص) آن شمشیر را به دست گرفت و فرمود: «کیست که...» من از کسانی بودم که پیش رفتم و از حضرت آن شمشیر را خواستم، ولی به من نداد. از اینکه پیامبر شمشیر را به من نداد، ناراحت شدم و با خود گفتم: «چرا رسول خدا (ص) شمشیر را به من که از قریش و پسر عمه اش، صفیه بودم و آن را درخواست کردم نداد، ولی به ابی دجانه ی انصاری داد. به خدا سوگند، باید ابودجانه را تعقیب کنم تا پایه ی شجاعتش را ببینم.
  من در میدان به دنبال او بودم، هیچ قهرمانی با وی روبه رو نمی شد؛ مگر اینکه ابودجانه او را از پای در می آورد. میان ارتش قریش، پهلوانی بود که زخمی های مسلمانان را به سرعت سر می برید و من از این عمل بسیار ناراحت بودم. از خدا خواستم که این مرد سر راه ابودجانه قرار گیرد. از حسن اتفاق، با ابودجانه روبه رو شد و پس از رد و بدل شدن چند ضربه میان آن دو، سرانجام قهرمان قریش به دست وی کشته شد.
  چون ابودجانه از کشتن او فارغ شد، همچنان پیش رفت تا شمشیر را بالای سرهند، دختر عتبه، به حرکت در آورد، ولی همین که خواست آن را فرود آورد، شمشیر را برگرداند و از او گذشت. من پیش خود گفتم: «خدا و رسولش داناترند (که چرا شمشیر را برگرداند و بر سر این زن نزد)».
  ابودجانه، خود در این باره می گوید: «دیدم کسی لشکر قریش را برای دفاع تحریک می کند. به سویش رفتم. او وقتی شمشیر را بالای سرش دید، سخت ناله کرد. ناگهان دیدم او هند، زن ابوسفیان است، و من شمشیر پیامبر را پاک تر از آن دیدم که بر فرق زنی مانند هند بزنم». (12)
  سخن امام صادق (ع) درباره ی ابودجانه
  از امام صادق (ع) روایت شده است:
  در جنگ احد، برخی از یاران رسول خدا (ص) گریختند و به جز تنی چند، از جمله علی بن ابی طالب (ع) و ابودجانه، کسی در میدان، کنار پیامبر نماند. در آن حال، پیامبر اکرم (ص) به ابودجانه فرمود: «ای ابودجانه، مگر قومت را نمی بینی؟» ابودجانه گفت: «چرا، می بینم که از گرد تو پراکنده شدند». حضرت فرمود: «تو نیز به آنان بپیوند و خودت را از معرکه ی جنگ نجات بده و دور شو». ابودجانه گفت: «من با تو بیعت نکرده ام که در چنین موقعیت سختی تنهایت بگذارم و جان خویش را نجات دهم». پیامبر خدا فرمود: «تو آزادی! می توانی بروی». ابودجانه گفت: «به خدا سوگند، من هرگز چنین کاری نمی کنم که قریش بگویند تو را رها کردم و پا به فرار گذاشتم. نه، من هرگز از تو جدا نمی شوم. بگذار آنچه برای تو پیش می آید، برای من نیز رقم بخورد. اگر قرار است به شما آسیبی برسد، بگذار من نیز چنین شوم». وقتی رسول خدا (ص) این استقامت و وفاداری ابودجانه را دید، برای او دعا کرد و فرمود: «خداوند تو را پاداش نیکو دهد». (13)
  بنابر قولی دیگر، رسول خدا (ص) فرمود: «ای ابودجانه، تو را از قید بیعتی که با من داشتی رها کردم. تو نیز برو. ولی درباره ی علی (ع)، من از او هستم و او از من است». ابودجانه در حالی که می گریست، گفت: «به خدا سوگند، من نمی گریزم». سپس سرش را به سوی آسمان بلند کرد و گفت: «به خدا سوگند، خود را از بیعتی که [باتو] کرده ام آزاد نمی سازم و از تعهد آن بیرون نمی آیم. ای رسول خدا، به سوی چه کسی باز گردم؟ آیا به سوی همسر و فرزندم که می میرند بازگردم، یا به خانه ام که خراب می شود، یا ثروتم که فانی می شود، یا اجلم که نزدیک شده است؟ این گفتار خالصانه، پرشور و پرسوز ابودجانه که با گریه همراه بود، دل پیامبر را سوزاند و دیگر به ابودجانه چیزی نگفت. سپس یک تنه با دشمن جنگید؛ به گونه ای که همه ی بدنش مجروح و به خونش رنگین شد. او در یک سوی پیامبر با دشمن می جنگید و حضرت علی (ع) در سوی دیگر. سرانجام، ابودجانه بر اثر زخم های بسیار پیکرش بر زمین افتاد. حضرت علی (ع) او را نزد پیامبر برد. ابودجانه به پیامبر گفت: «ای رسول خدا، آیا به بیعت خویش وفا کردم؟» پیامبر (ص) فرمود: «آری، به خیر باشی». (14)
  حضور ابودجانه در بیشتر جنگ ها
  از ویژگی های برجسته ی ابودجانه حضور چشمگیر وی در بیشتر جنگ های زمان رسول خدا (ص) بود.
  رشادت های او در جنگ های بدر و احد، در بیشتر کتاب های سیره و تاریخ به تفصیل آمده است. در جنگ بنی نضیر، رسول خدا (ص) ابودجانه و سهل بن جنید را همراه علی (ع) فرستاد تا گروهی از یهودیان را دستگیر کنند. آنان این کار را به گونه ای شایسته انجام دادند. (15)
  در غزوه ی خیبر، مردی از لشکر دشمن، برابر صفوف سپاه اسلام آمد و هماورد خواست. ابودجانه، در حالی که پیشانی بندی بر سر بسته بود، سوی وی رفت و با حمله ای برق آسا، او را نابود کرد. پیامبر از کار ابودجانه بسیار خرسند شد و زره و شمشیر مرد مشرک را به وی بخشید. این کار ابودجانه به سپاه اسلام روحیه بخشید و روحیه ی سربازان دشمن را تخریب کرد. (16)
  در جنگ حنین نیز، مردی از هوازن، بر شتر سرخی سوار بود و پرچم سیاهی بسته بر نیزه ای بلند در دست داشت. وی پیشاپیش نیروهای کفر حرکت می کرد و به هر مسلمانی که می رسید، به وی ضربه ای می زد. به این ترتیب، وی بسیاری از مسلمانان را به شهادت رساند. وقتی ابودجانه وضع را چنین دید، با حمله ای شجاعانه شتر وی را از پای درآورد. مرد از شترش پایین آمد و با ابودجانه تن به تن جنگید. علی (ع) نیز به کمک ابودجانه آمد. سرانجام وی پیروز شد و مرد مشرک را نابود کرد. (17)
  در جنگ تبوک، رسول خدا (ص) پرچم قبیله ی اوس را به اُسیدبن خُضَیر و پرچم قبیله ی خزرج را به ابودجانه ی انصاری سپرد. همچنین فرماندهی این بخش از لشکر با ابودجانه بود. این امر از شجاعت و کاردانی او و اعتماد کامل پیامبر به ابودجانه حکایت دارد.
  در سال نهم هجرت، به پیامبر گرامی اسلام خبر رسید که ارتش روم در سرزمین شام به نقل و انتقالاتی دست زده و به مرزهای اسلام تجاوز کرده است؛ گویا قصد دارد به سرزمین های اسلامی حمله کند. پیامبر با شنیدن این خبر، تصمیم گرفت با سپاهی مجهز، عازم سرزمین تبوک (شام) شود، ولی منافقان کارشکنی و توطئه را آغاز کردند. یکی از نیرنگ های منافقان این بود که محرمانه با اُکیدر، زمامدار دومه الجندل (بخشی از شام) تماس گرفتند تا او در غیاب پیامبر به مدینه حمله کند. وقتی پیامبر با خبر شد، زبیر و ابودجانه را مأمور کرد تا بنابر نقشه ای، با همراهی بیست تن، به کاخ اُکیدر بروند و وی را دستگیر کنند.
  آنان با نقشه ی حساب شده ی پیامبر، اُکیدر را دستگیر کردند. ابودجانه، در این ماجرا نیز شجاعت بسیار نشان داد. (18)
  شهادت ابودجانه ی انصاری
  هنوز چند ماهی از رحلت رسول خدا (ص) نگذشته بود که شخصی به نام مُسَیلَمَه در یمامه (سرزمین یمن)، ادعای پیامبری کرد. وی بسیاری از مردم را گرد خود آورد و هر روز نیز بر شمار آنان افزوده می شد. لشکر اسلام برای جلوگیری از این انحراف بزرگ، برای نبرد آماده شد و سپاه اسلام به فرماندهی خالدبن ولید به منطقه ی یمامه اعزام شدند. ابودجانه که یکی از سرداران سپاه اسلام بود، در این جنگ، پیشاپیش سپاه حرکت می کرد. سرانجام سپاهیان اسلام به یمامه رسیدند و جنگ بسیار سختی میان مسلمانان و سپاه مسیلمه در گرفت. در این نبرد، مسلمانان حدود بیست بار شکست خوردند و عقب نشینی کردند. شاید تا آن روز با جنگی چنین سخت روبه رو نشده بودند. نبرد همچنان به سود دشمن ادامه داشت و هر روز و هر ساعت، خبر پیروزی دشمن به گوش می رسید. با این وضع، شکست سپاه اسلام حتمی و قطعی بود.
  وقتی ابودجانه ی انصاری موقعیت مسلمانان را چنین دید، فریاد حمله سر داد و شجاعانه به سوی سپاه دشمن تاخت. یکی از لشکریان دشمن به ابودجانه حمله کرد، ولی با دفاع شجاعانه ی ابودجانه به هلاکت رسید. ابودجانه حین جنگ، فریاد می زد: «ای مبارزان جنگ بدر و احد، ای جنگجویان احزاب، دست به دست هم دهید و همه به سوی من آیید تا سپاه دشمن را درهم شکنیم و ریشه ی کفر و شرک را از صفحه ی روزگار پاک کنیم». این کار، روحیه ی مسلمانان را تقویت کرد و الله اکبر گویان به لشکر دشمن هجوم آوردند. طولی نکشید که سپاه دشمن درهم شکست و مسیلمه به باغی پناه برد. سپاه وی پشت دیوارهای باغ سنگر گرفتند. وقتی مسلمانان به در باغ رسیدند، نفوذ به آن را بسیار سخت دیدند. ابودجانه گفت: «کمک کنید من از بالای دیوار به درون باغ بروم و در باغ را باز کنم تا شما وارد شوید». به این ترتیب، ابودجانه ی انصاری با از جان گذشتگی، خود را از بالای دیوار به میان سربازان دشمن افکند و با آنان درگیر شد. آنان از هر سوی به ابودجانه حمله ور شدند؛ به گونه ای که جایی در بدن ابودجانه سالم نمانده بود.
  بنابر قولی، وی پس از باز کردن در باغ، به سبب جراحت بسیار شهید شد (19) و بنابر برخی گفته ها، ابودجانه نیز به مسیلمه حمله کرد و به کمک افراد دیگر، وی را کشت. (20) برخی نیز گفته اند: ابودجانه پس از این جنگ، با وجود شکستن پا و جراحت های بسیار زنده ماند و در جنگ صفین در زمره ی یاران امام علی (ع) جهاد کرد. (21)
  ابودجانه در کنار امام مهدی (عج)
  ابودجانه به سبب ایمان خالص و فداکاری کم نظیر در رکاب رسول خدا (ص)، به منزلتی رسید که به وی، یاری و همراهی با امام مهدی (عج) نوید داده شد. در روایت های اهل بیت (ع)، بارها به موضوع رجعت و بازگشت گروهی مؤمن خالص پس از ظهور حضرت مهدی (عج) برای بهره مندی از برکت های دولت جهانی آن حضرت و دیدار عظمت اسلام در آن دوره تصریح شده است. آیات قرآن کریم نیز این موضوع را تأیید کرده اند.
  بر پایه ی مضمون برخی روایت ها، پس از ظهور امام عصر (عج)، افرادی چون مالک اشتر، اصحاب کهف، سلمان و ابودجانه بار دیگر به دنیا باز می گردند و در کنار آن حضرت، به منزله ی فرمانده ی لشکر یا اصحاب ویژه، به خدمتگزاری می پردازند. امام صادق (ع) به شاگردش، مفضل، می فرماید:
  از پشت کوفه (نجف اشرف)، 27 تن با حضرت قائم (عج) ظهور می کنند. پانزده تن آنان از قوم حضرت موسی (ع) هستند که در راه حق، پایدار بودند؛ هفت تن آنان اصحاب کهف اند و پنج نفر باقی عبارتند از: یوشع بن نون، سلمان، ابودجانه ی انصاری، مقداد و مالک اشتر. این افراد در رکاب امام زمان (عج) و به منزله ی یاران و فرماندهان در خدمت آن حضرت اند. (22)


  مقبره ابودجانه در بخش ریجاب شهرستان دالاهو قرار دارد که از جمله بناهای مذهبی استان کرمانشاه به شمار می‌آید.


  در نزدیکی ریجاب از توابع شهرستان دالاهو، قبرستانی از صدراسلام با تعداد آرامگاه به سبک چهار طاقی‌های دوره ساسانی وجود دارد که در میان این قبور، بنای عظیمی دیده می‌شود که در میان اهالی محل به مقبره ابودجانه معروف است.

  این آرامگاه چهار ضلعی است و بر فراز آن گنبدی مخروطی شکل قرار دارد. در جنوب این آرامگاه بنای دیگر شبیه به آن، اما در ابعاد کوچک‌تر ساخته شده است و داخل آن چند سنگ قبر به چشم می‌خورد.  مقبره ابودجانه در ایام مختلف سال پذیرای گردشگران بسیاری از نقاط مختلف کشور است.

  آشنایی با اصحاب امام زمان عج


  آشنایی با اصحاب امام زمان عج
  پی نوشت ها :
  1- به سبب اینکه با دو شمشیر می جنگید.
  2- وی زره خاصی در جنگ ها بر تن می کرد که آن را مشهره می گفتند.
  3- محمدبن سعد، طبقات الکبری، ج3، ص557.
  4- محمدباقر مجلسی، بحارالانوار، ج36، ص24.
  5- محمدبن سعد، طبقات الکبری، ج3، ص557.
  6- ابن هشام، السیره النبویه، تحقیق مصطفی السقاء و....، ج3، ص 201.
  7- عزالدین ابوالحسن علی بن محمد بن الاثیر، اسدالغابه فی معرفه الصحابه، ج2، ص253.
  8- عبدالحمید بن ابی الحدید، شرح نهج البلاغه، تحقیق محمد ابوالفضل ابراهیم، ج14، ص 135، 136.
  9- ابوعبدالله محمدبن عمر الواقدی، المغازی، تحقیق مارسدن جونز، ج1، ص246.
  10- ابن هشام، السیره النبویه، تحقیق مصطفی السقاء و...، ج3، ص71.
  11- انا الذی عاهدنی خلیلی و نحن بالسفح لدی النخیل الا اقوم الدهر فی الکیول اضرب بسیف الله و الرسول (همان)
  12- ابن هشام، السیره النبویه، تحقیق مصطفی السقاء و...، ج2، ص 69.
  13- محمدباقر مجلسی، بحارالانوار، ج20، ص 70.
  14- ابوجعفر محمدبن یعقوب الکلینی، روضه الکافی، ص 319، 320.
  15- ابوعبدالله محمدبن عمر الواقدی، المغازی، تحقیق مارسدن جونز، ج2، ص 372.
  16- همان، ص 667.
  17- همان، ج4، ص902.
  18- محمد باقر مجلسی، بحارالانوار، ج21، ص257، 263.
  19- عباس بن محمدرضا قمی، سفینه البحار، ج1، ص42.
  20- محمدبن سعد، طبقات الکبری، ج3، ص 557.
  21- سیدمحسن الامین العاملی، اعیان الشیعه، ج7، ص319.
  22- عباس بن محمدرضا قمی، سفینه البحار، ج1، ص440.
  منبع :سیدنژاد، سیدرضی؛ (1389)، اسوه های جاویدان: سیری در زندگانی اصحاب وفادار پیامبر اکرم(ص)، قم: مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره).
  ویرایش توسط کربلائی : ۱۳۹۵/۱۱/۲۵ در ساعت ۱۳:۰۹
  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
  یا الله و یا رحمن یا رحیم یا مقلب القلوب ثبت قلبی الی دینک
  الهی العفو و لک الحمد


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۸
  نوشته
  2,092
  مورد تشکر
  3,163 پست
  حضور
  76 روز 22 ساعت 24 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  رجعت کنندگان

  جبير بن خابور

  در برخى روايات،از وي به عنوان يكى از فرماندهان سپاه حضرت مهدى (ع) نام برده شده است. امام صادق (ع) فرمود:جبير بن خابور، گنجينه دار معاويه بود. او مادرپيري داشت كه در شهركوفه زندگى مي كرد روزى جبير به معاويه گفت: دلم براى مادرم تنگ شده است اجازه بده تا از او ديداركنم تا كمي از حقوقى كه برگردن من دارد، ادا كنم. معاويه گفت: در شهركوفه چه كار دارى در آن جا مرد جادوگرى به نام على بن ابى طالب است و اطمينان ندارم كه تو را نفريبد. جبير گفت: من با على كارى ندارم من مي خواهم به ديدار مادرم بروم و حق او را به جا آورم. جبير پس ازكسب اجازه عازم سفر شد. آن گاه كه به شهركوفه رسيد، چون اميرالمؤمنين (ع) پس از جنگ صفين، پيرامون شهركوفه ديده بان گماشته بود و رفت و آمدها را كنترل ميكردند، ديده بانان او را دستگيركردند و به شهر آوردند. حضرت على (ع) به او فرمود: تو يكى ازگنجينه هاى خداوندى. معاويه به تو چنين گفته است كه من جادوگر هستم .جبير گفت: سوگند به خدا كه چنين گفته است. حضرت فرمود: تو مالى همراه داشته اى كه مقدارى از آن را در منطقه عين التمر به خاك سپرده اى جبير اين مطلب را نيز تصديق كرد سپس امير مؤمنان (ع) به امام حسن دستور داد تا از وى پذيرايى كند روز بعد، على (ع)به ياران خود فرمود: اين شخص در جبل الاهواز به همراه چهار هزار نفر در حالى که سلاح ها را از نيام كشيده اند، منتظرند تا قائم اهل بيت ما ظهور كند آن گاه اين شخص، همراه حضرت و در ركابش با دشمنان خواهد جنگيد.
  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
  یا الله و یا رحمن یا رحیم یا مقلب القلوب ثبت قلبی الی دینک
  الهی العفو و لک الحمد


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۸
  نوشته
  2,092
  مورد تشکر
  3,163 پست
  حضور
  76 روز 22 ساعت 24 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  آشنایی با اصحاب امام زمان عج

  رجعت کنندگان

  قنواء دختر رشيد هجرى

  هر چند در خصوص شخصيت اين زن در كتاب هاي شيعه وسنّى، سخنی به میان نیامده است وبه اصطلاح مهمل است؛(1) ولی از جریانی كه در خصوص شیوه اسارت وشهادت پدر بزرگوارش، به دست ابن زیاد به وقوع پیوست او ایشان آن را نقل كرد، میزان صلابت وپایداری در عقیده وپای بندی او به اسلام وتشیّع وعلاقه او به امیر المؤمنین (علیه السلام) آشكار می شود.

  ابوحیّان بجلی می گوید: از قنواء دختر رشید هجری پرسیدم: از پدرت چه حديث و روايتي شنيده اى؟ گفت: پدرم از امیر المؤمنین (علیه السلام) نقل كرد كه آن حضرت فرمود: (ای رشید! صبر تو چگونه است، هنگامی كه پسرخوانده بنی امیّه (ابن زیاد) تو را به نزد خود بخواند ودو دست ودو پا وزبانت را قطع كند؟) عرض كردم: آیا پایان كارم بهشت است...؟ فرمود: (ای رشید! در دنیا وآخرت به همراه من هستی).

  قنواء می گوید: به خدا سوگند، پس از مدتی ابن زیاد پدرم را احضار كرد واز او خواست تا از علی (علیه السلام) بیزاری بجوید؛ ولی او هرگز این كار را نكرد. ابن زیاد گفت: علی (علیه السلام) كیفیت قتل تو را چگونه توصیف كرده است؟ پدرم پاسخ داد: دوست من علي (عليه السلام) مرا چنين آگاه ساخت كه تو مرا به بيزاري از علي (عليه السلام) مي خوانى، ولی من اجابت نمی كنم؛ سپس دو دست ودو پا وزبانم را قطع مي كنى. ابن زیاد گفت: به خدا سوگند، خلاف پیشگویی علی را در حق تو اجرا می كنم. آن گاه دستور داد دو دست ودو پایش را قطع كنند وزبانش را سالم باقی گذارند. قنواء می گوید: من پدرم را به دوش كشیدم ودرراه به او گفتم: ای پدر! آيا احساس درد وزجر مي كنى؟ فرمود: خیر، فقط به مقدارفشاری كه جمعیت بر من وارد كند، احساس ناراحتى می كنم. چون پدرم را برداشتم واز كاخ ابن زیاد بیرون بردم، مردم به گرد او جمع شدند. پدرم از فرصت استفاده كرد وگفت: قلم ودوات وكاغذ بیاورید تا برای شما حوادثی را بازگوكنم؛ ولی چون این خبر به ابن زیاد رسید، دستور داد زبانش را نیز قطع كنند وپدرم در همان شب به شهادت رسید.(2)

  ---------------------
  (1) اعیان الشیعه، 32، ص 6.
  (2) اختیار معرفة الرجال، ص 75، شرح حال رشید؛ تنقیح المقال، ج 1، ص 431 وج 3، ص 82؛ معجم رجال الحدیث، ج 7، ص 190؛ اعیان الشیعه، ج 32، ص 6؛ سفینة البحار، ج 2، ص 522؛ ریاحین الشریعه، ج 5، ص 40.

  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
  یا الله و یا رحمن یا رحیم یا مقلب القلوب ثبت قلبی الی دینک
  الهی العفو و لک الحمد


 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۸
  نوشته
  2,092
  مورد تشکر
  3,163 پست
  حضور
  76 روز 22 ساعت 24 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  رجعت کنندگان

  صیانه ماشطه

  یکی از زنانی است که امام صادق (ع) در روایت مفضل بن عمر، از آن به عنوان همراه حضرت قائم (ع) نام می برد. در دولت مهدی (ع) سیزده زن برای معالجه زخمیان، زنده گشته، به دنیا باز می گردند که یکی از آنان صیانه است که همسر حزقیل و آرایشگر دختر فرعون بوده است و شوهرش حزقیل، پسر عموی فرعون و گنجینه دار وی بوده است. به گفته او، حزقیل، مؤمن خاندان فرعون است و به پیامبر زمانش حضرت موسی (ع) ایمان آورد.1پیامبر (ص) فرمود: «در شب معراج، در سیر میان مکه و مسجد الاقصی، ناگهان بوی خوشی به مشامم رسید که هرگز مانند آن را نبوییده ام. از جبرئیل پرسیدم که این بوی خوش چیست؟ گفت: ای رسول خدا! همسر حزقیل به حضرت موسی بن عمران ایمان آورده بود و ایمان خود را پنهان می کرد. عمل او آرایشگری در حرمسرای فرعون بود. روزی مشغول آرایش دختر فرعون بود که ناگهان شانه از دست او افتاد و بی اختیار گفت: «بسم الله» دختر فرعون گفت: آیا پدر مرا ستایش می کنی؟ گفت: نه؛ بلکه آن کسی را ستایش می کنم که پدر تو را آفریده است و او را از بین خواهد برد. دختر فرعون شتابان نزد پدر رفت و گفت: صیانه به موسی ایمان دارد. فرعون او را احضار کرد و به او گفت: مگر به خدایی من اعتراف نداری؟ صیانه گفت: هرگز، من از خدای حقیقی دست نمی کشم و تو را پرستش نمی کنم. فرعون دستور داد، تنور مسی را برافروختند و چون آن تنور سرخ شد، همه بچه های آن زن را در حضور او در آتش انداختند. زمانی که خواستند بچه شیرخوارش را که در بغل داشت، بگیرند و در آتش بیندازند، صیانه منقلب شد و خواست که با زبان، از دین اهار برائت کند که ناگاه به امر خدا، آن کودک به سخن آمد و گفت: «مادر! صبر کن تو راه حق می پیمایی». فرعونیان آن زن و بچه شیرخوارش را نیز در آتش افکندند و سوزاندند و خاکسترشان را در این زمین ریختند و تا روز قیامت این بوی خوش، از این سرزمین استشمام می شود.

  صیانه از زنانی است که زنده می شود و به دنیا باز می گردد و در رکاب حضرت مهدی (ع) انجام وظیفه می کند.
  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
  یا الله و یا رحمن یا رحیم یا مقلب القلوب ثبت قلبی الی دینک
  الهی العفو و لک الحمد


 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۸
  نوشته
  2,092
  مورد تشکر
  3,163 پست
  حضور
  76 روز 22 ساعت 24 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  رجعت کنندگان

  نسیبه، دختر کعب مازنیه

  او معروف به «ام عماره» و از زنان فداکار صدر اسلام است که در برخی از جنگهای پیامبر اسلام، صلّی اللّه علیه وآله، شرکت جسته و مجروحان جنگی را مداوا کرده است. او در جنگ احد بهترین نقش را ایفا کرد. با دیدن صحنه فرار مسلمانان و تنها گذاشتن پیامبر به دفاع از جان شریف پیامبر پرداخت و در این راه بدنش زخمهای فراوان برداشت.

  پیامبر عزیز این فداکاری را ستود و به فرزندش عماره چنین فرمود:

  امروز مقام مادر تو از مردان جنگی والاتر است.

  پس از فروکش کردن جنگ، نسیبه با سیزده زخم سنگین به همراه دیگر مسلمانان به خانه برگشت و به استراحت پرداخت. با شنیدن فرمان پیامبر خدا، صلّی اللّه علیه وآله، که فقط مجروحان جنگ باید به تعقیب دشمن بشتابند، نسیبه از جای برخاست و آماده رفتن شد، امّا به علت شدت خونریزی نتوانست شرکت کند. همین که پیامبر از تعقیب دشمن برگشت، پیش از آنکه به خانه برود، عبداللّه بن کعب مازنی را برای احوالپرسی نسیبه و سلامتی وی به نزد او فرستاد و چون از سلامتی وی آگاه گشت شادمان موضوع را به پیامبر خبر داد.

  نسیبه از کسانی است که برای یاری امام مهدی، علیه السلام، زنده خواهد شد.
  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
  یا الله و یا رحمن یا رحیم یا مقلب القلوب ثبت قلبی الی دینک
  الهی العفو و لک الحمد


 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۸
  نوشته
  2,092
  مورد تشکر
  3,163 پست
  حضور
  76 روز 22 ساعت 24 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  رجعت کنندگان

  سمیه، مادر عمار یاسر

  وی هفتمین نفری بود که به اسلام گروید و بدین سبب دشمن سخت به خشم آمد و بدترین شکنجه ها را براو روا داشت.

  او و شوهرش یاسر در دام ابوجهل گرفتار آمدند و او نخست آنها را اجبار کرد که پیامبر خدا را دشنام دهند، امّا آنها حاضر به چنین کاری نشدند. او نیز زره آهنی به سمیه و یاسر پوشانید و آنها را در آفتاب سوزان نگه داشت. پیامبر که گاه از کنارشان عبور می کرد آنها را به صبر و مقاومت سفارش می نمود و می فرمود:

  صبرا یا آل یاسر فإنّ موعدکم الجنة.

  ای خاندان یاسر، صبر پیشه سازید که وعده گاه شما بهشت است.

  سرانجام ابوجهل برهریک ضربتی وارد ساخت و ایشان را به شهادت رساند.

  خداوند این زن را به پاداش صبر و مجاهدتی که در راه اعتلای اسلام نشان داد و بدترین شکنجه را از دشمن خدا تحمل کرد، در ایّام ظهور مهدی آل محمد، صلّی اللّه علیه وآله، زنده خواهد نمود تا تحقق وعده الهی را ببیند و در لشکر ولیّ خدا به یاوران آن حضرت خدمت کند.
  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
  یا الله و یا رحمن یا رحیم یا مقلب القلوب ثبت قلبی الی دینک
  الهی العفو و لک الحمد


 9. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۸
  نوشته
  2,092
  مورد تشکر
  3,163 پست
  حضور
  76 روز 22 ساعت 24 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  رجعت کنندگان

  آیت الله بهجت

  مرتضی آقا تهرانی از اساتید اخلاق در پاسخ به سوالی می گوید: چرا چهره آیت‌الله بهجت را زیاد تبلیغ نمی‌کنند؟
  آقاتهرانی نیز در پاسخ می گویند: حتی فقه و اصول ایشان هم همین‌طور مهجور ماند. ایشان فوق‌العاده انسان وارسته‌ای بود. یکی از عادات ایشان این بود که قبل و بعد از درس به مباحث خاصی می‌پرداختند، مباحث اخلاقی، تربیتی و عرفانی و اگر هم کسی می‌‌خواست به این مباحث برسد باید زودتر می‌رفت. وقتی که درس تمام می‌شد آنهایی که اهل اخلاق و عرفان بودند می‌نشستند. در یکی از جلسات به بحثی وارد شدند. آن بزرگوار قبل از اینکه از دنیا بروند در لبنان خدمت آقا رسیدند که حضرت فرمودند شما یک هفته بیشتر در دنیا نمی‌مانید. آیت‌الله بهجت گلایه می‌کنند که قرار بود ما در زمان ظهور شما باشیم و آن حضرت می‌فرمایند که در زمان ظهور شما رجعت خواهید کرد.
  ایشان در پاسخ به پرسش دیگری تحت عنوان “درست است که می‌گویند آیت‌الله بهجت چشم بصیرت داشته؟” گفت: این چیزها برای آیت‌الله بهجت کمترین چیز است.
  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
  یا الله و یا رحمن یا رحیم یا مقلب القلوب ثبت قلبی الی دینک
  الهی العفو و لک الحمد


 10. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۸
  نوشته
  2,092
  مورد تشکر
  3,163 پست
  حضور
  76 روز 22 ساعت 24 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  آشنایی با اصحاب امام زمان عج

  رجعت کنندگان

  حبّابه والبیه

  از زنان والامقامی است که دوره زندگی هشت امام معصوم را درک کرد و پیوسته مورد لطف و عنایت ایشان قرار داشت، در یک یا دو نوبت به ‏وسیله امام زین‏ العابدین و امام رضا(ع) جوانی‏ اش به‏ او بازگردانده شد، اولین ملاقات وی با امیرمؤمنان(ع) بود که از آن حضرت دلیلی بر امامت درخواست کرد، حضرت در حضور وی سنگی را برداشت و بر آن مهر خود را نقش کرد و اثر آن مهر در سنگ جای گرفت و به او فرمود: پس از من هر که توانست در این سنگ چنین اثری بر جای بگذارد او امام است، از این رو حبابه پس از شهادت هر امامی نزد امام بعدی می‏رفت و آنان مهر خود را بر همان سنگ می‏زدند و اثر آن نقش می‏بست، نوبت که به امام رضا(ع) رسید، حضرت نیز چنین کرد، حبابه نه ماه پس از شهادت امام رضا(ع) زنده بود و پس از آن بدرود حیات گفت.

  روایت شده است که وقتی حبابه به خدمت امام زین‏ العابدین رسید، 113 سال از عمرش سپری شده بود، حضرت با انگشت سبابه خود اشاره ‏ای کرد و جوانی ‏اش بازگشت.
  ویرایش توسط کربلائی : ۱۳۹۵/۱۲/۱۲ در ساعت ۱۲:۵۹
  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
  یا الله و یا رحمن یا رحیم یا مقلب القلوب ثبت قلبی الی دینک
  الهی العفو و لک الحمد

 11. تشکر


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 11
  آخرين نوشته: ۱۳۹۴/۰۱/۲۱, ۰۷:۵۸
 2. الگویی الهام‌بخش از نظام اقتصادی اسلام
  توسط عمار رهبری در انجمن حیات دنیوی انسان
  پاسخ: 18
  آخرين نوشته: ۱۳۹۳/۰۹/۰۳, ۱۷:۳۰
 3. شاه کلید رهایی انسان
  توسط خادم الزینب در انجمن دعاهای قرآنی
  پاسخ: 9
  آخرين نوشته: ۱۳۹۳/۰۱/۲۰, ۱۳:۵۰
 4. رهایی از کفر
  توسط سرباز خدا در انجمن سایر مباحث
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۱۱/۱۸, ۰۹:۱۴
 5. یه راهنمایی...
  توسط راهیان عشق در انجمن ازدواج و خانواده
  پاسخ: 7
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۱۱/۰۳, ۱۰:۵۲

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود