جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دهقان فداکار درگذشت

نوشته
    351
    مورد تشکر
    1,032 پست
    حضور
    4 روز 12 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

دهقان فداکار درگذشت

توفیق تشیع جنازه اش را در تبریز داشتم که مدیریت محترم اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی با معاونین محترمشان و استاندار محبوب هم حضور داشتند

سازمان اصلی وی که بخاطرهمان سازمان مشهور شده بود(راه آهن) فقط یک معاون حضور داشتً

حسنعلی ابراهیمی سعید

جهت نمایش تصویر با اندازه اصلی 686x402 پیکسل کلیک کنید
    دهقان فداکار درگذشت

دهقان فداکار درگذشت

دهقان فداکار درگذشت

دهقان فداکار درگذشت

دهقان فداکار درگذشت

دهقان فداکار درگذشت
    دهقان فداکار درگذشت
    ازبرعلی حاجوی مشهور به ریزعلی خواجوی و دهقان فداکار عصر امروز پس از تحمل مشکلات جسمی ناشی از بیماری شدید ریوی و کهولت سن در بیمارستان امام رضا (ع) تبریز دار فانی را وداع گفت.
    به گزارش ایرنا، روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با انتشار این خبر ضمن تسلیت به خانواده این قهرمان میانه ای از مردم قدرشناس خواست جهت رفاه حال بیماران بستری از تجمع در بیمارستان خودداری کنند.
    بر اساس این اطلاعیه زمان دقیق تشییع پیکر و مراسم تدفین و ترحیم دهقان فداکار از رسانه های عمومی اعلام خواهد شد.
    ازبرعلی در اسفند سال 1309 در یکی از روستاهای شهرستان میانه چشم به دنیا گشود.
    وی در آذرماه ۱۳۴۱ شمسی، در سن 32 سالگی شب‌هنگام در حالی که در کنار ریل قطار حرکت می‌کرد، متوجّه مسدود شدن مسیر قطار به علت ریزش کوه شد و در آن هنگام برای نجات قطار و مسافران آن، کُت خود را آتش زد و به سمت قطار حرکت کرد و توانست باعث توقف قطار شود.
    هر چند در آن زمان مردم ناراضی از قطار پیاده شدند و او را کتک زدند اما اقدام ایثارگرانه وی به کتاب های درسی راه یافت و الگویی برای فرزندان ایران زمین شد.

منبع: ایرنا

نوشته
    29,636
    مورد تشکر
    40,747 پست
    حضور
    123 روز 13 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    1

سلام خدا رحمتش کنه

روحش شاد

ممنون بابت ارسال عکس بسیار به موقع و قابل قدردانی

دهقان فداکار درگذشت

نوشته
    29,636
    مورد تشکر
    40,747 پست
    حضور
    123 روز 13 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    1

ریزعلی به شرح ماجرای شبی می‌پردازد که جان مسافران قطار تبریز به تهران را نجات داد؛ آن هم بر روی ریل‌های آهنی و بر فراز درّه‌ای 40 متری که اگر ریزعلی نبود و قطار از راه می‌رسید، شاید قطعه‌های کوچک و بزرگ آن غول آهنی و مسافرانش را باید در میان امواج خروشان رودخانه سرد پایین ریل پیدا می‌کردند.

ریزعلی می‌گوید: این واقعه به حدود 50 سال پیش و زمانی که حدود 31 الی 32 ساله بودم و یک فرزند داشتم بازمی‌گردد؛ یادم می‌آید اواخر پاییز بود که یک شب باجناقم میهمان من شده بود؛ ساعت 8 شب یکباره از زیر کرسی بلند شد و گفت که «الان یادم افتاد که فردا دوستانم برای فروش گوسفندان خود به تهران می‌روند و من هم باید بروم» و از من خواست که او را به ایستگاه قطار در حدود 7 کیلومتری منزلمان برسانم.

هرچه به او اصرار کردم که «هوا سرد و بارانی است، امشب را بمان»، قبول نکرد که در نهایت با یک فانوس و تفنگ شکاری به راه افتادیم و او را به ایستگاه رساندم.

در راه برگشت به خانه دیدم که فاصله میان دو تونل بر روی خط آهن به خاطر ریزش کوه مسدود شده است و یادم آمد که قطار تا چند دقیقه دیگر از ایستگاه به سمت پایین راه می‌افتد، آن هم قطاری که پُر از مسافر است.

پیرمرد اینطور سر رشته صحبت‌هایش ادامه می‌دهد: با خودم گفتم «هر چه بادا باد»؛ راه افتادم به سمت ایستگاه، اما حدود دو کیلومتر که مانده بود متوجه شدم که قطار از ایستگاه حرکت کرده و چون وزش باد فانوسم را خاموش کرده بود، چاره‌ای ندیدم جز اینکه کُتم را درآوردم و بر سر چوب بستم و نفت فانوس را بر روی آن ریختم و با کبریتی که همراه داشتم، آن را آتش زدم و دوان دوان بر روی ریل قطار به راننده علامت دادم.

وقتی دیدم که راننده متوجه نمی‌شود، با تفنگ شکاری یکی دو گلوله شلیک کردم که راننده متوجه شد و وقتی قطار کم‌کم توقف کرد، همه مأموران و مسافران از آن بیرون ریختند و اول فکر می‌کردند که من قصد سوار شدن به قطار را داشته‌ام! به همین خاطر، آنقدر کتکم زدند که له و لورده شدم!

ریزعلی حال و هوای مسافران را هم از یاد نمی‌برد و می‌گوید: وقتی به آنها گفتم که چه اتفاقی افتاده و صحنه را نشانشان دادم، آن وقت بود که متوجه شدند، جان حدود هزار نفر نجات پیدا کرده است و آنقدر به شعف آمده بودند که بازرس قطار همان شب، تمام جیب‌هایش را گشت و 50 تومان به من انعام داد.

داماد ریزعلی میانه سخن پدر خانمش را پی می‌گیرد و بیان می‌کند: الان برخی از مأموران قطار که هنوز زنده‌اند و بازنشسته شده‌اند، وقتی خاطره آن شب و صحنه آن درّه را تعریف می‌کنند، از شدت هیجان به گریه می‌افتند.

ریزعلی ادامه می‌دهد: چون لباس‌هایم درآورده و لُخت شده بودم و عرق‌ریزان بر روی ریل دویده بودم، آن شب سرما خوردم و تمام بدنم عفونت کرد و 15 روز در یکی از درمانگاه‌های میانه تحت درمان بودم و بعد از آن بود که برای ادامه درمان به تبریز رفتم، اما هزینه درمانم آنقدر بالا بود که حتی گوسفندانم را فروختم و خلاصه در آن دو سه ماه درمان، تمام دارایی‌ام را خرج کردم.

یک سال پس از حادثه، داستان آن شب وارد کتاب‌های درسی بچه‌ها شد، اما تا سال 69 یا 70 هیچکس جز اهالی روستایمان نمی‌دانست که دهقان فداکار منم؛ تا اینکه وقتی به خاطر بیماری در یکی از بیمارستان‌های تبریز بستری شده بودم، به طور اتفاقی و البته بعد از تحقیقات، من را شناختند.

دهقان فداکار درگذشت

نوشته
    351
    مورد تشکر
    1,032 پست
    حضور
    4 روز 12 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط شقایق نمایش پست
    سلام خدا رحمتش کنه

روحش شاد

ممنون بابت ارسال عکس بسیار به موقع و قابل قدردانی

سلام
    خواهش میکنم

نوشته
    29,636
    مورد تشکر
    40,747 پست
    حضور
    123 روز 13 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    1

سفر دهقان فداکار به بم , «اَزبرعلی حاجوی» معروف به ریزعلی خواجوی فرزند علی‌اصغر،
    پنجم اسفند ۱۳۰۹ در روستای قلعه‌جوق شهرستان میانه متولد شد.

او در آذرماه ۱۳۴۰ شمسی، در ۳۲ سالگی شب‌هنگام در حالی که در کنار ریل قطار حرکت می‌کرد،
    متوجّه ریزش کوه و مسدود شدن مسیر قطار شد.

در آن هنگام برای نجات مسافران، کُت خود را آتش زد و به سمت قطار حرکت کرد؛ این کار نتوانست مسئولان قطار را آگاه سازد
    و در نهایت با شلیک چند گلوله از تفنگ شکاری‌اش، توانست باعث توقف قطار شود.

او عصر روز یکشنبه پنجم آذرماه از شهر میانه به بیمارستان امام رضا (ع) تبریز انتقال یافت
    و با علائم بیماری ذات‌الریه و کاهش هوشیاری در بخش آی. سی. یو این مرکز درگذشت.

تصاویر آرشیوی، مرحوم ریزی علی خواجوی در سال ۱۳۸۳، یکسال پس از زلزله بم را در سفر به این شهر نشان می‌دهد.

سفر دهقان فداکار به بم یکسال بعد از زلزله

دهقان فداکار درگذشت
    سفر دهقان فداکار به بم بعد زلزله

دهقان فداکار درگذشت
    شناسنامه دهقان فداکار

دهقان فداکار درگذشت
    دهقان فداکار در سفر به بم

دهقان فداکار درگذشت
    دهقان فداکار در بم

دهقان فداکار درگذشت
    دهقان فداکار و همسرش

دهقان فداکار درگذشت
    ریزعلی خواجوی معروف به فداکار

دهقان فداکار درگذشت
    ریزعلی خواجوی معروف به فداکار

ایرنا

دهقان فداکار درگذشت

نوشته
    29,636
    مورد تشکر
    40,747 پست
    حضور
    123 روز 13 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    1

خبر فداکاری دهقان فداکار که در روزنامه اطلاعات شانزدهم آبان سال ۱۳۴۰ به چاپ رسید.

اَزبرعلی حاجوی معروف به ریزعلی خواجوی و دهقان فداکار شهرستان میانه آذربایجان فرزند علی اصغر، فردی است
    که داستانش سال هاست با عنوان «دهقان فداکار» در کتاب «فارسی» مدارس ایران چاپ می شود. او در آذرماه ۱۳۴۰ شمسی،
    در سن سی و دو سالگی شب هنگام در حالی که در کنار ریل قطار حرکت می کرد، متوجّه مسدود شدن مسیر قطار به علت ریزش کوه شد.

در آن هنگام برای نجات قطار و مسافران آن، کُت خود را آتش زد و به سمت قطار حرکت کرد
    ؛ این کار نتوانست مسئولین قطار را آگاه سازد و در نهایت با شلیک چند گلوله از تفنگ شکاری خود،
    توانست باعث توقف قطار شود.

او عصر روز یکشنبه پنجم آذرماه از شهر میانه به بیمارستان امام رضا (ع) تبریز انتقال یافت

خبر فداکاری دهقان فداکار

دهقان فداکار درگذشت
    فداکاری دهقان فداکار در روزنامه

فردا

دهقان فداکار درگذشت

نوشته
    29,636
    مورد تشکر
    40,747 پست
    حضور
    123 روز 13 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    1

واکنش هنرمندان به درگذشت دهقان فداکار

واکنش هنرمندان به درگذشت دهقان فداکار , ریزعلی خواجوی، دهقان فداکاری که دهه پنجاه و شصتی‌ها خاطره فداکاری‌ اش را بیشتر از همه در یاد و خاطر دارند
    از قطار زندگی پیاده شد.

هنرمندان و چهره های شاخص کشور پس از شنیدن این خبر،با ابراز ناراحتی از وی به عنوان یک قهرمان نوستالژی یاد کردند.
    اَزبرعلی حاجوی معروف به ریزعلی خواجوی و دهقان فداکار شهرستان میانه آذربایجان فرزند علی اصغر، فردی است
    که داستانش سال هاست با عنوان «دهقان فداکار» در کتاب «فارسی» مدارس ایران چاپ می شود.
    او در آذرماه ۱۳۴۰ شمسی، در سن سی و دو سالگی شب هنگام در حالی که در کنار ریل قطار حرکت می کرد،
    متوجّه مسدود شدن مسیر قطار به علت ریزش کوه شد.

در آن هنگام برای نجات قطار و مسافران آن، کُت خود را آتش زد و به سمت قطار حرکت کرد؛
    این کار نتوانست مسئولین قطار را آگاه سازد و در نهایت با شلیک چند گلوله از تفنگ شکاری خود، توانست
    باعث توقف قطار شود.او عصر روز یکشنبه پنجم آذرماه از شهر میانه به بیمارستان امام رضا (ع) تبریز انتقال یافت

واکنش هنرمندان به درگذشت دهقان فداکار چه بود؟

دهقان فداکار درگذشت
    واکنش شهرام عبدلی به درگذشت دهقان فداکار

دهقان فداکار درگذشت
    واکنش عموپورنگ به درگذشت دهقان فداکار

دهقان فداکار درگذشت
    واکنش رامبد جوان به درگذشت دهقان فداکار

دهقان فداکار درگذشت
    واکنش نجف زاده به درگذشت دهقان فداکار

دهقان فداکار درگذشت واکنش باران کوثری به درگذشت دهقان فداکار

دهقان فداکار درگذشت

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری