جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: استفاده از ساخته های شخص غیرمسلمان

نوشته
    3
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    3 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

پرسش استفاده از ساخته های شخص غیرمسلمان

سلام
    من چندوقتیه که برای دستگاه های اندرویدی بازی میسازم ولی یه مدته که ذهن من رو چیزی مشغول کرده به حدی که تمام بازی هایی که ساختم رو منتشر کردم رو غیرفعال کردم
    میخواستم دوستان اهل فن و وارد به مسائل شرعی و منطقی بیان و کمک کنن به من

همونطور که گفتم من بازیسازم و بازی هم نیاز به گرافیک داره ( منظورم از گرافیک بازی اون چیز هایی هست که توی بازی نمایش داده میشه مثلا درخت و زمین و آدم و . . .)
    بعضی سایت ها هستن که گرافیک ها رو بصورت رایگان میزارن برای استفاده(یعنی سازنده اونها , کسی که اون ها رو کشیده , رایگان گذاشته برای استفاده)
    ولی بعضی از گرافیک ها رایگان نیستن و سازنده ی اونها اومده و اونها رو توی یه سایتی گذاشته برای فروش و مثلا من به هرصورت اون گرافیک رو بصورت رایگان پیدا میکنم و استفاده میکنم
    حالا سوال اول اینکه آیا چون اون آدم مسلمان نیست من مجاز به استفاده از گرافیک های اون هستم؟
    چیزی که من رو به شک انداخت این بود که این کاره من دقیقا عین اینه که من برم توی خونه ی یه آدم و یه وسیله اش رو بردارم و ازش استفاده کنم بدون اجازه(مسلما چه خارجی باشه چه ایرانی باشه مسلمون باشه چه نباشه این کاره من دزدیه و استفاده از مال غیر هست)
    دقت کنید که این بحث مثل بحث استفاده از نرم افزار های کرک شده نیست که اکثر مراجع ما میگن که اشکالی نداره از نرم افزار های خارجی مثلا همین ویندوز بصورت کرک شده استفاده کنیم به دلایل گوناگونی که همه میدونیم
    ولی این گرافیک که مثلا من میام استفاده میکنم , مال یه شخصه و نه یه شرکت بزرگ خاجی مثل مایکروسافت و نظر خودم اینه که مثل دزدی بوده این کاره من و همونطور که گفتم مسلمون و غیر مسلمون نداره
    چون اگه بخواییم بگیم که نه اشکالی نداره از مال غیرمسلمان استفاده کنیم پس یعنی هر خارجی رو دیدیم میتونیم بریم و هرچی داره رو برداریم و با خیال راحت ازش استفاده کنیم(مسلما این کار بجز دزدی چیزی دیگه ای نمیتونه باشه)

حالا شما دوستان اگر منظورم رو درست رسونده باشم , ممنون میشم منو راهنمایی کنید که کار من دزدیه؟اگر دزدی نیست دلیلش رو هم بگید که چرا استفاده از مال یه انسان خارجی(غیرمسلمان) مشکلی نداره)
    و بازم هم تاکید کنم این گرافیک ها مال یک شرکت بزرگ نیست که بخواییم مثل نرم افزار های کرک شده بهش نگاه کنیم
    یه آدم(پیر یا جوون یا حتی به بچه 10_12 ساله) یه گرافیک از مثلا یه آدم میکشه و اون رو میزاره توی سایت ها برای فروش
    حالا من به یه نحوی اون گرافیک رو بدست بیارم و ازش استفاده کنم کار من دزدی هست یا نه؟

ببخشید اگه زیاد توضیح دادم , فقط میخواستم منظورم رو درست و واضح برسونم
    گمون نکنم برای این سوال دونستن مرجع تقلید مهم باشه چون یه سوال کلی هست ولی مرجع تقلید من آقای خامنه ای هستن.

با سپاس

2.  

نوشته
    3,634
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    810 پست
    حضور
    118 روز 21 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

استفاده از ساخته های شخص غیرمسلمان

کارشناس بحث: استاد شفا

ویرایش توسط معین : ۱۳۹۶/۰۹/۱۶ در ساعت ۱۲:۳۱
    سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

نوشته
    90
    مورد تشکر
    79 پست
    حضور
    1 روز 4 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammadapp نمایش پست
    سلام
    من چندوقتیه که برای دستگاه های اندرویدی بازی میسازم ولی یه مدته که ذهن من رو چیزی مشغول کرده به حدی که تمام بازی هایی که ساختم رو منتشر کردم رو غیرفعال کردم
    میخواستم دوستان اهل فن و وارد به مسائل شرعی و منطقی بیان و کمک کنن به من

همونطور که گفتم من بازیسازم و بازی هم نیاز به گرافیک داره ( منظورم از گرافیک بازی اون چیز هایی هست که توی بازی نمایش داده میشه مثلا درخت و زمین و آدم و . . .)
    بعضی سایت ها هستن که گرافیک ها رو بصورت رایگان میزارن برای استفاده(یعنی سازنده اونها , کسی که اون ها رو کشیده , رایگان گذاشته برای استفاده)
    ولی بعضی از گرافیک ها رایگان نیستن و سازنده ی اونها اومده و اونها رو توی یه سایتی گذاشته برای فروش و مثلا من به هرصورت اون گرافیک رو بصورت رایگان پیدا میکنم و استفاده میکنم
    حالا سوال اول اینکه آیا چون اون آدم مسلمان نیست من مجاز به استفاده از گرافیک های اون هستم؟
    چیزی که من رو به شک انداخت این بود که این کاره من دقیقا عین اینه که من برم توی خونه ی یه آدم و یه وسیله اش رو بردارم و ازش استفاده کنم بدون اجازه(مسلما چه خارجی باشه چه ایرانی باشه مسلمون باشه چه نباشه این کاره من دزدیه و استفاده از مال غیر هست)
    دقت کنید که این بحث مثل بحث استفاده از نرم افزار های کرک شده نیست که اکثر مراجع ما میگن که اشکالی نداره از نرم افزار های خارجی مثلا همین ویندوز بصورت کرک شده استفاده کنیم به دلایل گوناگونی که همه میدونیم
    ولی این گرافیک که مثلا من میام استفاده میکنم , مال یه شخصه و نه یه شرکت بزرگ خاجی مثل مایکروسافت و نظر خودم اینه که مثل دزدی بوده این کاره من و همونطور که گفتم مسلمون و غیر مسلمون نداره
    چون اگه بخواییم بگیم که نه اشکالی نداره از مال غیرمسلمان استفاده کنیم پس یعنی هر خارجی رو دیدیم میتونیم بریم و هرچی داره رو برداریم و با خیال راحت ازش استفاده کنیم(مسلما این کار بجز دزدی چیزی دیگه ای نمیتونه باشه)

حالا شما دوستان اگر منظورم رو درست رسونده باشم , ممنون میشم منو راهنمایی کنید که کار من دزدیه؟اگر دزدی نیست دلیلش رو هم بگید که چرا استفاده از مال یه انسان خارجی(غیرمسلمان) مشکلی نداره)
    و بازم هم تاکید کنم این گرافیک ها مال یک شرکت بزرگ نیست که بخواییم مثل نرم افزار های کرک شده بهش نگاه کنیم
    یه آدم(پیر یا جوون یا حتی به بچه 10_12 ساله) یه گرافیک از مثلا یه آدم میکشه و اون رو میزاره توی سایت ها برای فروش
    حالا من به یه نحوی اون گرافیک رو بدست بیارم و ازش استفاده کنم کار من دزدی هست یا نه؟

ببخشید اگه زیاد توضیح دادم , فقط میخواستم منظورم رو درست و واضح برسونم
    گمون نکنم برای این سوال دونستن مرجع تقلید مهم باشه چون یه سوال کلی هست ولی مرجع تقلید من آقای خامنه ای هستن.

با سپاس
    سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

مسأله کپی کردن نرم افزار هایی که در خارج از جمهوری اسلامی منتشر شده ‏اند، تابع قراردادهايی است که راجع به آنها بين جمهوری اسلامی ايران و آن دولتها منعقد گشته است.

و امّا که نرم افزار هایی که در داخل کشور تولید می‏شوند، احتیاط واجب اين است که حق ناشر با کسب اجازه از او رعايت شود.

نسبت به قانون در این زمینه هم می توانید از یک مشاور حقوقی یا از پلیس فتا
    سوال کنید.

نوشته
    3
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    3 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    خیلی ممنون بابت توضیح
    فقط من فکر میکنم دچار اشتباه شدید
    بحث من اصلا نرم افزار نیست (چه خارجی چه داخلی)
    بحث من یه محصول مجازی هست(عکس _ کتاب الکترونیکی(pdf) و . . .) که یه شخص خارجی میاد درست میکنه و اون رو توی سایتی میزاره برای فروش
    حالا من بیام اگه بدون خریدن اون محصول , بیام ازش استفاده کنم آیا حرامه اینکار یا نه
    مثلا یک گرافیست میاد یک نقاشی میکیشه مثلا همین عکسی که پروفایل منه(عکس گل) و اون رو میزاره برای فروش حالا من بیام اون رو رایگان استفاده کنم تکلیف چیه؟
    اون شخص هم نه مسلمان باشه نه ایرانی(یه شخص خارجی نام مسلمان)

6. تشکر

نوشته
    90
    مورد تشکر
    79 پست
    حضور
    1 روز 4 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    خیلی ممنون بابت توضیح
    بحث من یه محصول مجازی هست(عکس _ کتاب الکترونیکی(pdf) و . . .) که یه شخص خارجی میاد درست میکنه و اون رو توی سایتی میزاره برای فروش
    حالا من بیام اگه بدون خریدن اون محصول , بیام ازش استفاده کنم آیا حرامه اینکار یا نه
    مثلا یک گرافیست میاد یک نقاشی میکیشه مثلا همین عکسی که پروفایل منه(عکس گل) و اون رو میزاره برای فروش حالا من بیام اون رو رایگان استفاده کنم تکلیف چیه؟

سلام علیکم

نرم افزار برای نمونه بیان شد، و منظور هر امری است که حق معنوی برای صاحب آن محسوب می شود، مثل یک کتاب یا مقاله یا نقاشی یا حتی روش آموزش،.....

8. تشکرها 2

نوشته
    10,257
    صلوات
    76100
    تعداد دلنوشته
    44
    مورد تشکر
    708 پست
    حضور
    155 روز 12 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    611

سلام
    خیلی ممنون بابت توضیح
    نقل قول نوشته اصلی توسط شفا نمایش پست
    سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

مسأله کپی کردن نرم افزار هایی که در خارج از جمهوری اسلامی منتشر شده ‏اند، تابع قراردادهايی است که راجع به آنها بين جمهوری اسلامی ايران و آن دولتها منعقد گشته است.
    درود
    الان دقیقا چی شد؟
    ایشون حق استفاده داره یا نه؟
    ما الان قرار دادها رو از کجامون بیاریم ک ب اونها ارجاع دادید!
    چیزی ک ما اطلاع داریم ایران قرار داد کپی رایت با جایی (کشورهای خارجی)نداره یعنی شما میتونی از امکانات و وسایل کشورهای دیگه بصورت رایگان و یا ب کلام دیگر غیر مجاز استفاده کنی!

عشـــــــــق یعنی لحظه ای دریاشدن
    عشق یعنی باخداتنهاشدن
    عشــــــــــق یعنی حسرت پروانه ها
    عشق یعنی گریه آلاله هـــــــا
    عشــــــــــق یعنی خاک هنگام سجود
    عشق یعنی شکردربودونبود
    عشــــــــق یعنی تشنه لب سقاشدن
    عشق یعنی غرق این معناشدن

ختم قرآن گروهی هر ماه برای سلامتی و تعجیل در ظهور امام عصر(عج)

دسترسی آسان به احادیث تصویری چهارده معصوم علیه السلام

10. تشکرها 2

نوشته
    3
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    3 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    بخشید من متوجه منظورتون نشدم
    الان آیا استفاده کردنش مشکل داره یا نه؟

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری