جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مومن به چه کسی گفته میشه ؟؟؟؟

شروع کننده موضوع

نوشته
    3,500
    صلوات
    1
    دلنوشته
    1
    دلنوشته
    سلام سلامتی میاره
    مورد تشکر
    551 پست
    حضور
    111 روز 13 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

مومن به چه کسی گفته میشه ؟؟؟؟

سلام وعرض احترام
    یکی از کاربران کانون قرآنی چند سوال داشتن و از کارشناسان درخواست راهنمائی داشتن
    ولی مایل نبودن که با آیدی خودشان مطرح کنندومطالب ایشون عینا نقل میشود
    باتشکر

سلام
    چندتا سوال داشتم :

-چجوری میتونم به یه آدم بی سواد خوندن نماز شب رو یاد بدم ؟
    (با توجه به اینکه ایشون فقط بلدن نماز معمولی بخونن و حتی گفتن ترجمه های فارسی هم براشون سخته )

-اینکه گفته میشه تو نماز شب اسم 40 مومن گفته بشه از کجا بدونیم کی مومنه کی نیست ؟؟
    من هر وقت نماز شب خوندم اسم آدم هایی رو گفتم که فکر میکردم نیاز به دعا داشتن
    به نظرم آدم گناهکار نیازش به دعا بیشتره حالا مومن باشه یا نباشه اگرم مومن نباشه
    شاید به واسطه این دعا خدا هدایتش کرد و مومن شد غیر از اینه ؟؟

-مومن به چه کسی گفته میشه ؟؟؟؟

-من شب ها قبل از خواب کلی ذکر و دعا میخونم(مثلا صلوات هدیه به تک تک معصومین ،
    هدیه به نزدیکانی که فوت شدن، خواندن سوره های قرآن ،خواندن چهار قل،استغفار ،تسبیحات حضرت زهرا وکلی چیز دیگه ...... )
    جوری که خیلی طول میکشه و وقتی هم نمیگم خوابم نمیبره احساس گناه میکنم همش فکر میکنم فلان میت
    الان به دعای من نیاز داره و....
    چندین ساله این عادتم شده یه شب که تسبیح دم دستم نبود با انگشت میشمردم خوابم برد
    مادام از خواب میپریدم بقیشو میگفتم دوباره خوابم میبرد بین خواب و بیداری ذکر میگفتم صبحش هم کلی احساس بد داشتم
    که چرا دیشب ذکرهام رو درست نگفتم
    حالا میخوام بدونم بهترین ذکر قبل از خواب چیه ؟ که من بتونم همونو جایگزین این همه ذکر و سوره کنم
    و یه چیز دیگه هم اینکه من وقتی اینجوری ذکر میگم یا دعا میکنم و هر روز انجامش میدم اگه یادم بره به شدت احساس گناه دارم
    فکر میکنم گناهی کردم که فرصت انجام این کار از من گرفته شده
    چی باعث میشه این احساس در من شکل بگیره ؟چجوری این حس رو میتونم کنترل کنم ؟ یا اینکه چکار کنم که اینجوری نشم ؟

-بهترین کار برای یه میتی که فکر میکنی نیاز شدید به خیرات داره چیه ؟؟؟؟(میت خودکشی کرده )

-اینکه من دینمو خودم انتخاب نکردم و یه جورایی از دین پدر و مادرم(که مومن بودن) پیروی کردم
    مومن به حساب میام یا باید انتخاب دین با شناخت کامل باشه ؟؟؟

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

2. تشکرها 2

3.  

شروع کننده موضوع

نوشته
    3,500
    صلوات
    1
    دلنوشته
    1
    دلنوشته
    سلام سلامتی میاره
    مورد تشکر
    551 پست
    حضور
    111 روز 13 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حنیف
    سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

5. تشکرها 2

نوشته
    342
    مورد تشکر
    81 پست
    حضور
    15 روز 16 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط معین نمایش پست
    سلام
    چندتا سوال داشتم :

بسم الله الرحمن الرحیم
    عرض سلام و احترام خدمت شما کاربر بزرگوار

-چجوری میتونم به یه آدم بی سواد خوندن نماز شب رو یاد بدم ؟
    (با توجه به اینکه ایشون فقط بلدن نماز معمولی بخونن و حتی گفتن ترجمه های فارسی هم براشون سخته )
    هر عملی، چه واجب و چه مستحب، یک وجه ظاهری دارد و یک وجه باطنی و قلبی.
    وجه ظاهری همان صحت عمل و درست انجام دادنِ حرکات و درست ادا کردن الفاظ و امثال اینهاست.
    اما وجه باطنی که در حقیقت روحِ عمل است، مربوط می شود به نیت انسان و ارتباط قلبی و معنوی که با پروردگار ایجاد کرده.

«عن أبی عبدالله، علیه السلام، في قولهِ تعالى «لِيَبْلُوَكُمْ أيُّكُمْ أحسَنُ عَمَلاً» لَيسَ يَعني أكثَرَكُم عَمَلاً، و لكِنْ أصوَبَكُم عَمَلاً، و إنَّما الإصابَةُ خَشيَةُ اللّه تعالى و النِّيَّةُ الصّادِقَةُ الحَسَنةُ؛
    امام صادق عليه السلام درباره آيه «تا شما را بيازمايد كه كدامتان نيكوتر عمل مى كنيد»، فرمود: مقصود اين نيست كه كدام يك بيشتر عمل مى كنيد، بلكه مقصود اين است كه كدامتان درست تر عمل مى كنيد؛ و درستىِ عمل، همان ترس از خداست و داشتن نيّت صادق و خوب.۱

متاسفانه معمولا به وجه ظاهری نماز که اهمیت کمتری دارد، بیشتر توجه می شود؛ در حالیکه اصل، روحِ عمل است.
    ای بسا نمازشبِ یک فرد بی سواد که حتی کلماتش را به درستی ادا نمی کند، از نماز شب شخصی که علاوه بر کلمات، معانی و تفاسیر آنها را هم می داند با ارزشتر بوده و اثرات معنوی و روحی بسیار بیشتری برایش داشته باشد.

مرحوم نراقی در جامع السعادات می فرماید: «عمل از این حیث که عمل است فایده ای در آن نیست، و فایده اش تنها به واسطه اثری است که از آن به نفس، از نورانیت و صفا، می رسد، و پیوسته وصول این اثر اعمال به نفس تکرار می شود تا نهایت روشنی و صفا پدید آید، و تجرد تام حاصل شود و در رده فرشتگان درآید، و شکی نیست که وصول این اثر اعمال فقط با صحت و خلوص نیت ممکن است و اینکه برای خدای سبحان و بدون آمیختگی با اغراض باشد، بلکه تأمل می فهماند که این اثر براستی نتیجه محض نیت است، اگر چه از راه عمل پدید آمده باشد.»۲

پس اگر می خواهید به کسی نماز شب را یاد بدهید، به هر مقدار که می تواند و برایش قابل انجام است بسنده کرده و بیشتر بر وجه باطنی آن تاکید کنید. همین نیت و اراده بیدار شدن در نیمه شب و ذکر خدا، بسیار با ارزش است، حتی اگر ظاهر نماز، به سادگی و مثل نماز صبح انجام شود.

پی نوشت:
    ۱. بحار الأنوار : 70/250/26
    ۲. علم اخلاق اسلامی (ترجمه جامع السعادات)، ج۳، فصل ۲۹

ویرایش توسط حنیف : ۱۳۹۶/۰۷/۲۰ در ساعت ۱۴:۰۶
    مومن به چه کسی گفته میشه ؟؟؟؟قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم "اٍنّی بُعِثتُ لِأُتَمِّمَ مَکارِمَ الأَخلاق"

7. تشکر

نوشته
    342
    مورد تشکر
    81 پست
    حضور
    15 روز 16 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

-اینکه گفته میشه تو نماز شب اسم 40 مومن گفته بشه از کجا بدونیم کی مومنه کی نیست ؟؟
    من هر وقت نماز شب خوندم اسم آدم هایی رو گفتم که فکر میکردم نیاز به دعا داشتن
    به نظرم آدم گناهکار نیازش به دعا بیشتره حالا مومن باشه یا نباشه اگرم مومن نباشه
    شاید به واسطه این دعا خدا هدایتش کرد و مومن شد غیر از اینه ؟؟

-مومن به چه کسی گفته میشه ؟؟؟؟
    منظور از مومن، فردی ست که به خدا و اسلام ایمان دارد.

البته ایمان درجات و مراتب دارد و این کمترین مرتبه ایمان است؛ ولی هرکس به همین حد ایمان دارد، مومن شمرده شده و می توانید برای او در نماز شب دعا کنید.

احتیاجی نیست در اعمال دیگران کنکاش کرده و درجه ایمان کسی را بررسی کنید.

ویرایش توسط حنیف : ۱۳۹۶/۰۷/۲۰ در ساعت ۱۴:۰۸
    مومن به چه کسی گفته میشه ؟؟؟؟قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم "اٍنّی بُعِثتُ لِأُتَمِّمَ مَکارِمَ الأَخلاق"

9. تشکر

نوشته
    342
    مورد تشکر
    81 پست
    حضور
    15 روز 16 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

-من شب ها قبل از خواب کلی ذکر و دعا میخونم(مثلا صلوات هدیه به تک تک معصومین ،
    هدیه به نزدیکانی که فوت شدن، خواندن سوره های قرآن ،خواندن چهار قل،استغفار ،تسبیحات حضرت زهرا وکلی چیز دیگه ...... )
    جوری که خیلی طول میکشه و وقتی هم نمیگم خوابم نمیبره احساس گناه میکنم همش فکر میکنم فلان میت
    الان به دعای من نیاز داره و....
    چندین ساله این عادتم شده یه شب که تسبیح دم دستم نبود با انگشت میشمردم خوابم برد
    مادام از خواب میپریدم بقیشو میگفتم دوباره خوابم میبرد بین خواب و بیداری ذکر میگفتم صبحش هم کلی احساس بد داشتم
    که چرا دیشب ذکرهام رو درست نگفتم
    حالا میخوام بدونم بهترین ذکر قبل از خواب چیه ؟ که من بتونم همونو جایگزین این همه ذکر و سوره کنم
    و یه چیز دیگه هم اینکه من وقتی اینجوری ذکر میگم یا دعا میکنم و هر روز انجامش میدم اگه یادم بره به شدت احساس گناه دارم
    فکر میکنم گناهی کردم که فرصت انجام این کار از من گرفته شده
    چی باعث میشه این احساس در من شکل بگیره ؟چجوری این حس رو میتونم کنترل کنم ؟ یا اینکه چکار کنم که اینجوری نشم ؟
    با توجه به مطالب قبلی که عرض شد، در مورد اعمال قبل از خواب، هرچیزی که بخوانید و هر عملی که انجام دهید، اگر با خلوص نیت بوده و مقصودِ اصلی که همان ایجاد ارتباط قلبی با پروردگار است حاصل شود، همان بهترین خواهد بود.

با اینحال روایات در مورد اعمال قبل از خواب فراوان هست که هر کدام را انجام دهید اثرات خاص خودش را خواهد داشت.

در روایت آمده است که شبی حضرت زهرا سلام الله علیها رختخواب خود را پهن کرده بود و می‌خواست بخوابد که رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آ له و سلم بر وی وارد شد و فرمود :ای فاطمه، نخواب مگر اینکه چهار عمل بجا آوری؛ اول آنکه قرآن را ختم کنی، دوم اینکه پیامبران را شفیعان خود گردانی، سوم اینکه مؤمنین را از خود خوشنود کنی، چهارم اینکه حج و عمره بجا آوری.

حضرت این را فرمود و مشغول نماز شد. حضرت زهرا (سلام الله علیها) صبر کرد تا ایشان نماز خود را تمام کرده سپس فرمودند: یا رسول الله به چهار چیز امر فرمودی که من در این وقت، قدرت ندارم آن‌ها را انجام دهم.

حضرت تبسم کرد و فرمود: هر گاه سه مرتبه قل هو الله احد بخوانی، مثل آن است که ختم قرآن کردی؛ و هر گاه صلوات بفرستی بر من و بر پیامبران قبل از من، در روز قیامت ما شفیعان تو خواهیم بود؛ و هر گاه برای مؤمنین استغفار کنی، همه آنان از تو خشنود می‌شوند؛ و هر گاه بگویی «سبحان الله و الحمدالله و لا اله الا الله و الله اکبر »، مثل آن است که حج و عمره انجام داده ای.۱

اساتید بزرگ اخلاق و عرفان نیز به چند دقیقه محاسبه اعمال، قبل از خواب بسیار سفارش کرده اند.

با اینحال توجه بفرمایید که اسلام دین تعادل است و در هیچ امری افراط و تفریط را نمی پسندد، حتی در عبادت!

بنابراین، در عین اینکه اعمال قبل از خواب مهم است و اثرات بسیار خوبی برای انسان دارد، اما اگر شما را دچار وسواس فکری یا عذاب وجدانِ غیر معمول کند، معلوم است که دچار افراط شده و نباید اعتنا کنید.

شیطان هر کسی را از راهی دچار مشکل می کند. به این فکر کنید که اگر این حالت در شما ادامه پیدا کند،‌ به هرحال روزی می رسد که از آن خسته شده و به طور کلی همه آنها را ترک می کنید.
    ضمن اینکه اصولا ذکر و یاد خدا باید موجب آرامش و تعالی قلب و روح انسان شود، نه سوهان روح و مایه عذاب وجدان.

پی نوشت:
    ۱. سیوطی، بهجه المرضیه، ج۱، ص ۳۰۴

ویرایش توسط حنیف : ۱۳۹۶/۰۷/۲۰ در ساعت ۱۴:۰۹

11. تشکر

نوشته
    342
    مورد تشکر
    81 پست
    حضور
    15 روز 16 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

-بهترین کار برای یه میتی که فکر میکنی نیاز شدید به خیرات داره چیه ؟؟؟؟(میت خودکشی کرده )

برای اموات هر چیزی که هدیه کنید، موجب شادی روح آنها شده و برایشان مفید خواهد بود.

هر عملی، حتی یک صلوات که در ظاهر بسیار ساده است، می تواند مشکل زیادی را از اموات در مسیر های سخت برزخ حل کند. یا برای آنها موجب تعالی و افزایش درجه باشد.

با اینحال به نظر می رسد که بهترین کاری که می توان برای اموات انجام داد، واجباتی ست که احیانا از آنها فوت شده. چون مهمترین اعمالی که از آنها سوال می شود،‌ اعمال واجبی ست که به عنوان فریضه بر ما تکلیف شده. برای مثال اگر نماز یا روزه قضا دارند، اگر واجب الحج بوده و انجام نداده اند، و امثال اینها.

همچنین ادای حقوق مردم، اعم از حقوق مالی و شرعی، یا حقوق معنوی و اخلاقی. اگر از حقوقی که مردم بر گردن ایشان دارند، اطلاع دارید که می توانید آنها را ادا کنید.

در غیر اینصورت، می توانید مبالغی را با نیت «رد مظالم» هدیه کنید؛ یا اعمالی را به نیت افرادی که حقی بر گردن ایشان داشته اند انجام دهید.

در مورد کسی که خودکشی کرده، برایش طلب مغفرت کرده و از خداوند بخواهید که گناهش را ببخشد. خودکشی از گناهان کبیره است که انسان بعد از آن فرصت توبه و طلب مغفرت را از خودش سلب می کند. هرچند این به معنای خلود در آتش نیست و ممکن است که خیرات و استغفاری که برای او انجام می دهید، به هرحال رحمت خداوند را بر او نازل کرده و موجبات تخفیف عذابش فراهم شود.

نوشته
    342
    مورد تشکر
    81 پست
    حضور
    15 روز 16 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

-اینکه من دینمو خودم انتخاب نکردم و یه جورایی از دین پدر و مادرم(که مومن بودن) پیروی کردم
    مومن به حساب میام یا باید انتخاب دین با شناخت کامل باشه ؟؟؟
    ایمان و اسلام همانطور که می دانید، مراتب و درجات دارد.

کسی که از پدر و مادر مسلمان به دنیا آمده، تا زمانی که خودش مکلف نشده و قوه تشخیص ندارد، به دین والدینش است و حکم مسلمان بر او مترتب می شود. اما وقتی قدرت تشخیص پیدا کرد، به هرحال باید برای اعتقاداتش دلیلی داشته باشد.

از ساده ترین شکل، به این معنا که انسان عاقل می تواند درک کند که نظامی با این نظم و ترتیب و عظمت، قطعا نمی تواند بدون خالق دانا و حکیم پدید آمده باشد. کسی که واقعا چنین چیزی را باور داشته باشد، قطعا اعتقادش درست و صحیح است. اینکه فرموده اند باید اصول اعتقادات را با دلیل و منطق بپذیرید، منظور لزوما دلائل فلسفی و براهین علمیِ خاص نیست. بلکه همین دلیل در عین سادگی، انسان را به قطعیت و یقین می رساند و کافی ست.

حتما این داستان معروف را شنیده اید که كه پيغمبر اكرم صلّى اللّه عليه و آله و سلّم با اصحاب خويش بر پير زنى گذشت كه با چرخ دستى نخ ريسى می ‏كرد. از او پرسيد خدا را به چه دليل شناختى؟ پير زن دستش را كه به دسته چرخ بود و چرخ را به سرعت می ‏گرداند، از دسته چرخ برداشت و طبعا چرخ پس از چند لحظه متوقف شد. پير زن گفت: به اين دليل؛ هم چنان که اين چرخ را دستى مى‏ بايد كه آن را به گردش آورد، چرخ عظيم جهان را نيز كه همواره در گردش است، دستى مقتدر می ‏گرداند. در اين وقت بود كه رسول اكرم صلوات الله علیه فرمود: "عليكم بدين العجائز"

در حقیقت این پیرزن، یکی از براهین ارسطوئی را به خوبی درک کرده و مبنای یقین خود نسبت به رب العالمین قرار داده بود.

فطرت انسان اگر سالم و پاک باشد، این دلائل را به سادگی درک کرده و قبول می نماید، همچنانکه حضرت ابراهیم علیه السلام فرمود:

«إِنِّي وَجَّهْتُ وَجْهِيَ لِلَّذِي فَطَرَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ حَنِيفًا وَمَا أَنَا مِنَ الْمُشْرِكِينَ؛

من از روى اخلاص پاكدلانه روى خود را به سوى كسى گردانيدم كه آسمانها و زمين را پديد آورده است و من از مشركان نيستم.۱

بدیهی ست که اگر انسان بتواند و دلائل و ادله محکمتر و با اتقان بیشتری یاد بگیرد بهتر است.

و البته که بالاترین و مهمترین درجات اسلام و ایمان،‌ همان است که انسان را به مرحله عمل رسانده و به قول حضرت امام رحمه الله علیه، علم به باور تبدیل شده و مبنای عمل قرار گیرد.

پی نوشت:
    ۱. سوره مبارکه انعام،‌ ۷۹

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)