جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نمیدونم چرا خدا روشو از من برگردونده

شروع کننده موضوع

نوشته
    5,295
    مورد تشکر
    10,842 پست
    حضور
    173 روز 1 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    1
    گالری
    18

نمیدونم چرا خدا روشو از من برگردونده

با نام و یاد دوست

سلام
    یکی از کاربران کانال کانون سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشان مطرح شود
    ومطالب ایشون عینا نقل میشود

سلام....
    خیلی دلم گرفته....میدونم ک اصلا جای درد ودل نیست، اما بخدا دلم خیلی پره...
    من یه دختر ۲۰ساله ام.
    هیچ ادعایی ندارم ک خیلی با ایمانم، اما همیشه نمازم رو اول وقت میخونم، خیلی کم پیش میاد ک قضا بشه، اما بعضی وقتا نماز صبحم قضا میشه.
    چادریم. همیشه و هرکجا ک برم حجابم رو دارم.قرانم رو میخونم.حلال و حروم میدونم چیه..محرم، نا محرم سرم میشه،
    خدارو صد هزار بار شاکرم ک تا بحال باهیچ جنس مخالفی ارتباط نداشتم، هیچوقت هم از روی عمد نگاه ب نامحرم نکردم... و اینها رو همه رو مدیون مادرم و خونواده مادرم هستم...
    اما نمیدونم چرا خدا روشو از من برگردونده...از وقتی یادمه همیشه مریضم و دکتر میرم . هرماه آزمایش تیرویید، چربی، قند خون و....... میدم.
    آخه ک چند ساله ک کم کاری تیرویید دارم وخیلی اذیت میشم.هرروز یه مشت قرص میخورم..شدم عین ادمای پیره ۷۰، ۸۰ ساله...
    شاید اگه ب یکی بگم ک م انقد مریضم و دکتر برم بهم بخندن و مسخرم کنند...
    خیلی ب خدا توکل کردم... ب اهل بیت متوسل شدم..سوره های مختلف رو چله گرفتم... اما خب نتیجه نگرفتم...

از یه طرفم ، تو اطرافیانم میبینم دخترایی رو ک، خیلی بی حجابن، بی اعتقادن، تا دلشونم بخواد تو مجردیشون با جنس مخالف ارتباط دارند.، و آخرشم بهترین ازدواج رو میکنند، خیلی زندگی خوبی دارندو خوشبختن..
    لطفا اینو نگید ک شما از شما از زندگیشون خبر ندارید و نمیدونید ک تو زندگیشون چی میگذره!!! چون یکی از اطرافیان ما مجردیش همینجوری بود و الان هم خیلی خوشبخته...اینو مطمئنم ک میگم....و دختری رو هم میشناسم ک خیلی نجابت داره و با ایمانه، اما هنوز بااینکه ۳۰ سالشه، میگه من یه موقعیت خوب هم نداشتم...
    من نمیدونم ک چرا انقدر خدا عذابم میده.چرا انقدر باید سختی و بدبختی بکشم..
    واقعا چرا خدا انقدر ب این جور بنده هاش توجه خاص داره و هرجی ک بخوان بهشون میده. هر امکاناتی بخوان براشون مهیا میکنه.
    چرا یه سری از بنده های خدا، با اینکه دزدی میکنند، مال حروم میخورن، زندگی مردم رو خراب میکنند،باعث آشفته شدن و خراب شدن زندگی دیگران میشن، بی اعتقادن، نماز نمیخونند، انقدر خوشبختن وهیچی شونو هم نمیشه و اتفاقا روز ب روز هم بیشتر پیشرفت وترقی میکنند.... چرا خدا این جور بنده هاش رو ول کرده، چرا عذابشون نمیده، چرا خار وذلیلشون نمیکنه..

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید نمیدونم چرا خدا روشو از من برگردونده

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

شروع کننده موضوع

نوشته
    5,295
    مورد تشکر
    10,842 پست
    حضور
    173 روز 1 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    1
    گالری
    18

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مشکور
    سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

نوشته
    258
    مورد تشکر
    679 پست
    حضور
    7 روز 19 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    چطور می شود بعضی از دخترانی که مقید به هیچ چیزی نیستند در زندگی آینده خوشبخت هستند ولی ما که رعایت همه چیز را می کنیم اینطور گرفتار و بدبخت هستیم.

پاسخ:
    مشابه سؤال شما قبلا طرح شده و به آن پاسخ داده ایم به تایپیک زیر مراجعه کنید: آیا این عدالت است؟

در ادامه نکاتی را اضافه بر مطالب فوق، بعنوان تکمله عرض می کنم:
    1. یقین بدانید راهی که در آن قرار دارید همان طریق حق و مستقیم است، نباید مشکلات و دشواری های زندگی که جزو لاینفک زندگی عادی بشر و داخل در برنامه ابتلاء و امتحانات الهی است شما را را از عزم و جزم راسخی که در طریق بندگی خدا دارید منصرف ساخته و به وادی شک و تردید بکشاند. مطمین باشید بنا به وعده حق الهی اگر استقامت بورزید و ایمان و امید و توکل و استغاثه و دعا و توسلتان پابرجا باشد، از خیر و لطف و عنایت های خاص خدا برخوردار خواهید شد.

2. بیماری و مشکلات گوناگون زندگی، امری طبیعی و همه گیر است که غالباً همگان با کم و کیفی متفاوت درگیر آن هستند و البته بسیاری در عین حالیکه درگیر فقراتی از آنها هستند اما از آشکار کردن آن پرهیز می کنند. ضمن آنکه بطور طبیعی بشر متمایل به جلوه گری و آشکار ساختن جهات مثبت زندگی شان هستند و جهات منفی را حتی الامکان مخفی می کنند. بی شک، به همین دلیل، در اکثر موارد ما و شما از مشکلات و نقصانهای زندگی دیگران بی خبریم. البته همین که بیماری و نقصان بدن، آشکار شده و راه درمان آن در اکثر موارد مشخص است خود نشانه خیر بودن آنست. ناگفته نماند که نقصان کم کاری یا پرکاری تیروئید نسبتاً در جهان کنونی به صورت یک بیماری و نقصان غالب در آمده و بسیاری درگیر آن هستند که درمان مشخصی دارد. بسا کسانیکه از کودکی و نوجوانی درگیر بیماریهای لاعلاج یا نقصانهای مادرزادی هستند، از اینرو مشاهده و یادآوری آنها تا حدود زیادی روحیه شکرگزاری و آرامش را در شما تقویت خواهد نمود.

3. انسان اگر به شناخت و معرفت کاملی در خصوص فلسفه آفرینش و معارف توحیدی رسیده باشد خواهد دانست که در پازل معرفتی، چه اموری اصل و چه اموری فرع بر آن هستند. در تایپیک (
    آیا این عدالت است؟) گفتیم آنچه نشانه کمال و سعادت و خوشبختی واقعی انسان است، روح بندگی و طاعت و عبودیت و واجدیت روح تقوا و پرهیزکاری و انسانیت و خدمت به مردم است. از اینرو ازدواج و خوشیها و برخورداری های ظاهری دنیا گرچه برای انسان مطلوبیت دارد و بعنوان امری عرضی می تواند در سیر کمالی انسان مؤثر باشد، البته به شرط و شروطی (ایمان و تقوا) اما نمی توان برای آنها، اصالت حقیقی و واقعی در کمال و سعادت انسان قائل بود. ضمن آنکه مثلاً انتظار ازدواج مستلزم شرایطی است و باید برای اجتماع آن شرایط و عوامل تلاشهایی توسط فرد صورت گیرد، بعبارتی باید در کنار دینداری و رعایت تقوا، دختران در فعالیت های اجتماعی سالم و در اجتماعات سالم (مساجد و بسیج و ...) حضور فعال داشته باشند، ارتباطات و روحیه تعامل بالا و جهات کمالی خودشان را در این قبیل اجتماعات به منصه ظهور رسانده ثابت کنند، با خانواده در مجالس و محافل مختلف خانوادگی و دیگر وابستگان شرکت کنند، از سخت گیری ها و سنگ اندازی های بدون مبنا و فاقد دلیل در برابر خواستگارها بشدت پرهیز کنند، در مقطعی که زمان پسندیده شدن شان است، به بهانه ادامه تحصیل، تصمیم ازدواج ندارم، افراط در انتخاب، منش ایده آل پسندی و ... خواستگاران نسبتاً خوب را پس نزنند، از دعا و توسل و نذر و نیاز در زمانها و کانهای خاص که جزو اعتقادات ماست، غفلت نورزند و ... حکایت دیگر برخورداری های دنیوی نیز همین است، انسان باید برای تحصیل این امور، تدبیر و تلاش و کوشش و حرکت کند، اینطور نیست که با نشستن و صرف دعا و دینداری، انتظار داشته باشد، به همه خواسته های دنیوی دست یابد. خداوند فرموده: از تو حرکت، از من برکت! یا فرموده: برای انسان، جز حاصل تلاش خودش چیزی نیست. یعنی بدون تلاش و کوشش انتظار دستیابی به مطلوبات زندگی، انتظاری خیالی و وهم گونه است.

4. به یقین بدانید خداوند حتی از کفار و مشرکان (بجز آنها که بر قلبهاشان مهر زده) هم تا آخرین لحظات عمرشان روی بر نمی گرداند و بدنبال فرصتی است که بلکه به بهانه ای و تلنگری، از نور هدایت برخوردار شده و به راه برگردند! سنت امهال و استدراج از همین سنخ لطف و خیرخواهی حضرت اوست! قطعاً خداوند در تمام لحظه ها و شرایط، شنوا و بینا به حال بندگانش است، او هیچگاه از بندگانش روی بر نمی گرداند و مهربانتر از مادری که همیشه انتظار فرزندش را می کشد! منتظر بندگانش است، که او را بخوانند تا اجابتشان کند، استغاثه کنند تا غیاث شان باشد، طلب استمداد کنند تا مددرسانی کند و ... پس هیچگاه نسبت به خدای ارحم الراحمین چنین سوء ظنی که شائبه ناامیدی دارد نزنید! زیرا ناامیدی از رحمت و الطاف خدا گناهی نابخشودنی است.

5. و در پایان نکاتی مبنایی را از قول یکی از اساتیدم یادآور می شوم: خدای ما خدایی است که در ایجاد اشیاء از روی چیزی نمونه‌برداری نکرده است، بلکه ابتدائاً ایجاد کرد. خود خلق با تمام خصوصیاتش به وسیلۀ خود خدا ایجاد شد و از روی چیزی نمونه‌ برداری و نسخه‌ برداری نشد. "و صَوّرتَ مَا صَوّرتَ مِن غَیرِ مِثَالٍ"؛ و هیچ شبیهی در مقابل خداوند نبود که از روی آن خلق کند و بیافریند. این‌ها را خدا برای این به ما می‌گوید که اگر خداوند بخواهد به تو چیزی بدهد و گفته است بیایید از من بگیرید (أدعونی أستجب لکم) ـ همان خدایی که بدون سابقه و شبیه ایجاد می‌کند ـ شما چرا بعید می‌دانید آن چیزی که شما می‌خواهید به شما بدهد؟ این مطلب برای ما حلّ نیست. اگر برای خودمان حلّ نکنیم که خدا ایجاد کننده وتصویر کننده‌ای بدون الگو و بدون سابقه است، این برایمان آسان نمی‌شود؛ حالا اگر پذیرفتیم که خدا قادر است که امر من را اداره کند، تنها چیزی که باقی می‌ماند این است که «آیا خداوند به من این نعمت را ارزانی می‌کند یا نه؟»

آن هم راه حلّ دارد. بستگی دارد که طرز دعا کردن چطور باشد، چطور بخواهیم، چه زمانی بخواهیم و ...، این را هم به ما یاد داده‌اند، این را هم باید یاد بگیریم، بعد، از خدا مواردی را بخواهیم که در این قالب شدنی است و برای تو فراهم نشده است. خدا علم اولین و آخرین را به یک نفر داده است! تو از خدا بخواه تمام علومی که احتیاج داری به تو بدهد، تو را مؤدب کند به آداب فرزندان اهل بیت، بخواه خدا یک‌ دفعه شما را از همه چیز بی‌نیاز کند، خدا همه چیز را با عافیت و یک‌جا به شما بدهد، شما کرسی مرجعیت از خدا بخواه؛ این‌طور از خدا بخواه. وقتی این‌گونه خدا را نگاه کردی درخواست تو مناسب همتت، اجابت می‌شود؛ آن وقت کاری نداشته باش که خدا چه‌زمانی این‌ها را به شما بدهد، کاری نداشته باش، بالاخره به تو می‌دهد. «عَظُمَ الخَالِقُ فِي أَنفُسِهِم وَ صَغُرَ مَا دُونَهُ فِي أَعيُنِهِم‏»، این دیدگاه، عظمت خداوند را در دل انسان قرار می‌دهد. عظمت خدا همین‌طوری [بی‌سبب] ایجاد نمی‌شود. خدا می‌تواند کاری کند که من تا آخر عمرم مریض نشوم. شما از خدا بخواهید جوان بمانید تا امام زمان (علیه السلام) تشریف بیاورند. این‌که بتوانی این را از خدا بخواهی و خدا را قادر بر انجام این کار بدانی مهم است.(1)

بر این اساس، با توجه به مجموع مطالبی که گفتیم و از این افق معرفتی، با استقامت در همان مقام بندگی و عبودیت، دست از تدبیر و تلاش و امید و توکل بر نداشته و حوائجتان را از خداوند بخواهید و برای اجابت آن شرط و شروط و زمان تعیین نکنید! بی شک، اگر ما اصول و آداب بندگی کردنمان را خوب بفهمیم و شایسته بجای آوریم! خدای متعال به اصول بنده پروری خود بنحو اتم و اکمل و شایسته واقف است.

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۶/۰۵/۱۸ در ساعت ۱۱:۵۰ دلیل: همکار ویراستار تدوین
    بنام حضرت دوست

هیچ چیز مثل اخلاق، نمی تواند در قلبها نفوذ کرده، دنیایی را گلستان و قلبهایی را با اندیشه و مرام شما همراه سازد.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری