صفحه 2 از 2 نخست 12
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آيا پدر حضرت ابراهيم (عليه السلام) موحد بود؟

نوشته
    23
    مورد تشکر
    53 پست
    حضور
    12 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط کربلائی نمایش پست
    کسانی که بواسطه حرمت نام، توسط والدین جلو و عقب هستند با ذکر لا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیم بروز میشن و متوجه.
    اگر منظورتون من بودم این نام کاربریمه ،نام واقعیم نیست .
    من هم بدلیل پرسش و پاسخ، لایق تشکر در متونم هستم همانطور که شما را لایق دانستم
    بله خب ولی من کلا متوجه حرفای شما نشدم
    تشکر رو برای این زدم که به سوالم جواب دادید هر چند متوجه نشدم

2. تشکر

نوشته
    1,789
    مورد تشکر
    2,835 پست
    حضور
    62 روز 18 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط محمدیاسین نمایش پست
    اگر منظورتون من بودم این نام کاربریمه ،نام واقعیم نیست .

بله خب ولی من کلا متوجه حرفای شما نشدم
    تشکر رو برای این زدم که به سوالم جواب دادید هر چند متوجه نشدم
    انسان عاقل چیزی که مال خودش نیست را استفاده نمیکنه!
    در واقع چنین حقی نداره!
    دقیقا کسی ازش نخواسته!
    کسی درخواست میکنه که عاجز باشه از انجام امور محوله!

کنیه ابوالقاسم بعد از پیامبر ص تنها به امام عصر عج با نام م ح م د داده شد و کسی که نامش همنام هست اجازه قرار دادن این کنیه را نداره، ( از اونها نباشیم که لجوجند و میگن ما میکنیم )

گمان نمیکنیم در مورد حرمت نام مخصوص پیامبر کسی لایق تر از امام معصوم باشه، ( مراجع چی دارن در توجیه بگن - بحث خارج از حقوق شیعه نیست)

باعث رنجش کسی نشویم که در آخر متضرر خود مائیم.

باور کنیم که حق، باید رعایت بشه و خداوند به احدی ستم نکرده تا فردی بخواهد از حقوق خود تجاوز کنه و به حقوق دیگران دست درازی کنه.
    ما دلهایمان با هم یکیست
    ویرایش توسط کربلائی : ۱۳۹۶/۱۱/۲۰ در ساعت ۱۱:۴۷
    بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
    یا الله و یا رحمن یا رحیم یا مقلب القلوب ثبت قلبی الی دینک
    الهی العفو و لک الحمد

نوشته
    3,238
    مورد تشکر
    8,461 پست
    حضور
    46 روز 10 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    131
    آپلود
    0
    گالری
    13

جمع بندی

پرسش:
    آيا پدر حضرت ابراهيم(عليه السلام) موحد بود؟ آیا آزر پدر حضرت ابراهیم بود؟ اگر خیر، چرا قرآن او را اینگونه معرفی کرده است: «لِأَبِيهِ آزَرَ»؟

پاسخ:
    استاد جوادی آملی در توضیحی بسیار زیبا با تفسیر قرآن به قرآن، آیات مرتبط با این موضوع را در کنار هم قرار داده و به پاسخ دقیق در این مورد می رسند.ایشان در پاسخ به این سوال می فرمایند:

"عنوانِ "اَبْ" همان طور كه بر پدر اطلاق مي‌شود بر غير پدر مانند عمو نيز اطلاق مي‌شود. از اين رو در مورد پدر حضرت ابراهيم، ترديد پديد مي‌آيد كه آيا پدر ايشان، آزر بت‌پرست بود يا نه. آنچه از آيه «وَإِذْ قَالَ إِبْرَاهِيمُ لِأَبِيهِ آزَرَ أَتَتَّخِذُ أَصْنَامًا آلِهَةً»(١) و آيات 42 از مريم و 52 از انبياء و 70 از شعراء و 85 از صافات و 26 از زخرف و 114 از توبه و...، بر مي‌آيد اين است كه "اَبِ" حضرت ابراهيم مُوَحّد نبود."(2)
    و در ادامه می فرمایند:
    "امّا آيا اين "اَبْ" همان پدر بود يا غير پدر؟ و آيا پدر حضرت ابراهيم مُوَحّد بود يا نه؟ هيچ يك از اين دو مطلب از آياتِ مشتملِ بر عنوانِ "اَبْ" استظهار نمي‌شود [بدست نمی آید]؛ ليكن هر دو مطلب را مي‌توان از آيه ديگر - كه واژه "والد" در آن به كار رفته نه كلمه "اَبْ"- استنباط كرد؛ يعني هم فهميد كه آزرِ بت‌پرست، پدر حضرت ابراهيم نبود؛ و هم شخص ديگري كه پدر حضرت ابراهيم بود و نام او در قرآن نيامده، مُوَحّد بود، نه مشرك؛ زيرا خداوند چنين فرمود:
    الف: براي پيامبر و براي مؤمنانْ، سزاوار نيست براي مشركان هر چند از نزديكان آنها باشند، طلب آمرزش كنند.(3)
    ب: طلب آمرزش حضرت ابراهيم براي "اَبِ" خود تنها به خاطر وعده تشويقي او بود و آنگاه كه كاملا ً روشن شد او (اَبْ) دشمن خداوند است، از او بيزاري جست(4)؛ يعني ديگر براي"اَبْ"، استغفار نكرد. "(5)
    اما توضیحات استاد جوادی در خصوص دعای حضرت ابراهیم (علیه السلام) درمورد والدینشان، گره اطلاعات ما را درباره اعتقادات آنان می گشاید:
    " حضرت ابراهيم (عليه‌السلام) در دوران سالمندي و در اواخر زندگي خود، در نيايش چنين گفت: "رَبَّنَا اغْفِرْ لِي وَلِوَالِدَيَّ وَلِلْمُؤْمِنِينَ يَوْمَ يَقُومُ الْحِسَابُ"؛ پروردگار ما، مرا و والد و والده‌ام را و مؤمنان را روزي كه حسابرسي برپا مي‌شود بيامرز. (6)
    از اين جا دو مطلب ياد شده استنباط مي‌شود: يكي آن كه، آزر بت‌پرست، پدر حضرت ابراهيم نبود؛ زيرا آن حضرت بعد از روشن شدن شرك و دشمي آزر با خدا، از وي تبرّي جست و ديگر براي او آمرزش طلب نكرد و مطلب ديگر اين كه براي والد و والده خويش در دوران پيري استغفار كرد. معلوم مي‌شود كه پدر و مادر آن حضرت شايسته طلب آمرزش بوده‌اند؛ يعني چونان مؤمنان ديگر، اهل ايمان بودند، نه اهل شرك. "(7)
    بنابراین هم مشخص شد که "اَب" حضرت ابراهیم(علیه السلام)، پدر ایشان نبود و مشرک بود و هم معلوم گشت که والدین حضرت ابراهیم (علیه السلام) موحد بودند
    .

پی نوشت ها:
    1. انعام/74.
    2. آیت الله جوادی آملی، تفسیرتسنيم، انتشارات اسراء، قم، ج ١، ص 117 .
    3. توبه/113.
    4. توبه/114.
    5. تسنیم،همان .
    6. ابراهیم/41.
    7. تسنیم ،همان.
    ویرایش توسط هدی : ۱۳۹۷/۰۴/۱۴ در ساعت ۱۷:۴۱
    اليس الله بكاف عبده

الهی ای فلک هرگز نگردی اگر دور سرحیدر نگردی
    الهی ای نفس بی مهر زهرا درون سینه رفتی برنگردی

بشكند دستي كه هتك حرمت اين خانه كرد
    شيعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه كرد

حضرت زهرا (س) :
    كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد

صفحه 2 از 2 نخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری