جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حکم شرعی اموال بردارم که در دست من است

شروع کننده موضوع

نوشته
    5,295
    مورد تشکر
    10,847 پست
    حضور
    173 روز 2 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    1
    گالری
    18

حکم شرعی اموال بردارم که در دست من است

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران کانال کانون سوالی داشتند که مطالب ایشون عینا نقل میشود

با سلام.من و داداش کوچکم مغازه داریم که در آن مشغول کاریم.داداش کوچکم رفیقباز و ولخرجه و حتی سهم درآمد روزانه خودشو خرج مواد مخدر میکنه با رفیقاش و هیچ علاقه ای به پس انداز نداره.من الان دارم به نیت اینکه پولی برایش پس انداز کنم,روزانه از سهمش ۳۰/۰۰۰ هزار تومان بدون اینکه خودش بفهمه براش میزارم کنار.
    از طرفی خودم یک حساب دارم تو موسسه بانکی که ماهیانه مبلغی به عنوان سود سپرده به حسابم واریز میشه.الان این پولی را که روزانه از سهم داداشم براش گزاشتم کنار , ریختمش تو اون حساب بانکیم که سود بهش تعلق میگیره.
    الان من موقعه ای که بخوام پول داداشم رو بهش پس بدم باید سودی که بانک به اون پولش تعلق گرفته رو باید بهش بدم یا فقط اصل پول رو که براش پس انداز کردم رو باید بهش بدم؟
    ممنون اگه بگین چه حکمی داره عمل من؟

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید حکم شرعی اموال بردارم که در دست من است

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

2. تشکر

شروع کننده موضوع

نوشته
    5,295
    مورد تشکر
    10,847 پست
    حضور
    173 روز 2 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    1
    گالری
    18

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد اسراء
    سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

4. تشکر

نوشته
    116
    مورد تشکر
    291 پست
    حضور
    1 روز 18 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط معین نمایش پست
    با سلام.من و داداش کوچکم مغازه داریم که در آن مشغول کاریم.داداش کوچکم رفیقباز و ولخرجه و حتی سهم درآمد روزانه خودشو خرج مواد مخدر میکنه با رفیقاش و هیچ علاقه ای به پس انداز نداره.من الان دارم به نیت اینکه پولی برایش پس انداز کنم,روزانه از سهمش ۳۰/۰۰۰ هزار تومان بدون اینکه خودش بفهمه براش میزارم کنار.
    از طرفی خودم یک حساب دارم تو موسسه بانکی که ماهیانه مبلغی به عنوان سود سپرده به حسابم واریز میشه.الان این پولی را که روزانه از سهم داداشم براش گزاشتم کنار , ریختمش تو اون حساب بانکیم که سود بهش تعلق میگیره.
    الان من موقعه ای که بخوام پول داداشم رو بهش پس بدم باید سودی که بانک به اون پولش تعلق گرفته رو باید بهش بدم یا فقط اصل پول رو که براش پس انداز کردم رو باید بهش بدم؟
    ممنون اگه بگین چه حکمی داره عمل من؟
    عرض سلام و ادب
    سوال شما بسیار سوال خوب و پر کاربردی است.یکی دیگر از موارد مشابه جریان شما پس انداز کردن پول شوهر توسط همسران در منزل است.
    در واقع سوال شما دو مرحله دارد :
    1)ایا پس انداز کردن مال دیگران بدون اجازه و اطلاع انها جایز است.
    2)ایا اگر اموال دیگران را در بانک و امور سود اور دیگری مانند ان سرمایه گذاری کردیم ایا سود حاصله مال صاحب پول است یا مال ما که تلاش کرده ایم و انرا به سوداوری زده ایم؟
    اما پاسخ سوال اول :
    پس انداز کردن مال دیگران:
    شخصی که اموال او را پس انداز میکنیم یا بالغ است و یا نا بالغ
    و اگر کسی که اموالش در دست ماست نا بالغ است طبیعتا این اموال را نباید به او بدهیم چون از نظر شرعی ،نابالغ ،محجور است یعنی حق تصرف در اموال خود را ندارد و دخل و تصرفاتش در اموال خودش نافذ نیست
    این شخص نابالغ هم یا فرزند ماست و ما بر او ولایت داریم (بعبارت دیگر پا ما پدر و پدر بزرگ پدری او هستیم )
    و یا نه(یعنی یا غریبه ایم و یا اقوام هستیم ولی پدر و پدر بزرگ پدری او نیستیم):
    میدانید که فقط پدر و پدر بزرگ پدری بر فرزندان نابالغ ولایت دارند و دیگران ولایتی ندارند. بعبارت دیگر تصمیم گیری در مورد اموال نابالغین بعهده ی پدر و پدربزرگ پدری است که البته باید در صلاح او خرج او کنند یا برایش پس انداز کنند.)
    پس اگر اموال فرزند نابالغ در دست ماست: اگر پدر و یا پدر بزرگ پدری او هستیم حق پس اندازکردن اموال او را داریم و الا حق تصرف در اموال او را نداریم و باید مال انها را به یکی از این دو نفر(پدر و یا پدر بزرگ پدری او) بدهیم.
    سوال :اگر فرد نابالغی پدر و پدر بزرگ پدری نداشت با اموال او چه کنیم؟
    پاسخ :الحاکم ولی من لا ولی له :
    ولی فقیه و حاکم شرع ولی کسی است که ولی و سرپرست ندارد و البته حاکم شرع نیز شخص امینی را معین میکند تا با وکالت از طرف حاکم شرع بر امورات این فرزند نابالغ رسیدگی کند(قیم)
    پس باید ان اموال را به قیم این فرد نابالغ که از طرف حاکم شرع اجازه گرفته و قیمومت او را عهده دارشده و در واقع امین حاکم شرع بر اموال اوست بپردازیم و خودمان حق پس انداز کردن اموال او را نداریم چه مادر او باشیم و چه برادر او یا دیگر دلسوزان او.
    اما اگر ان فرد که اموالش در دست ماست بالغ است :
    هر چند فرزند ما باشد یا شوهر باشد ، بدون اطلاع او حق پس انداز کردن اموالش را نداریم ولو معتاد باشد و یا در تصمیم گیری های خود چندان عاقلانه اقدام نمی کند.
    سوال دوم: ا
    گر با وجود اینکه جایز نبوده ،ولی ما از روی جهل یا خدای نکرده معصیت اقدام به سرمایه گزاری بر روی پول های او کردیم و سود اوری داشت در این صورت این سود را چه باید کرد؟
    جواب : این معاملات در اصطلاح فقه معاملات فضولی نام گذاری شده است:
    معاملات فضولی در صورتی صحیح است که ان کسی که بر اموال ولایت دارد به ان معاملات رضایت دهد؛
    یعنی در مال نابالغین:
    پدر و پدربزرگ پدری ،و در صورت نبودنشان قیم رضایت دهد
    و در مال بالغین:
    خود ان شخص که مالک پولهاست( که فرض اینست که بالغ است) باید رضایت دهد به ان معامله ای که سود اوری داشته
    در این صورت ان معامله ی سود اور صحیح شده و سود را صاحب پول بتمامه مالک میشود؛ اما اگر کسی که بر پولها ولایت دارد و حق تصمیم گیری ان بعهده ی اوست به این معاملات که موجب سود اوری شده رضایت ندهد این معاملات باطل است و سود نیز در ملک سود دهنده برمی گردد.و دیگر تبعات باطل بودن ان نیز دامنگیر کسی که در پولها تصرف کرده خواهد بود.

در سایه سار دعای حضرت ولی عصر علیه السلام همیشه موفق و سر فراز باشید
    ویرایش توسط اسراء : ۱۳۹۶/۰۶/۰۹ در ساعت ۱۲:۰۱

6. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری