صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بررسی علل تارک الصلاه شدن برخی فرزندان والدین نمازگزار

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۸
  نوشته
  1,985
  مورد تشکر
  3,059 پست
  حضور
  71 روز 23 ساعت 58 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0

  بررسی علل تارک الصلاه شدن برخی فرزندان والدین نمازگزار
  سلام

  فطفا اگر کسی تجربه، یا علت را میداند بفرمایید تا راهکار هم در باب مشورت شاملمون بشه.
  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
  یا الله و یا رحمن یا رحیم یا مقلب القلوب ثبت قلبی الی دینک
  الهی العفو و لک الحمد


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۰
  نوشته
  5,259
  مورد تشکر
  10,770 پست
  حضور
  172 روز 12 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  1
  گالری
  18
  با نام و یاد دوست  بررسی علل تارک الصلاه شدن برخی فرزندان والدین نمازگزار
  کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت
  سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

  عشق محمد بس است و آل محمد  بررسی علل تارک الصلاه شدن برخی فرزندان والدین نمازگزار


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۲
  نوشته
  322
  مورد تشکر
  1,003 پست
  حضور
  8 روز 2 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  11  نقل قول نوشته اصلی توسط Faithful نمایش پست
  فطفا اگر کسی تجربه، یا علت را میداند بفرمایید تا راهکار هم در باب مشورت شاملمون بشه.
  یکی از مشکلات بزرگی که در جامعه امروز، شاهد آن هستیم، بحث کاهلی در نماز و یا ترک نماز است که گاهی خود شخصی، با آن مواجه است و گاهی افرادی که نسبتی با پرسشگر دارند ، دچار آن شده اند. علت ها متعددی هم می تواند داشته باشد از جمله :

  1- عوامل اعتقادی
  کسی که به خدا و روز قیامت ایمان ندارد و هنوز در وجود خدا شک دارد و یا صراحتا بیان می کند که قبول ندارم که خدا هست! انگیزه ای برای خواندن نماز ندارد و اگر بخواند، جای تعجب است !

  2- تصور و برداشت غلط نسبت به خدا، (سوءظن به خدا)
  کسی که به خاطر برداشت های غلط و یا تحلیل های شخصی غلط و یا وارد شدن شبهات ضاله از ماهوراه و اینترنت ، به جای خدای مهربان خدای وحشتناکی را در ذهنش تصور می کند بسیار طبیعی است که نماز نخواند و اگر کسی بخواهد با چنین شخصی صحبت کند ، باید دید چنین شخصی را نسبت به خدا ، بر اساس آیات و روایات ، اصلاح کند.

  ادامه دارد .......... 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۲
  نوشته
  322
  مورد تشکر
  1,003 پست
  حضور
  8 روز 2 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  11
  3- نمادها و نمود های نامطلوب دینداران
  رفتار های غلط و اشتباه از بعضی از متدینین گاه موجب این می شود که شخص دین گریز شده و اشکالات را از چشم دین ببیند و این رفتارهای غلط ممکن است در پدر و مادر یا مسئولین یا معلم یا روحانی ... باشد . گاهی با افراد تارک الصلوه که صحبت کرده ام در پاسخ به سوال که چرا نماز را ترک کردی و نمی خوانی می گوید به خاطر رفتارهای پدرم یا مادر و ... ایشان مثلا اهل نماز هستند اما نمی شود دو کلمه با آنها حرف زد! من از نماز او زده شدم ولی فلان کس که نماز نمی خواند ، خیلی هم مهربان است! یا این که دیدم که فلانی که جای مهر روی پیشانی اش بود ، رشوه می گرفت !....

  4 - انتظار و تلقی ناروا از نماز

  مادری که به فرزندش می گوید، نماز بخوانی در امتحان قبول می شوی ! یا کسی که به این نحو توصیه می کند: نماز بخوانی ، خدا حاجتت را می دهد ! در زندگی مشکلی برایت پیش نمی آید ....، نباید انتظار داشته باشد که فرزندش تارک الصلوه نشود. زیرا فرد به محض اینکه در امتحان رد می شود یا مشکلی در زندگی برایش پیش می آید، یا حاجتش را نمی گیرد نسبت به خدا و نماز، با مشکل روبرو می شود و نماز را ترک می کند.


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۲
  نوشته
  322
  مورد تشکر
  1,003 پست
  حضور
  8 روز 2 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  11  5- تجربه های تلخ از دوران کودکی
  مثلا کسی که از خادم مسجد ، در دوران کودکی ، برخورد تندی دیده و یا دچار تحقیر و تمسخر توسط والدین یا دیگران شده و از لطافت ها در تربیت فرزند، محروم مانده، گرایشی به سمت نماز ندارد.

  6- تأثیر منفی دوستان و همسالان

  شکی نیست که مجالست ها و همنشینی ها در خوبی و بدی ، تأثیر گذار است، چنان که در روایت وارد شده که ایمان هر کسی در گرو دوستش است . 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۲
  نوشته
  322
  مورد تشکر
  1,003 پست
  حضور
  8 روز 2 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  11  7- انباشت پرسش ها و تردید ها و عدم آگاهی ها

  گاهی شخص می گوید که چرا نماز بخوانم ؟ چرا اینطوری بخوانم ؟ چرا هر وقت دلم خواست نخوانم ؟ حتی بعضی می گویند که نماز من که قبول نیست ! برای چی بخوانم ؟ ...
  اینگونه سوالات اگر بی پاسخ بماند، به مرور فرد را دچار بی نمازی می کند.


  8- شبهات
  امروزه شبهات زیادی در مورد خدا و دین و نماز و ... از طریق ماهواره و تلوزیون و ... به مردم منتقل می کنند و همانطور که اگر ویروسی وارد بدن انسان شود، انسان را از پا در می آورد ، شبهه نیز وقتی برای شخص حل نشود ، ایمان را نابود می کند و بازتاب آن در عملکردهای دینی مثل نماز و روزه و ... بروز می کند و به تعبیر شهید مطهری (ره) شبهه برای عبور خوب است نه برای ماندن !
  نمونه ای شبهات:
  -خدا مهربان است ، به خاطر یک نماز ما را عذاب نمی کند ، الان بخوانی یا بعدا قضا کنی فرق ندارد . مهم این است که انسان خوب باشد و نیازی به نماز خواندن نیست؛ اگر نماز بخوانی و در بقیه امور، رفتار بدی داشته باشی بدتر است، پس چه بهتر که نماز نخوانی ! 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۲
  نوشته
  322
  مورد تشکر
  1,003 پست
  حضور
  8 روز 2 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  11  آن چه تا این جا بیان شد بین بزرگ و کوچک، کودک و بزرگسال مشترک است اما از این شماره به بعد بیشتر در مورد کودکان و نوجوانان است.

  9-لجبازی
  اصرار زیاد والدین و امر و نهی زیاد و تذکر های مداوم ،عیبجویی و ملامت و سرزنش زیاد و مقایسه کردن فرزند با دیگران یا در بعضی موارد ، سجاده پهن کردن والدین برای فرزندش است که نمازش را بخواند، بر اساس دلسوزی و تحمیل نرم!، از علتهای اصلی در بروز این مشکل است .
  در بعضی از موارد ،شخصیت فرزند به گونه ای است که بسیار حساس و زود رنج است ، که حتی با یکی دو بار گفتن والدین ، دچار حالت لجبازی شده است . وقتی با خود فرزند در این گونه موارد صحبت می شود، بیان می کنند که اگر من هزار بار نمازم را اول وقت بخوانم ، یک بار من را تشویق نمی کنند ولی یک بار نمازم قضا شود ، هزار بار من را سر کوفت می زنند!
 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۲
  نوشته
  322
  مورد تشکر
  1,003 پست
  حضور
  8 روز 2 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  11  10- عدم تمرین و تشویق والدین
  این مشکل به خاطر بی توجهی و بی مبالاتی والدین نسبت به فرزندان، ایجاد می شود یا به خاطر اختلافات درون خانواده ، طلاق ، مشکلات روحی والدین ، ضعف مباحث معرفتی ، عدم حضور والدین و شاغل بودن آنها و ... نیز می باشد.


  11- تبعیض والدین بین فرزندان
  گاهی والدین خواسته یا نا خواسته ، رفتار هایی را از خودشان بین فرزندان بروز می دهند ، که عذاب روحی شدیدی در فرزند اول به وجود می آید و بازتاب هایی را به وجود می آورد از جمله ، پرخاشگری، لجبازی، بی حوصلگی، بهانه گیری، عدم اطاعت از والدین و حتی ترک نماز ! به نوعی با این ترک نماز ، می خواهد نگاه و الدین را به سمت خودش جلب کند تا کمی از رنج کم توجهی، کاسته شود.
 9. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۲
  نوشته
  322
  مورد تشکر
  1,003 پست
  حضور
  8 روز 2 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  11  12-سختگیری و اجبار

  اگر والدین دقت کنند که فرزندان در انتخاب نماز و کارهای دیگر مختار هستند و خدای متعال به آنها اختیار داده و تنها وظیفه ای که والدین دارند ، ایجاد بستر و زمینه مناسب برای گرایش فرزند به نماز است ، دست از این اجبار و تحمیل بر می دارند.
  همانطور که قرآن می فرماید
  « انما انت مذکر ، لست علیهم بمسیطر »؛ « ما انت بجبار»؛ « و ما اکثر الناس و لو حرصت بمؤمنین» و از همه این آیات ، این استفاده می شود که در صورت انجام وظیفه درست ، و نتیجه نگرفتن ، والدین مؤاخذه نمی شوند و اینکه در روایات آمده است که فرزند را در سنین کودکی ، وادار به نماز کنید ، صرف امر کردن و به نوعی اجبار نیست، بلکه ایجاد هر راه و هر زمینه ای که او را به سمت نماز بکشاند و بر طرف کردن هر مانعی که بین او نماز فاصله می اندازد ، حکم امر به نماز را دارد.
  فرض کنید به شما امر کردند که ماشینی را به حرکت در بیاورید ، گاهی به حرکت در آوردن ماشین ، به معنای این است که استارت بزنید و گاهی سوخت ماشین را فراهم کرده و بعد استارت بزنید و یا ایراد موتوری را بر طرف کرده و سپس استار بزنید!
  اینکه شما تصور کنید ، صرف هل دادن ماشین ، ماشین راه می افتد ، کاملا تصور اشتباهی است و به محض اینکه شما دست از هل دادن بر داشتید ، خودرو متوقف می شود ولذا شما از منظور کسی که این امر را به شما کرده است ، متوجه می شوید که ، باید شرایط حرکت را ایجاد و موانع حرکت را بر طرف کنید !
  در مورد فرزندی که لجباز است ، امر تنها چه فایده ای می تواند داشته باشد و در مورد فرزندی که لجباز نیست ،ولی امری هم به او نمی شود ، چه حرکتی صورت می گیرد؟! فرزندی که دچار تبعیض یا ضعف اطلاع و عدم تشویق است ، امر تنها ، چه دردی را دوا می کند؟!
  والدینی که هیچ نکته معرفتی به فرزندشان نیاموختند حتی او را سر کلاس و یا مسجدی نبرده اند، و می خواهند ، فقط از بیرون او را به سمت نماز بکشند ، تلاش بی فایده ای می کنند ، چرا که مبدأ حرکت در درون انسان هاست و آن هم علاقه ای است که یکی از راه های به دست آوردن آن ، ایجاد معرفت و آشنایی است ، فرضا اینکه فرزندی به واسطه امر والدین ، در تعارف قرار گرفته و نماز بخواند ، آیا از یک نیت صحیحی برخوردار است؟ آیا به محض اینکه از دست والدین خلاص شد ، نماز را کنار نمی گذارد؟ مثل ماشینی که وقتی دست از هل دادن بر داشتید ،دیگر حرکتی نمی کند!.در بسیاری از موارد ، وقتی شرایط محیا شود و موانع برطرف شود ، بدون امر نیز ، خود فرزند گرایش به نماز دارد و از والدین الگو می گیرد ، همچنانکه در روایت آمده است ،
  « کونوا دعاه للناس بغیر السنتکم » یعنی درست است که چیزی به زبان نیامده است ولی حکم امر و دعوت ، صورت گرفته است!
  « یکی از همسران پیامبر رحمت (ص) نقل می کند که من مدت 9 سال خدمت پیامبر بودم ، و در این مدت ، ایشان حتی یک بار به من نفرمود که چرا این کار را کردی یا چرا آن کار را کردی ؟ حتی وقتی دیگران از کوتاهی های من به پیامبر گله مند می شدند ، پیامبر از من دفاع می کرد که شاید نتوانسته ! شاید ...! و همین رفتار پیامبر ،من را عاشق و دلباخته ایشان کرد». امیر المؤمنین (ع) فرمود ؛
  «واعلم یا بنی ؛ انه من لانت کلمته وجبت محبته و طبیعی أن نجد کل محبوب مسموع الکلام » لذا این نکته معلوم می شود که منظور از امر کردن فرزند به نماز ، ایجاد شرایط و بر طرف کردن موانع و در صورت نیاز ، یک امر کردن ساده است ، و در اینصورت به نتیجه مطلوب خواهیم رسید.
 10. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۲
  نوشته
  322
  مورد تشکر
  1,003 پست
  حضور
  8 روز 2 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  11  مواردی که بیان شد از اهم عللی است که فرزند ترک نماز می کند.
  علت های دیگری هم یاز جمله وسواس ها ، افسردگی ها و اضطراب ها و ... وجود دارد که در اگر در فرزندی وجود داشته باشد برای حل مشکل باید با کارشناس مشاوره صحبت شود.
صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود