جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: همه کاری از دستم برمیاد ولی دری بروم باز نیست

نوشته
    1
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    4 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

اشاره همه کاری از دستم برمیاد ولی دری بروم باز نیست

سلام
    من یک جون 26 ساله هستم و 3ساله تو عقدم چند روز قبل عقدم پدرم بدجور ورشکست شد و اوضاع ما بهم ریخت به دلیل بدهی که پدرم داشت نمیتونست وام برداره و بجاش به اسمه من وام برداشت مبلغ50 میلیون و بازم نتونست کاری کنه و قستاش رو بده و منو تو بد مخمصه ای انداخت الان نه بهم وام میدن نه کسی رو دارم که کمک کنه و پولی قرض بده اینم بگم که من در رشته فیزیک هسته ای بودم ولی بخاطر اینکه کار میکنم نمیتونم درسم ادامه بدم از تدریس خصوصی گرفته تا کارگری ساختمان دارم انجام میدم به قول خانمم که میگفت همه کاری از دست برمیاد ولی دری بروت باز نیست.
    الان چند وقته که خانومم کارد به استخونش رسیده و رفته دادخواست طلاق داده بخاطر طولانی شدن عقدمون لطفا برام دعا کنید که خدا کمکم کنه و خانمم از من جدا نشه.
    خیلی دوستش دارم ولی ب لحاظ مالی ضعیفم .
    واقعا بده که یک مرد اینجوری کم بیاره زندگی من همش با 5یا6 میلیون روبه راه میشه ولی کسی رو ندارم جز خدا که بهم کمک کنه.
    لطفا برام دعا کنید تا خدا کمکم کنه هرچند که تا همین الانشم خدا کلی بهم کمک کرده وگرنه باید خیلی وقت پیش میمردم و یا ...

نوشته
    5,286
    مورد تشکر
    10,833 پست
    حضور
    172 روز 12 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    1
    گالری
    18

با نام و یاد دوست

همه کاری از دستم برمیاد ولی دری بروم باز نیست

کارشناس بحث: استاد راهنما

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

همه کاری از دستم برمیاد ولی دری بروم باز نیست

نوشته
    157
    مورد تشکر
    766 پست
    حضور
    14 روز 7 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط مجیدخراسانی نمایش پست
    سلام
    من یک جون 26 ساله هستم و 3ساله تو عقدم چند روز قبل عقدم پدرم بدجور ورشکست شد و اوضاع ما بهم ریخت به دلیل بدهی که پدرم داشت نمیتونست وام برداره و بجاش به اسمه من وام برداشت مبلغ50 میلیون و بازم نتونست کاری کنه و قستاش رو بده و منو تو بد مخمصه ای انداخت الان نه بهم وام میدن نه کسی رو دارم که کمک کنه و پولی قرض بده اینم بگم که من در رشته فیزیک هسته ای بودم ولی بخاطر اینکه کار میکنم نمیتونم درسم ادامه بدم از تدریس خصوصی گرفته تا کارگری ساختمان دارم انجام میدم به قول خانمم که میگفت همه کاری از دست برمیاد ولی دری بروت باز نیست.
    الان چند وقته که خانومم کارد به استخونش رسیده و رفته دادخواست طلاق داده بخاطر طولانی شدن عقدمون لطفا برام دعا کنید که خدا کمکم کنه و خانمم از من جدا نشه.
    خیلی دوستش دارم ولی ب لحاظ مالی ضعیفم .
    واقعا بده که یک مرد اینجوری کم بیاره زندگی من همش با 5یا6 میلیون روبه راه میشه ولی کسی رو ندارم جز خدا که بهم کمک کنه.
    لطفا برام دعا کنید تا خدا کمکم کنه هرچند که تا همین الانشم خدا کلی بهم کمک کرده وگرنه باید خیلی وقت پیش میمردم و یا ...
    با عرض سلام و ادب خدمت شمابرادر عزیز و همه اسک قرآنی های بزرگوار
    از حسن اعتماد شما به این انجمن سپاسگذارم و از مسئله ایکه با آن مواجه شده اید بسیا متاسفم امیدوارم با توجه و رعایت نکات زیر به فضل الهی بتونید بر مشکلاتتون غلبه نمایید.

برادر عزیزم ما مثل فرشی هستیم که دم عید روچیزی می اندازند و شروع به زدن آن می کنند زننده از زدن فرش هدف دارد ولی هدف آن آزار رساندن به فرش نیست بلکه هدف دور کردن کثیفی ها و خاکها از فرش می باشد تحمل مشکلات و گرفتاریها برای ما خیلی سخت است و خیلی مواقع احساس شکستگی می کنیم ولی لازم است بدانیم که نتیجه خوب است و ما را پاک و زلال می کند.

1. در مورد فلسفه مشکلات رو گرفتاریها فکر نمایید و با همسرتون در میان گذارید تا ظرفیت هر دو شما بالا برود.
    2. برنامه ریزی مناسب و بلند مدت جهت رفع مشکلات داشته باشید.
    3. با همسرتون صحبت نمایید او را دعوت به صبر و گذشت و تحمل مشکلات نمایید.
    4. هر چند سه سال مدت طولانی ای است و به همسرتون حق دهید ولی در عین حال با او صحبت نمایید و از طلاق منصرف نمایید و برای اینکار از واسطه های مناسب و تاثیرگذار استفاده نمایید.
    5. افراد مورد اعتمادی را یافته و به نام آنها وام بگیرید.
    6. آینده خوب و خوش را برای خود تصور نمایید و شاکر نعمتهای الهی باشید.به نعمتهایی که خداوند تا کنون به شما داده را تصور نمایید و به وعده های الهی امیدوار باشید.
    7. با خود بگویید اگر صبر و تلاش نکنم چکار کنم.
    8. برنامه های تفریحی و ورزشی و کم هزینه برای خود و همسرتون تنظیم نمایید تا ضمن افزایش روحیه و شادابی ،اراده شما نیز تقویت می شود.
    9. دائما استغفار نمایید که در جهت رفع مشکلات و افزایش نعمتها بسیار موثر است.
    10. توجه به معنویت و خداوند داشته باشید.
    11. دعا و توسل به اهل بیت علیهم السلام را همیشه داشته باشید.

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
    یا علی

نوشته
    4,552
    مورد تشکر
    19,756 پست
    حضور
    131 روز 7 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام به شما بزرگوار.

البته راهنمایی استاد کارشناس عزیز درست است .اما این

مشکل تمام جوانان وطنم است .و با حرف درست نمی شود.

اول اینکه دختر خانمی که همسر شماست باید شرایط

شما را درک کند و بداند همیشه در زندگی پستی و بلندی

ها زیاد است. اینکه گفتید با پنج .شش میلیون کارتان

راه می افتد .من فکر می کنم اغراق است . اخر این مبلغ پول کجای زندگی شما را می گیرد.

و بعد اینکه هر کسی باید تا جایی که می توان تلاش

خود را بکند. مهمترین یاری گر شما بعد از خداوند

همسرتان خواهد بود.و اوست که اگر شما را واقعا برای

خودتان دوست دارد باید دوش به دوش شما تلاش کند

و خانواده خود را راضی کند که بروید سر زندگی خودتان

امیدوارم که زندگی پر از سلامتی و با برکتی را داشته

باشید.

یا حق.
    عصر یک جمعه دلگیر دلم گفت بگویم بنویسم
    که چرا عشق به انسان نرسیده است
    چرا آب به گلدان نرسیده است
    چرا لحظه ی باران نرسیده است
    به هر کس که در این خشکی دوران به لبش جان نرسیده است
    به ایمان نرسیده است وهنوزم که هنوز است
    غم عشق به پایان نرسیده است
    بگو حافظ دل خسته ز شیراز بیاید
    بنویسد که هنوزم که هنوز است
    چرا یوسف گمگشته به کنعان نرسیده است
    چرا کلبه ی احزان به گلستان نرسیده است

نوشته
    31
    مورد تشکر
    93 پست
    حضور
    11 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    جوانی 26 ساله هستم که سه ساله در دوران عقد قرار دارم؛ پدر چند روز قبل از عقدم ورشکست شد و اوضاع زندگی مان به هم ریخته است. علی رغم وام پنچاه میلیونی که من برای پدرم گرفتم، مشکل وی برطرف نشد و من در مخمصه بدی افتادم به طوری که دیگر به من وام نمی دهند.
    برای حل مشکلات مالی تمام تلاشم را می کنم، اما دری به رویم باز نمی شود. همسرم به خاطر طولانی شدن عقدمان تقاضای طلاق داده، چکار کنم؟

پاسخ:
    احساسات ناخوشایند شما را از این جریان درک می کنیم و خوب می دانیم پسری در سن شما که شغل و درآمد ثابتی ندارد و به خاطر مشکلات مالی، عروسی اش به تأخیر افتاده و نمی تواند زندگی مشترک خویش را آغاز کند واقعاً در شرایط بسیار سخت و دشواری به سر می برد.
    به هر حال، از بروز این گونه مشکلات برای شما واقعاً متأسفیم و بر صبر و پایداری شما که تا به اکنون داشته اید درود می فرستیم و مکرراً برای شما دعا می کنیم تا هرچه زودتر باری از مشکلات تان برداشته شود و بتوانید به همۀ خواسته های تان برسید و در همۀ عرصه های زندگی خوش بدرخشید.

باید بدانید که در این دنیای فانی و زودگذر آرامش و خوشبختی مطلق وجود ندارد. هر انسانی را ببینید بهره ای از سختی و درد و رنج دارد. اصولاً خاصیت این دنیا به گونه ای است که با تلخی ها، مشکلات، سختی ها و دشواری های زیادی روبروست و تقریباً هیچ فردی را نمی توان یافت که با مشکل و درد و رنجی در زندگی روبرو نباشد. اگر چنین فردی هم یافت شود، مطمئن باشید بزرگترین دروغ زندگی اش را گفته است.

امام علی (علیه السلام) می فرماید:
    «الدنيا مَلِيئَةٌ بالمَصائبِ طارِقَةٌ بالفَجائعِ و النَّوائبِ» (1)؛ «دنیا آکنده از مصیبت ها و پیشامدهاى ناگوار است.»

زندگی همۀ انسان ها معمولاً با فراز و نشیب های فراوانی روبروست و هزاران اتفاق ریز و درشت ممکن است مشکلاتی را برای زندگی انسان ها ایجاد کند. مشکلاتی که برای شما ایجاده شده و ناخواسته با مشکلات مالی پدرتان نیز درگیر شده اید، پایان کار نیست؛ مطمئناً شما از اراده و اختیار الهی برخوردارید و می توانید به تدریج موانع را از پیش روی خود بردارید. ضمن اینکه امروزه با وضع اقتصادی بدی که در جامعه حاکم است جوانان زیادی شرایط شما را دارند و از نداشتن شغل و درآمد کافی گله مند هستند.

متأسفانه در سال های اخیر بحث رکود اقتصادی، تحریم های ظالمانه، نوسانات بازار ارز و مسائل دیگر بر مشکلات کشور افزوده است و سبب ناتوانی دولت در مهار تورم و رفع رکود اقتصادی و نیز حل مشکلات جوانان عزیز کشورمان از جمله بیکاری، اشتغال، ازدواج و مسکن شده است.

خوشبختانه شما جوانی پرانرژی، پرکار و با اراده ای قوی و مصمم هستید و این نوید وجود دارد که به زودی زود با همت و تلاش شبانه روزی تان مشکلات یکی پس از دیگری از پیش روی شما برداشته خواهد شد و آینده ای درخشان در انتظارتان خواهد بود.

اینکه چرا همسرتان تقاضای طلاق داده و عرصه را بر شما تنگ تر نموده بیانگر این است که وی نیز از سوی خانواده و اطرافیان به شدت تحت فشار قرار دارد؛ به همین خاطر باید با او همدلی کنید و به وی حق دهید که به خاطر شدت فشاری که با آن روبروست، تقاضای طلاق دهد؛ چراکه وی هیچ نقشی در پیدایش مشکلات شما ندارد و با هزاران امید و آرزو به ازدواج با شما دلخوش کرده است.
    البته می توانید در یک فضای آرام و صمیمی با او صحبت کنید، مشکلاتی که با آن روبرو هستید را برای وی کاملاً تشریح کنید، او را دعوت به صبر و گذشت و تحمل کنید. همچنین از وساطت افراد خیراندیش و صاجب نفوذ استفاده کنید تا همسرتان موقعیت دشوار شما را بیشتر درک کند و نظرش برگردد.

راهکارهای کاربردی برای حل مشکل
    1. از همسرتان مهلت بگیرید و در این مدت بر تلاش های شبانه روزی خود بیفزایید تا با کسب درآمد بیشتر نیاز مالی تان را به منظور رفع موانع عروسی تان برطرف کنید.

2. اگر با مبلغ جزئی مشکل تان برطرف می شود، می توانید از همسر و یا سایر بستگان تان بخواهید که به نام خودشان برای شما وام بگیرند. همچنین می توانید از تسهیلات بانک کارگشایی با گرو گذاشتن طلاجات نیز استفاده کنید.

3. از خدمات و تسهیلات برخی مؤسسات و نهادهای خیریه مردم نهاد همچون «کانون ازدواج آسان» که در زمینۀ تسهیل ازدواج و اشتغال جوانان فعالیت می کنند نیز می توانید استفاده کنید و با تماس با آنها بخشی از نیاز مالی تان را برطرف کنید.

4. برای حل مشکلات تان می توانید کاغذ و قلمی بردارید و وضعیت خویش را به سازمان ها و نهادهای مختلف، دفتر ارتباطات مردمی مقام معظم رهبری، نهاد ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، نماینده شهرتان در مجلس شواری اسلامی، وزارت تعاون و امور اجتماعی، سازمان بهزیستی، کمیه امداد، امور خیریه و... گزارش کنید تا گشایشی در زندگی تان ایجاد شود.

5. در بلند مدت توصیه می شود همچنان به تحصیلات خود ادامه دهید تا با اخذ مدرک بالاتر و کسب مهارت، تجربه و دانش کافی زمینۀ اشتغال و کاریابی شما با درآمد کافی فراهم گردد.

6. علاوه بر تلاش و کوشش شبانه روزی برای رفع مشکلات تان، دعا و توسل نیز در این خصوص بسیار کارساز است. امام علی(علیه السلام) در روایتی می فرماید: «الدُّعَاءُ تُرْسُ الْمُؤْمِنِ وَ مَتَى تُكْثِرْ قَرْعَ الْبَابِ يُفْتَحْ لَكَ» (2)؛ «دعا سپر مؤمن است و هرگاه بسیار درى را کوبیدى به روى تو باز شود».

پس، همواره به خداوند توکل کنید و با دعا و توسل به حضرات معصومین(علیهم السلام) موجبات حل مشکلات تان را فراهم آورید. البته می توانید به پدر و مادرتان و دیگر افراد مؤمن بسپارید که برای تان دعای خیر کنند که دعا آنها بی اثر نیست و به اجابت نزدیکتر است.

امام کاظم (علیه السلام) در این خصوص می فرماید: «أَوْشَكُ دَعْوَةٍ وَ أَسْرَعُ إِجَابَةٍ دُعَاءُ الْمَرْءِ لِأَخِيهِ بِظَهْرِ الْغَيْبِ» (3)؛ «دعایی که بیشتر امید اجابت می رود و زودتر به اجابت می رسد، دعا برای برادر دینی در پشت سر او است».

در روایات آمده است که شخصی به نام «حفص بن عمر بجلى» می گوید: خدمت حضرت صادق(علیه السّلام) شکایت کردم از فقر و فلاکت و اوضاع درهم ریخته خود، حضرت در پاسخ فرمود: وقتى به کوفه برگشتى با فروش بالش زیر سرت هم که باشد به ده درهم غذایی آماده کن و تعدادی از برادرانت را دعوت کن و براى آنها غذایى تهیه نما و از آنها درخواست کن برایت دعا کنند.
    حفص گفت: این کار را کردم جز فروش بالش چاره‏اى نداشتم از پول آن غذایى تهیه دیدم به دستور امام(علیه السّلام) از دوستان و برادران دینى دعوت کرده درخواست نمودم برایم دعا کنند؛ به خدا قسم دیگر جز اندکى برایم باقى نمانده بود یک بدهکارى در خانه را کوبید. طلب زیادى که از او داشتم با من مصالحه نمود گمان می کنم ده هزار درهم بود بعد دیگر دنیا رو به من آورد و کارها درست شد.(4)

معرفی منابع برای مطالعۀ بیشتر:

1. لقمانی، احمد، راز سختی ‌ها و بلاها در زندگی، قم: عطر سعادت، 1380.
    2. حیدری، علی محمد، صبر کیمیای سعادت، قم: مهدی نراقی، 1387.
    3. صباغ زاده ایرانی، مریم، اجر صبر، تهران: همشهری، 1390.
    4. پسندیده، عباس، رضایت از زندگی، قم: دارالحدیث، 1389.

پی نوشت ها:

1. تمیمى آمدى، عبد الواحد بن محمد، غرر الحکم و درر الکلم‏، قم‏: دار الکتاب الإسلامی، ‏1410ق‏، ص816.
    2. حر عاملى، محمد بن حسن‏، وسائل الشیعۀ، قم‏: مؤسسۀ آل البیت علیهم السلام، 1409ق، ج7، ص26.
    3. همان، ج7، ص107.
    4. نیلی پور، مهدی، بهشت اخلاق، بررسی 313 واژه اخلاقی، اصفهان: موسسه تحقیقاتی حضرت ولیعصر(عج)، 1388، ج1، ص304.

ویرایش توسط همدل : ۱۳۹۷/۱۲/۱۵ در ساعت ۰۶:۴۸

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری