جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ایا مرگ پدرم را می توان شهادت دانست یانه?

شروع کننده موضوع

نوشته
    5,286
    مورد تشکر
    10,833 پست
    حضور
    172 روز 12 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    1
    گالری
    18

ایا مرگ پدرم را می توان شهادت دانست یانه?

با نام و یاد دوست

سلام
    یکی از کاربران کانون سوالی داشتند که مطالب ایشون عینا نقل میشود

سلام و خسته نباشید.
    سوالم اینه که من با یکی از ادارات در شهری غیراز محل سکونت خودم قرارداد پیمانکاری داشتم. دریکی از مراجعاتمان که همراه پدرم بودم تصادف کردیم و پدرم فوت فرمودن.همانطور که فرموده بودید کسی که نان سر سفره اش میبرد درحال جهاد است.ایا مرگ پدرم را می توان شهادت دانست یانه.لطفا توضیح دهید.ممنون میشم.

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید ایا مرگ پدرم را می توان شهادت دانست یانه?

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

2. تشکرها 3

شروع کننده موضوع

نوشته
    5,286
    مورد تشکر
    10,833 پست
    حضور
    172 روز 12 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    1
    گالری
    18

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حنیف
    سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

4. تشکرها 3

نوشته
    421
    مورد تشکر
    1,845 پست
    حضور
    19 روز 37 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

بسم الله الرحمن الرحیم
    عرض سلام و ادب و احترام

از اتفاقی که برایتان افتاده متاسفیم، ان شاءالله خداوند ایشان را غریق رحمت خود ساخته و به شما هم صبر و اجر عطا نماید.

شهادت یک توفق است و نهایت سعادت و کمال انسان، اینست که با شهادت از دنیا رفته و خداوند را در حالی ملاقات کند که در حال انجام وظیفه شرعی و تکلیف الهی اش بوده.

اما شهادت می تواند دو معنا داشته باشد. یکی شهادت به معنای خاص یعنی کشته شدن میدان جهاد یا به دست دشمنان اسلام؛ و یکی در معنای اینکه اجر شهادت را برده باشند.

مقام «شهيد» و «شهادت» در فرهنگ اسلامي، منحصر به كساني كه در ميدان جهاد كشته مي شوند، نيست؛ هر چند آنان از روشن ترين مصاديق براي این واژه هستند.

چه بسیار افرادی که به مرگ طبیعی از دنیا رفتند، ولی اجر شهید را دارند؛ و چه بسیار افرادی که در میدان نبرد کشته شدند و مرداری بیش نیستند.

در برخی از روایات، کسی که در پی کسب روزی حلال، و رفاه و آسایش خانواده اش باشد، به مجاهد در راه خدا تشبیه شده و پاداشی چون پاداش آن مجاهد برایش در نظر گرفته شده است. بنابراین هرچند در روایات به طور مستقیم از برابری اجر این افراد با شهدا سخن خاصی گفته نشده، اما از تشبیه آنان به مجاهدان در راه خدا، می توان استنباط کرد و امیدوار بود که اجر این افراد، مانند مجاهدی است که برای کارزار به میدان جنگ رفته و به شهادت رسیده باشد.

امیرالمومنین علی علیه السلام می‌فرماید: «کسی که در پی به دست آوردن روزی حلال باشد، مانند مجاهد در راه خدا است.»1

همچنین امام علی بن موسی الرضا علیه السلام می‌فرماید: «آن‌کس که از فضل و روزى خداوند چیزى را بجوید که با آن خانواده‌‏اش را از نیازمندى‏ به دیگران حفظ کند، پاداش وى بزرگ‏‌تر از مجاهد در راه خدا است.»2

حتی در مورد کمک کردن به اهل منزل هم روایتی از امیرالمومنین علی علیه السلام نقل شده که می تواند مؤید این مطلب باشد. ایشان فرمودند:

«روزی رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به منزل ما آمد، در حالى‌که حضرت فاطمه کنار دیگ نشسته بود و من هم به پاک‌کردن عدس مشغول بودم. پیامبر رو به من کرد و فرمود: ای ابو الحسن! گفتم بله، ای رسول خدا. فرمود: آنچه می‌گویم را از من بشنو و من جز با امر پروردگار خود چیزی نخواهم گفت. مردى که همسرش را یارى و کمک کند، خداوند به عدد هر مویی از موهای بدنش، به او پاداش یک‌ سال عبادتی می‌دهد که روزهایش را روزه و شب‌هایش را شب زنده‌دار باشد. همچنین ثواب صابران و پیامبرانی مانند داود، یعقوب و عیسی را به او عنایت می‌نماید. یا على کسی که در خانه در خدمت عیال باشد، و آن‌ را ننگ نداند، پروردگار متعال نام او را در دیوان شهیدان قرار داده و از براى وى به هر روز‏ و شب ثواب هزار شهید را بنویسد.»3

همچنین بر اساس روايات و آيات، همه كساني كه عقيده حق داشته، در مسير حقيقت گام بر مي دارند و در همين راه از دنيا مي روند در زمره شهدا هستند و اجرشان مانند آنان است.

براي نمونه روايتي آمده است: «كسي كه در راه تحصيل علم از دنيا برود، شهيد مرده است»4

يا در روايت ديگري آمده است: «اگر كسي با وضو بخوابد و مرگ او در خواب فرا رسد، نزد خداوند شهيد است»5

همچنین از امام سجاد عليه السلام نقل شده که فرمودند: «هر كه در زمان غيبت قائم ما برموالات و دوستي ما بميرد، خداوند پاداش هزار شهيد، مانند شهيدان بدر و احد به او عطا كند»6

پی نوشت:
    1. دعائم الإسلام‏، ج 2، ص 15
    2. کافی، ج 5، ص 88
    3.جامع الأخبار، ص 102
    4. سفينه البحار، شيخ عباس قمي، دارالاسوه، ج 4، ص 513

5. همان
    6. ميزان الحكمه، ج 6، ص0 288 تا 2884

6. تشکرها 2

نوشته
    29
    مورد تشکر
    90 پست
    حضور
    1 روز 5 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام.
    درگذشت پدر بزرگوارتان را تسلیت عرض میکنم. ان شاء الله بر خوان گسترده آل محمد (ص) متنعم باشند.

چنین فوتهایی ، "در حکم شهادت" است ، اما خود "شهادت" نیست.
    مثل اینکه یک دوستی داشته باشید که بسیار به هم نزدیک باشید و برای شما "در حکم برادر" باشد. اما "برادر" نیست.
    پیامبر (ص) فرموده اند: روزه داری در هوای گرم ، در حکم جهاد است. (یعنی خود جهاد نیست).
    ویرایش توسط SHAHINN : ۱۳۹۶/۰۳/۰۸ در ساعت ۱۵:۴۶
    «مبارزه با نفاق و اشرافیگری» ، سختتر از «مبارزه با کفر» است.

8. تشکر

نوشته
    421
    مورد تشکر
    1,845 پست
    حضور
    19 روز 37 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    من با یکی از ادارات در شهری غیر از محل سکونت خودم قرارداد پیمانکاری داشتم. در یکی از مراجعاتمان که همراه پدرم بودم تصادف کردیم و پدرم فوت فرمودن. همانطور که فرموده بودید کسی که نان سر سفره اش میبرد در حال جهاد است. آیا مرگ پدرم را می توان شهادت دانست یا نه؟

پاسخ:
    شهادت یک توفق است و نهایت سعادت و کمال انسان، اینست که با شهادت از دنیا رفته و خداوند را در حالی ملاقات کند که در حال انجام وظیفه شرعی و تکلیف الهی اش بوده. اما شهادت می تواند دو معنا داشته باشد. یکی شهادت به معنای خاص، یعنی کشته شدن در میدان جهاد یا به دست دشمنان اسلام؛ و یکی به معنای اینکه اجر شهید را برده باشند.

مقام «شهيد» و «شهادت» در فرهنگ اسلامی، منحصر به كسانی كه در ميدان جهاد كشته می شوند، نيست؛ هر چند آنان از روشن ترين مصاديق برای این واژه هستند. چه بسیار افرادی که به مرگ طبیعی از دنیا رفتند، ولی اجر شهید را دارند؛ و چه بسیار افرادی که در میدان نبرد کشته شدند و مرداری بیش نیستند. در برخی از روایات، کسی که در پی کسب روزی حلال، و رفاه و آسایش خانواده اش باشد، به مجاهد در راه خدا تشبیه شده و پاداشی چون پاداش آن مجاهد برایش در نظر گرفته شده است. بنابراین هر چند در روایات به طور مستقیم از برابری اجر این افراد با شهدا سخن خاصی گفته نشده، اما از تشبیه آنان به مجاهدان در راه خدا، می توان استنباط کرد و امیدوار بود که اجر این افراد، مانند مجاهدی است که برای کار و زار به میدان جنگ رفته و به شهادت رسیده باشد.

امیرالمومنین علی (علیه السلام) می‌فرماید: «کسی که در پی به دست آوردن روزی حلال باشد، مانند مجاهد در راه خدا است.»(1) همچنین امام علی بن موسی الرضا (علیه السلام) می‌فرماید: «آن‌ کس که از فضل و روزى خداوند چیزى را بجوید که با آن خانواده‌‏اش را از نیازمندى‏ به دیگران حفظ کند، پاداش وى بزرگ‏‌تر از مجاهد در راه خدا است.»(2)

حتی در مورد کمک کردن به اهل منزل هم روایتی از امیرالمومنین علی (علیه السلام) نقل شده که می تواند مؤید این مطلب باشد. ایشان فرمودند: «روزی رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) به منزل ما آمد، در حالى‌که حضرت فاطمه کنار دیگ نشسته بود و من هم به پاک‌ کردن عدس مشغول بودم. پیامبر رو به من کرد و فرمود: ای ابو الحسن! گفتم بله، ای رسول خدا. فرمود: آنچه می‌گویم را از من بشنو و من جز با امر پروردگار خود چیزی نخواهم گفت. مردى که همسرش را یارى و کمک کند، خداوند به عدد هر مویی از موهای بدنش، به او پاداش یک‌ سال عبادتی می‌دهد که روزهایش را روزه و شب‌هایش را شب زنده‌دار باشد. همچنین ثواب صابران و پیامبرانی مانند داود، یعقوب و عیسی را به او عنایت می‌نماید. یا على کسی که در خانه در خدمت عیال باشد، و آن‌ را ننگ نداند، پروردگار متعال نام او را در دیوان شهیدان قرار داده و از براى وى به هر روز‏ و شب ثواب هزار شهید را بنویسد.»(3)

همچنین بر اساس روايات و آيات، همه كسانی كه عقيده حق داشته، در مسير حقيقت گام بر می دارند و در همين راه از دنيا می روند در زمره شهدا هستند و اجرشان مانند آنان است. برای نمونه روايتی آمده است: «كسي كه در راه تحصيل علم از دنيا برود، شهيد مرده است»(4) يا در روايت ديگری آمده است: «اگر كسی با وضو بخوابد و مرگ او در خواب فرا رسد، نزد خداوند شهيد است»(5) و نیز از امام سجاد (عليه السلام) نقل شده که فرمودند: «هر كه در زمان غيبت قائم ما بر موالات و دوستي ما بميرد، خداوند پاداش هزار شهيد، مانند شهيدان بدر و احد به او عطا كند.»(6)

(4) سفينه البحار، شيخ عباس قمي، دارالاسوه، ج 4، ص 513.

(5) همان.
    (6) ميزان الحكمه، ج 6، ص0 288 تا 2884 .

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۶/۰۷/۰۲ در ساعت ۰۴:۰۷ دلیل: همکار ویراستار تدوین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری