صفحه 9 از 9 نخست ... 789
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا حدود حجاب وابسته به مکان و زمان است؟

نوشته
    28
    مورد تشکر
    20 پست
    حضور
    11 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط مسلم نمایش پست
    این تقسیم، تقسیم عقلی و منطقی است، شما راه دیگری سراغ دارید؟

صیغه اگرچه در جای خود مانع گسترش فساد است اما باید مراقب بود تا همین مسئله موجب تنوع طلبی و فرار از ازدواج دائم نشود! به همین خاطر در روایات متعدد از ازدواج موقت در غیر مواقع ضروری نهی شده است، چرا که می تواند انسان را به وادی ای بکشاند که پایانی در آن نیست.

آزادی حجاب به بهانه اینکه صیغه آزاد است هرگز مانع تنوع طلبی مردان نخواهد شد، و موجب جولان بیشتر فکری و میل بیشتر به مصداق های متعدد می شود.
    اینکه غرب نسخه اول را انتخاب کرده که هم نگاه آزاد است و هم روابط بر فرض کاهش امار فساد، نسخه مطلوبی نیست! این نسخه در جایی مطلوب است که فقط به دنبال اصالت لذت باشیم! و بخواهیم موانع پیش روی آن را برداریم، یعنی یک جامعه حیوانی! اسلام چنین جامعه ای را نمی پسندد.

در کنار این تاکیدات، نهی های از آن را هم ببینید.
    تاکید بر آن به خاطر این بوده که اصل حلال بودن آن توسط قاطبه بزرگی از مسلمانان یعنی اهل سنت زیر سوال رفته بود، لذا ائمه(ع) از طرفی به خاطر احیای آن بر آن تاکید می کرده اند تا همه حلیت آن را بپذیرند، و از طرفی از آن نهی می کرده اند تا موجب تنوع طلبی و کم رنگ شدن ازدواج دائم نشود.

این صرف یک ادعاست، که هم آمارها و هم تحلیل های روانشناسان بی طرف خلاف آن را می گوید!
    علاوه بر اینکه بالاخره هر جامعه ای بیمار روانی دارد، باید برای حفظ جان زنان و دختران آنها را مجبور به حجاب کرد، همانطور که برای حفظ جان مردم را به اجبار واکسینه میکنند.

ای کاش همانطور که در مسئله دوم فرمودید شک دارم، در مسئله اول هم می فرمودید من شک دارم...

این سخن شما قطعا مخالف شریعت است، چون اسلام برای حجاب حد تعیین کرده است.

ببینید این صحبت ها که سند و دلیل نمی شود، شما چه مدت در بین قبائل آفریقایی زندگی کرده اید؟ از اتو کردن سینه های دختران در آفریقا اطلاع دارید؟
    در اروپا و آمریکا هم همینطور؟ چقدر از آمارهای آنجا اطلاع دارید؟
    کتاب وای وای آمریکا اروپا نوشته روث سیدن و ویلیام گاردنر را بخوانید.
    اینکه ما سخن شریعت را کنار بگذاریم و از خودمان تحلیل بتراشیم که نمی شود!

فروید که خیلی از روانشناسان بزرگ جهان او را پدر علم روانشناسی میدانند نظر کاملا مخالف شما دارد. و حتی اسلام نیز نظریه ی شمارا قبول ندارد و برای همین تاکید بسیار بر روی امر صیغه کرده است.
    اینکه آیا من در قبایل آفریقایی زندگی کرده ام یا خیر، مسلما نه! اما من چند مستند از کسانی دیده ام که برای مدتی بین آنها زندگی کرده و از آداب و رسوم و سنت ها و اخلاقیات و ... آنها مصاحبه گرفته اند. اما شما لابد خودتان در دوره های مختلف اسلامی از زمان پیامبر تا امیرالمومنین و ائمه زندگی کرده اید و سپس به این نتیجه رسیده اید که وضع حجاب آن زمان طوری نبوده است که هیچ تذکری در تاریخ درباره ی این مسئله ثبت شود! و همگی محجبه بوده اند. حتی بد حجاب هم نداشته ایم!

در مسئله ی امام زمان گفتم شک دارم، درحالیکه واقعا هیچ شکی ندارم که امام زمان هرگز حجاب را اجباری نخواهند کرد. ولی چون قرار بود از نظر معصوم حرفی بزنم اینکار را نکردم.

در کجای شریعت وجوب حجاب و حدود آن مشخص شده که سخن من قطعا مخالف شریعت است؟ شما حدود خجاب و وجوب آن برای تمام زنان مسلمان را از کدام آیه و روایت معتبر اخد نمودید؟ اگر شما توانسته بودید این وجوب همگانی و حدود آن را اثبات کنید که تا امروز بحث ما به درازا نمیکشید...

اتفاقا کسی که تاریخ و شریعت را کنار گذارده و از خودش تحلیل میتراشد من نیستم! کما اینکه در مسئله ی متعه تعدادی از احادیث را آوردم. این احادیث کجا و تحریف شما از آنها و تحلیل شخصی تان کجا؟؟
    اگر شما کتاب وای وای آمریکا را خوانده اید، که من نمیدانم برای چه کسی است و چه طور ادمی با چه نظریات و طرز فکری بوده و اصلا داخلش چه نوشته (میترسم مثل تحریفتان از احادیث آن را نیز تحریف کرده باشید) اما من به زبان انگلیسی مسلط هستم و در انجمان های اجتماعی زیادی شبیه اینجا عضویت دارم و همچنین خانواده و دوستان زیادی در امریکا و کشورهای غربی دارم. فکر کنم اطلاعاتم از آن طرف دقیق تر از شما باشد...

نوشته
    28
    مورد تشکر
    20 پست
    حضور
    11 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط مسلم نمایش پست
    چون موضوع تاپیک این است:

آیاحدود حجاب وابسته به مکان و زمان است؟

اما حجاب هرز مسئله شخصی نیست، اگر اینچنین باشد زنا هم باید مسئله شخصی باشد، چون زن و مرد مجرد که نه زن دارند و نه شوهر خب در یک مکانی با هم خلوت کرده اند، به دیگران چه؟ اما در تاریخ داریم که تا خبر به پیامبر(ص) رسید علی(ع) را برای تحقیق فرستاد.
    تازه در کوچه و بازار هم این کار را نکرده اند تا بشود یک جوری به مردم ارتباطش داد، در مکان خلوت مشغول بوده اند، چرا پیامبر(ص) دخالت کرد؟

پاسخ ندادن بنده از این جهت بود که وقتی در مبنا اختلاف نظر وجود دارد بحث از روبنا چه ثمره ای دارد؟ اما چون عبور بنده از سخن شما به معنای دیگری برداشت شد، برمی گردم و در پست بعدی پاسخ آن سخنان شما را بیان می کنم.

قطعا وظیفه اش همچنان اطاعت از مراجع است و باید از مراجع پیروی کرد.
    من اگر یک سخن متخصص پزشکی با عقل من جور در نیامد هرگز به خودم اجازه نمی دهم بگویم حتما من درست میگویم و او اشتباه میکند! آن هم در جایی که اکثر قریب به اتفاق پزشکان نظری، مخالف نظر بنده ی غیر متخصص را دارند!!
    مراجع نه انسان هایی هستند که غیر متخصص باشند، چون عمرشان را در این راه صرف کرده اند و بسیاری از روایاتی که من و شما ندیده ایم را دیده اند؛ و نه انسانهایی هستند که دنبال منافع شخصی یا حزبی باشند؛ بنابراین مطلقا باید از ایشان پیروی کرد.

اما پاسخ پست پیشین شما:

یا عجبا !
    شما فکر میکنید دارید چه کار میکنید؟ آیا بعدا از رویه ای که پیش گرفتید پشیمان نخواهید شد؟ دارید هر حدیث و روایتی را هرطور که به میل خود نزیدیک میدانید می آورید تا حرفتان را اثبات کنید؟
    پیامبر فرستاد زنایشان را کشف کنند؟ بعد لابد بیاورند حد بزنند؟ میشود روایت مذکور را به همراه سند آن بیاورید!!!
    تا جایی که ما خوانده یا از علمای اخلاق شنیده ایم، خداوند حتی اغرار به گناه را گناه کبیره میداند. همچنین برای اثبات زنا وجود 4 شاهد قرار داده است. حتی اگر با وجود اینها اگر طرف قسم بخورد که شاهدان دروغ میگویند گویا قسم مهم است. و حتی گویا میتواند بر علیه شاهدان شکایت کند و .... خداوند همیشه دنبال عیب پوشی بوده و سیره ی ائمه ی ما را میتوان از توصیه امام علی به مالک درباره کسی را که شبانگاه دیده بودی شراب میخورد، و یا شخصی که شراب خورده بود و از ائمه رو میگرداند از خجابت و .... دریافت. حال چطور شده که پیامبر علی را فرستاده تا زنای در خفای یک زن و مرد را کشف کند؟؟؟؟؟؟؟؟

درباره ی عدم پاسخگویی من منظورم سوالات اساسی من بود:
    1- آیا در قرآن حکم شرعی با واژه مومنان یا مونات گفته شده است؟
    2- از کجا به این یقین رسیدید که خجاب اسلامی نه تنها برای زنان مسلمان بلکه برای کلیه زنان در کشور اسلامی واجب است؟
    3- سوالی که در آخرین پستم پرسیدم درباره ی شخصی که برود آمریکا و حوزه تاسیس کند...
    و خیلی سوالات دیگر که در لا به لای تحیلی ها بود ....

چیزی که واضح است این است که شما میخواهید هرطور شده بگویید خجاب برای کلیه زنان مسلمان واجب است و حدش همین است که امروز فقهای داخل ایران در عصر معاصر میگویند، و همچنین در جامعه ی اسلامی نیز خجاب بر هر زن غیر مسلمان واجب است. و هرچه میگوییم از روایات و قرآن دلیل بیاورید شما نمیتوانید و به جایش میگویید نظر مراجع چنین است! گویا مراجع به علوم غیب دسترسی دارند و ما نداریم. ضمن اینکه با تحقیقی که در همین سایت کردم نظر همه مراجع اینطور نبوده و این نظر که شما میگویید مختص مراجع معاصر است که در پست بعد میگردم و مطلب را پیدا میکنم و قرار میدهم.

من یک سوال میکنم و بحث تمام: آیا میتوانید دست روی قرآن بگذارید و به 14 معصوم قسم بخورید که حجاب با همان حدود کفین، برای تمام زنان مسلمان واجب است و نیز حجاب در جامغه ی اسلامی باید برای تمام زنان جامعه، حتی غیر مسلمان واجب باشد و این عین کلام و خواست خداوند و 14 معصوم و موجب خوشنودی آنان است؟ ( و البته اگر الان شک داشتید ولی گفتید یقین دارید ان شاءالله خدا و 14 معصوم از شما نگذرند در قیامت)

نوشته
    28
    مورد تشکر
    20 پست
    حضور
    11 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

درباره اینکه فرمودید حرف من قطعا بر خلاف شرع است :

امام صادق خود فرمودند : فخيرلباس كل زمان لباس اهله- بهترين لباس هر زمان لباس مردم آن زمان است.(الكافي- به نقل ازحمادبن عثمان)

الإمامُ الرِّضا عليه السلام : إنّ أهلَ الضَّعفِ مِن مَوالِيَّ يُحِبّونَ أن أجلِسَ علَى اللُّبُودِ و ألبَسَ الخَشِنَ ، و لَيس يَتَحَمّلُ الزَّمانُ ذلكَ .
    امام رضا عليه السلام : دوستداران كوته انديش من دوست دارند كه من روى نمد بنشينم و لباس درشت بپوشم، در حالى كه زمانه (ما )اين را نمى پذيرد.(ميزان الحكمه جلد 10)

نوشته
    28
    مورد تشکر
    20 پست
    حضور
    11 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

و اما گوشه ای از نظر قدما درباره ی مسئله حجاب(شما که ماشاءالله به منابع بیشتری دسترسی دارید خودتان بیشتر بررسی بفرمایید):
    سید محمد عاملی(از مراجع عام تقليد شيعه) : ...و اعلم انه لیس فی العبارة ( وليضربن بخمرهن على جيوبهن)_ کغیرها من عبارات اکثر الاصحاب _ تعرض لوجوب ستر الشعر ، بل ربما ظهر منها انه غیر واجب
    ....بدان که در این عبارت( وليضربن بخمرهن على جيوبهن
    )-همچون بیانات سایر فقهای شیعه- ، به مسأله‌ی « وجوب پوشش مو » پرداخته نشده است ، بلکه از این عبارت آشکار می‌شود که پوشش مو ، واجب نیست.

( علامه حلی، مرجع تقلید 28 ساله و نخستین «آیت‌الله» جهان تشیع)عدم وجوب با استناد به مطلبي از ابن جنید اسکافی: الذی یجب ستره من البدن ، العورتان و هما القبل و الدبر من الرجل و المرأة و هذا یدل علی مساواة المرأة للرجل عنده ، فی ان الواجب ستر قبلها و دبرها لاغیر
    مقداری از بدن که واجب است پوشانده شود ، دو عورت است که عبارت‌اند از پیش و پس ، از مرد و زن آنچه بر زن واجب است ، پوشاندن پیش و پس خویش است و پوشاندن غیر آن دو ، واجب نیست(مختلف الشیعة، المطهر الاسدی العلامه الحلی،ص ٨٣).

مرحوم ملا محمد باقر سبزواری: و فی اثبات وجوب ستر العنق للمرأة اشکال. و لم یذکر فی اکثر العبارات وجوب ستر الشعر ، و اوجبه الشهید ، و فیه تامل.
    در مورد اثبات حکم ( وجوب پوشش گردن برای زن) اشکال وجود دارد و در اکثر بیانات و عبارات فقهاء ، از ( وجوب پوشش مو ) یادی نشده است ، هرچند " شهید اول " آن را واجب دانسته است ، و در مورد موافقت با دیدگاه وی باید درنگ کرد.

علامه مجلسی(مرجع تقليد شيعيان) : در عبارات اکثر فقهای شیعه ، مطلبی دال بر « وجوب پوشش مو » دیده نمی‌شود.(بحارالانوار 83 ص177)

قاضی ابن برّاج: (مرجع تقليد شيعيان) : وان کان قد اختلف قوم من الفقهاء فی الحرة اذا غطّت رأسها و بقی شعرها ، هل تجب ستره ام لا ؟
    اگرچه گروهی از فقهاء در مورد زن مسلمان غیر برده‌ای که سرش را پوشانده ولی موهای او بدون پوشش مانده ، اختلاف کرده‌اند که آیا پوشاندن باقیمانده‌ی موها واجب است یا نه ؟ شرح جمل العلم و العمل ،قاضي بن براج ،ص٧٣

علاوه بر اينها مرحوم ملا احمد نراقی و صاحب جواهر و ...

مطهري: در اين آيه حدود پوشش بيان نشده است. آن چه از اين آيه استفاده مي شود اين است: دستور وقار در وضع لباس در هنگام
    رفت و آمد نه كيفيت خاصي براي پوشش.
    مساله حجاب ص 178

صفحه 9 از 9 نخست ... 789

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری