صفحه 13 از 13 نخست ... 3111213
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا حدود حجاب وابسته به مکان و زمان است؟

نوشته
    47
    مورد تشکر
    41 پست
    حضور
    18 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط مسلم نمایش پست
    از زمان اجرای نسخه لیبرالیسم تا کنون بیش از 200 سال می گذرد! گمان کرده اید به محض اجرای این نسخه به این پیشرفت رسیده اند؟ اینقدر آزمون و خطا مثل جنگ جهانی با 100 میلیون کشته داشته ، و اینقدر فرهنگ سازی و ابزار رسانه ای به اختیار گرفته شده تا شده این!!

من فقط یک سوال از شما می پرسم:
    آیا می شود انسانی که بهترین نسخه را در اختیار دارد به قدری با تبلیغات نسبت به کارآمدی آن ناامید ساخت، و یا با آداب و فرهنگ غلط که گریبان جامعه را گرفته و از حرف مردم می ترساند از عمل به آن نسخه بازداشت یا خیر؟ می شود یا محال است؟!

ببخشید من دخالت میکنم ...ففط یادم هست در پستی فرمودید در قرون 3 تا 6 همه مبهوت پیشرفت اسلامی بودند! که البته نفرمودین حکومت این قرون دست چه کسی بود که باعث این پیشرفت شد!
    همچنین الان از تجربه 200 ساله ی لیبرالیسم میگویید ولی تجربه 1400 سال اسلام را نادیده میگیرید! البته حتما آن را اسلام نمیدانید؟ و شروغ اسلام را از جمهوری اسلامی میدانید! ولی نمیدانم چرا از قرون 3تا6 مثال زدید؟ بالاخره آنها جزو اسلام بوده یا نه؟ اگر بوده پس اسلام 1400 سال تجربه دارد در برابر 200 سال تجربه ی لیبرالیسم!

نوشته
    962
    صلوات
    118
    دلنوشته
    9
    دلنوشته
    ای
    مورد تشکر
    108 پست
    حضور
    83 روز 11 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط bandekhoda1 نمایش پست
    سلام علیکم
    درباره ی سلام، من نگفتم واجب است، گفتم سیره پیامبر بر اول سلام کردن بود... درباره ی توجیه شما نیز باید از شما بپرسم، یعنی اگر امام زمان ان شاءالله ظهور کنند و در فضای مجازی فعالیت کنند، یا همین امروز اگر چنین فعالیتی دارند، سلام نمیکنند؟ یا ممکن است برخی مواقع بدون سلام وارد بحث با کسی بشوند؟ ( به نظر من که با سیره نبوی جور درنمیاید)
    صفحه 3 یکبار وسط بحث سلام داده بودم .

چشم ، شما به بزرگی خودتون ببخشید مزاحم بحثتون شدم .

درباره ی حلال و حرام اعلام کردن نیز، توجه شما را به آیه ی 87 سوره مائده جلب میکنم:
    اى کسانى که ایمان آورده اید! چیزهاى پاکیزه را که خداوند براى شما حلال کرده است، حرام نکنید; و از حدّ، تجاوز ننمائید! زیرا خداوند متجاوزان را دوست نمى دارد.
    ببین عزیز میتونن ، اما نه این صورت که شما میگین حلال حرام بشه ، اما میتونن تحریم یا منع کنن ، همانطور که پارسال حج تمتع را منع کردن . ( حالا برای اینکه حد و حدودش را دقیق بدونید بهتر از کارشناس بپرسید )

همین آیه شما هم خودش سندیه برای اینکه ممنوع کردن بی حجابی اشکالی نداره !
    چون بی حجابی حرامه ! در کشور ما هم آزادی در حجاب هست ، در بی حجابی آزادی نیست ، کسی نمیگه حتماً چادر بپوشی یا روسری یا مقنعه یا فلان هرچی میخوای بپوش فقط حجاب باشه.

موفق باشید

ویرایش توسط رضـا : ۱۳۹۶/۰۶/۰۹ در ساعت ۰۰:۳۱
    یا قائم آل محمد

نوشته
    2,620
    صلوات
    1749
    دلنوشته
    22
    دلنوشته
    رب انزلنی منزلا مبارکا و انت خیر المنزلین
    مورد تشکر
    280 پست
    حضور
    209 روز 22 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    47
    آپلود
    6
    گالری
    53

با سلام
    نمیدانم واقعا متوجه عرایض بنده نمیشوید یا به قول دوست دیگرمان طوری وانمود میکنید که متوجه نشدید؟
    دوست عزیز، من یکبار دیگه بصورت ساده تر آیه را برای شما ترجمه میکنم: ای کسانی که ادعای ایمان دارید (یا ایهالذین امنو)، یک تعداد زن مومنه (که خداوند به ایمان آنها آگاه است. و برای همین لفظ مومنه را برایشان به کار میبرد. همانطور که درباره زنان پیامبر و نیز زنان مومنه که توصبه به حجاب شده اند به کار برده است... چون خداوند به ایمان این افراد آگاه است و میخواهد فراتر از شرع رفتار کنند) نزد شما می آیند. ولی چون شما خودتان مومن نیستید، و ممکن است بعدا در دلهای شما مرض و شک و شبهه ایجاد شود، خودتان نیز با آنچه از اسلام میدانید نگاه کنید ببینید آیا به ظواهر اسلام عمل میکنند؟ در لسان قبول دارند؟ اگر داشتند آنها را پس نزنید!

خداوند دارد به مردم عادی که ادعای ایمان دارند میگوید که باقی افرادی را که ادعای ایمان دارند با احکام و اعتقادات اسلام بسنجند و اگر در ظاهر مشکلی نبود، بپذیرند. اما خودش تاکید میکند که من میدانم اینها مومن هستند(وگرنه لفظ مونات را به کار نمیبردم برایشان!)
    سلام
    برداشت فرامتنی از آیه دارید
    قسمت های قهوه ای رنگ را از کجا متوجه شده اید؟
    حلال کنید...

نوشته
    455
    مورد تشکر
    151 پست
    حضور
    21 روز 12 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نمیدانم واقعا متوجه عرایض بنده نمیشوید یا به قول دوست دیگرمان طوری وانمود میکنید که متوجه نشدید؟
    دوست عزیز، من یکبار دیگه بصورت ساده تر آیه را برای شما ترجمه میکنم: ای کسانی که ادعای ایمان دارید (یا ایهالذین امنو)، یک تعداد زن مومنه (که خداوند به ایمان آنها آگاه است. و برای همین لفظ مومنه را برایشان به کار میبرد. همانطور که درباره زنان پیامبر و نیز زنان مومنه که توصبه به حجاب شده اند به کار برده است... چون خداوند به ایمان این افراد آگاه است و میخواهد فراتر از شرع رفتار کنند) نزد شما می آیند. ولی چون شما خودتان مومن نیستید، و ممکن است بعدا در دلهای شما مرض و شک و شبهه ایجاد شود، خودتان نیز با آنچه از اسلام میدانید نگاه کنید ببینید آیا به ظواهر اسلام عمل میکنند؟ در لسان قبول دارند؟ اگر داشتند آنها را پس نزنید!

خداوند دارد به مردم عادی که ادعای ایمان دارند میگوید که باقی افرادی را که ادعای ایمان دارند با احکام و اعتقادات اسلام بسنجند و اگر در ظاهر مشکلی نبود، بپذیرند. اما خودش تاکید میکند که من میدانم اینها مومن هستند(وگرنه لفظ مونات را به کار نمیبردم برایشان!)

با سلام مجدد
    سخنتان توجیهی است که ارزش علمی ندارد؛ اجازه بدهید خوانندگان قضاوت کنند!

نقل قول نوشته اصلی توسط farzanehhh نمایش پست
    جای اینکه زنو به انواع روش های ابداعی ادیان مختلف ایزوله و از دسترس خارج کنن، بیان مردو چنان تربیت کنن که غریزه و قدرت فیزیکیش تابع شعورش باشه و نه برعکس!!!
    قطعا این به اطلاعات ضعیف شما از غرب برمی گردد! مصداق این ضرب المثل است که مرغ همسایه غاز است!

اما پاسخ این دو پست:

نقل قول نوشته اصلی توسط farzanehhh نمایش پست
    از زمان اجرای اسلام بیش از 1400 میگذره! یعنی 1200 سال فرصت بود مسلمین دنیا رو به گلستانی تبدیل کنن که به محض ظهور تفکرات لیبرال اونو در خودش حل کنه
    ففط یادم هست در پستی فرمودید در قرون 3 تا 6 همه مبهوت پیشرفت اسلامی بودند! که البته نفرمودین حکومت این قرون دست چه کسی بود که باعث این پیشرفت شد!
    همچنین الان از تجربه 200 ساله ی لیبرالیسم میگویید ولی تجربه 1400 سال اسلام را نادیده میگیرید! البته حتما آن را اسلام نمیدانید؟ و شروغ اسلام را از جمهوری اسلامی میدانید! ولی نمیدانم چرا از قرون 3تا6 مثال زدید؟ بالاخره آنها جزو اسلام بوده یا نه؟ اگر بوده پس اسلام 1400 سال تجربه دارد در برابر 200 سال تجربه ی لیبرالیسم!

میل به ادامه بحث در این رابطه ندارم، خصوصا اینکه نمی خواهم بحث از حجاب به تمدن کشیده شود، فقط برای رفع این مغلطه ای که ناخواسته در کلام شکل گرفته عرض می کنم:
    بر خلاف لیبرالیسم که با آزمون و خطا نقائص آن برطرف شده و مثلا پس از نظریه لیبرالیسم کلاسیک، نظریه نئولیبرالیسم مطرح شد، نسخه اسلام نیاز به آزمون و خطا ندارد! چون نسخه بشری نیست، نسخه الهی است،
    آنچه نیاز به تکامل دارد بصیرت سیاسی مردم و خلأها و گریزهای قانونی است، نه اصل اسلام! بنابراین بحث ما در خصوص اجرا است.

اگر قانونی دو هزار سال بلا استفاده بماند کسی نمی تواند بگوید این قانون چرا جواب نداده؟ مثلا رضا شاه می آید روی کار و روضه سیدالشهدا(ع) و حجاب را با چماق تعطیل می کند و بعد ما این دوره را و دوره های دیگر مثلا قاجار و پهلوی و مانند آن را از دوره های اسلامی میدانیم و می گوییم پس چرا جواب نداده! در حالی که اصلا این نسخه به خاطر همین ها جواب نداده!

5. تشکر

نوشته
    455
    مورد تشکر
    151 پست
    حضور
    21 روز 12 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش
    اگر فلسفه حجاب امنیت زن و تحریک نشدن مرد است که در کشورهای غربی آشکار بودن موها بدون آرایش کاملا پوشش معمولی بوده، و نه امنیت کسی را به خطر می اندازد، و نه کسی را تحریک میکند، آیا حجاب در آن سرزمین ها ضرورت دارد؟

پاسخ

برای پاسخ به این سوال توجه به چند نکته لازم است:

نکته اول:
    حتی احتمال اینکه مو و چهره بدون حجاب انسان کسی را تحریک کند برای ضرورت حجاب کفایت می کند، هرگز کسی نمی تواند بگوید امکان و احتمال اینکه کسی به چهره دیگری نگاه کند و مجذوب و تحریک شود وجود ندارد،در غرب هم این جذب شدن ها وجود دارد، منتهی خیلی عادیست، به صورت خیلی راحت دیده میشود که انسان ها با نگاه جذب یکدیگر می شوند، و روابطشان را به شخص قبلی قطع، و با شخص جدید ادامه می دهند!

نکته دوم:
    حتی اگر بپذیریم در غرب کسی با نگاه تحریک نمیشود باید دقت کرد آنچه که بی حجابی را در غرب عادی ساخته است هرگز خود بی حجابی نیست، بلکه فضای گسترده و لجام گسیخته برای ارضاء شهوت است، وگرنه انسان گرسنه هرگز با دیدن غذاهای گوناگون سیر نمی شود! شهوت جنسی نیز از سنخ شهوت به خوردن و تغذیه است؛ انسان با دیدن سیر نمی شود اما اگر به صورت گسترده ارضاء شود طبیعتا دیدن دیگر برای او جذاب نخواهد بود! همانطور که انسانی که سیر غذا خورده است دیدن غذاهای مختلف او را تحریک نمی کند!
    بنابراین این خشت از اول کج گذاشته شده است.

نکته سوم:
    نکته سوم این است که اصلا اسلام به دنبال این نیست که زن و مرد هیچ کشش و تمایلی نسبت به یکدیگر نداشته باشند، غرب از ابتدا راه را کج رفته است! اینکه ما زن را اینقدر ارزان به مرد ارائه بدهیم که دیگر برای او جذاب نباشد که مورد پذیرش اسلام نیست!
    اسلام به دنبال این است که زن علی رغم جذابیت، شخصیت و وقار خود را از دست ندهد.

این نشان دهنده نقش حجاب است که زن را برای مرد یک موجود ارزشمند جلوه می دهد، نباید خود را ارزان عرضه کند به این بهانه که دیگر مرد تحریک نمی شود، خب این که علامت خوبی نیست! زن باید با حفظ پوشش خود مرد را برای دسترسی وادار به پذیرفتن مسئولیت خانواده کند، نه اینکه خود را بدون هیچ بهایی به مرد عرضه کند و این حس کنجکاوی و کامجویی مرد را بدون هیچ هزینه ای ارضاء کند.

نکته چهارم:
    علاوه بر نکات فوق، باید دقت کرد که فلسفه حجاب منحصر در جلوگیری از جلب توجه دیگران، و امنیت زن نمی شود، بلکه علاوه بر حفظ شخصیت زن و ممانعت از نگاه جنسی به او، فوائد دیگری نیز دارد، قرآن کریم حجاب را موجب پاکی دل بیان فرموده است:
    «ذلِكُمْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِكُمْ وَ قُلُوبِهِن‏»؛ اين كار براى پاكى دلهاى شما و آنها بهتر است»(1)
    یعنی برای پاکی دل هر دو طرف!

و همچنین حجاب را نماد اسلام و نماد شناخته شد به عنوان زن مومن مسلمان بیان می کند:
    «يا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِأَزْواجِكَ وَ بَناتِكَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنينَ يُدْنينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلاَبِيبِهِنَّ ذلِكَ أَدْنى‏ أَنْ يُعْرَفْن فَلا يُؤْذَيْن‏»؛ اى پيامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: «جلبابها [روسرى‏هاى بلند] خود را بر خويش فروافكنند، اين كار براى اينكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگيرند بهتر است‏.

یعنی خود شناخته شدن موضوعیت دارد، که هم نقش تربیتی درونی دارد، و انسان در درون خودش احساس خاصی دارد،و هم اینکه در نگاه دیگران نماد اسلام است.
    شما می بینید که کشور فرانسه که مدعی لیبرالیسم و آزادی است، با حجاب ممانعت کرده و آن را ممنوع می کند، چرا که می داند این حجاب به عنوان نماد اسلام، و گامی موثر در راه تبلیغ دین به شمار می رود. اگر این حجاب واقعا بی تأثیر بود، دلیلی بر ممانعت و مخالفت با آن وجود نمیداشت!

صفحه 13 از 13 نخست ... 3111213

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری