جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بین لاک ناخن و نماز کدام را انتخاب می کنید؟

نوشته
    2
    مورد تشکر
    12 پست
    حضور
    1 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

بین لاک ناخن و نماز کدام را انتخاب می کنید؟

بعضی ها می گویند من هم لاک را دوست دارم هم نماز را. برخی از کسانی که از لاک ناخن استفاده می کنند اتفاقاً زنان با عقیده و محجوبی هستند که به انجام واجبات مخصوصاً نماز مقید هستند و همین آن ها را دچار تردید در انتخاب بین نماز و لاک کرده است.

در پاسخ به این سؤال باید گفت اساساً کنار هم قرار دادن نماز خواندن و لاک زدن اشتباه است و از خدعه های شیطان است. برای مثال اگر همسر یک زن به او بگوید من هم تورا دوست دارم هم بستنی را، آیا او را به خاطر این گفته اش سرزنش نمی کنیم؟ آیا مرد با این مقایسه، به همسر خود محبت کرده است؟ آیا احترام او را حفظ کرده است؟ چرا لاک زدن را با نماز خواندن هم عرض کرده ایم که بگوییم من هم نماز خواندن را دوست دارم هم لاک زدن را؟ نماز دارای روح است، روحی که در آخرت بر ما عرضه می شود و یک واجب الهی است که از آن مورد حساب قرار می گیریم لذا کنار هم قرار گرفتن آن با چیزی مثل لاک فقط ذهن ما را دچار انحراف می کند.

اگر کمی در مورد جایگاه نماز در ذهن خود تجدید نظر کنیم، آنگاه نیاز نیست از بین نماز و لاک یکی را انتخاب کنیم، کافی است اولویت انجام امر الهی را در نظر بگیریم و سپس در مواقع خاص و بعد از وضو و غسل از لاک استفاده کنیم.

در اینجا برای برطرف شدن برخی سؤالات رایج در خصوص استفاده از لاک ناخن و نماز به بررسی آن ها می پردازیم، سؤالاتی مانند:

آیا با لاک می توان نماز خواند؟

آیا با لاک می توان وضو گرفت؟

غسل با لاک چه حکمی دارد؟

فرق بین لاک و حنا چیست؟

آیا نماز خواندن با لاک اشکال دارد و نماز را باطل می کند؟

برخی گمان می کنند چون لاک ناخن برای وضو و غسل اشکال دارد پس کلا نماز هم نمی شود با آن خواند. اما باید گفت لاک زدن فی نفسه هیچ اشکالی ندارد، بلکه فقط برای وضو و غسل از آن جهت که مانعی برای رسیدن آب به پوست می شود، شرعاً اشکال دارد. وگرنه موقع نماز خواندن نه تنها اشکالی ندارد بلکه جزو زینت حساب می شود. درست مانند آرایش فی نفسه هیچ اشکالی ندارد، بلکه حتی از نظر دین در مواقع خاص، بسیار هم مورد سفارش قرار گرفته است. در هنگام نماز، آرایش کردن و پوشیدن لباس های تمیز و انداختن گردنبند طلا و حنا کردن دستان، در صورتی که نامحرم نبیند، مستحب است. فقط باید دقت کرد که آرایش مانع سجده نباشد.

نماز خواندن با صورت آرایش کرده با مواد مصنوعی جدید، اشکال ندارد؛ اما استحباب آن ثابت نشده است. فقط باید طوری باشد که مانع سجده کردن نشود. ( استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم)

در روایتی از امام صادق (ع) آمده: شایسته نیست زن بدون زینت، مثل گردنبند، نماز بخواند یا دست او بی خضاب و حنا باشد. (وسائل الشیعه، ج ۳، ص ۳۳۵، ابواب لباس المصلی، باب ۵۸، ح ۲)

بنابراین اگر کسی بعد از وضو و یا غسل لاک بزند، مادامی که بر طهارت باقی باشد، می تواند نماز بخواند و نماز خواندن با لاک در این صورت اشکال ندارد.

همچنین شرط دیگری که در استفاده از لاک هنگام نماز باید رعایت شود این است که جلوی نامحرم نباشد. یعنی اگر در جایی نماز می خوانید که ممکن است نامحرمی نگاهش به دستان لاک زده ی شما بیفتد، استفاده از آن اشکال دارد.

نوشته
    3,834
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    9,639 پست
    حضور
    143 روز 9 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    17

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا واستاد حنیف

ویرایش توسط معین : ۱۳۹۶/۱۰/۰۵ در ساعت ۱۲:۰۲
    سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

3. تشکرها 4

نوشته
    393
    مورد تشکر
    1,750 پست
    حضور
    18 روز 2 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و احترام

نکته جالبی را اشاره فرمودید که متاسفانه بسیار مورد غفلت واقع می شود؛ و آن هم عرض قرار دادنِ چیزی مثل لاک، با نماز است. انگار گاهی ما فراموش می کنیم که اصلا برای چه هدفی و به چه منظوری به دنیا آمده و مقصد و جایگاه نهائی مان کجاست!!

درست مثل کسی که برای رفتن به منزل سوار اتوبوس شده، بعد از مدتی فراموش می کند که این منزل اصلی او نیست؛ همه امکانات و توانش را مصرف کرده و مشغولِ زینت بخشیدن و زیبا کردن اتوبوس می شود...

قطعا چنین شخصی وقتی به منزل رسید، دچار اندوه بزرگی می شود، چون مجبور است اتوبوس را رها کرده و به منزلی برود که هیچ زیبائی و امکاناتی ندارد؛ و دیگر چیزی هم برایش باقی نمانده تا برای منزل اصلی استفاده کند!!

وحشتناک است؛ ولی متاسفانه واقعیت!!

بین لاک ناخن و نماز کدام را انتخاب می کنید؟قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم "اٍنّی بُعِثتُ لِأُتَمِّمَ مَکارِمَ الأَخلاق"

نوشته
    393
    مورد تشکر
    1,750 پست
    حضور
    18 روز 2 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

البته این بدان معنا نیست که اصولا نباید به دنیا پرداخت و هر تلاشی در راستای دنیا مذموم است؛ بلکه صحبت در اولویت امور است.

هر کسی قطعا با توجه به جهان بینی و دیدی که نسبت به زندگی و دنیا دارد، مقصد و هدف نهائی برای خودش ترسیم کرده (یا باید بکند). وقتی هدف انتخاب شد، واضح است که همه تحرکات و تلاش های انسان باید در نهایت همسو و هم جهت با هدفش باشد. یعنی حتی اگر تاثیر مستقیم در رسیدن به هدف هم نداشته باشد، اقلا در همان راستا بوده و او را از هدفش دور نکند. این یک مسئله عقلی و بدیهی ست، بدون ارتباط با جهان بینی دینی، که در مدل جهان بینی دینی هم باید اجرا شود.

به این معنا که اگر ما به عنوان انسان هایی که مسلمان بوده و نماز را دوست داریم، هدفمان رسیدن به رضایت الهی و سعادت اخروی ست، پس باید از چیزی مثل لاک زدن و هر نوع زینت ظاهری هم در همین راستا استفاده کنیم. لاک زدن بد نیست، منتها به شرطی که انسان را از هدف نهائی اش دور نکند. می توان به نحوی استفاده کرد که به این هدف ضربه ای نزند.

اینجا دقیقا جائی ست که انسان باید با خودش روراست بوده و موضعش را حداقل با خودش روشن کند.
    تصمیم بگیرد که هدف نهائی اش چیست و به کجا می خواهد برسد، بعد طبق عقل و منطق تصمیم بگیرد.

اینجاست که قرآن فرموده: و قل الحَقَّ مِن ربكم فمَن شاء فليؤمن و من شاء فليَكْفُر؛
    بگو: حق از پروردگارتان [رسيده] است؛ پس هر كه بخواهد، بگرود و هر كه بخواهد انكار كند. (سوره کهف، 29)

بین لاک ناخن و نماز کدام را انتخاب می کنید؟قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم "اٍنّی بُعِثتُ لِأُتَمِّمَ مَکارِمَ الأَخلاق"

6. تشکرها 4

نوشته
    141
    مورد تشکر
    478 پست
    حضور
    1 روز 20 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط shf نمایش پست

بعضی ها می گویند من هم لاک را دوست دارم هم نماز را. برخی از کسانی که از لاک ناخن استفاده می کنند اتفاقاً زنان با عقیده و محجوبی هستند که به انجام واجبات مخصوصاً نماز مقید هستند و همین آن ها را دچار تردید در انتخاب بین نماز و لاک کرده است.

در پاسخ به این سؤال باید گفت اساساً کنار هم قرار دادن نماز خواندن و لاک زدن اشتباه است و از خدعه های شیطان است. برای مثال اگر همسر یک زن به او بگوید من هم تورا دوست دارم هم بستنی را، آیا او را به خاطر این گفته اش سرزنش نمی کنیم؟ آیا مرد با این مقایسه، به همسر خود محبت کرده است؟ آیا احترام او را حفظ کرده است؟ چرا لاک زدن را با نماز خواندن هم عرض کرده ایم که بگوییم من هم نماز خواندن را دوست دارم هم لاک زدن را؟ نماز دارای روح است، روحی که در آخرت بر ما عرضه می شود و یک واجب الهی است که از آن مورد حساب قرار می گیریم لذا کنار هم قرار گرفتن آن با چیزی مثل لاک فقط ذهن ما را دچار انحراف می کند.

اگر کمی در مورد جایگاه نماز در ذهن خود تجدید نظر کنیم، آنگاه نیاز نیست از بین نماز و لاک یکی را انتخاب کنیم، کافی است اولویت انجام امر الهی را در نظر بگیریم و سپس در مواقع خاص و بعد از وضو و غسل از لاک استفاده کنیم.

در اینجا برای برطرف شدن برخی سؤالات رایج در خصوص استفاده از لاک ناخن و نماز به بررسی آن ها می پردازیم، سؤالاتی مانند:

غسل با لاک چه حکمی دارد؟

فرق بین لاک و حنا چیست؟

برخی گمان می کنند چون لاک ناخن برای وضو و غسل اشکال دارد پس کلا نماز هم نمی شود با آن خواند. اما باید گفت لاک زدن فی نفسه هیچ اشکالی ندارد، بلکه فقط برای وضو و غسل از آن جهت که مانعی برای رسیدن آب به پوست می شود، شرعاً اشکال دارد. وگرنه موقع نماز خواندن نه تنها اشکالی ندارد بلکه جزو زینت حساب می شود. درست مانند آرایش فی نفسه هیچ اشکالی ندارد، بلکه حتی از نظر دین در مواقع خاص، بسیار هم مورد سفارش قرار گرفته است. در هنگام نماز، آرایش کردن و پوشیدن لباس های تمیز و انداختن گردنبند طلا و حنا کردن دستان، در صورتی که نامحرم نبیند، مستحب است. فقط باید دقت کرد که آرایش مانع سجده نباشد.

نماز خواندن با صورت آرایش کرده با مواد مصنوعی جدید، اشکال ندارد؛ اما استحباب آن ثابت نشده است. فقط باید طوری باشد که مانع سجده کردن نشود. ( استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم)

در روایتی از امام صادق (ع) آمده: شایسته نیست زن بدون زینت، مثل گردنبند، نماز بخواند یا دست او بی خضاب و حنا باشد. (وسائل الشیعه، ج ۳، ص ۳۳۵، ابواب لباس المصلی، باب ۵۸، ح ۲)

بنابراین اگر کسی بعد از وضو و یا غسل لاک بزند، مادامی که بر طهارت باقی باشد، می تواند نماز بخواند و نماز خواندن با لاک در این صورت اشکال ندارد.

همچنین شرط دیگری که در استفاده از لاک هنگام نماز باید رعایت شود این است که جلوی نامحرم نباشد. یعنی اگر در جایی نماز می خوانید که ممکن است نامحرمی نگاهش به دستان لاک زده ی شما بیفتد، استفاده از آن اشکال دارد.
    سلام علیکم

این مطالب صحیح و تذکرات بسیار خوب و مناسبی در آنها از جهات مختلف اشاره شده است، وبنده از نگاه شرعی چند نکته را متذکر می شوم:

1-این مطالب صحیح است ولی راه حل نیست به نظرم خوب بود یک پیشنهاد را به عنوان راه حل ارایه می داد مثلا اینکه بجای لاک از رنگ استفاده شود رنگهایی مثل حنا که فقط رنگ باقی می ماند جرم ندارد، و برای غسل و وضو مانع محسوب نمی شود، مثل انچه در رنگ مو اتفاق می افتد که فقط رنگ می ماند و جرمش باقی نمی ماند./

2-این مطلبی که نوشته شده است، اگر چه صحیح است ولی تخیلی است چون پاک کردن لاک می دانید چقدر وقت می گیرد و اسیب به ناخنها می زند پس دادن پیشنهاد زدن لاک بعد از وضو اصلا پیشنهاد معقولی نیست /

و نکته اخر اینکه می توانست به جای ان پیشنهاد لاک بعد از وضو این پیشنهاد را بدهد، که از لاک فقط در ایام عادت ماهانه استفاده کنند که پیشنهادی پذیرفته تر می باشد.

ویرایش توسط شفا : ۱۳۹۶/۱۰/۰۶ در ساعت ۰۶:۲۱

8. تشکرها 4

نوشته
    371
    مورد تشکر
    1,548 پست
    حضور
    4 روز 21 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط حنیف نمایش پست
    بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و احترام

نکته جالبی را اشاره فرمودید که متاسفانه بسیار مورد غفلت واقع می شود؛ و آن هم عرض قرار دادنِ چیزی مثل لاک، با نماز است. انگار گاهی ما فراموش می کنیم که اصلا برای چه هدفی و به چه منظوری به دنیا آمده و مقصد و جایگاه نهائی مان کجاست!!

درست مثل کسی که برای رفتن به منزل سوار اتوبوس شده، بعد از مدتی فراموش می کند که این منزل اصلی او نیست؛ همه امکانات و توانش را مصرف کرده و مشغولِ زینت بخشیدن و زیبا کردن اتوبوس می شود...

قطعا چنین شخصی وقتی به منزل رسید، دچار اندوه بزرگی می شود، چون مجبور است اتوبوس را رها کرده و به منزلی برود که هیچ زیبائی و امکاناتی ندارد؛ و دیگر چیزی هم برایش باقی نمانده تا برای منزل اصلی استفاده کند!!

وحشتناک است؛ ولی متاسفانه واقعیت!!
    سلام
    این مثال اتوبوس خیلی جالب بود تا حالا از این منظر به دنیا نگاه نکرده بودم خیلی ممنونم از این تلنگر زیبا

10. تشکرها 4

نوشته
    371
    مورد تشکر
    1,548 پست
    حضور
    4 روز 21 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط shf نمایش پست

غسل با لاک چه حکمی دارد؟

فرق بین لاک و حنا چیست؟

تازه جالب اینجاست که یک عده (یک عده که چه عرض کنم تقریبا اکثریت قریب به اتفاق) دخترانی که در دانشگاه ما هستن ناخن مصنوعی کاشتن بعد جالبتر اینجاست که وقتی من بهشون میگم با این ناخنا چطوری غسل و وضو انجام میدین میگن ما از مرجعمون پرسیدیم گفتن وضو گرفتن با ناخن مصنوعی هیچ ایرادی نداره!!! بهشون میگم آخه تو اگه به عقلت هم رجوع کنی به راحتی میفهمی که این ناخن مصنوعی که روی ناخنت چسبوندی و از لاک ضخیمتره مانع رسیدن آب میشه و غسل و وضو نداره میگن نه اون دستور مال قدیما بود الان شرایط جامعه فرق کرده و امروزی شده پس فتواها هم بنا به شرایط عوض میشه
    کلا اینو میخام بگم کسی که دین رو شناخته باشه و بدونه زندگی دنیوی چیزی جز بازیچه نیست با این حرفای مسخره خودشو گول نمیزنه ..

12. تشکرها 3

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری