صفحه 3 از 10 نخست 12345 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: قرآن ! من شرمنده توام .....

نوشته
    69
    مورد تشکر
    120 پست
    حضور
    2 روز 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

به كوتاه سخن آن كه در هستى دو معبود وجود دارد؛ يكى معبود راستين، و ديگرى معبود دروغين است، آرى بندگى و پرستش ذليلانه و فروتن گونه در برابر خواران و زبونان ـ همچون آنان كه غير خدا را مى پرستند ـ خوارى و ستم و تعدى به كرامت انسان است،

پرستش غير خدا تنها از پرستش هواى نفس سرچشمه مى گيرد: "و لاتتبع الهوى فيضلك عن سبيل اللّه " : و هواى نفس را پيروى مكن كه تو را از راه خدا گمراه مى سازد.

اما پرستش و بندگى خدا، عزت و ارجمندى و عدالت و فضيلتى است كه نصيب انسان و ساير مكلفان مى گردد، و هيچ موجود خردمند و باشعورى از بندگى و پرستش ـ چه راستين و چه دروغين ـ رها و بى نياز نيست، و مردم مختارند كه بر پايه مراتب و درجاتشان تنها خدا را بپرستند،

و يا در پرستش او شرك ورزيده و انبازى براى او قرار دهند، و يا به جاى آن كه تنها او را بپرستند فقط به پرستش غير او بپردازند "و إن الشرك لظلم عظيم" (31:13) و به درستى شرك ستمى بزرگى است تا چه رسد به اينكه پرستش را به غير خدا ويژگى بخشند.

وَقَالَ الرَّسُولُ يَـرَبِّ إِنَّ قَوْمِى اتَّخَذُواْ هَـذَا الْقُرْءَانَ مَهْجُورًا 30
    و پيامبر گفت: «پروردگارم! قوم من بى گمان اين قرآن را بس دور و مهجور بر گرفتند.» آیه 30 سوره مبارکه فرقان
    عدم انحصار زکات در موارد 9 گانه از دیدگاه قرآن و سنت آشنایی با مفسری بزرگ و ناشناخته آیت الله دکتر صادقی تهرانی(ره)

نوشته
    69
    مورد تشکر
    120 پست
    حضور
    2 روز 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

روش بدست آوردن احکام الهی از نظر آیت الله دکتر محمد صادقی تهرانی:

متن بیانیه سال ۱۳۸۶ پیرامون اجماع، شهرت و خبر واحد :

قرآن ! من شرمنده توام .....

وَقَالَ الرَّسُولُ يَـرَبِّ إِنَّ قَوْمِى اتَّخَذُواْ هَـذَا الْقُرْءَانَ مَهْجُورًا 30
    و پيامبر گفت: «پروردگارم! قوم من بى گمان اين قرآن را بس دور و مهجور بر گرفتند.» آیه 30 سوره مبارکه فرقان
    عدم انحصار زکات در موارد 9 گانه از دیدگاه قرآن و سنت آشنایی با مفسری بزرگ و ناشناخته آیت الله دکتر صادقی تهرانی(ره)

نوشته
    69
    مورد تشکر
    120 پست
    حضور
    2 روز 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

بسم الله الرحمن الرحیم
    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
    سلام بر تمامی خوانندگان محترم

آنچه بنده از تفاسیر آیات قرآن مجید نقل میکنم از تفسیر فارسی و 5 جلدی ترجمان فرقان نوشته علامه مجاهد مرحوم آیت الله دکتر محمد صادقی تهرانی رضوان الله تعالی علیه است

با تشکر و آرزوی موفقیت و التماس دعا

نوشته
    69
    مورد تشکر
    120 پست
    حضور
    2 روز 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

بندگى و پرستش بر پايه عدالت و حكمت، نقطه ميان آزاد شدن مطلق از تمامى پرستشها و هوسها، و ميان پرستش غير خدا از طاغوتها و بتها و نظامها و ساختارهاى حكومتى و خيالات و عادتها و رؤياها است.

"يا ايها الناس اعبدوا ربكم الذى خلقكم و الذين من قلبكم لعلكم تتقون" (2:21): هان اى مردمان! پروردگارتان را ـ كه شما و آنان را كه پيش از شما بوده اند آفريد ـ بپرستيد؛ شايد كه پارسا و پرهيزكار گرديد.

«نعبد» مى پرستيم، گاهى برگرفته از عبودت است، به معناى خشنودى و خرسندى بدون ستيزه جوئى، و صبر بدون شكايت، و باور بدون شبهه، و روى آوردن بدون بازگشت، و پيوستن بدون گسستن، و گاهى هم از عبادت است به معناى نماز بدون غفلت، و حجّ بدون ريا، و جهاد بدون سمعه (به گوش ديگران رساندن)، و ذكر بدون خستگى، و مجموعه تمامى پرستشها بدون هيچ گونه ريا و سمعه و آفت است.

"اياك نستعين" والاترين روشهايى است كه بندگان توسط آن نيازهايشان را طلب مى كنند.

نوشته
    69
    مورد تشکر
    120 پست
    حضور
    2 روز 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

و چرا "اياك نستعين" تو را يارى مى جوئيم، و نه «بك نستعين» به تو يارى مى جوئيم؟ اين به جهت رخصت دادن به يارى طلبى از غير خدا در راه او و به سوى اوست، آن هم در جائى كه خدا اجازه داده و بدان خرسند است، زيرا تنها خدا سزاوار يارى گرى است، و آنگاه مى توان درراه او به سوى او به آنچه از طرف او مأذون و شايسته است استعانت گرفت، زيرا دنيا، مكان سبب ها و ميانجى هاى ظاهرى است.

"نعبد و ... نستعين" جمعى نيست كه به عنوان تعظيم و بزرگ شمارى مفرد آمده باشد، بلكه اين جايگاه عبوديت محل كرنش و فروتنى است، و ابراز وجود تو به عنوان يك فرد بى جاست، تا چه رسد به آن كه در قالب جمع محترمانه قرار گيرى، بلكه اين جمع تنها بيانگر امورى چند ميان مستحب و واجب است، و تمامى آنها در فقه معرفت، واجب و ضرورى مى باشد،

پس براى آن كه توسط اين ادعا كه پرستش تو ويژه خداست، در نمازت مرتكب دروغگوئى نگردى، خودت رابا مجموعه پرستندگان همچون پيامبران و فرشتگان و جنيان و تمامى پرستندگانش ادغام مى كنى، تا ادعاى تو در انحصار پرستش براى او، راست افتد، زيرا بندگان صميمى و با اخلاص در ويژگى بخشيدن عبادتشان براى او راستى پيشه مى كنند،

و ما در اين هنگام سخنگوى آنان بوده و گفتار آنان را بر زبان مى رانيم، و اگرچه من به خودى خود سزاوار داشتن چنين ادعائى نباشم، امّا شايد بتوانم راه آنان را پيموده تا همچون آنان گردم. "و من يطع اللّه و الرسول فاولئك مع الذين انعم اللّه عليهم"(4:69): و آنان كه خدا و پيامبرش را پيروى كنند با كسانى قرار خواهند گرفت كه خدا نعمتش را بر آنان ارزانى داشته است.

نوشته
    69
    مورد تشکر
    120 پست
    حضور
    2 روز 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

و اين خود نيز اشاره اى است كه عبادت خدا بايد گروهى انجام گردد، مخصوصا در نماز كه "نعبد و نستعين" اشاره اى به وجوب نماز جماعت است، چنانكه "واركعوا مع الراكعين" وجوب نماز جماعت را در حد امكان اثبات مى كند، به علاوه "نعبد و نستعين" داراى دو بعد اخبار و انشاء است.

اخبار است كه چنين مى كنم، و انشاء است كه چنين بايد بكنيم، كه اگر همگام با ساير عبادت كنندگان و يا با جماعت نماز نباشيم، هم تكذيب خبر است و هم تكذيب انشاء.

در اينجا تو «اياك» را بر "نعبد و نستعين" مقدم مى دارى، زيرا پرستش را در خدا و براى او ويژگى مى بخشى، و يارى جوئى را در او منحصر مى گردانى؛ و در "اياك نستعين" نمادى شايسته از "لا اله الا اللّه " است، و از اين جهت انحصار عبادت و استعانت در ذات باريتعالى است.

نوشته
    69
    مورد تشکر
    120 پست
    حضور
    2 روز 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِيمَ 6

ما را (به) راه راست هدايت فرما؛ 6

آيه 6 ـ "اهدنا الصراط المستقيم" بهترين دعا و درخواست در قلب سبع المثانى: سوره حمد است. حمد، قلب نماز و نماز هم قلب تمامى پرستشهاست، دعا و درخواست هدايت و راهنمائى قلّه دعاست، ما بعد از شناخت غايب در "بسم اللّه " تا "مالك يوم الدين" ـ كه ستايش نخستين و ابتدائى كه شرط پرستش است ـ

و آنگاه در "اياك نعبد" گرايش و انتقال خود را كه توسط گامهاى گذشته ـ يعنى "بسم اللّه " تا "مالك يوم الدين" انجام داده است ـ صورت مى گيرد، و سپس يارى جوئى بى آلايش، و هنگامى كه پس از برداشتن گامهاى سه گانه به قله مورد نظر راه يافتيم، براى آنكه بتوانيم بر آن هدايتى كه دست يافته ايم محكم و ثابت قدم گرديم، و همچنين هدايت و راهنمائى بيشترى طلب كنيم، مى گوئيم "اهدنا الصراط المستقيم".

«مراتب هدايت» هدايت كه همان رهبرى است گاه به گونه اى فراگير «رحمان» مطرح است، و گاه بيانگر هدايت ويژه «رحيم» است. "اهدنا الصراط المستقيم": هدايتى ويژه تر و برگزيده تر به راهى خاص و يگانه را در بر دارد.

نوشته
    69
    مورد تشکر
    120 پست
    حضور
    2 روز 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

دو «ال» در "الصراط المستقيم" نشانگر مبرز و مشخص بودن راهى واحد به گونه اى مستقيم و انحراف ناپذير مى باشد، اين صراط واحد مستقيم داراى درجات و مراتبى است كه طلب افزون طلبى در آن راه نجات بخش نيز بسته به موفقيت در پذيرش هدايت ـ براى آن كس كه خواهان هدايت مى باشد داراى مراتب مخصوص به خود ـ خواهد بود

"فريقا هدى و فريقا حق عليهم الضلاله انهم اتخذوا الشياطين اولياء من دون اللّه و يحسبون انهم مهتدون" : گروهى راه يافتند و گروهى گمراهى آنان مقرر و محقق شد، به درستى كه آنان شيطان ها را به جاى خدا سرپرستان خويش برگرفتند و گمان مى كنند كه راه يافته اند، و صراط مستقيم گوناگون است:

1ـ "ان ربى على صراطٍ مستقيم" (11:56) همانا پروردگار من بر راه ربوبيت راست قرار دارد. بالاترين قله راه راست اختصاص به حضرت اقدس الهى دارد، كه خود اين مرتبه شامل قسمتهايى مى باشد:

نوشته
    69
    مورد تشکر
    120 پست
    حضور
    2 روز 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

الف: هدايت رحمانى يا تكوينى «پروردگار ما كسى است كه به تمامى موجودات نعمت آفرينش بخشيد و آنگاه هدايت و راهنمائى(شان)نمود» (20:50) سرتاسر هستى در چارچوب اين هدايت الهى در پرتو راه راست قرار دارند، بدون هيچگونه پشت نمودن و به خطا رفتن و هيچ اختلافى؛ زيرا ربوبيت خدا، راست و پابرجا بوده و اختلاف و كژى در آن به چشم نمى خورد!

ب: هدايت رحيمى كه هم تكوينى است همچون هدايت عقل و فطرت، و اين دو براى تمامى افراد مكلف از فرشتگان و جنيان و نيز تمامى انسانها و حتى براى آنان ـ كه هويتشان براى ما آشكار نيست ـ چه حيوانات، نباتات و جمادات تعيين شده است.

ج: و هم تشريعى؛ همچون تمامى اديان و شريعتهاى الهى "هدىً للناس و بينات من الهدى و الفرقان" (2:185) مايه هدايت بشر و روشنى هايى از هدايت و جدا كننده ميان حق و باطل است» و اين همان رحمت و لطف الهى است كه راه نجات و هدايت را به وسيله بينات و روشنها و فرقان (جدا كننده هاى حق و باطل است) به تمامى مكلفان به اندازه تكليفشان نشان داده است،

و اگر صراط مستقيم با اين دو نمى بودند، تو از جمله نمازگزاران نبودى تا بتوانى در راستاى آن هدايت را طلب نمائى.

اينجا و ساير هدايتهاى الهى: صراط ربوبى است كه مخصوص خداست، و هيچگونه خطا و كژى در آن راه ندارد.

نوشته
    69
    مورد تشکر
    120 پست
    حضور
    2 روز 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

2ـ صراط خاص حضرت محمد صلى الله عليه و آله و محمديين معصوم عليهم السلام است كه " على صراط مستقيم" (36:4).

3 ـ 6 ـ "فاولئك مع الذين انعم اللّه عليهم من النبيين و الصديقين و الشهداء و الصالحين و حسن اولئك رفيقا" پس كسانى كه خدا نعمتش را بر آنان ارزانى داشته از ميان پيامبران و راستان ـ در تمامى حالات ـ و شهيدان (دلباختگان حق) و صالحان و اينها چه رفيقان و يارانى پسنديده اى هستند (4:69).

و «النبيين» برترينشان رسول اسلام است؛ زيرا صراط او بالاترين و با دوام ترين راه است، و از راه كل انبياء افضل است، زيرا "تلك الرسل فضلنا بعضهم على بعض" (2:253).

و "قل اننّى هدانى ربّى الى صراط مستقيم دينا قيما ..." بگو به درستى كه پروردگارم مرا به سوى راه راست راهنمايى كرد، به سوى دينى استوار و پابرجا ... .

و همانگونه كه خدا نامحدود است صراط مستقيم معرفت و عبوديتش نيز نامحدود است كه پيوسته مورد استدعاى حضرت اقدس رسول گرامى صلى الله عليه و آله مى باشد، كه افزون بر ثبات و پايدارى، آن براى خود و ديگران مى كند، استدعا بر افزونى رهبردى و رهروى ـ پس از پايداريش ـ دائما در افزونى است.

صفحه 3 از 10 نخست 12345 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری