جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: توبه کردم ولی این عذاب وجدان ولم نمیکنه

نوشته
    3
    مورد تشکر
    12 پست
    حضور
    1 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

توبه کردم ولی این عذاب وجدان ولم نمیکنه

عرض سلام و ادب خدمت شما.
    31 ساله هستم. بمدت 6 سال هست که ازدواج کردم. خانمم بسیار مهربان و قابل احترام هستند و از زندگی با ایشون هیچ مشکلی ندارم.
    قبل از خانم خودم و تا دو هفته پیش با هیچ نامحرمی ارتباط نداشتم. البته شیطنتهایی داشتم در حد چت کردن و بصورت مجازی.
    دو هفته پیش با خانمی که در دوران سربازی میشناختمشان و 4 یا 5 سالی بود از همسرشان جدا شده بود؛ از روی کنجکاوی و یا هر دلیل دیگری رابطه جنسی داشتم. فقط یک بار در طول عمرم. بعد از دو روز به شدت پشیمان شدم. عذاب وجدان گرفتم در حد مرگ! هر وقت خانمم را میبینم و مواجه میشم حالم بدتر میشه. بسیار از کارم پشیمانم. حتی بعضی مواقع اینقدر فشار می آید که دوست دارم برم پیشش اعتراف کنم راحت شم از این عذاب وجدان. بشدت نادم هستم. توبه کردم ولی این عذاب وجدان ولم نمکینه.
    شما به امام حسین راهنمایی کنید.

نوشته
    5,295
    مورد تشکر
    10,840 پست
    حضور
    173 روز 44 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    1
    گالری
    18

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حنیف
    سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

نوشته
    432
    مورد تشکر
    1,864 پست
    حضور
    19 روز 5 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Farhad. نمایش پست
    عرض سلام و ادب خدمت شما.
    31 ساله هستم. بمدت 6 سال هست که ازدواج کردم. خانمم بسیار مهربان و قابل احترام هستند و از زندگی با ایشون هیچ مشکلی ندارم.
    قبل از خانم خودم و تا دو هفته پیش با هیچ نامحرمی ارتباط نداشتم. البته شیطنتهایی داشتم در حد چت کردن و بصورت مجازی.
    دو هفته پیش با خانمی که در دوران سربازی میشناختمشان و 4 یا 5 سالی بود از همسرشان جدا شده بود؛ از روی کنجکاوی و یا هر دلیل دیگری رابطه جنسی داشتم. فقط یک بار در طول عمرم. بعد از دو روز به شدت پشیمان شدم. عذاب وجدان گرفتم در حد مرگ! هر وقت خانمم را میبینم و مواجه میشم حالم بدتر میشه. بسیار از کارم پشیمانم. حتی بعضی مواقع اینقدر فشار می آید که دوست دارم برم پیشش اعتراف کنم راحت شم از این عذاب وجدان. بشدت نادم هستم. توبه کردم ولی این عذاب وجدان ولم نمکینه.
    بسم الله الرحمن الرحیم
    عرض سلام خدمت شما کاربر گرامی

بسیار متاسفم که در این شرایط قرار گرفته و خودتان را به چنین آلودگی دچار ساخته اید. در عین حال پشیمانی و عذاب وجدانی که دارید، نشان دهنده زنده و سالم بودن فطرت شماست. سعی کنید از این فرصت نهایت استفاده را برده و به مسیر درست بازگردید.

معمولا روایات اهل بیت و توصیه های بزرگان دینی اینست که انسان تا حد امکان خود را از قرار گرفتن در شرایطی که احتمال وقوع گناه وجود دارد، دور نگه دارد. برخی موقعیت ها به گونه اي است که هر چند فرد بخواهد رعايت مسايل شرعى و عرفى را بنمايد، اما تمايلات نفسانى و وسوسه ‏هاى شيطانى قوى تر از آنند كه انسان گرفتار خطرهاى بزرگ نشود.

چرا که بروز و ظهور و غلبه غریزه ی شهوانی در انسان به صورت پلکانی و تدریجی است، و شیطان از طریق سیاست گام به گام به هدف خود می رسد. به همین دلیل قرآن در مورد دشمنی شیطان هشدار داده و توصیه می کند که از همان ابتدا به خطورات کوچک او توجه نباید کرد.

«وَ لا تَتَّبِعُوا خُطُواتِ الشَّیْطانِ إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُبینٌ» (1)

هیچکس ابتدائا نسبت به زنا وسوسه نمی شود. بلکه از مسائل ناچیز شروع شده، صحبت، ارتباط، شوخی و ... را عادی سازی کرده و به تدریج انسان را به جائی می رساند که در ابتدا حتی تصورش هم برایش سخت بود.

به همین جهت فرموده اند که جلوگیری از وسوسه های شیطانی در ابتدای امر و قدم اوّل آسان است؛ چون هنوز موقعیت شیطان و غرایز شهوانی ضعیف است.

پروردگار مهربان برای مواجهه با این وساوس، راهکار نجات ارائه فرموده:

«وَإِمَّا يَنْزَغَنَّكَ مِنَ الشَّيْطَانِ نَزْغٌ فَاسْتَعِذْ بِاللَّهِ إِنَّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ؛
    و اگر از شيطان وسوسه‏ اى به تو رسد به خدا پناه ببر، زيرا كه او شنواى داناست.» (2)

ولی اگر فردی در قدم اول از شیطان و هوی و هوس تبعیت کند، موقعیت خود را در مقابله با آنها تضعیف نموده و باعث تقویت نیروهای شیطانی و غرایز شهوانی خواهد شد. اینجاست که مهار کردن نفس سخت شده و گاهی انسان بدون اینکه بخواهد و بدون توجه به عواقبِ عمل، مرتکب شده و خودش را به گناهی آلوده می کند که ای بسا پاک شدن از آن، بسیار سخت تر از کنترل اولیه باشد.

در عین حال، رب العالمین هیچگاه از بندگانش دست نکشیده و همواره آنان را به بازگشت فرا می خواند:

«
    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا تُوبُوا إِلَى اللَّهِ تَوْبَةً نَصُوحًا عَسَى رَبُّكُمْ أَنْ يُكَفِّرَ عَنْكُمْ سَيِّئَاتِكُمْ...؛
    اي كساني كه ايمان آورده‏ ايد! توبه كنيد توبه خالصي، اميد است با اين كار پروردگارتان گناهانتان را ببخشد،...» (3)

پی نوشت:
    1. سوره بقره، 168

2. سوره اعراف، ۲۰۰
    3. سوره تحریم، 8

ویرایش توسط حنیف : ۱۳۹۶/۱۱/۰۲ در ساعت ۱۴:۰۵

نوشته
    432
    مورد تشکر
    1,864 پست
    حضور
    19 روز 5 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

توجه بفرمایید که خداوند بزرگتر از گناه شماست. خودش به کساني که پشيمان مي شوند و به فکر اصلاح و جبران مي باشند وعده آمرزش و پذيرش داده تا انسان با اميدواري به رحمت بي پايانش هر چه سريع تر و پايدارتر به مسیر درستِ رسیدن به کمال بازگردند.

«ثُمَّ إِنَّ رَبَّكَ لِلَّذينَ عَمِلُوا السُّوءَ بِجَهالَةٍ ثُمَّ تابُوا مِنْ بَعْدِ ذلِكَ وَ أَصْلَحُوا إِنَّ رَبَّكَ مِنْ بَعْدِها لَغَفُورٌ رَحيمٌ؛
    آن گاه پروردگارت به كسانى كه از روى نادانى كار زشت مرتكب شدند، و بعد از آن توبه كردند و (رفتار خویش را) اصلاح نمودند، (لطف و عنايت دارد) زيرا پروردگارت پس از آن (توبه و اصلاح) بسيار آمرزنده و مهربان است.‏» (1)

لطف و کرم خداوند بسیار بزرگتر از گناه است. اگر وعده داده که می بخشد، حتما می بخشد.

علامه طباطبائی رحمه الله علیه در مورد توبه می فرمایند: خداوند متعال حال انسان را از نظر دعوت شدن و هدايت پذيرفتنش تحليل كرده، و ديده كه انسان از نظر پذيرفتن هدايت او، و رسيدنش به كمال و كرامت و سعادتى كه بايد در زندگى آخرتيش نزد خداى سبحان داشته باشد، سعادتى كه برايش حياتى و واجب بوده، و در سير اختيارى به سوى پروردگارش، بى نياز از آن نيست؛... خداى تعالى مى دانست كه بشر اگر به حال خود واگذار گشته، دستگيرى نشود، در پرتگاه شقاوت و خطر سقوط دورى از خدا و در كنج مسكنت قرار مى گيرد،...خداى تعالى چون بر اين علم داشت، و مى دانست كه نزديك شدن بشر به منزلگاه كرامت و استقرارش در مستقر سعادت، موقوف بر اين است كه از آنچه او را به خطرهاى نامبرده مى افكند منصرف شود، و اگر هم مبتلا بدان شده، از آن دل بر كند، و بسوى پروردگارش رجوع كند؛ به همين جهت خداى سبحان باب توبه را فتح نمود. (2)

بنابراین خداوند خودش از حال انسان مطلع بوده و درب توبه را برای همین مواقع به روی انسان گشوده.

به شرطی که توبه واقعی باشد.

انسان باید بفهمد که با این عمل و با نافرمانی پروردگار تنها و تنها به خودش ضرر وارد کرده و خودش را از درگاه او دور ساخته، که بدترین و سخت ترین خسارتهاست. هرگاه به خاطر می آورد که چطور در برابر رب العالمین به خودش جسارت داده و نافرمانی اش کرده، به خود می لرزد و اشک ندامت می ریزد.

اگر چنین باوری در انسان پدید آمد، حتما با تمام وجود از پروردگارش عذرخواهی کرده و هیچگاه حتی به بازگشتن به گناه، فکر هم نمی کند.

چنین توبه ای حتما پذیرفتنی ست و شکی در آن نباید داشت.

پی نوشت:
    1. سوره نحل، 119

2. برگرفته از ترجمه تفسیر المیزان، ج۴، ص۳۸۶

نوشته
    432
    مورد تشکر
    1,864 پست
    حضور
    19 روز 5 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

ملا احمد نراقی، عالم بزرگ اخلاق اسلامی نیز در کتاب «معراج السعادة» می‌نویسد:

«پس باید توبه کار، طاعاتی که ضدّ آن معاصی ست، انجام دهد تا اثر معصیت را بزداید ، زیرا هر مرضی به ضدّ آن محو می شود. پس اگر در مجامع لهو و لعب، غنا شنیده باشد، کفّارۀ آن را به شنیدن قرآن و مواعظ و احادیث و نشستن در مساجد و امثال آن کند؛ و کفّارۀ شرب خمر را به ریاضت نفس و تشنگی نماید؛ و کفّاره خوردن چیز حرام را بعد از تصدّق قیمت آن، روزه داشتن و کم خوردن کند؛ و همچنین هر چیزی را به مناسب آن معالجه کند، تا اثر گناه محو شود. و اگرچه دفع آن عبادتِ دیگرِ غیرِ مناسب هم ممکن است، لیکن معالجه مناسب، زودتر اثر می کند» (معراج السعادة، باب چهارم، مقام پنجم، مبحث شرایط توبه از نظر امام علی علیه السلام)

نوشته
    3
    مورد تشکر
    12 پست
    حضور
    1 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سپاسگذارم. امیدوارم امام زمان (عج) نظری بکنه کمک کنه به این بنده حقیر و گنهکار.

نوشته
    371
    مورد تشکر
    1,576 پست
    حضور
    4 روز 22 ساعت نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Farhad. نمایش پست
    عرض سلام و ادب خدمت شما.
    سلام بنظر من شما اصلن به خانمت چیزی نگو در این مورد چون این کارت تا ابد توی ذهنش می مونه و فراموش نمیکنه
    اگه توبه ی واقعی کنی و دیگه سمت اینکارا نری پس نباید عذاب وجدان داشته باشی بخاطر عملت

باید به عفو الهی امیدوار باشی خدا مهربونه میبخشه : )

خيال هايت را کنار بگذار ،
    و نيتت را خالص کن ..
    آنوقت حقيقت در قلبت می‌تابد ..

"ملاصدرا رحمت الله علیه"

نوشته
    3
    مورد تشکر
    12 پست
    حضور
    1 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

از شما سپاسگذارم

نوشته
    432
    مورد تشکر
    1,864 پست
    حضور
    19 روز 5 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش: جوانی 31 ساله هستم. بمدت 6 سال هست که ازدواج کردم. خانمم بسیار مهربان و قابل احترام هستند و از زندگی با ایشون هیچ مشکلی ندارم. تا دو هفته پیش با هیچ نامحرمی ارتباط نداشتم. البته شیطنت هایی داشتم در حد چت کردن و بصورت مجازی. دو هفته پیش با خانمی که در دوران سربازی میشناختمشان و 4 یا 5 سالی بود از همسرشان جدا شده بود؛ برای اولین بار در عمرم، از روی کنجکاوی و یا هر دلیل دیگری رابطه جنسی داشتم. بعد از دو روز به شدت پشیمان شدم. عذاب وجدان گرفتم در حد مرگ! هر وقت خانمم را میبینم و مواجه میشم حالم بدتر میشه. بسیار از کارم پشیمانم. حتی بعضی مواقع اینقدر فشار می آید که دوست دارم برم پیشش اعتراف کنم راحت شم از این عذاب وجدان. بشدت نادم هستم. توبه کردم ولی این عذاب وجدان ولم نمی کنه. لطفا راهنمائیم کنید.

پاسخ: بسیار متاسفم که در این شرایط قرار گرفته و خودتان را به چنین آلودگی دچار ساخته اید. در عین حال پشیمانی و عذاب وجدانی که دارید، نشان دهنده زنده و سالم بودن فطرت شماست. سعی کنید از این فرصت نهایت استفاده را برده و به مسیر درست بازگردید.

معمولا روایات اهل بیت و توصیه های بزرگان دینی اینست که انسان تا حد امکان خود را از قرار گرفتن در شرایطی که احتمال وقوع گناه وجود دارد، دور نگه دارد. برخی موقعیت ها به گونه اي است که هر چند فرد بخواهد رعايت مسايل شرعى و عرفى را بنمايد، اما تمايلات نفسانى و وسوسه ‏هاى شيطانى قوى تر از آنند كه انسان گرفتار خطرهاى بزرگ نشود. چرا که بروز و ظهور و غلبه غریزه ی شهوانی در انسان به صورت پلکانی و تدریجی است، و شیطان از طریق سیاست گام به گام به هدف خود می رسد. به همین دلیل قرآن در مورد دشمنی شیطان هشدار داده و توصیه می کند که از همان ابتدا به خطورات کوچک او توجه نباید کرد.
    قرآن می فرماید: «وَ لا تَتَّبِعُوا خُطُواتِ الشَّیْطانِ إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُبینٌ» (1) هیچکس ابتدائا نسبت به زنا وسوسه نمی شود. بلکه از مسائل ناچیز شروع شده، صحبت، ارتباط، شوخی و ... را عادی سازی کرده و به تدریج انسان را به جائی می رساند که در ابتدا حتی تصورش هم برایش سخت بود. به همین جهت فرموده اند که جلوگیری از وسوسه های شیطانی در ابتدای امر و قدم اوّل آسان است؛ چون هنوز موقعیت شیطان و غرایز شهوانی ضعیف است.

پروردگار مهربان برای مواجهه با این وساوس، راهکار نجات ارائه فرموده: «وَإِمَّا يَنْزَغَنَّكَ مِنَ الشَّيْطَانِ نَزْغٌ فَاسْتَعِذْ بِاللَّهِ إِنَّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ؛ و اگر از شيطان وسوسه‏ اى به تو رسد به خدا پناه ببر، زيرا كه او شنواى داناست.» (2)

ولی اگر فردی در قدم اول از شیطان و هوی و هوس تبعیت کند، موقعیت خود را در مقابله با آنها تضعیف نموده و باعث تقویت نیروهای شیطانی و غرایز شهوانی خواهد شد. اینجاست که مهار کردن نفس سخت شده و گاهی انسان بدون اینکه بخواهد و بدون توجه به عواقبِ عمل، مرتکب شده و خودش را به گناهی آلوده می کند که ای بسا پاک شدن از آن، بسیار سخت تر از کنترل اولیه باشد. در عین حال، رب العالمین هیچگاه از بندگانش دست نکشیده و همواره آنان را به بازگشت فرا می خواند: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا تُوبُوا إِلَى اللَّهِ تَوْبَةً نَصُوحًا عَسَى رَبُّكُمْ أَنْ يُكَفِّرَ عَنْكُمْ سَيِّئَاتِكُمْ...؛ اي كساني كه ايمان آورده‏ ايد! توبه كنيد توبه خالصي، اميد است با اين كار پروردگارتان گناهانتان را ببخشد،...» (3)

توجه بفرمایید که خداوند بزرگتر از گناه شماست. خودش به کساني که پشيمان مي شوند و به فکر اصلاح و جبران مي باشند وعده آمرزش و پذيرش داده تا انسان با اميدواري به رحمت بي پايانش هر چه سريع تر و پايدارتر به مسیر درستِ رسیدن به کمال بازگردند.

«ثُمَّ إِنَّ رَبَّكَ لِلَّذينَ عَمِلُوا السُّوءَ بِجَهالَةٍ ثُمَّ تابُوا مِنْ بَعْدِ ذلِكَ وَ أَصْلَحُوا إِنَّ رَبَّكَ مِنْ بَعْدِها لَغَفُورٌ رَحيمٌ؛ آن گاه پروردگارت به كسانى كه از روى نادانى كار زشت مرتكب شدند، و بعد از آن توبه كردند و (رفتار خویش را) اصلاح نمودند، (لطف و عنايت دارد) زيرا پروردگارت پس از آن (توبه و اصلاح) بسيار آمرزنده و مهربان است.‏» (4)

لطف و کرم خداوند بسیار بزرگتر از گناه است. اگر وعده داده که می بخشد، حتما می بخشد. علامه طباطبائی رحمه الله علیه در مورد توبه می فرمایند: خداوند متعال حال انسان را از نظر دعوت شدن و هدايت پذيرفتنش تحليل كرده، و ديده كه انسان از نظر پذيرفتن هدايت او، و رسيدنش به كمال و كرامت و سعادتى كه بايد در زندگى آخرتيش نزد خداى سبحان داشته باشد، سعادتى كه برايش حياتى و واجب بوده، و در سير اختيارى به سوى پروردگارش، بى نياز از آن نيست؛... خداى تعالى مى دانست كه بشر اگر به حال خود واگذار گشته، دستگيرى نشود، در پرتگاه شقاوت و خطر سقوط دورى از خدا و در كنج مسكنت قرار مى گيرد،...خداى تعالى چون بر اين علم داشت، و مى دانست كه نزديك شدن بشر به منزلگاه كرامت و استقرارش در مستقر سعادت، موقوف بر اين است كه از آنچه او را به خطرهاى نامبرده مى افكند منصرف شود، و اگر هم مبتلا بدان شده، از آن دل بر كند، و بسوى پروردگارش رجوع كند؛ به همين جهت خداى سبحان باب توبه را فتح نمود. (5) بنابراین خداوند خودش از حال انسان مطلع بوده و درب توبه را برای همین مواقع به روی انسان گشوده. به شرطی که توبه واقعی باشد.

انسان باید بفهمد که با این عمل و با نافرمانی پروردگار تنها و تنها به خودش ضرر وارد کرده و خودش را از درگاه او دور ساخته، که بدترین و سخت ترین خسارتهاست. هرگاه به خاطر می آورد که چطور در برابر رب العالمین به خودش جسارت داده و نافرمانی اش کرده، به خود می لرزد و اشک ندامت می ریزد. اگر چنین باوری در انسان پدید آمد، حتما با تمام وجود از پروردگارش عذرخواهی کرده و هیچگاه حتی به بازگشتن به گناه، فکر هم نمی کند. چنین توبه ای حتما پذیرفتنی ست و شکی در آن نباید داشت.

در عین حال برای از بین بردن اثرات گناه، بهتر است روح و روان را هم شستشو داد. ملا احمد نراقی، عالم بزرگ اخلاق اسلامی نیز در کتاب «معراج السعادة» می‌نویسد: «پس باید توبه کار، طاعاتی که ضدّ آن معاصی ست، انجام دهد تا اثر معصیت را بزداید ، زیرا هر مرضی به ضدّ آن محو می شود. پس اگر در مجامع لهو و لعب، غنا شنیده باشد، کفّارۀ آن را به شنیدن قرآن و مواعظ و احادیث و نشستن در مساجد و امثال آن کند؛ و کفّارۀ شرب خمر را به ریاضت نفس و تشنگی نماید؛ و کفّاره خوردن چیز حرام را بعد از تصدّق قیمت آن، روزه داشتن و کم خوردن کند؛ و همچنین هر چیزی را به مناسب آن معالجه کند، تا اثر گناه محو شود. و اگرچه دفع آن عبادتِ دیگرِ غیرِ مناسب هم ممکن است، لیکن معالجه مناسب، زودتر اثر می کند» (6)

پی نوشت:
    1. سوره بقره، 168
    2. سوره اعراف، ۲۰۰
    3. سوره تحریم، 8
    4. سوره نحل، 119
    5. طباطبائی، محمد حسین، ترجمه تفسیر المیزان، مترجم موسوی همدانی، محمدباقر، دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعه مدرسین حوزه علیمه قم، قم، 1374، ج 4، ص 387 (با اندکی تلخیص)
    6. نراقی، احمد بن محمد مهدی (1245)، معراج السعاده، نشر هجرت، قم، 1378، ص 690

ویرایش توسط حنیف : ۱۳۹۷/۰۲/۱۱ در ساعت ۱۲:۴۸

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری