صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نگاه اسلام به دختران دم بخت!!!

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۸
  نوشته
  1,985
  مورد تشکر
  3,059 پست
  حضور
  71 روز 23 ساعت 58 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0

  نگاه اسلام به دختران دم بخت!!!
  سلام
  برای مردان بسیار روشن است، در دین اسلام با اختیار و خواستن و تعهد، مرد متاهل میشود!

  اما برای دختران دم بخت، اسلام چه برنامه ای دارد!؟

  گاهی شرکت کردن در محیط های مردانه، جهت خودنمایی راهکاریست که برخی دختران میپسندند.

  معضلی که جامعه هم گریبانش را گرفته و پا به همراهی با مردان و حتی بالاتر از مردان کشیده است و ...

  در کل، برای دختران دم بخت، اسلام چه برنامه ای بعد از تقوا دارد!؟

  در یک روایتی خواندم که پدری در مسجد اعلام کرد که دختری دم بخت دارد و اگر کسی تمایل دارد با خانواده ما، وصلت کند بعد از نماز جماعت پشت سر من به منزل بیاید.

  اتفاقأ سیدی هم آمد و وصلت شکل گرفت و در مجلس امام حسین ع سال بعد هم نوه را در بغل داشت.
  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
  یا الله و یا رحمن یا رحیم یا مقلب القلوب ثبت قلبی الی دینک
  الهی العفو و لک الحمد


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۰
  نوشته
  5,259
  مورد تشکر
  10,770 پست
  حضور
  172 روز 12 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  1
  گالری
  18
  با نام و یاد دوست  نگاه اسلام به دختران دم بخت!!!
  کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت
  سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

  عشق محمد بس است و آل محمد  نگاه اسلام به دختران دم بخت!!!


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۲
  نوشته
  322
  مورد تشکر
  1,003 پست
  حضور
  8 روز 2 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  11  نقل قول نوشته اصلی توسط کربلائی نمایش پست
  در کل، برای دختران دم بخت، اسلام چه برنامه ای بعد از تقوا دارد!؟
  نسبت به افراد متعدد برنامه ها متفاوت است :

  الف) یک وقت هست که فرد خواستگار ندارد :
  در این فرض خود فرد یا اطرافیانش وظیفه دارند زمینه ازدواج او را فراهم کنند:
  بر این اساس توصيه ما به خود فرد، حضور فعال در کانون‌هاي علمي و مذهبي، هم چنين مساجد و جلسات مذهبي و شرکت در مجالس مراسم جشن و عقد و عروسي اقوام و خويشان با حفظ موازين و شئون اسلام و نيز معرفي خودش به افراد مورد وثوق و مورد اطمينان مثل اساتيد و کارکنان دانشگاه، محل کار ، روحاني مسجد، افراد متدين و مذهبي در محل زندگي، تحصيل و فاميل و ... است تا اگر پسر خوب و مناسبي که با معيارهاي او مطابقت دارد، سراغ دارند ایشان را به پسر معرفي کنند تا زمينه خواستگاري به وجود آيد. بسيار خوب است در اين جهت تلاش همه جانبه اي داشته باشد.
  روشن است این راه کار با آن چه در سوال مطرح شده متفاوت است. شرکت کردن در محیط های مردانه، به جهت خودنمایی، نه تنها راهکار مناسبی نیست بلکه غلط است و موجب ضرر در دنیا و آخرت است.
  به کسانی که قصد دارند به این شکل برای خود همسرانی بیابند توصیه می کنیم با توسعه در شبکه دوستان هم جنس از حمايت‌هاي عاطفي آنان بيش از پيش بهره ببريد. توسعه روابط سالم با دوستان و آشنايان و شرکت در مجالس مذهبي زنانه شرايط انتخاب شدن شما را تسهيل مي نمايد.

  کسی که خواستگار ندارد، تا زمان فراهم شدن شرايط ازدواج، بايد براي مقابله با طغيان غريزه جنسي، عفت پيشه کند و يا در امور جنسي خويشتن دار باشد.
  قرآن مي فرمايد:
  «آن ها که وسيله ازدواج ندارند، بايد عفت پيشه کنند تا خداوند آنان را به فضلش بي نياز کند»
  . (1)
  مطمئن باشد با حفظ شؤون اخلاقي و ديني و رعايت وقار، متانت و حجاب کامل خواهد توانست خود را از دام خطا و لغزش حفظ کند. در این صورت جوانان غيرتمند، اهل زندگي و وفا و عشق و متدين و هم شأن شما سراغ افرادي چون او خواهند آمد و براي ازدواجي موفق از شانس بيش‏تري برخوردار خواهد بود. البته لازم است دختر براي ازدواج موفق، شاخص هاي ديني، اخلاق و صفات خوب را در خود نهادينه کند.

  پي نوشت :
  1. نور (24) آيه 33.

  ویرایش توسط نسیم رحمت : ۱۳۹۶/۰۶/۰۵ در ساعت ۰۶:۵۹


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۲
  نوشته
  322
  مورد تشکر
  1,003 پست
  حضور
  8 روز 2 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  11
  ب) گاهی فرد خواستگار دارد :
  در این فرض خود فرد یا اطرافیانش وظیفه دارند با رفع موانع زمینه ازدواج را فراهم کنند:
  در بسياري مواقع عدم امکان ازدواج، مشکل بودن آن از طرف خودمان است، يعني دختران يا پسراني که مي‌خواهند ازدواج کنند، سخت‌گيري‌هاي بي موردي دارند که با توجه به اهميت اين مسئله بايد تعديل شده و آرزوها و خواسته‌ها را کم تر نمايند. دختر با کم کردن خواسته ها و تجملات و پرهيز از چشم و هم چشم بازي ها و پسر با تلاش و کوشش بيش تر براي فراهم آوردن مقدمات زندگي اوليه و رشد بلوغ فکري و اجتماعي و... مي توانند بسياري از مشکلات را حل کنند.
  بعضي از مشکلات مربوط به فرهنگ جامعه است يا از طرف پدر و مادر و خواسته‌هاي غير منطقي که دارند، تحميل مي‌شود و يا به نوعي در ذهن اشخاص القا مي‌شود که رفع اين مسائل نيز نياز به تلاش جوانان دارد تا زمينه‌هاي مناسب و مساعد را آماده سازند.

  خداوند وعده داده است:
  کسي که تقوا پيشه سازد، براي خروج او از بن بست‏ ها و دشواري‏ ها راهي برايش قرار مي‏ دهيم. (1) مطمئن باشند با حفظ تقوا و مراعات حدود الهي، راه سعادت به روي ایشان باز خواهد شد.

  پي نوشت ها :
  1. طلاق (65) آيه 2.


  ویرایش توسط نسیم رحمت : ۱۳۹۶/۰۶/۰۵ در ساعت ۰۶:۴۳


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۲
  نوشته
  322
  مورد تشکر
  1,003 پست
  حضور
  8 روز 2 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  11  تذکر :
  گاهی علی رغم رعایت مواردی که در پست قبل بیان شد با زهم توفیق در ازدواج کسب نمی شود، در صورت لازم است، دو کار انجام شود :

  1. بررسی صحت و درستی ملاک هایی که برای انتخاب همسر در نظر گرفته شده؛
  ملاک هايى که در انتخاب همسر بايد در نظر گرفته شود، دو نوع است:
  ا. آن هايى که رکن و اساس اند و براى يک زندگى سعادتمندانه حتما لازم اند.
  ب. آن هايى که شرط کمال هستند و براى بهتر و کامل تر شدن زندگى اند و بيش تر به سليقه و موقعيت افراد بستگى دارد.
  در بررسی ملاک ها باید دقت شود که گرفتار کمالگرایی نباشیم.
  در بسیاری از اوقات با تامل و درک بهتر شرایط می توان از برخی ملاک ها و معيار و مسائل ديگرى که بيش تر به سليقه و موقعيت افراد بستگي دارد و عموما در دسته دوم قرار مى گيرد، یعنی شرط لازم زندگی نیستند، صرف نظر کرد. ولى براى اينکه بتوان به يک تصميم صحيح و عاقلانه اى رسيد ،بهتر است با افراد مورد اعتماد مثل والدين، يا اقوام نزديک دلسوز و عاقل و داراى تجربه مشورت کرده و با دقت کافى تصميم مناسبى اتخاذ شود.

  2. تحلیل آن چه در مراسم خواستگاری اتفاق افتاده یا می افتد؛
  امروزه بسياري از خواستگاري ها مثل گذشته ها جدي نيست. زيرا يا پسرها و خانواده هاي شان به علل مختلفی که اکنون در مقام بيان آن ها نيستيم، از ازدواج مي ترسند. چون خواستگاري ها با عزم جدي نيست، کار سست هم زود رها مي شود و پيگيري نمي شود يا وسواس پيدا کرده و نمي توانند به سادگي قانع شوند يا ... هر چند گاهي خلاف آن مشاهده و يا بر زبان ايشان جاري مي شود.
  البته گاهی نیز دلیل دیگری می تواند داشته باشد. مثل همان کمال گرایی در ملاک های انتخاب همسر که گاهی خود دختر یا پسر یا اطرافیانشان گرفتار آن می شوند. لذا یکی از مواردی که فردی که خواستگار دارد و موفق به ازدواج نمی شود باید مورد توجه قرار دهد، این است که از جهت کمال گرایی خود را مورد ارزیابی قرار دهد.
  اگر موضوع مشکل، کمال گرایی نبود، به دنبال پيدا کردن ريشه قضيه در جاي ديگر باشيد. مثل اين که بررسي کنيد آيا مانعي که ممکن است وجود داشته باشد که سبب برنگشتن خواستگاران شود؟ گاه نوع سخن گفتن و يا حتي نوع سوالاتي که از خواستگاران مي شود خود سبب رنجش خواستگاران مي شود و در موقع پاسخ منفي، نپسنديدن ظاهر و ... بهانه اي براي جواب رد مي شود. لازم است در این موارد تامل شود که چه مي پرسند و چگونه مي پرسند؟

  در این جا بیان این نکته نیز خالی از لطف نیست :
  رفت و آمد خواستگاران حاکي از فضيلت ها و خوبي هاي فرد است که توسط ديگران به خواستگاران معرفي مي شود. بنابراين، بايد ضمن سپاس از خداوند مهربان، اعتماد به نفس خود را هميشه بالا نگه دارند. برنگشتن خواستگارها را حمل بر عدم شايستگي ذاتي و شخصيتي خود نکنند. خواستگاري، يعني همين که مي آيند و مي روند و در خيلي از اوقات هر گروهي به علل مختلفي پسند نمي کنند.
  اما در عین حال باید به این مهم توجه داشت که رد بي دليل ( يا با دلايل نيمه منطقي ) خواستگاران به نوعي دست رد زدن به موهبت هاي الهي است. کفران نعمت به هر دليل و عيب گذاشتن نادرست بر مخلوقات خدا بي شک سهم بسزايي در رويگرداني توجه و عنايت ويژه خدا دارد. اين گونه نيست که بتوان نعمت هاي الهي را يکي پس از ديگري از در راند و خداوند بدون هيچ مؤاخذه اي بنده را به حال خود واگذار نمايد. 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۶
  نوشته
  16
  مورد تشکر
  13 پست
  حضور
  12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  اولا فک نمی کنم حضور در محافل مختلط اگه آگاهانه و با رعایت اخلاقیات باشه هیچ مشکلی برای هیچ کدوم از طرفین ایجاد کنه! قطعا اونی که از مهمونی مختلط متشکل از یه سری افراد بی بندو بار و بی فکر یا کنار جوب خیابون همسر پیدا میکنه زندگی موفقی نخواهد داشت ولی بی شمارن خانوما و آقایونی که تو انواع محیط های کاری/علمی/فرهنگی/... با شناخت و آگاهی کافی با هم آشنا شدن و خیلی هم بیشتر از سبک ازدواج سنتی عاقبت به خیر شدن!!!

  ولی به جهت همکاری با سوال تاپیک یه روش که هم مدرن و امروزیه و هم فک نمی کنم کوچکترین منافاتی با اسلام داشته باشه شرکت تو کلاسای هنری و ورزشی مختلف هست که فرصت های معرفی مفید و موثر دخترا رو فراهم میکنه! اصولا دیگه خانواده های امروزی از مسجد دختری که چایی پخش میکنه رو برا ازدواج انتخاب نمی کنن چون شناخت واقعی وجود نداره، حتی دخترایی که قبلا صد تا کار کردن حالا که می بینن شانس ازدواج زیرصفر رسیده مجالس مذهبی رو هدف میگیرن و چون گرگای بالان دیده ای هستن و برعکس پسرای مذهبی هم اصولا چیز خاصی تجربه نکردن که متوجه این مسئله شن، راحت میتونن فریب بدن (این موضوع به وفور پیش اومده!) البته اینکه کسی توبه کرده باشه بحثش به کنار، منظورم اونایی هست که هدف فریبکاری دارن و بعد ازدواج قراره رنگ عوض کنن... ولی حضور فعال تو کلاسای هنری مث خیاطی، گلدوزی، نقاشی، آرایشگری، آشپزی و ... اولا استعداد، ذوق، روح سالم و مسئولیت پذیری می طلبه و نشانگر ویژگی های مثبت زیادی تو یه دختر جوانه، ثانیا چون به صورت یه دوره ی ممتد اقلا چند ماهه هست، اطلاعات بیشتری در مورد ویژگی های اخلاقی فرد در اختیار کسی که داره مشاهده میکنه میذاره و خیلی از خانواده هایی که میخوان به روش سنتی ازدواج کنن از این جور جاها دختر انتخاب میکنن که به نظر من روش مطمئن تریه هم برا کسی که انتخاب میکنه هم برا کسی که میخواد فرصت معرفی سالم خودشو داشته باشه! کلاسای ورزشی و مخصوصا شنا هم خیلی معروفه تو این زمینه! خوبیش اینه که گرایش های کلی تا حدی معلومه و انتخابو خیلی راحت میکنه، دختری که استعداد ورزشی داره میره کلاس ورزشی و خانواده ای هم که دنبال این نوع دختراست میره جایی که اقلا ده-بیست نفر با این ویژگی حضور دارن تو هر کلاسش... تو شیوه معرفی تکی آشنایان یکی دو نفر معرفی میشن اونم معلوم نیست اصلا جهت گیری علاقه هاشون منطبق باشه یا نه!
  ویرایش توسط farzanehhh : ۱۳۹۶/۰۶/۰۶ در ساعت ۱۷:۴۳


 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  2,352
  مورد تشکر
  7,533 پست
  حضور
  28 روز 19 ساعت 42 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  14  نقل قول نوشته اصلی توسط farzanehhh نمایش پست
  کلاسای ورزشی و مخصوصا شنا هم خیلی معروفه تو این زمینه! خ
  شما واقعاً ادم شوخ طبعی هستید

  وقتی می خواهید تز بدید لطفاً به عنوان تاپیک توجه کنید

  اینجا نظر اسلام مطرح شده ست نه نظرات غربی اون هم از نوع افسار گسیختش !!!!


  چرا هر فردی نظری می دهد مغایر با چهار چوب های اخلاقی تصور میکند مدرن است!

  خانم محترم چطور توقع دارید در محیط شنای مختلط آگاهانه بررسی صورت گیرد؟

  این همه ورزش رو رها کردین رفتین دنبال شنا؟  شما این نظریات نابتون رو نگه دارید جایی که اگاهی نیاز ندارد.

  بحث شناخت در محیط کار و هر محیطی که تفکر جایگاهی دارد با شنای مختلط جداست .

  ویرایش توسط مریم : ۱۳۹۶/۰۶/۰۷ در ساعت ۰۶:۳۵ دلیل: دیکته

 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۱
  نوشته
  3,275
  مورد تشکر
  17,673 پست
  حضور
  289 روز 10 ساعت 11 دقیقه
  دریافت
  57
  آپلود
  7
  گالری
  67  نقل قول نوشته اصلی توسط farzanehhh نمایش پست
  اولا فک نمی کنم حضور در محافل مختلط اگه آگاهانه و با رعایت اخلاقیات باشه هیچ مشکلی برای هیچ کدوم از طرفین ایجاد کنه! قطعا اونی که از مهمونی مختلط متشکل از یه سری افراد بی بندو بار و بی فکر یا کنار جوب خیابون همسر پیدا میکنه زندگی موفقی نخواهد داشت ولی بی شمارن خانوما و آقایونی که تو انواع محیط های کاری/علمی/فرهنگی/... با شناخت و آگاهی کافی با هم آشنا شدن و خیلی هم بیشتر از سبک ازدواج سنتی عاقبت به خیر شدن!!!
  سلام
  خیلی تفاوت هست که دو نفر که آگاهانه و در چارچوب های شرعی و اخلاقی صرفا همکار هستند، بعد از مدتی متوجه شباهت هایی بین خودشون بشوند که احساس کنند شاید مورد مناسبی برای خواستگاری و شناخت بیشتر برای ازدواج باشند، تا وقتی که کسی که نیاز به ازدواج دارد با هدف پیدا کردن خواستگار (یا به قول جناب کارشناس خودنمایی) پا به محیط های مختلط می گذارد. حالت دوم مشکلات عاطفی فراوان برای خود فرد باقی می گذارد و بازده کاری و سلامت اخلاقی محیط را میتواند تحت تاثیر قرار دهد.
  حلال کنید...


 9. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۶
  نوشته
  16
  مورد تشکر
  13 پست
  حضور
  12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط مریم نمایش پست


  شما واقعاً ادم شوخ طبعی هستید

  وقتی می خواهید تز بدید لطفاً به عنوان تاپیک توجه کنید

  اینجا نظر اسلام مطرح شده ست نه نظرات غربی اون هم از نوع افسار گسیختش !!!!


  چرا هر فردی نظری می دهد مغایر با چهار چوب های اخلاقی تصور میکند مدرن است!

  خانم محترم چطور توقع دارید در محیط
  شنای مختلط آگاهانه بررسی صورت گیرد؟

  این همه ورزش رو رها کردین رفتین دنبال شنا؟  شما این نظریات نابتون رو نگه دارید جایی که اگاهی نیاز ندارد.

  بحث شناخت در محیط کار و هر محیطی که تفکر جایگاهی دارد با شنای مختلط جداست .
  خانم تو اون تاپیک خواستم جواب بدم گفتم بی خیال وقتمو تلف نکنم، اینجا دیگه واقعا چشام از حدقه زد بیرون!!!! من در بیان شیوه ازدواج سنتی از طریق خانواده ها انواع کلاس های هنری و ورزشی رایج در سطح کشور رو مثال زدم فدات شم!!! این همه ورزشو ول کردم چون تو جامعه ما چندان رایج نیست یه خانم از کلاس بسکتبال برا پسرش دنبال دختر بگرده و گفتم شنا در این زمینه معروفه، دلیلشو از اونایی که شنا رو انتخاب میکنن می تونی بپرسی والا من پسر دم بخت ندارم ببینم شنا چه مزیتی به بسکتبال داره!!!
  بعدشم اصلا مگه ما تو این خراب شده کلاس شنای مختلط داریم، اگه هست بگو یه سری بزنیم به جهت انجام مطالعات علمی
  خدا اندیشمندانی مث شما رو برا جهان اسلام حفظ کند
  ویرایش توسط farzanehhh : ۱۳۹۶/۰۶/۰۷ در ساعت ۱۵:۴۱

 10. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۶
  نوشته
  16
  مورد تشکر
  13 پست
  حضور
  12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط رحیل نمایش پست
  سلام
  خیلی تفاوت هست که دو نفر که آگاهانه و در چارچوب های شرعی و اخلاقی صرفا همکار هستند، بعد از مدتی متوجه شباهت هایی بین خودشون بشوند که احساس کنند شاید مورد مناسبی برای خواستگاری و شناخت بیشتر برای ازدواج باشند، تا وقتی که کسی که نیاز به ازدواج دارد با هدف پیدا کردن خواستگار (یا به قول جناب کارشناس خودنمایی) پا به محیط های مختلط می گذارد. حالت دوم مشکلات عاطفی فراوان برای خود فرد باقی می گذارد و بازده کاری و سلامت اخلاقی محیط را میتواند تحت تاثیر قرار دهد.
  خودنمایی یه حرکت سخیف شخصیتیه که ربطی به جهان بینی و مذهب نداره یعنی شامل حال حرکات پرجوش و خروش یه سری آقایون دم هیئت های امام حسین هم میتونه بشه نه صرفا دختری که سر کار میره و خودنمایی میکنه! اینکه این ویژگی شخصیتی باعث ایجاد مشکل در همه ابعاد جامعه میشه ابدا ربطی به شیوه آشنایی مدرن -آشنایی مستقیم افراد به جای خانواده ها- در ازدواج نداره ...
  ویرایش توسط farzanehhh : ۱۳۹۶/۰۶/۰۷ در ساعت ۱۵:۴۴

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود