جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چطوری باید دعا کنم در این مورد؟

نوشته
    25
    مورد تشکر
    73 پست
    حضور
    1 روز 13 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

اشاره چطوری باید دعا کنم در این مورد؟

سلام
    من یه مقدار در دعا کردن قاتی کردم
    همیشه از خداوند همسر و نسل صالح خواستم و سعی هم می کنم که خودم طبق موازین دینی عمل کنم
    اما افرادی سر راه من قرار می گیرند برای ازدواج که به ظاهر با اون معیارهای دینی که باید باشند فاصله دارند
    ولی من همیشه این شرایط رو یک امتحان الهی می بینم و همیشه فکر میکنم در ارتباطی که شکل میگیره جهت شناخت باید به دنبال این باشم که نقش من الان چیه و چه تاثیر گذاری ای لازمه داشته باشم و این که اصلا خدا میخواد چیو به من نشون بده ؟ همین میشه که نمی تونم جواب رد بدم برخی موارد رو تا اینکه خودش همش به یه طریقی به هم می خوره ...
    الان در جریانی قرار گرفتم که واقعا تفاوت داریم با هم ... از همه لحاظ ... همه هم به من میگن بکش کنار از این رابطه

حالا مادرم به من میگن تو باید دعا کنی که خدا کسی رو بهت بده که بهت آرامش بده ، خلا های تو رو پر کنه و ... مادرم میگه او خیلی مشکلات اخلاقی داره (از نوع بد نه ها به هر حال هر کسی یه رزیله های اخلاقی ای داره) و اگر بخوای باهاش زندگی کنی خیلی عذاب خواهی کشید ... اما خود این آقا به من گفت داره پیگیری می کنه طرحواره هاش رو درمان کنه وولی نیاز به زمان داره ... من راستش فکر میکنم همین که او تصمیم گرفته خودش رو تغییر بده یعنی ارزش داره ... و این آدم جای پیشرفت داره ... برا همین نمی خوام پشتش رو خالی کنم . البته به خودش هم گفتم برای من مهم اینه که او خودش رو پیدا کنه و به خود واقعی خودش برگرده حتی ممکنه بعدش به این نتیجه نرسه که ما با هم خوشبخت نخواهیم شد و باید مسیرمون جدا بشه اما نمی خوام ازش این فرصت بهبود رو بگیرم

من اون خوبی هایی که مادرم میگه رو می خوام حتی دوست دارم خیلی بیشتر از اونها در همسرم باشه و کلی صفات نیک داشته باشه اما از اول این جریان دعام این بود که خدایا اگر بناست ما با هم به سمت تو بیاییم این وصلت رو جور کن و اگر بناست هر کدوم از ما اون یکی رو از مسیر تو خارج کنه من اینو نمی خوام . یعنی فکر میکنم به جای اینکه دونه دونه بگم خدایا می خوام چه صفتی داشته باشه باید اون نهایتش رو از خدا بخوام .. چون آدمها در شرایط مختلف بزرگ میشن و ممکنه یکی زندگی خوبی نداشته باشه اما مثلا در چهل سالگی متحول بشه یا حتی آخرین لحظات عمرش و طوری بشه که هم خودش هم همسرش عاقبت به خیر بشن
    همیشه فکر میکنم رضایت خدا صرفا در آرامش ما نیست ... یعنی گاهی ما باید بپذیریم که باید یه جاهایی رنج بکشیم تا رشد کنیم

حالا خودم قاتی کردم نمی دونم چطوری باید دعا کنم هم برای این جریان و هم کلا برای ازدواج ؟!!!

اگر راهنماییم کنید ممنون میشم

2. تشکر

نوشته
    5,286
    مورد تشکر
    10,835 پست
    حضور
    172 روز 12 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    1
    گالری
    18

با نام و یاد دوست

چطوری باید دعا کنم در این مورد؟

کارشناس بحث: استاد مشکور واستاد نشاط
    ویرایش توسط معین : ۱۳۹۶/۰۶/۰۵ در ساعت ۰۶:۴۹
    سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

چطوری باید دعا کنم در این مورد؟

نوشته
    252
    مورد تشکر
    673 پست
    حضور
    7 روز 15 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط .اندیشه. نمایش پست
    سلام
    من یه مقدار در دعا کردن قاتی کردم
    همیشه از خداوند همسر و نسل صالح خواستم و سعی هم می کنم که خودم طبق موازین دینی عمل کنم
    اما افرادی سر راه من قرار می گیرند برای ازدواج که به ظاهر با اون معیارهای دینی که باید باشند فاصله دارند
    ولی من همیشه این شرایط رو یک امتحان الهی می بینم و همیشه فکر میکنم در ارتباطی که شکل میگیره جهت شناخت باید به دنبال این باشم که نقش من الان چیه و چه تاثیر گذاری ای لازمه داشته باشم و این که اصلا خدا میخواد چیو به من نشون بده ؟ همین میشه که نمی تونم جواب رد بدم برخی موارد رو تا اینکه خودش همش به یه طریقی به هم می خوره ...
    الان در جریانی قرار گرفتم که واقعا تفاوت داریم با هم ... از همه لحاظ ... همه هم به من میگن بکش کنار از این رابطه

حالا مادرم به من میگن تو باید دعا کنی که خدا کسی رو بهت بده که بهت آرامش بده ، خلا های تو رو پر کنه و ... مادرم میگه او خیلی مشکلات اخلاقی داره (از نوع بد نه ها به هر حال هر کسی یه رزیله های اخلاقی ای داره) و اگر بخوای باهاش زندگی کنی خیلی عذاب خواهی کشید ... اما خود این آقا به من گفت داره پیگیری می کنه طرحواره هاش رو درمان کنه وولی نیاز به زمان داره ... من راستش فکر میکنم همین که او تصمیم گرفته خودش رو تغییر بده یعنی ارزش داره ... و این آدم جای پیشرفت داره ... برا همین نمی خوام پشتش رو خالی کنم . البته به خودش هم گفتم برای من مهم اینه که او خودش رو پیدا کنه و به خود واقعی خودش برگرده حتی ممکنه بعدش به این نتیجه نرسه که ما با هم خوشبخت نخواهیم شد و باید مسیرمون جدا بشه اما نمی خوام ازش این فرصت بهبود رو بگیرم

من اون خوبی هایی که مادرم میگه رو می خوام حتی دوست دارم خیلی بیشتر از اونها در همسرم باشه و کلی صفات نیک داشته باشه اما از اول این جریان دعام این بود که خدایا اگر بناست ما با هم به سمت تو بیاییم این وصلت رو جور کن و اگر بناست هر کدوم از ما اون یکی رو از مسیر تو خارج کنه من اینو نمی خوام . یعنی فکر میکنم به جای اینکه دونه دونه بگم خدایا می خوام چه صفتی داشته باشه باید اون نهایتش رو از خدا بخوام .. چون آدمها در شرایط مختلف بزرگ میشن و ممکنه یکی زندگی خوبی نداشته باشه اما مثلا در چهل سالگی متحول بشه یا حتی آخرین لحظات عمرش و طوری بشه که هم خودش هم همسرش عاقبت به خیر بشن
    همیشه فکر میکنم رضایت خدا صرفا در آرامش ما نیست ... یعنی گاهی ما باید بپذیریم که باید یه جاهایی رنج بکشیم تا رشد کنیم

حالا خودم قاتی کردم نمی دونم چطوری باید دعا کنم هم برای این جریان و هم کلا برای ازدواج ؟!!!

اگر راهنماییم کنید ممنون میشم
    سلام و ادب

با تشکر از ارتباط شما با این مرکز در پاسخ سؤال شما گفتنی است؛ در بحث کم و کیف دعا کردن که یکی از بخش های مهم زندگی ما انسانهاست توجه به 3 فاکتور، بسیار مهم و اساسی است:

اول. رعایت آداب دعا: از نظر اسلام، دعا آدابي دارد، که موجب کمال دعا، والايي و رفعت مرتبه و فزوني تأثير گذاري آن مي‌شود. امام صادق (ع) مي‌فرمايد: « آداب دعا را حفظ کن و ببين چه کسي را مي‌خواني و چگونه مي‌خواني و براي چه مي‌خواني».(1) شخصي از امام صادق (ع) سؤال کرد: خدا در قرآن مي‌فرمايد: « ادعوني استجب لکم» ولي او را مي‌خوانيم و اجابت نمي‌شود! حضرت فرمود: آيا خدا خُلف وعده مي‌کند؟ عرض کرد: نه، فرمود: پس علت چيست؟ عرض کرد: نمي‌دانم. حضرت فرمود: هر کس دستورهاي الهي را اطاعت کند و او را با شرايط و آداب دعا کند، خداوند دعايش را مستجاب مي‌کند.(2) برای مطالعه کامل آداب دعا به آدرس پی نوشت مراجعه کنید.(3)

دوم. راهکارهایی عملی برای دعا کردن: همانگونه که دعا کردن آدابی دارد یکسری روشها و راهکارهای عملی نیز می تواند در نتیجه بخش بودن دعا و حوائج ما مؤثرتر باشد که به مواردی اشاره می کنیم:

الف- شرط اصلی دعا کردن اینست که به قدرت و اراده بی انتهای خداوند ایمان کامل داشته باشید که او "عَلیَ کُلِّ شَیءٍ قَدیِر" است و در دعا کردن برای خدا تعیین تکلیف و زمان تعیین نکنید. همچنین فعل دعا و خواستن را شرط بندگی و جزو برنامه عبادت او و بخشی از زندگی تان بدانید و هیچگاه از مداومت و اصرار بر دعا ملول و خسته نشوید.

ب- در روایات بسیاری سفارش شده به دعا کردن در زمانهای خاصی مثلاً دعا کردن در وقت سحر و نیمه شب که وقت اجابت دعاست، دعا در وقت بین الطلوعین صبح، دعا کردن بعد از نمازهای فریضه، دعا کردن در شب و روز جمعه، دعا کردن بعد از خواندن آیت الکرسی و ذکر صلوات و ...

ج- یکی دیگر از روشهای نزدیک شدن دعا به اجابت، دعا در مکانهای مقدس است. رفتن مداوم به اماکن مقدسه و زیارت امامان معصوم(ع) و امامزادگان و توسل به ایشان و طلب حاجت و نیز دعا و خواندن نماز حاجت در مسجد زمینه اجابت را تا حدود زیادی فراهم می سازد.

د- اصرار بر دعا و حاجت با امید و رجای واثق و خواندن برخی ادعیه و ختوم و نمازهایی که بدین منظور وارد شده و به همت مرحوم حاج شیخ عباس قمی (علیه الرحمه) در مفاتیح الجنان گردآوری شده نیز در این جهت بسیار مؤثر است. همچنین سفارش شده دعا به زبان حال و با ندای قلبتان باشد نه اینکه فقط لق لق زبان! مداومت بر خواندن این دعاها، ختوم و نمازها با زبان حال و استغاثه، گام به گام شما را به حاجتتان نزدیک و نزدیک تر خواهد کرد. توضیح اینکه بعضی بعد از مدتی که مداومت می کنند خیلی زود ملول و خسته و ناامید می شوند و این روشها را ناکارامد می دانند(معمولاً این ناامیدی ناشی از اعتقاد ضعیف به قدرت و خیرخواهی خداوند است و یا نتیجه اینکه دعا فقط لق لق زبان است) در حالیکه غافلند عمر آدمی و زمان در هر صورت سپری می شود چه نذر و نیاز و دعا باشد و چه به سرگردانی و بلاتکلیفی، قطعا تمسک به نذر و نیاز و دعا که در سازندگی و کمال بخشی و آرامش روح و روان مؤثر است به نتیجه نزدیکتر است.

ه- از جمله کارهای دیگری که در برآورده شدن حاجات مؤثق و مجرب است نذر است بدین صورت که بین خود و خدای خودتان با گفتن صیغه نذر "لله عَلَیَّ؛ بر گردن من است" نذر می کنید که اگر حاجتتان برآورده شد فلان کار خیر مادی یا معنوی را برای رضای خدا انجام دهید، مثلاً فلان مبلغ را صرف کار خیری کنید، صدقه بدهید، یا چند روز روزه بگیرید، یا فلان تعداد صلوات بفرستید، یا یک ختم قرآن بکنید و نظائر آن ... بعد از خواندن صیغه نذر و تحقق خواسته تان انجام نذر بر شما واجب است.

و- راهکار دیگری که توسط برخی اولیاء خدا سفارش شده روش تعامل با خداوند است بدین صورت که با خدا معامله می کنید و قرار می گذارید که من از همین امروز فلان امر واجب یا مستحب را انجام می دهم یا فلان گناه را ترک می کنم و نظائر آن ... بعبارتی می گویید؛ خدایا! من از امروز این کار را می کنم تو این حاجت مرا برآورده کن، یا این مشکل را از زندگی من برطرف کن. این روش یک قرار و معامله نقد و دو طرف سود است زیرا از یکسو بسیار در برآورده شدن حاجات مؤثر و مجرب است، از طرفی نیز در پرورش و ساختن روح و نفس آدمی به سمت و سوی کمال بسیار مؤثر است.

ز- روش دیگری که در دعا کردن و تحقق حاجات سفارش شده توجه و رسیدگی به خواسته های پدر و مادر و جلب محبت و نظر ایشان است، در این شرایط از پدر و مادر بخواهید برایتان دعا کنند تفاوتی نمی کند پدر و مادر در قید حیات باشند یا به رحمت حق پیوسته باشند، حتی گفته شده پدر و مادر مؤمنی که از دنیا رفته اند در آن نشئه دستشان بازتر است. و دعای خیر آنها در حق اولادشان به اجابت نزدیکتر است.

ح- همچنین می توانید از رابطه افعال خیر با کل هستی و قدرتهای معنوی که در عالم وجود دارد استفاده کنید بدین صورت که عزم و اراده تان را جزم کنید که فقط به خیر بیندیشید و تمام فکر و ذکر و کارتان تولید خیر و خوبی و خدمت به دیگران باشد و همین بستر را برای رسیدن به حوائج شرعی تان مدنظر داشته باشید قطعا تمرکز شما بر این طریقه به اراده و لطف الهی باعث جذب و جلب نیروهای مثبت موجود در عالم شده و گام به گام شما را به تحقق حاجاتتان نزدیک و نزدیک تر می کند.

سوم. تدبیر و تلاش در کنار دعاکردن: برخی گمان می کنند دعاکردن و توکل بخدا و توسل به اهل بیت(ع) برای دستیابی به حوائجشان کفایت می کند، در حالیکه دعا کردن شرط کافی نیست بلکه فقط شرط لازم است. بعبارتی باید قبل و حین و بعد دعا کردن از تلاش و کوشش و تدبیر برای گردآوری اسباب و لوازم حاجت و خواسته خود غفلت نورزند. اینکه کسی گمان کند بدون هیچ تلاش و کوشش و تدبیری، فقط گوشه عزلت بنشیند و دعا کند و با توکل صرف، می تواند به خواسته ها و حوائجش دست یابد توهمی بیش نیست! مثلاً اگر کسی دعا کند که برای ازدواج خواستگاری بیاید، آمدن خواستگار وی را از تحقیق و بررسی و کسب شناخت و دیگر مقدمات و برنامه های لازم در امر ازدواج بی نیاز نمی کند!

گفتنی است؛ بحث ازدواج، امری بسیار مهم و حیاتی است و باید بسا مدبرانه و با آگاهی های دقیق علمی و عینی پیش رفت، اینکه فقط دعا کنیم که خداوند مورد مناسبی را بر سر راه ما قرار دهد، تدبیری ناقص است بلکه باید در کنار دعا و توسل سعی کنیم شرایطی را برای تحقق یک ازدواج خوب و مناسب فراهم آوریم که از ان جمله است: 1. تلاش برای ساختن شخصیت فردی و اجتماعی و معنوی خودمان. 2. حضور فعال در محافل اجتماعی سالم بانوان. 3. تنظیم سطح انتظارات شخصی مان از زندگی و همسر. 4. بالا بردن سطح آگاهی ها نسبت هدف تشکیل زندگی و نیز به وظایف و مسئولیت هایمان در زندگی. 5. پرهیز از نگاه انتخاب صددرصد ایده آل و مطلوب و تنظیم آن بر اساس واقعیت های موجود. 6. استفاده از نظرات مجرب والدین و بزرگترهای فامیل در مرحله انتخاب. 7. تحقیق میدانی از خواستگاران و کسب شناخت لازم و نسبی از ایشان. 8. تصمیم گیری بر اساس عقل و تدبیر و منطق و پرهیز از تمایل و گرایشات احساسی و جنسی. و ...

با رعایت موارد فوق، قطعاً هم نتیجه دعا کردن و توکل و توسل به نتیجه مطلوب نزدیکتر است و هم تلاش و تدبیر و دعاهای ما بر پایه و اساس مطلوبیت استوار است.

اگر در خصوص موارد و گزینه های فوق، سؤال و ابهامی داشتید و یا نیازمند توضیح بیشتری بود بفرمایید تا انجام وظیفه شود.

موفق باشید ...

پی نوشتها______________________________________ ________
    1. بحارالانوار، ج 90، ص 322.
    2. مکارم الاخلاق، ج 2، ص 20.
    3. مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی، آداب دعا.

ویرایش توسط مشکور : ۱۳۹۶/۰۶/۰۴ در ساعت ۱۱:۲۵
    بنام حضرت دوست

هیچ چیز مثل اخلاق، نمی تواند در قلبها نفوذ کرده، دنیایی را گلستان و قلبهایی را با اندیشه و مرام شما همراه سازد.

5. تشکر

نوشته
    25
    مورد تشکر
    73 پست
    حضور
    1 روز 13 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    ممنون از پاسختون اما من جوابم رو نگرفتم
    من منظورم این نبود در امور مهم آدم فقط دعا کنه و تدبیر درستی به کار نبنده که حالا بخوام ببینم چطور باید دعا کرد

منظورم این بود که آیا آدم باید مثلا دعا کنه که بهترین ها رو بخواد یا بگه خدایا هرچی تو خیر میدونی همون
    اینکه مادرم می گفت همسری بخواه که باعث آرامش تو باشه و از این حرفا برام قابل هضم نبود ... فکر می کردم چنین چیزی ممکن نیست یا نباید خواست این بود که سوالم رو مطرح کردم

7. تشکر

نوشته
    25
    مورد تشکر
    73 پست
    حضور
    1 روز 13 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

فکر میکنم فهمیدم چطوری باید دعا کرد
    باید اون خوبی هایی که می خوام رو بگم اما بعدش بگم خدا من اینا رو برای سعادت خودم تشخیص میدم اما خدا اگر تو چیز دیگه می خوای من راضی ام به رضای تو .. حتما تو بهتر از من خیر من رو می دونی

لطفا اگر اشتباه می کنم اصلاح بفرمایید

9. تشکر

نوشته
    252
    مورد تشکر
    673 پست
    حضور
    7 روز 15 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط .اندیشه. نمایش پست
    سلام
    ممنون از پاسختون اما من جوابم رو نگرفتم
    من منظورم این نبود در امور مهم آدم فقط دعا کنه و تدبیر درستی به کار نبنده که حالا بخوام ببینم چطور باید دعا کرد

منظورم این بود که آیا آدم باید مثلا دعا کنه که بهترین ها رو بخواد یا بگه خدایا هرچی تو خیر میدونی همون
    اینکه مادرم می گفت همسری بخواه که باعث آرامش تو باشه و از این حرفا برام قابل هضم نبود ... فکر می کردم چنین چیزی ممکن نیست یا نباید خواست این بود که سوالم رو مطرح کردم
    سلام مجدد

وقتی انسان مهندسی زندگی اش را بر اساس مدار بندگی و سیر در صراط مستقیم و دامنه رضا و خشنودی خداوند تنظیم کرد، آنوقت حتی دعاهایش نیز داخل در مجموعه مهندسی شده بندگی است! چون عزم و اراده اش بر این مدار تنظیم شده که در راه کمال و سعادت و صراط مستقیم باشد جز به خواسته ها و حوائج خیری که بعنوان دستمایه سلوک در این راه است نمی اندیشد از اینرو نهایت تلاش و عزم فکری و معرفتی اش بر این قرار است که آنچه می خواهد بر پایه و اساس همان مهندسی (جهان بینی الهی) باشد، مؤثر در تحصیل کمال و سعادت باشد نه مخل آن!

از اینرو اگر هم خواسته هایش را بنا به تدبیر و اندیشه و مهندسی معرفتی الهی در قالب دعا طرح می کند در خلال آن به خیر بودن آن هم نیم نگاهی دارد و در این اثنی از خدا می خواهد که خدایا! تو به خیر و صلاح من از هر کسی واقف تری! اگر این خواسته یا مجموعه حوائجم برای من خیر و سعادت را در پی دارد به من عطا کن، در غیراینصورت انچه خیر و صلاح من است را خودت مقرر فرما! پس تقاضای حوائج و مطلوبات از سوی بنده، با واگذاری خیر و صلاح ان به خداوند هیچ منافاتی ندارد بلکه قابل جمع هستند. همانطور که در پست شماره 5 به آن اشاره فرمودید.

البته می توان طلب خیر و مصلحت را به ضمیمه طلب حاجت و دعا به اقسامی تقسیم نمود:

الف- گاهی مصلحت در کلیات و احکام و وظایف دینی است؛ مثل طلب توفیق در نماز خواندن، روزه گرفتن، انفاق و صدقه دادن و ... و یا جزو خواسته ها و حوائجی است که خیریت و صلاح بودن آن قطعی و یقینی است در این گونه امور با توجه به این که مصلحت در این امور، مشخصاً جزو شئون بندگی و اسباب قرب الی الله است بکاربردن مصلحت و طلب آن وجهی ندارد.

ب- گاهی در بسیاری از خواسته ها و حوائجمان ابهام داریم که اصولاً این خواسته و حاجت، برای ما خیر و صلاحی در بر دارد یا خیر! در اینصورت پسندیده است انسان در ضمن اینکه خواسته و مطلوبش را در قالب دعا مطرح می کند از خداوند بخواهد که اگر خیر و صلاح من در آنست، برایم مقدر فرما.

ج- گاهی حتی انسان خواسته و مطلوبی دارد که اساساً نمی داند به خیر و صلاحش هست یا خیر! صرفاً برای انسان مطلوبیت دارد! در این صورت هم می تواند از خداوند بخواهد که این خواسته و مطلوب را هم به او بدهد و هم خیر و صلاحش را نیز در همان قرار دهد! در برخی از دعاهایی که (وجهه تعلیمی داشته) از ائمه(ع) به دست ما رسیده، بعد از بیان درخواست‌ها، این درخواست نیز اضافه شده است که خدایا این امور را که از تو خواستم آن‌را به صلاح و مصلحت من قرار بده.(1) روشن است مقصود در این دعا این است که خدایا این امور را برای من بده حتی اگر در این امور صلاح من نیست، اینها را به مصلحت من قرار ده. بنابراین انسان حتی می تواند با دعا مقدرات خواسته و حاجتی که به حسب ظاهر خیر و صلاحی برای فرد نداشته را نیز برگردانده و تبدیل به تقدیری دارای خیر و صلاح کند.

د- در لسان روایات، آمده که بندگان مؤمن بسیار دعا کنند و حتی در دعاکردن اصرار بورزند اما برای اجابت آن تعجیل نکنند و چقدر خوب است که در اصرار دعاها خیر و مصلحت آن را به خدا واگذار کنند. بعلاوه اینکه بنده مؤمن شایسته نیست برای خدا تعیین تکلیف کرده و از اینکه اجابت خواسته اش به تأخیر افتاده ملول و خسته و ناامید شده، ناسپاسی کند بلکه باید دائم شکرگزار باشد. عجله و تعیین تکلیف کردن برای خدا خلاف ادب دعا کردن است؛ همچنین در روایات گفته شده هیچ دعایی نیست که اجابت نشود، بلکه صورت اجابت بنا به حکمت و مصلحت الهی متفاوت است. در روایت دیگری گفته شده در قیامت پاداشها و عوضهایی به بنده مؤمن داده می شود که متعجب می شود و دلیل آنها را نمی داند، ندا می آید اینها در عوض آن دعاهایی است که در دنیا مصلحت و شرایط اجابتش موجود نبود، بنده آرزو می کند ایکاش هیچ یک از خواسته ها و دعاهایش در دنیا مستجاب نمی شد! و ...

بنابراین شایسته است تمام نیازهایمان را در دعاهایمان مد نظر بیاوریم و بر آنها اصرار بورزیم ولی در عین حال عرضه داریم که خدایا اگر به صلاحمان نیست آنگونه که خود می دانی و به خیرمان است برایمان مقرر و مقدر فرما! و چنانکه گفتیم بسیار دقت کنیم که برای خداوند متعال تعیین تکلیف نکنیم که حتما باید چنین کنی و چنان کنی زیرا این نحوه دعا کردن بدور از ادب و خضوع بندگی است.

موفق باشید ...

پی نوشت__________________________________
    1. مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار، ج 95، ص 284، مؤسسة الوفاء، بیروت، 1404ق. «أَنْ تَرْزُقَنِی فِیهِ رِزْقاً وَاسِعاً حَلَالًا طَیِّباً کَثِیراً نَافِعاً لِلْآخِرَةِ وَ الدُّنْیَا مِنْ حَیْثُ أَرْجُو وَ مِنْ حَیْثُ لَا أَرْجُو وَ مِنْ حَیْثُ أَحْتَسِبُ وَ مِنْ حَیْثُ لَا أَحْتَسِبُ لَا تُعَذِّبْنِی عَلَیْهِ وَ لَا تُفْقِرْنِی بَعْدَهُ أَبَداً وَ أَنْ تَهَبَ فِیهِ صَلَاحاً لِقَلْبِی وَ صَلَاحاً لِدِینِی وَ صَلَاحاً لِأَهْلِی وَ صَلَاحاً لِوُلْدِی وَ صَلَاحاً لِمَا خَوَّلْتَنِی وَ رَزَقْتَنِی»‏.

بنام حضرت دوست

هیچ چیز مثل اخلاق، نمی تواند در قلبها نفوذ کرده، دنیایی را گلستان و قلبهایی را با اندیشه و مرام شما همراه سازد.

11. تشکر

نوشته
    243
    مورد تشکر
    1,182 پست
    حضور
    8 روز 2 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    شما در امر ازدواج قبل از دعا باید ملاکتان را مشخص کنید، آنچه مهم است و می تواند در زندگی موثر شود اینه که شما با فردی وارد زندگی شوید که از لحاظ اخلاقی و فرهنگی و اعتقادی تناسب داشته باشید، دعا کردن یک مقوله دیگری است، اگر فرد خواستگار متناسب نیست و همسو با شما نبوده قطعا مایه آرامش شما نخواهد شد و بهتر است این موضوع را جدی بگیرید، دعا تاثیر می گذارد منتها برای فردی که اصلا از درون نمی خواهد و نمی تواند تغییر بکند فایده ای نداشته. بحث دعا را با ملاک عاقلانه زندگی خلط نکنید، تصمیم باید عاقلانه باشد و در هر صورت دعا هم کمک می کند،
    منتها اگر عقل را تعطیل و ملاک را فراموش کرده در این صورت هیچ فایده ای را در زندگی نخواهید دید. توجه داشته باشید که اگر فرد متناسب و همسو با ملاکهای صحیح انتخاب کنید احساس آرامش خواهید کرد و الا ملاک را کنار گذاشته و عقل را در تصمیم تعطیل کنید دعا فایده ای نخواهد داشت، چون ملاک تصمیم برای زندگی عقل است نه دعا. دعا یک رابطه معنوی با خدای متعال است و می تواند عنایات خاصه او را در جهت تسهیل امور و رشد کمک کند آن هم طبق شرایطی!

ویرایش توسط نشاط : ۱۳۹۶/۰۷/۰۷ در ساعت ۱۱:۲۱

13. تشکرها 3

نوشته
    243
    مورد تشکر
    1,182 پست
    حضور
    8 روز 2 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

سوال:
    چگونه برای ازدواج دعا کنیم که حتما به فرد دلخواه خود برسیم؟

پاسخ:
    آنچه برای پاسخ این سوال لازم است، یک بُعدش مربوط به مسئله دعا کردن است که مطالبی در این زمینه بیان می شود و بُعد دیگرش نگاه منطقی به مسئله ازدواج و رعایت نکات مهم در مرحله انتخاب و تصمیم گیری است که در ادامه توضیح خواهیم داد.

دعا کردن مسئله مهمی بوده و می تواند اثرات مثبتی را در سرنوشت ما ایجاد کند. آنچه در مسئله دعا باید التزام داشته باشیم تا به مقام استجابت برسد، در اینجا به مواردی از آنها اشاره می شود.

اول. رعایت آداب دعا: از نظر اسلام، دعا آدابي دارد، که موجب کمال دعا، والايي و رفعت مرتبه و فزوني تأثير گذاري آن مي‌شود. امام صادق علیه السلام مي‌فرمايد: « آداب دعا را حفظ کن و ببين چه کسي را مي‌خواني و چگونه مي‌خواني و براي چه مي‌خواني».(1) شخصي از امام صادق علیه السلام سؤال کرد: خدا در قرآن مي‌فرمايد: «ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ» ولي او را مي‌خوانيم و اجابت نمي‌شود! حضرت فرمود: آيا خدا خُلف وعده مي‌کند؟ عرض کرد: نه، فرمود: پس علت چيست؟ عرض کرد: نمي‌دانم. حضرت فرمود: هر کس دستورهاي الهي را اطاعت کند و او را با شرايط و آداب دعا کند، خداوند دعايش را مستجاب مي‌کند.(2) برای مطالعه کامل آداب دعا به آدرس پی نوشت مراجعه کنید.(3)
    دوم. راهکارهایی عملی برای دعا کردن: همانگونه که دعا کردن آدابی دارد یکسری روشها و راهکارهای عملی نیز می تواند در نتیجه بخش بودن دعا و حوائج ما مؤثرتر باشد که به مواردی اشاره می کنیم:

الف- شرط اصلی دعا کردن اینست که به قدرت و اراده بی انتهای خداوند ایمان کامل داشته باشید که او "عَلیَ کُلِّ شَیءٍ قَدیِر" است و در دعا کردن برای خدا تعیین تکلیف و زمان تعیین نکنید. همچنین فعل دعا و خواستن را شرط بندگی و جزو برنامه عبادت او و بخشی از زندگی تان بدانید و هیچگاه از مداومت و اصرار بر دعا ملول و خسته نشوید.

ب- در روایات بسیاری سفارش شده به دعا کردن در زمانهای خاصی مثلاً دعا کردن در وقت سحر و نیمه شب که وقت اجابت دعاست، دعا در وقت بین الطلوعین صبح، دعا کردن بعد از نمازهای فریضه، دعا کردن در شب و روز جمعه، دعا کردن بعد از خواندن آیت الکرسی و ذکر صلوات و ...

ج- یکی دیگر از روشهای نزدیک شدن دعا به اجابت، دعا در مکانهای مقدس است. رفتن مداوم به اماکن مقدسه و زیارت امامان معصوم علیهم السلام و امامزادگان و توسل به ایشان و طلب حاجت و نیز دعا و خواندن نماز حاجت در مسجد زمینه اجابت را تا حدود زیادی فراهم می سازد.

د- اصرار بر دعا و حاجت با امید و رجای واثق و خواندن برخی ادعیه و ختوم و نمازهایی که بدین منظور وارد شده و به همت مرحوم حاج شیخ عباس قمی (علیه الرحمه) در مفاتیح الجنان گردآوری شده نیز در این جهت بسیار مؤثر است. همچنین سفارش شده دعا به زبان حال و با ندای قلبتان باشد نه اینکه فقط لق لق زبان! مداومت بر خواندن این دعاها، ختوم و نمازها با زبان حال و استغاثه، گام به گام شما را به حاجتتان نزدیک و نزدیک تر خواهد کرد. توضیح اینکه بعضی بعد از مدتی که مداومت می کنند خیلی زود ملول و خسته و ناامید می شوند و این روشها را ناکارامد می دانند (معمولاً این ناامیدی ناشی از اعتقاد ضعیف به قدرت و خیرخواهی خداوند است و یا نتیجه اینکه دعا فقط لق لق زبان است) در حالیکه غافلند عمر آدمی و زمان در هر صورت سپری می شود چه نذر و نیاز و دعا باشد و چه به سرگردانی و بلاتکلیفی، قطعا تمسک به نذر و نیاز و دعا که در سازندگی و کمال بخشی و آرامش روح و روان مؤثر است به نتیجه نزدیکتر است.

ه- از جمله کارهای دیگری که در برآورده شدن حاجات مؤثق و مجرب است نذر است بدین صورت که بین خود و خدای خودتان با گفتن صیغه نذر "لله عَلَیَّ؛ بر گردن من است" نذر می کنید که اگر حاجتتان برآورده شد فلان کار خیر مادی یا معنوی را برای رضای خدا انجام دهید، مثلاً فلان مبلغ را صرف کار خیری کنید، صدقه بدهید، یا چند روز روزه بگیرید، یا فلان تعداد صلوات بفرستید، یا یک ختم قرآن بکنید و نظائر آن ... بعد از خواندن صیغه نذر و تحقق خواسته تان انجام نذر بر شما واجب است.

و- راهکار دیگری که توسط برخی اولیاء خدا سفارش شده روش تعامل با خداوند است بدین صورت که با خدا معامله می کنید و قرار می گذارید که من از همین امروز فلان امر واجب یا مستحب را انجام می دهم یا فلان گناه را ترک می کنم و نظائر آن ... بعبارتی می گویید؛ خدایا! من از امروز این کار را می کنم تو این حاجت مرا برآورده کن، یا این مشکل را از زندگی من برطرف کن. این روش یک قرار و معامله نقد و دو طرف سود است زیرا از یکسو بسیار در برآورده شدن حاجات مؤثر و مجرب است، از طرفی نیز در پرورش و ساختن روح و نفس آدمی به سمت و سوی کمال بسیار مؤثر است.

ز- روش دیگری که در دعا کردن و تحقق حاجات سفارش شده توجه و رسیدگی به خواسته های پدر و مادر و جلب محبت و نظر ایشان است، در این شرایط از پدر و مادر بخواهید برایتان دعا کنند تفاوتی نمی کند پدر و مادر در قید حیات باشند یا به رحمت حق پیوسته باشند، حتی گفته شده پدر و مادر مؤمنی که از دنیا رفته اند در آن نشئه دستشان بازتر است. و دعای خیر آنها در حق اولادشان به اجابت نزدیکتر است.

ح- همچنین می توانید از رابطه افعال خیر با کل هستی و قدرتهای معنوی که در عالم وجود دارد استفاده کنید بدین صورت که عزم و اراده تان را جزم کنید که فقط به خیر بیندیشید و تمام فکر و ذکر و کارتان تولید خیر و خوبی و خدمت به دیگران باشد و همین بستر را برای رسیدن به حوائج شرعی تان مدنظر داشته باشید قطعا تمرکز شما بر این طریقه به اراده و لطف الهی باعث جذب و جلب نیروهای مثبت موجود در عالم شده و گام به گام شما را به تحقق حاجاتتان نزدیک و نزدیک تر می کند.

سوم. تدبیر و تلاش در کنار دعاکردن: برخی گمان می کنند دعاکردن و توکل بخدا و توسل به اهل بیت علیه السلام برای دستیابی به حوائجشان کفایت می کند، در حالیکه دعا کردن شرط کافی نیست بلکه فقط شرط لازم است. بعبارتی باید قبل و حین و بعد دعا کردن از تلاش و کوشش و تدبیر برای گردآوری اسباب و لوازم حاجت و خواسته خود غفلت نورزند. اینکه کسی گمان کند بدون هیچ تلاش و کوشش و تدبیری، فقط گوشه عزلت بنشیند و دعا کند و با توکل صرف، می تواند به خواسته ها و حوائجش دست یابد توهمی بیش نیست! مثلاً اگر کسی دعا کند که برای ازدواج خواستگاری بیاید، آمدن خواستگار وی را از تحقیق و بررسی و کسب شناخت و دیگر مقدمات و برنامه های لازم در امر ازدواج بی نیاز نمی کند!

اما با توجه به بعد دیگر مسئله در این سوال؛
    بحث ازدواج، امری بسیار مهم و حیاتی است و باید مدبرانه و با آگاهی های دقیق علمی و عینی پیش رفت، اینکه فقط دعا کنیم که خداوند مورد مناسبی را بر سر راه ما قرار دهد، تدبیری ناقص است بلکه باید در کنار دعا و توسل سعی کنیم شرایطی را برای تحقق یک ازدواج خوب و مناسب فراهم آوریم که از آن جمله است: 1. تلاش برای ساختن شخصیت فردی و اجتماعی و معنوی خودمان. 2. حضور فعال در محافل اجتماعی سالم بانوان. 3. تنظیم سطح انتظارات شخصی مان از زندگی و همسر. 4. بالا بردن سطح آگاهی ها نسبت هدف تشکیل زندگی و نیز به وظایف و مسئولیت هایمان در زندگی. 5. پرهیز از نگاه انتخاب صددرصد ایده آل و مطلوب و تنظیم آن بر اساس واقعیت های موجود. 6. استفاده از نظرات مجرب والدین و بزرگترهای فامیل در مرحله انتخاب. 7. تحقیق میدانی از خواستگاران و کسب شناخت لازم و نسبی از ایشان. 8. تصمیم گیری بر اساس عقل و تدبیر و منطق و پرهیز از تمایل و گرایشات احساسی و جنسی و ...

توجه کنیم که در امر ازدواج باید قبل از دعا ملاک ما مشخص باشد، در عین حال در کنار مهم بودن ملاکها، داشتن تناسب اخلاقی و فرهنگی و اعتقادی امری ضروری است، دعا کردن یک مقوله دیگری است، اگر فرد خواستگار متناسب نیست و همسو با شما نبوده قطعا مایه آرامش شما نخواهد شد و بهتر است این موضوع را جدی بگیرید، دعا تاثیر می گذارد منتها برای فردی که اصلا از درون نمی خواهد و نمی تواند تغییر بکند فایده ای نداشته. بحث دعا را با ملاک عاقلانه زندگی خلط نکنید، دعا یعنی غفلت از تصمیم عقل و خرد نیست، بلکه تصمیم باید عاقلانه باشد و در هر صورت دعا هم کمک می کند، منتها اگر عقل را تعطیل و ملاک را فراموش کرده در این صورت هیچ فایده ای را در زندگی نخواهید دید. توجه داشته باشید که اگر فرد متناسب و همسو با ملاکهای صحیح انتخاب کنید به احساس آرامش خواهید رسید و الا ملاک را کنار گذاشته و عقل را در تصمیم تعطیل کنید دعا فایده ای نخواهد داشت، چون ملاک تصمیم برای زندگی عقل است نه دعا. دعا یک رابطه معنوی با خدای متعال است و می تواند عنایات خاصه او را در جهت تسهیل سریع امور کمک کند آن هم طبق شرایطی که بیان شد.
    پی نوشت:

1. مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار، ج 90، ص 322، مؤسسة الوفاء، بیروت، 1404ق
    2. طبرسی،رضي الدين أبي نصر الحسن بن الفضل، مکارم الاخلاق، ج 2، ص 20، مؤسسة الأعلمي للمطبوعات، بیروت، ۱۳۹۲ق.
    3. مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی، آداب دعا.

ویرایش توسط نشاط : ۱۳۹۸/۰۳/۰۸ در ساعت ۲۱:۴۷ دلیل: ویرایش

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری