جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا گذشت اینجا معنی دارد؟

شروع کننده موضوع

نوشته
    5,286
    مورد تشکر
    10,833 پست
    حضور
    172 روز 12 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    1
    گالری
    18

آیا گذشت اینجا معنی دارد؟

با نام و یاد دوست

سلام
    یکی از کاربران کانال کانون سوالی داشتند که مطالب ایشون عینا نقل میشود

سلام .
    ممنون بابت مطالب مفیدتون .
    من میدونم که کانال شما قرانیه ولی من یک سوال اخلاقی دارم اگر جوابمو بدین ممنون میشم.
    من مجردم .پدرم به رحمت خدا رفته .با مادرم زندگی میکنم .برادرم ازدواج کرده . من و برادرم خیلی با هم حساب کتاب نمیکنیم یه وقتایی تا یه میلیونم شده من به برادرم دادم پس نگرفتم. اونم گاهی داشته باشه با من حساب کتاب نمیکنه .بیشتر من به ایشون قرض دادم و پس نگرفتم .ولی اردیبهشت سال قبل ایشون 9 میلیون از من قرض کرد تا یک ماه دیگه وامش دربیاد بده، وامش دراومد گفت میشه وام رو بهت ندم بجاش ماهی دو میلیون بهت بدم .گفتم نمیتونی ماهی دو تومن بدی گفت چرا میدم . از اون موقع تا الان یک ریال بابت اون 9 میلیون نداده .داره شهرستان خونه میسازه منم گفتم خب بهش فشار نیارم میده دیگه حالا من که الان پول رو نیاز ندارم. تا اینکه دو سه شب قبل اومد گفت من دارم یک L90 دست دوم میخرم .من اصلا جا خوردم متوجه شد زود گفت پول نداشتم بدم چک دادم .

خب چک هم پوله دیگه .من خیلی ناراحت شدم البته بهش چیزی نگفتم ولی واقعا ناراحت شدم .یکساله پول منو نداده بعد الان داره ماشین میخره . حتی اجازه نگرفت از من که خواهر پولتو میخوای نمیخوای میشه من ماشین بخرم موقعیت خوبی برام پیش اومد .
    اینم بگم من الان به اون پول احتیاج ندارم اگر هم بده میره توی حسابم میمونه ولی ناراحت شدم که چرا بیخیال شده . الان در یک دوراهی گیر کردم .از طرفی دارم به جهت اخلاقی و معنوی روی خودم کار میکنم و این مستلزم گذشته .از طرف دیگه ممکنه تا چند سال دیگه با این وضعیت نتونه پول منو بده و ارزش پول من پایین بیاد منم اهل هدیه گرفتن بابت قرض و ... نیستم تا بیاد پول رو به من بده با این وضعیت اقتصادی دیگه اون 9 میلیون ارزش 3 میلیون رو هم نداره .
    کمی باهاش رویه سکوت رو در پیش گرفتم توی این دو سه روز ،یکی دو سه بار بهم گفته چی شده چرا برای من قیافه گرفتی من جواب روشنی بهش ندادم .الان نمیدونم باید گذشت کنم و بذارم هر وقت داشت بده – یعنی یه چیزی مثلا حدود یکی دو سال دیگه- یا اینکه بهش بگم اول پول منو تسویه کن بعد برو ماشین بخر .
    دلم میگه اینکار دوم اخلاقی نیست و با راهی که به جهت معنوی در پیش گرفتم که مستلزم گذشت و مدارا با اطرافیانه ، هماهنگ نیست ولی واقعا نمیدونم چکار باید بکنم. ممنون میشم بهم جواب بدید.

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید آیا گذشت اینجا معنی دارد؟

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

شروع کننده موضوع

نوشته
    5,286
    مورد تشکر
    10,833 پست
    حضور
    172 روز 12 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    1
    گالری
    18

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث:جناب استاد
    سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

نوشته
    815
    مورد تشکر
    4,214 پست
    حضور
    79 روز 15 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط معین نمایش پست
    سلام .
    ممنون بابت مطالب مفیدتون .
    من میدونم که کانال شما قرانیه ولی من یک سوال اخلاقی دارم اگر جوابمو بدین ممنون میشم.
    من مجردم .پدرم به رحمت خدا رفته .با مادرم زندگی میکنم .برادرم ازدواج کرده . من و برادرم خیلی با هم حساب کتاب نمیکنیم یه وقتایی تا یه میلیونم شده من به برادرم دادم پس نگرفتم. اونم گاهی داشته باشه با من حساب کتاب نمیکنه .بیشتر من به ایشون قرض دادم و پس نگرفتم .ولی اردیبهشت سال قبل ایشون 9 میلیون از من قرض کرد تا یک ماه دیگه وامش دربیاد بده، وامش دراومد گفت میشه وام رو بهت ندم بجاش ماهی دو میلیون بهت بدم .گفتم نمیتونی ماهی دو تومن بدی گفت چرا میدم . از اون موقع تا الان یک ریال بابت اون 9 میلیون نداده .داره شهرستان خونه میسازه منم گفتم خب بهش فشار نیارم میده دیگه حالا من که الان پول رو نیاز ندارم. تا اینکه دو سه شب قبل اومد گفت من دارم یک L90 دست دوم میخرم .من اصلا جا خوردم متوجه شد زود گفت پول نداشتم بدم چک دادم .

خب چک هم پوله دیگه .من خیلی ناراحت شدم البته بهش چیزی نگفتم ولی واقعا ناراحت شدم .یکساله پول منو نداده بعد الان داره ماشین میخره . حتی اجازه نگرفت از من که خواهر پولتو میخوای نمیخوای میشه من ماشین بخرم موقعیت خوبی برام پیش اومد .
    اینم بگم من الان به اون پول احتیاج ندارم اگر هم بده میره توی حسابم میمونه ولی ناراحت شدم که چرا بیخیال شده . الان در یک دوراهی گیر کردم .از طرفی دارم به جهت اخلاقی و معنوی روی خودم کار میکنم و این مستلزم گذشته .از طرف دیگه ممکنه تا چند سال دیگه با این وضعیت نتونه پول منو بده و ارزش پول من پایین بیاد منم اهل هدیه گرفتن بابت قرض و ... نیستم تا بیاد پول رو به من بده با این وضعیت اقتصادی دیگه اون 9 میلیون ارزش 3 میلیون رو هم نداره .
    کمی باهاش رویه سکوت رو در پیش گرفتم توی این دو سه روز ،یکی دو سه بار بهم گفته چی شده چرا برای من قیافه گرفتی من جواب روشنی بهش ندادم .الان نمیدونم باید گذشت کنم و بذارم هر وقت داشت بده – یعنی یه چیزی مثلا حدود یکی دو سال دیگه- یا اینکه بهش بگم اول پول منو تسویه کن بعد برو ماشین بخر .
    دلم میگه اینکار دوم اخلاقی نیست و با راهی که به جهت معنوی در پیش گرفتم که مستلزم گذشت و مدارا با اطرافیانه ، هماهنگ نیست ولی واقعا نمیدونم چکار باید بکنم. ممنون میشم بهم جواب بدید.

سلام علیکم
    خود این کنایه زدن(چه با رفتار مثل سکوت و چه با کلام) کار اخلاقی نیست، بهتر است محترمانه و با محبت به برادرتان بگویید نمی خواهی پول من را بدهی؟ اگر هم نمی شود برایش بنویسید ، البته صحبت بهتر است چون محبت بهتر منتقل می شود.
    به هر حال این نوع رودربایستی ها معمولا در آینده باعث ناراحتی ها و کدورتهایی می شود و این به تجربه به ما هم ثابت شده.
    روشن کردن تکلیف (با احترام و محبت ) با دیگران برای جلوگیری از کدورت و کینه کاری اخلاقی است نه خیال گذشت همراه با کدروت و در آینده تبدیل شدنش به کینه.
    موفق باشید.

يَأَيهَُّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ ،كَبرَُ مَقْتًا عِندَ اللَّهِ أَن تَقُولُواْ مَا لَا تَفْعَلُونَ-سوره مبارکه صف-آیه 2 و 3

4. تشکر

نوشته
    5,769
    مورد تشکر
    3,404 پست
    حضور
    34 روز 21 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    به برادرم پول قرض داده ام و او قرضم را نمی دهد و می خواهد ماشین بخرد. بنده سر دو راهی گیر کرده ام:
    از طرفی به جهت اخلاقی و معنوی روی خودم کار می کنم و این مستلزم گذشتت است و از طرف دیگری ممکن است تا چند سال دیگر با این وضعیت نتواند پول من را بدهد و ارزش پول من پایین بیاید
    راهنمایی بفرمایید.

پاسخ:
    بهتر است محترمانه و با محبت به برادرتان بگویید نمی خواهی پول من را بدهی؟ اگر هم نمی شود برایش بنویسید، البته صحبت بهتر است چون محبت بهتر منتقل می شود.
    به هر حال این نوع رودربایستی ها معمولا در آینده باعث ناراحتی ها و کدورت هایی می شود و این به تجربه به ما هم ثابت شده.
    روشن کردن تکلیف (با احترام و محبت ) با دیگران برای جلوگیری از کدورت و کینه کاری اخلاقی است نه خیال گذشت همراه با کدورت و تبدیل شدنش به کینه در آینده.

ویرایش توسط کافی : ۱۳۹۷/۱۰/۱۲ در ساعت ۱۱:۳۰

6. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری