جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: امامان(ع) از ران و پهلوی راست مادر متولد شدند؟

شروع کننده موضوع

نوشته
    3,737
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    9,494 پست
    حضور
    141 روز 12 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    17

امامان(ع) از ران و پهلوی راست مادر متولد شدند؟

سلام وعرض احترام
    یکی از کاربران تلگرام سوالی داشتن و از کارشناسان درخواست راهنمائی داشتن
    مطالب ایشون عینا نقل میگردد
    باتشکر

با عرض سلام و خدا قوت
    یه سوال داشتم در خصوص اینکه ائمه معصومین علیهم السلام از ران و پهلوی راست مادر متولد شدند تا چه حد صحت داره و کیفیت اون چطوره؟
    یا علی مدد

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

2. تشکرها 2

شروع کننده موضوع

نوشته
    3,737
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    9,494 پست
    حضور
    141 روز 12 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    17

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد واسع

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

4. تشکر

نوشته
    61
    مورد تشکر
    94 پست
    حضور
    2 روز 12 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط معین نمایش پست
    با عرض سلام و خدا قوت
    یه سوال داشتم در خصوص اینکه ائمه معصومین علیهم السلام از ران و پهلوی راست مادر متولد شدند تا چه حد صحت داره و کیفیت اون چطوره؟
    یا علی مدد
    بسمه تعالی
    با سلام و احترام
    در اینکه انبیاء و امامان معصوم دارای امتیازات و خصلت های ممتازی بوده اند تردیدی نیست و قران و و روایات مطالب فراوانی در این باره مطرح نموده که اثبات و صحت آن بر کسی پوشیده نیست. اما از آنجا آنان نیز در قالب انسان زیسته اند و برخوردار از ویژگی های انسانی مانند خوردن و آشامیدن و توالد و تناسل و سایر نیازهای بشری بوده اند پذیرفتن هر سخن و کلامی و اسناد هر مطلبی به آنان به هر غرض و مقصودی چه برای بالا بردن آنان و چه برای تنزل دادن جایگاه آنان کاری ناصواب و غیر قابل توجیه است. از این رو برای نقل و اسناد مطالبی مانند «تولد امامان از پهلو و ران مادران» نمی توان به سادگی به صحت جنین مطالبی یقین پیدا کرد و اموری این چنین غیر معقول و منطقی را از ویژگی های آنان دانست.
    از سوی دیگر روایات وارده در کتب و منابع اهل سنت و شیعه با توجه به مشکلات فراوانی که در باب احادیث و نقل آنها و حوادثی که بر سر آنها امده است، در مواردی واجد مطالبی است که به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست و بررسی منابع متعدد نشان دهنده کاستن یا افزودن بر جملات روایات است. از این رو در این سطور به بررسی مطلب فوق می پردازیم. مطلب فوق در منابع روایی شیعه موجود در نرم افزار جامع الاحادیث در پنج منبع آمده است که به ترتیب ذکر می شود:
    1. اثبات الوصية / 258 / قيام صاحب الزمان و هو الخلف الزكي بقية الله في أرضه و حجته على خلقه المنتظر لفرج أوليائه من عباده عليه السلام و رحمته و تحياته. ..... ص : 257
    2. عيون المعجزات / 139 / وقت ولادة الحجة(ع) في النصف من شعبان ..... ص : 139
    3. دلائل الإمامة (ط - الحديثة) / 500 / في معرفة الولادة و في أي ليلة و أي شهر ولد و أين ولد(صلوات الله عليه) ..... ص : 497
    4. حلية الأبرار في أحوال محمد و آله الأطهار عليهم السلام / ج‏6 / 170 / الباب السادس في أنه مكتوب على ذراعه الأيمن جاء الحق و زهق الباطل ..... ص : 169
    5. مدينة معاجز الأئمة الإثني عشر / ج‏8 / 22 / الرابع: قراءته - عليه السلام - وقت ولادته الكتب المنزلة من الله تعالى و الصعود به الى سرادق العرش ..... ص : 20

روایت مورد نظر که درباره ولادت امام زمان (عج) است در چهار منبع اول مشترک بوده و بخش مورد نظر اینگونه آمده است:
    «إنّا معاشر الأوصياء ليس نحمل في البطون‏ و إنمّا نحمل في الجنوب‏» ما گروه انبیاء در شکم باردار نمی شویم و تنها در پهلو باردار می شویم. اما در منبع پنجم یعنی در کتاب «مدینه المعاجز» جمله « و لا نخرج من الأرحام و إنّما نخرج من الفخذ الأيمن من امّهاتنا، لأنّنا نور اللّه الذي لا تناله الدناسات؛و از رحم ها خارج نمی شویم و تنها از ران راست مادرانمان خارج می شویم زیرا ما نور خداییم که پلیدی ها بدان راه ندارد» به روایت اضافه شده است.
    علاوه بر اینکه نویسنده کتاب «مدینه المعاجز» این روایت را از کتاب« الهدایه الکبری» نقل می کند که به غلو شهرت دارد و مطالبی که در کتاب خود آورده است شاهد روشنی بر این مدعاست.
    حاصل اینکه: بخشی از مطلب روایت یعنی باردار بودن مادران ائمه به صورتی که علائم خارجی نداشته باشند و تا هنگام وضع حمل اثری از حامله بودن در آنان نباشد نکته بعیدی نیست همچنان که متولد شدن عیسی (ع)از مادر بدون شوهر و با اذن الهی و هزاران معجزه دیگر هیچ گونه بعدی ندارد و کاملا امکان پذیر است. اما بخش دیگر روایت که در کتاب «مدینه المعاجز» آمده است با شواهدی که ذکر شد قابل قبول نبوده و امری کاملا غیر معقول و غیر منطقی و خلاف ادله و شواهدی است که در باره ولادت اهل بیت « علیهم السلام» به طور قطعی وجود دارد.

6. تشکرها 2

نوشته
    445
    مورد تشکر
    1,734 پست
    حضور
    4 روز 7 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    0

آيا واقعيت دارد كه ائمه ـ عليهم السّلام ـ از ران مادران خود به دنيا آمده‌اند؟ با سند توضيح داده شود.
    روايت مورد پرسش در منابع متعددي[1] از جمله بحار الانوار آمده است. مرحوم مجلسي مي‌گويد: «رأيت في بعض مؤلفات اصحابنا رواية هذه صورتها...»؛ در برخي كتابهاي تأليف شده توسط بعضي از اصحاب، روايتي به اين صورت آمده است. بعد از دو روايت مي‌گويد: «قال الحسين بن حمدان و حدّثني من اثق اليه من المشايخ عن حكيمة بنتَ محمد بن علي الرضا... تا مي‌رسد به اين بخش «فقُلت لسيّدي ابي محمد ـ عليه السّلام ـ ما اري بها حملاً فتبسّم ـ عليه السّلام ـ ثمّ قال: اِنّا معاشر الاوصياء لسنا نحمل في البُطون و انما نحمل في الجنوبِ و لا نخرج من الارحامِ و انّما نخرجُ منَ الفخذ الايمنِ من امّهاتنا لاَنّنا نورالله الّذي لاتناله الدنسات»؛[2] حسين فرزند حمدان گفت: و حديث كرد مرا كسي كه به او اطمينان دارم از اساتيد و او از حكيمه دختر محمد بن علي رضا (يعني امام جواد) ... پس گفت حكيمه كه من به آقايم امام حسن عسكري ـ عليه السّلام ـ عرض كردم كه من آثار حمل و بارداري در نرگس خانم نمي‌بينم، حضرت فرمود: حمل ما گروه اوصياي پيامبر در شكم نيست، بلكه محل حمل ما در پهلو است، و از رحم خارج نمي‌شويم، بلكه از ران راست مادران متولد مي‌شويم، زيرا ما نور خدا هستيم آن نوري كه به آن چرك و آلودگي دسترسي ندارد.
    بررسي سند: روايت مذكور از نظر سندي خدشه‌دار است. براي اين كه «مَن اثق» براي ما وضعيتش معلوم نيست و همين طور واسطه‌هاي بين «من اثق» و حكيمه خاتون ذكر نشده است. و راوي هم كه حسين بن حمدان باشد فاسد المذهب است و از نظر رجالي اعتبار ندارد.[3]
    از نظر دلالتي هم روايت مخدوش است، و با برخي كليات قرآن سازگاري ندارد، از جمله آياتي كه از زبان پيامبر نقل شده است كه من بشري همانند شما هستم جز آن كه بر من وحي شده است «انما انا بشر مثلكم يوحي اليّ...»[4] وقتي پيامبر ـ صلّي الله عليه و آله ـ بشري باشد بسان ديگران، به طريق اولي درباره ائمه ـ عليهم السّلام ـ هم جنبه بشري بودن اقتضا مي‌كند كه مانند ديگران از طريق طبيعي به دنيا بيايند. ولي از طرف ديگر ممكن است روايت واقعاً از معصوم صادر شده باشد، در اين صورت مي‌تواند يكي از امور استثنايي باشد كه ائمه از آن برخوردار مي‌باشند، مانند عصمت و پاكي آنها از گناهان.[5] و رشد جسماني آنها برخلاف رشد ديگران، حرف زدن آنها در بطن مادر، حرف زدن آنها در لحظه به دنيا آمدن و سجده نمودن... هم چنان كه اين امور از مختصات آن ذوات مقدسه شمرده مي شوند قابل انكار نمي‌باشند. ممکن است مسأله كيفيت تولد امامان معصوم ـ عليه السّلام ـ نيز امر استثنايي و اختصاصي آن حضرات باشند، چنان كه در خود روايت اشاره شده كه براي حفظ حرمت و عظمت آنها و آلوده نشدن به ناپاكي‌ها چنين تولدي براي آنها در نظر گرفته شده، چنان كه تولد حضرت عيسي بدون پدر امر خارق العاده و استثنايي بوده است. در نتيجه اگر سند روايت تمام باشد آيه‌ي «انّما انا بشرٌ...» را هم مقيد مي‌سازد.
    بايد توجه داشت كه با عقل محدود بشري تمام مقامات معصومان، و ابعاد وجودي امامان براي ما قابل درك نيست، ممكن است كيفيت تولد آنها يكي از اين امور باشد.
    امام صادق(ع) فرموده است هر کس ادعا کند که همه چيز را مي­داند ديوانه است.

معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:
    1ـ منتهي الامال، شيخ عباس قمي، زندگي امام زمان (عج).
    2ـ تجليات ولايت، علي اكبر بابازاده.
    3ـ لاله‌اي از ملكوت، زندگينامة مجتهدي.

پي نوشت ها:
    [1] . قمي، عباس، منتهي الامال، تهران، كتابفروشي علميه اسلاميه، 1331ش، ج2، ص284.
    [2] . مجلسي، محمد باقر، بحارالانوار، بيروت، دار احياء التراث العربي، چاپ دوم، 1403ق ـ1983م، ج51، ص25ـ26.
    [3] . ابو العباس احمد بن علي النجاشي الاسدي، رجال النجاشي، قم، جامعة مدرسين، چاپ چهارم، 1413ق، ص67، ش159.
    [4] . فصلت/6.
    [5] . احزاب/33.
    http://www.andisheqom.com/public/app...ta?c=9854&t=qa

عنه عليه السلام: إيّاكَ أن يَنزِلَ بكَ المَوتُ وأنتَ آبِقٌ مِن ربِّكَ في طَلَبِ الدُّنيا. مبادا مرگ در حالى به سراغت آيد كه تو [چون بنده‏ اى فرارى‏] از خداوندگارت در طلب دنيا گريخته باشى.

8. تشکر

نوشته
    445
    مورد تشکر
    1,734 پست
    حضور
    4 روز 7 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    0

به گفته شيعه امامان در پهلوي مادرانشان هستند واز ران راست آنها متولد ميشوند

پرسش:به گفته شيعه امامان در پهلوي مادرانشان هستند واز ران راست آنها متولد ميشوند مگر حضرت محمد(ص)كه برترين خلق آدم است در شكم مادرش نبود واز رحم او بدنيانيامد
    جواب:
    ابعاد زندگاني بزرگان دين و معصومان(ع) از شاخصه و ويژگي هايي برخوردار است كه به طور قطع نمي توان علل آنها را درك نمود همين خصوصيات بستر پرسش ها را نيز فراهم ميكند.
    اما آن چه دراین باره می شود گفت این است که .
    اولا : نخستین دروغ در این پرسش آن است که می‌گوید: «شیعه معتقد است... » در حالی که این جزو اعتقادات شیعه نیست. و این نیز یکی از مزخرفات و بهتانهای زشتی میباشد که به شیعه نسبت میدهند.صاحب این تهمتها و منتشر کننده انها هم کسی جز عبدالعزیز دهلوی نیست که در کتاب تحفه اثنا عشری اورده و انجا هرچه برازنده خود بوده است به شیعه نسبت داده است.و ناگفته نماند میر حامد حسین هم در کتاب عبقات الانوار جواب دندان شکنی به او داده است که پس از قرنها هنوز هم کسی جرعت نقد کتابش را ندارد.و این کتاب یکی از منابع اصلی مولف کتاب گرانسنگ شیعه به نام علامه امینی در کتاب الغدیر میباشد و مولف میگوید که اگر این کتاب نبود نمیتوانستم الغدیر را بنویسم.
    ثا نیا : برفرض تسلیم واین که قبول کنیم صحت این روایت وامثال آن را ( برفرض محال ) این عبارت وامثال آن کنایه ازین است که ایام حمل وولادت انان ( به لحاظ شرایط زمانی و مکانی ) درنهایت خفاء وپاکی و.. انجام می گیرد ( نه این که دررحم مادر قرار نداشته باشد و.. ) مثلا همانگونه که حمل و ولادت حضرت موسی(ع) به جهت خطری که از ناحیه فرعون متوجّه آن حضرت بود مخفیانه انجام گرفت به همان صورت حمل و تولد امام عصر(ع) به خاطر خطراتی که از طرف خلفای عباسی آن حضرت را تهدید می کرد در نهان واقع شد
    یا درباره امام رضا ع از قول مادر ایشان نقل شده است که: "هنگامی‌که به حضرتش حامله شدم به هیچ وجه ثقل حمل را در خود حس نمی‌کردم و وقتی به خواب می‌رفتم، صدای تسبیح و تمجید حق تعالی و ذکر "لااله‌الاالله" را از شکم خود می‌شنیدم، اما چون بیدار می‌شدم دیگر صدایی بگوش نمی‌رسید. هنگامی‌که وضع حمل انجام شد، نوزاد دو دستش را به زمین نهاد و سرش را به سوی آسمان بلند کرد و لبانش را تکان می‌داد؛ گویی چیزی می‌گفت ..."
    درنتیجه هر چه که در کتاب‌ها آمده، عقیدة شیعه نیست. عقیدة شیعه بر کتاب خدا، سنت قطعی پیامبر و روایات متواتر از ائمه استوار است، نه یک روایت ناشناخته ،
    ونیز(دوستان دقت داشته باشند که اگر غلوی پیدا کردند که با عقل و قران سازگاری نداشت بیشتر اینها در کتاب انوار النعمانیه است که برخی از علمای ما خواندن برخی از اثار نعمت الله جزایری را شرعا حرام اعلام کرده اند).
    http://vahabiat.porsemani.ir/content/%D8%A8%D9%87-%DA%AF%D9%81%D8%AA%D9%87-%D8%B4%D9%8A%D8%B9%D9%87-%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%BE%D9%87%D9%84%D9%88%D9%8A-%D9%85%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%A7%D 9%86-%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%86%D8%AF-%D9%88%D8%A7%D8%B2-%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%A2%D9%86%D9%87%D8%A7-%D9%85%D8%AA%D9%88%D9%84%D8%AF-%D9%85%D9%8A%D8%B4%D9%88%D9%86%D8%AF

عنه عليه السلام: إيّاكَ أن يَنزِلَ بكَ المَوتُ وأنتَ آبِقٌ مِن ربِّكَ في طَلَبِ الدُّنيا. مبادا مرگ در حالى به سراغت آيد كه تو [چون بنده‏ اى فرارى‏] از خداوندگارت در طلب دنيا گريخته باشى.

10. تشکرها 3

نوشته
    445
    مورد تشکر
    1,734 پست
    حضور
    4 روز 7 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    0

http://www.andisheqom.com/public/app...ta?c=9855&t=qa

روایت مورد پرسش در منابع متعددی [۱] از جمله بحارالانوار آمده است. مرحوم مجلسی می‌گوید: «رایت فی بعض مؤلفات اصحابنا روایة هذه صورتها...»؛ در برخی کتاب‌های تألیف‌شده توسط بعضی از اصحاب، روایتی به این صورت آمده است.بعد از دو روایت می‌گوید:
    «قال الحسین بن حمدان و حدّثنی من اثق الیه من المشایخ عن حکیمة بنتَ محمد بن علی الرضا ... تا می‌رسد به این بخش «فقُلت لسیّدی ابی‌محمد (علیه‌السلام) ما اری بها حملاً فتبسّم (علیه‌السلام) ثمّ قال: اِنّا معاشر الاوصیاء لسنا نحمل فی البُطون و انما نحمل فی الجنوبِ و لا نخرج من الارحامِ و انّما نخرجُ منَ الفخذ الایمنِ من امّهاتنا لاَنّنا نورالله الّذی لا تناله الدنسات؛ [۲] حسین فرزند حمدان گفت: و حدیث کرد مرا کسی که به او اطمینان دارم از اساتید و او از حکیمه دختر محمد بن علی‌رضا (یعنی امام جواد) ... پس گفت حکیمه که من به آقایم امام حسن عسکری (علیه‌السلام) عرض کردم که من آثار حمل و بارداری در نرگس خانم نمی‌بینم، حضرت فرمود: حمل ما گروه اوصیای پیامبر در شکم نیست؛ بلکه محل حمل ما در پهلو است و از رحم خارج نمی‌شویم؛ بلکه از ران راست مادران متولد می‌شویم؛ زیرا ما نور خدا هستیم، آن نوری که به آن چرک و آلودگی دست‌رسی ندارد.

سند حدیث[ویرایش]

روایت مذکور از نظر سندی خدشه‌دار است. برای این‌که «مَن اثق» برای ما وضعیتش معلوم نیست و همین‌طور واسطه‌های بین «من اثق» و حکیمه خاتون ذکر نشده است و راوی هم که حسین بن حمدان باشد، فاسد المذهب است و از نظر رجالی اعتبار ندارد. [۳]

دلالت حدیث[ویرایش]

از نظر دلالتی هم روایت مخدوش است و با برخی کلیات قرآن سازگاری ندارد؛ از جمله آیاتی که از زبان پیامبر نقل شده است که من بشری همانند شما هستم؛ جز آن‌که بر من وحی شده است: «انما انا بشر مثلکم یوحی الیّ...»؛ [۴] وقتی پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسل ) بشری باشد بسان دیگران، به طریق اولی درباره ائمه (علیهم‌السلام) هم جنبه بشری بودن اقتضا می‌کند که مانند دیگران از طریق طبیعی به دنیا بیایند؛ ولی از طرف دیگر ممکن است روایت واقعاً از معصوم صادر شده باشد، در این صورت می‌تواند یکی از امور استثنایی باشد که ائمه از آن برخوردار می‌باشند؛ مانند عصمت و پاکی آن‌ها از گناهان. [۵] و رشد جسمانی آن‌ها برخلاف رشد دیگران، حرف زدن آن‌ها در بطن مادر، حرف زدن آن‌ها در لحظه به دنیا آمدن و سجده نمودن ... هم‌چنان که این امور از مختصات آن ذوات مقدسه شمرده می‌شوند، قابل انکار نمی‌باشند.
    ممکن است مسئله کیفیت تولد امامان معصوم (علیهم‌السلام) نیز امر استثنایی و اختصاصی آن حضرات باشند؛ چنان‌که در خود روایت اشاره شده که برای حفظ حرمت و عظمت آن‌ها و آلوده نشدن به ناپاکی‌ها، چنین تولدی برای آن‌ها در نظر گرفته شده؛ چنان‌که تولد حضرت عیسی بدون پدر امر خارق‌العاده و استثنایی بوده است؛ در نتیجه اگر سند روایت تمام باشد، آیه «انّما انا بشرٌ...» را هم مقید می‌سازد.
    باید توجه داشت که با عقل محدود بشری تمام مقامات معصومان، و ابعاد وجودی امامان برای ما قابل درک نیست، ممکن است کیفیت تولد آن‌ها یکی از این امور باشد.
    امام صادق (علیه‌السّلام) فرموده است: هر کس ادعا کند که همه چیز را می‌داند، دیوانه است.

منابع[ویرایش]

۱. منتهی الامال، شیخ عباس قمی، زندگی امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف).
    ۲. تجلیات ولایت، علی‌اکبر بابازاده.
    ۳. لاله‌ای از ملکوت، زندگی‌نامه مجتهدی.

12. تشکرها 3

نوشته
    445
    مورد تشکر
    1,734 پست
    حضور
    4 روز 7 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    0

شبهه36: آیا از نظر شیعه، ائمه در پهلوی مادرشان هستند و از ران راست متولد می شوند؟!

سوال 36: شیعه معتقد است که ائمه در پهلوی مادرشان هستند و از ران راست متولد می‌شوند!!( اثبات الوصیة، مسعودی، ص196)
    آیا محمد(ص)که برترین پیامبران و والاترین انسان ها بود در شکم مادرش نبود و از رحم او بیرون نیامد؟

پاسخ: برای روشن شدن این سؤال و پاسخ آن، لازم است این روایت را از کتابی که به آن استناد کرده است، به طور کامل بخوانیم.
    در کتاب اثبات الوصیة الامام علی بن ابی طالب(ع) می‌خوانیم:
    جماعتی از بزرگان علما که از جمله آنان، علان کلابی، موسی بن محمد غازی و احمد بن جعفر بن محمد است به سندهای خود روایت کرده‌اند که حکیمه دختر امام جواد که عمه امام حسن عسگری باشد خدمت امام حسن عسگری(ع) می‌آمد و دعا می‌کرد که خدا به آن حضرت فرزندی عطا کند. حکیمه می‌گوید یک روز من به حضور امام حسن عسگری(ع) رفتم همچنان که قبلاً برای آن بزرگوار دعا می‌کردم نیز در حق آن حضرت دعا کردم. امام حسن عسگری(ع) به من فرمود: امشب (که نیمه شعبان سال 255 است) آن مولودی که ما انتظار آن را داریم متولد خواهد شد تو امشب برای افطار نزد ما باش! آن شب، شب جمعه بود، من گفتم این نوزاد از که خواهد بود؟ فرمود: از کنیز تو نرجس. حکیمه خاتون می‌گوید: در میان کنیزها هیچ کدام از نرجس خاتون پیش من عزیزتر نبودند. هر وقت من داخل خانه می‌شدم نرجس خاتون مرا ملاقات می‌کرد، دست مرا می‌بوسید، کفش مرا با دست خود بیرون می‌آورد. وقتی که من پیش نرجس خاتون رفتم او همان اعمالی را که قبلاً انجام می‌داد عملی کرد، من روی دست نرجس خاتون افتادم، او را بوسیدم او را از این عمل مانع شدم؛ او مرا به بزرگی خطاب کرد، من نیز او را به بزرگی خطاب کردم، او شکسته نفسی کرد. من گفتم: شکسته نفسی نکن. زیرا خدا در این شب پسری به تو مرحمت می‌کند که بزرگ دنیا و آخرت خواهد بود و او خجالت کشید.
    حکیمه خاتون گوید: من تعجب کردم و به امام عسگری(ع) گفتم: من اثر حمل را در نرجس خاتون نمی‌بینم؟ امام عسگری(ع) لبخندی زد و فرمود: ما گروه اوصیاء را جای در شکم نیست بلکه جای ما در پهلوی مادران است. ان شاءالله در این شب نوزادی که در نزد خدا گرامی است تا طلوع فجر متولد خواهد شد.
    روایت ادامه دارد تا اینجا که در طلوع فجر شب جمعه سال 255 هجری قمری حضرت حجت متولد می‌شوند.
    با توجه به روایت فوق ، توجه به نکات زیر ضروری به نظر می رسد:
    اوّلاً سؤال کننده یک کذّاب مفتر است. چرا که جمله‌ای را در سؤال به طور غرض ورزانه آورده که در اصل روایت وجود ندارد. روایت نمی‌گوید ائمه از ران راست متولد می‌شوند اما سائل این جمله را به روایت اضافه می‌کند.
    ثانیاً: مشخص نبودن وضع حمل و پنهانی بودن آن به صورتی که در روایت گفته شده که جای ائمه در پهلوی مادرانشان است چیزی غیر عقلانی و محال نیست.
    همچنان که در مورد موسی کلیم الله(ع) چنین بود و وضع حمل بر مادر ایشان به جهت حفظ جان آن دو مشخص نبود. در رابطه با حضرت ولی‌عصر(عج) نیز چنین شرایطی پیش آمد. حکومت آن زمان به شدت دنبال تولد آخرین وصی و امام می‌گشتند تا او را کشته و آخرین نفر آنان را به شهادت برسانند. وضع حمل آن حضرت آن هم به این صورت پنهانی باعث حفظ جان آن حضرت و مادر بزرگوار ایشان شد. چنان که در روایت می‌خوانیم حکیمه خاتون که یک زن است متوجه وضع حمل او نشده و امام عسگری(ع) آن هم در شب تولد، او را مطلع می‌گرداند.پس در روایت اصولاً اشاره ای به بدنیا آمدن ائمه از پهلوی مادرشان نشده است.
    ثانیاً: این امر برای خداوند متعال دشوار نیست چنانچه حضرت عیسی روح الله(ع) (بدون اینکه مادرش مریم با مردی ازدواج کرده باشد) به دنیا آمد و در همان روز تولد و در گهواره‌ی خود با مردم سخن گفت و طبق آیات شریفه سوره ی مریم آن حضرت مدعی آن شد که خداوند او را پیامبر و صاحب حکمت قرار داده است.
    حال سؤال اینجاست که کدام یک عجیب‌تر به نظر می‌رسد:
    تولد فرزند از پهلوی مادرش یا تولد فرزند از مادری که ازدواج نکرده و با هیچ مردی ارتباط نداشته است و در همان روز تولد در گهواره‌اش به صورت فصیح و بلیغ با مردم سخن می‌گوید؟
    http://www.almiqat.com/Article/Article_30

14. تشکرها 2

نوشته
    1,461
    صلوات
    9870889
    تعداد دلنوشته
    484
    مورد تشکر
    2,275 پست
    حضور
    50 روز 8 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلامما گمان میکنیم این جواب کودکان و افرغدی است که هنوز ذهنشان برای پذیرش مطالب زناشویی زود است و دلیلی ندارد که جوابی اعلا در زمان فکر و جسم موجودش داده شود و حیا و حرمت و غیرت هم باقی بماند.قطعا درجه مقام کودکی از سادات دارای یک یس و طه ص، از پیران دنیا دیده دارای دو یس و طه مقامشان بالاتر است.
    انسان فرهیخته، چنان به شباهت های خود با دیگران اهمیت میدهد که قبول یک تفاوت، او را به یادگیری بیشتر وادار میسازد

16. تشکر

نوشته
    61
    مورد تشکر
    94 پست
    حضور
    2 روز 12 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سوال: این سخن که « پیامبران و امامان از ران و پهلوی راست مادران متولد می شوند» چه میزان صحت دارد؟

پاسخ:

در اینکه انبیاء و امامان معصوم دارای امتیازات و خصلت های ممتازی بوده اند تردیدی نیست و قران و و روایات مطالب فراوانی در این باره مطرح نموده که اثبات و صحت آن بر کسی پوشیده نیست. اما از آنجا آنان نیز در قالب انسان زیسته اند و برخوردار از ویژگی های انسانی مانند خوردن و آشامیدن و توالد و تناسل و سایر نیازهای بشری بوده اند پذیرفتن هر سخن و کلامی و اسناد هر مطلبی به آنان به هر غرض و مقصودی چه برای بالا بردن آنان و چه برای تنزل دادن جایگاه آنان کاری ناصواب و غیر قابل توجیه است. از این رو برای نقل و اسناد مطالبی مانند «تولد امامان از پهلو و ران مادران» نمی توان به سادگی به صحت جنین مطالبی یقین پیدا کرد و اموری این چنین غیر معقول و منطقی را از ویژگی های آنان دانست.
    از سوی دیگر روایات وارده در کتب و منابع اهل سنت و شیعه با توجه به مشکلات فراوانی که در باب احادیث و نقل آنها و حوادثی که بر سر آنها امده است، در مواردی واجد مطالبی است که به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست و بررسی منابع متعدد نشان دهنده کاستن یا افزودن بر جملات روایات است. از این رو در این سطور به بررسی مطلب فوق می پردازیم. مطلب فوق در منابع روایی شیعه موجود در نرم افزار جامع الاحادیث در پنج منبع آمده است که به ترتیب ذکر می شود:
    1. اثبات الوصية / 258 / قيام صاحب الزمان و هو الخلف الزكي بقية الله في أرضه و حجته على خلقه المنتظر لفرج أوليائه من عباده عليه السلام و رحمته و تحياته. ..... ص : 257
    2. عيون المعجزات / 139 / وقت ولادة الحجة(ع) في النصف من شعبان ..... ص : 139
    3. دلائل الإمامة (ط - الحديثة) / 500 / في معرفة الولادة و في أي ليلة و أي شهر ولد و أين ولد(صلوات الله عليه) ..... ص : 497
    4. حلية الأبرار في أحوال محمد و آله الأطهار عليهم السلام / ج‏6 / 170 / الباب السادس في أنه مكتوب على ذراعه الأيمن جاء الحق و زهق الباطل ..... ص : 169
    5. مدينة معاجز الأئمة الإثني عشر / ج‏8 / 22 / الرابع: قراءته - عليه السلام - وقت ولادته الكتب المنزلة من الله تعالى و الصعود به الى سرادق العرش ..... ص : 20

روایت مورد نظر که درباره ولادت امام زمان (عج) است در چهار منبع اول مشترک بوده و بخش مورد نظر اینگونه آمده است:
    «إنّا معاشر الأوصياء ليس نحمل في البطون‏ و إنمّا نحمل في الجنوب‏» ما گروه انبیاء در شکم باردار نمی شویم و تنها در پهلو باردار می شویم. اما در منبع پنجم یعنی در کتاب «مدینه المعاجز» جمله « و لا نخرج من الأرحام و إنّما نخرج من الفخذ الأيمن من امّهاتنا، لأنّنا نور اللّه الذي لا تناله الدناسات؛و از رحم ها خارج نمی شویم و تنها از ران راست مادرانمان خارج می شویم زیرا ما نور خداییم که پلیدی ها بدان راه ندارد» به روایت اضافه شده است.
    علاوه بر اینکه نویسنده کتاب «مدینه المعاجز» این روایت را از کتاب« الهدایه الکبری» نقل می کند که به غلو شهرت دارد و مطالبی که در کتاب خود آورده است شاهد روشنی بر این مدعاست.
    حاصل اینکه: بخشی از مطلب روایت یعنی باردار بودن مادران ائمه به صورتی که علائم خارجی نداشته باشند و تا هنگام وضع حمل اثری از حامله بودن در آنان نباشد نکته بعیدی نیست همچنان که متولد شدن عیسی (ع)از مادر بدون شوهر و با اذن الهی و هزاران معجزه دیگر هیچ گونه بعدی ندارد و کاملا امکان پذیر است. اما بخش دیگر روایت که در کتاب «مدینه المعاجز» آمده است با شواهدی که ذکر شد قابل قبول نبوده و امری کاملا غیر معقول و غیر منطقی و خلاف ادله و شواهدی است که در باره ولادت اهل بیت « علیهم السلام» به طور قطعی وجود دارد.
    پاسخ هایی هم در سایت های دیگر داده شده است که مناسب به نظر می رسند لذا آدرس آنها ذکر می شود:

http://www.andisheqom.com/public/application/index/viewData?c=9855&t=qa

http://www.almiqat.com/Article/Article_30

http://www.andisheqom.com/public/application/index/viewData?c=9854&t=qa

http://vahabiat.porsemani.ir/content/%D8%A8%D9%87-%DA%AF%D9%81%D8%AA%D9%87-%D8%B4%D9%8A%D8%B9%D9%87-%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%BE%D9%87%D9%84%D9%88%D9%8A-%D9%85%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%A7%D 9%86-%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%86%D8%AF-%D9%88%D8%A7%D8%B2-%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%A2%D9%86%D9%87%D8%A7-%D9%85%D8%AA%D9%88%D9%84%D8%AF-%D9%85%D9%8A%D8%B4%D9%88%D9%86%D8%AF

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری