جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا دعاهای من در حق خودم مستجاب نمیشه؟

شروع کننده موضوع

نوشته
    5,137
    مورد تشکر
    10,664 پست
    حضور
    170 روز 4 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    1
    گالری
    18

چرا دعاهای من در حق خودم مستجاب نمیشه؟

سلام ووقت بخیر

یکی از کاربران کانون قرآنی سوال از کارشناسان محترم داشتند ودرخواست راهنمائی در مورد این مسئله
    ولی مایل نبودن با آیدی خودشان مطرح شود
    مطالب ایشون عینا نقل میشود
    باتشکر
    سلام
    چی باعث میشه دعای من در حق دیگران مستجاب بشه اما همون دعاها در حق خودم مستجاب نشه ؟؟؟
    البته لازمه اینو بگم که در یکی دو مورد نبوده که دعام مستجاب نشده !!!!
    و اکثر اوقات دعا در حق هر کسی که کردم برآورده شده حتی کسایی رو که اصلا ندیدم و نمیشناسم
    و اونا هم هیچوقت نفهمیدن من شب و روز براشون دعا میکنم این کارو میکنم چون از دعا کردن مخفیانه برای دیگران لذت میبرم
    اما در مورد خودم این دعاها مستجاب نمیشه میخواستم بدونم به نظرتون چی باعث میشه اینجوری بشه ؟؟؟
    گره کار کجاست ؟ چکار باید بکنم ؟

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

2. تشکر

شروع کننده موضوع

نوشته
    5,137
    مورد تشکر
    10,664 پست
    حضور
    170 روز 4 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    1
    گالری
    18

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث:جناب استاد
    سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

4. تشکر

نوشته
    814
    مورد تشکر
    4,212 پست
    حضور
    74 روز 18 ساعت نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط معین نمایش پست
    سلام
    چی باعث میشه دعای من در حق دیگران مستجاب بشه اما همون دعاها در حق خودم مستجاب نشه ؟؟؟
    البته لازمه اینو بگم که در یکی دو مورد نبوده که دعام مستجاب نشده !!!!
    و اکثر اوقات دعا در حق هر کسی که کردم برآورده شده حتی کسایی رو که اصلا ندیدم و نمیشناسم
    و اونا هم هیچوقت نفهمیدن من شب و روز براشون دعا میکنم این کارو میکنم چون از دعا کردن مخفیانه برای دیگران لذت میبرم
    اما در مورد خودم این دعاها مستجاب نمیشه میخواستم بدونم به نظرتون چی باعث میشه اینجوری بشه ؟؟؟
    گره کار کجاست ؟ چکار باید بکنم ؟
    سلام علیکم
    اینکه چنین خصلتی دارید که برای دیگران دعا می کنید بسیار پسندیده است ، در روایات در مورد مسأله ی شما بحث گناهان زبان مطرح شده است تا جایی که خداوند به حضرت موسی علیه السلام سفارش می کند که با زبانی که گناه نکرده ای دعا کن و آن حضرت از معنی این کلام الهی سوال می کند و جواب می شنود که مقصود دعا از زبان دیگران است.
    حال اعمال و گفتار خود را به دقت بررسی کنید که آیا مرتکب گناهان زبان می شوید یا نه؟
    در صورت ابتلا توبه و اصلاح بفرمایید و اگر موردی نیافتید روزانه 70 مرتبه استغفار بعد از نماز عصر را ترک نکنید(توصیه شده در روایت).
    احتمال بعدی اینست که خواسته های شما به مظان استجابت می رسد منتها فعلا صلاحتان نیست و در این صورت یا بعدا به انها خواهید رسید و یا برای آخرتتان ذخیره می شود.
    در هر حال مومن به خدای خود حسن ظن دارد و نه سوء ظن. و از همین حسن ظنش مسیرهای کمال به رویش گشوده می شود.
    موفق باشید.

يَأَيهَُّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ ،كَبرَُ مَقْتًا عِندَ اللَّهِ أَن تَقُولُواْ مَا لَا تَفْعَلُونَ-سوره مبارکه صف-آیه 2 و 3

6. تشکرها 2

نوشته
    56
    مورد تشکر
    216 پست
    حضور
    1 روز 22 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

چرا دعای من مستجاب نمیشه؟

مشابه همین سوال حدودا یک سال قبل مطرح شده
    نمیدونم سوال کننده همین کاربر بوده یا کسی دیگه ولی سوال خیلی مشابه است
    واستاد مشکور مفصل زحمت پاسخگوئی رو کشیدن
    انشالله که مفید باشه

نوشته
    5,534
    مورد تشکر
    3,140 پست
    حضور
    31 روز 16 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    چه چیزی باعث می شود دعای من در حق دیگران مستجاب بشود اما همان دعاها در حق خودم مستجاب نشود؟

پاسخ:
    اینکه چنین خصلتی دارید که برای دیگران دعا می کنید بسیار پسندیده است، در روایات در مورد مسأله ی شما بحث گناهان زبان مطرح شده است تا جایی که خداوند به حضرت موسی (علیه السلام) سفارش می کند:
    «يَا مُوسَى ادْعُنِي‏ عَلَى‏ لِسَانٍ‏ لَمْ‏ تَعْصِنِي‏ بِهِ‏ فَقَالَ أَنَّى لِي بِذَلِكَ فَقَالَ ادْعُنِي عَلَى لِسَانِ غَيْرِكَ (1)
    ای موسی! با زبانی که گناه نکرده ای دعا کن و آن حضرت از معنی این کلام الهی سوال می کند و جواب می شنود که مقصود دعا از زبان دیگران است.»
    حال اعمال و گفتار خود را به دقت بررسی کنید که آیا مرتکب گناهان زبان می شوید یا نه؟
    در صورت ابتلا توبه و اصلاح بفرمایید و اگر موردی نیافتید روزانه 70 مرتبه استغفار بعد از نماز عصر را ترک نکنید.

چنانچه امام صادق (علیه السلام) در این زمینه می فرمایند:

«مَنِ اسْتَغْفَرَ اللَّهَ بَعْدَ الْعَصْرِ سَبْعِينَ مَرَّةً غَفَرَ اللَّهُ لَهُ ذَلِكَ الْيَوْمَ سَبْعَمِائَةِ ذَنْبٍ فَإِنْ لَمْ يَكُنْ لَهُ فَلِأَبِيهِ فَإِنْ لَمْ يَكُنْ لِأَبِيهِ فَلِأُمِّهِ فَإِنْ لَمْ يَكُنْ لِأُمِّهِ فَلِأَخِيهِ فَإِنْ لَمْ يَكُنْ لِأَخِيهِ فَلِأُخْتِهِ فَإِنْ لَمْ يَكُنْ لِأُخْتِهِ فَلِلْأَقْرَبِ فَالْأَقْرَبِ (2)
    هر کس بعد از نماز عصر، هفتاد مرتبه استغفار کند و از خدا آمرزش طلبد، خدا در آن روز هفتصد گناه او را مى آمرزد، و اگر خودش گناهى نداشته باشد، گناه پدرش را مى آمرزد، و اگر پدرش هم گناهى نکرده باشد، گناه مادرش را مى آمرزد و چنانچه مادرش هم بى گناه باشد، گناه برادرش را مى بخشد و اگر برادرش هم گناهى نداشته باشد، خدا گناه خواهرش را مى بخشد و اگر براى خواهرش هم گناهى نباشد، گناه سایر اقوام و بستگانش را، هر کدام که نزدیکتر به او باشند و گناهى داشته باشند مى آمرزد.»
    احتمال بعدی اینست که خواسته های شما به مظان استجابت می رسد منتها فعلا صلاحتان نیست و در این صورت یا بعدا به آنها خواهید رسید و یا برای آخرتتان ذخیره می شود.
    در هر حال مومن به خدای خود حسن ظن دارد و نه سوء ظن، و از همین حسن ظنش مسیرهای کمال به رویش گشوده می شود.
    پی نوشت:
    1.مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى‏، بحار الأنوار(ط- بيروت)، دار إحياء التراث العربي‏، بيروت‏،1403 ق‏،ج90،ص342.
    2.شيخ حر عاملى، محمد بن حسن‏، وسائل الشيعة، مؤسسة آل البيت (عليهم السلام‏)،قم‏، 1409 ق‏،ج6،ص482.

ویرایش توسط کافی : ۱۳۹۷/۱۰/۱۱ در ساعت ۲۱:۰۷

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری