جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چطور درب خانه را آتش زدند؟

شروع کننده موضوع

نوشته
    3,747
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    9,468 پست
    حضور
    140 روز 23 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    17

چطور درب خانه را آتش زدند؟

سلام وعرض احترام
    یکی از کاربران سوالی مطرح کردن واز کارشناسان درخواست راهنمائی داشتن
    مطالب ایشون عینا نقل میشود

"مگر نمیگویند که تمامی درها به مسجد بسته شد جز درب منزل علی علیه السلام پس چطور درب خانه را آتش زدند؟
    اصلا قضیه کوچه چگونه قابل توجیه است ؟ وقتی درب مستقیما به مسجد باز می شود دیگر کوچه ای وجود ندارد تا حضرت امیر علیه السلام را با دست بسته در کوچه بکشند و به سوی مسجد ببرند و حضرت زهرا سلام الله علیها بخواهند بدنبال ایشان بروند و جریان سیلی در کوچه - پناه بر خدا- پیش بیاید .
    اگر درب خانه مستقیم به مسجد باز می شده خب بهترین راه این بود که از همان درب حضرت را مستقیما وارد مسجد کنند .و اگر بگویید خانه دارای دو درب بوده باز هم گرهی باز نمیکند چون منطقی ترین راه این بوده که به داخل خانه بروند و حضرت علی علیه السلام را از دربی که به مسجد باز میشده داخل مسجد ببرند نیازی هم به راه طولانی کوچه نبوده ."

متشکرم

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

2. تشکرها 2

شروع کننده موضوع

نوشته
    3,747
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    9,468 پست
    حضور
    140 روز 23 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    17

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد عماد
    سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

4. تشکرها 2

نوشته
    510
    مورد تشکر
    984 پست
    حضور
    15 روز 4 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط معین نمایش پست
    مگر نمیگویند که تمامی درها به مسجد بسته شد جز درب منزل علی علیه السلام
    پیش از پاسخ به پرسش شما عرض میشود که جریان بسته شدن دربها به مسجد بجز ار درب حجزه حضرت علی علیه یکی از متواترات تاریخی است و در منابع شیعه و سنی نقل شده است.

پیامبر صلی الله علیه وآله در نخستین روزهای ورود به شهر یثرب ، مسجدی ساخت که بعدها مسجد النبی نامیده شد. پس از آن اتاق‌هایی متصل به مسجد برای سکونت پیامبر صلی الله علیه وآله و برخی از همسران آن حضرت ساخته شد. به مرور برخی از صحابه برای خود اتاقی در کنار مسجد ساختند. این اتاق‌ها علاوه بر دری که به سمت بیرون داشتند، دری هم به سمت مسجد داشتند و در وقت نماز، صاحبان آنها از این در وارد مسجد می‌شدند و دوباره از همان در برمی‌گشتند.پیامبر صلی الله علیه وآله به فرمان خدا مأمور شد همه آن درها را غیر از در خانه علی علیه السلام ببندد.

برخی پس از شنیدن این دستور ناراحت شدند و اعتراض کردند. حضرت فرمود: «من مأمور بستن این درها غیر از در خانه علی شده‌ام. شما در این باره سخنانی گفتید. به خدا سوگند، من از پیش خودم به بستن یا گشودن دری دستور ندادم. من به وظیفه‌ای مأمور شدم و از آن تبعیت کردم.

1. نیشابوری، حاکم، المستدرک، بیروت، دارالکتاب العربی، بی‌تا.، ج ۳، ص ۱۲۵؛ ابن کثیر، اسماعیل، البدایة و النهایة، بیروت، دارالفکر، ۱۴۰۷ق، ج ۷، ص ۳۴۲؛ فتال نیشابوری، محمد، روضه الواعظین، قم، منشورات الرضی، بی‌تا، ص ۱۱۸؛ ابن حنبل، فضائل امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب، ص ۱۷۷.

6. تشکرها 2

نوشته
    510
    مورد تشکر
    984 پست
    حضور
    15 روز 4 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط معین نمایش پست
    پس چطور درب خانه را آتش زدند؟
    این حجره، محل اقامت دائمی حضرت علی علیه السلام و حضرت زهرا سلام الله علیها نبود بلکه مکانی بود که گاها برای استراحت بین الصلایتن و امثالهم مورد استفاده قرار می گرفت. خانه مسکونی حضرت علی علیه السلام و حضرت زهرا سلام الله علیها مکان دیگری بود که با مسجد کمی فاصله داشت و همان خانه حارث بن نعمان بود که شرحش در پست های آینده خواهد آمد(1)

1. ابن سعد، محمد، طبقات کبری، دارالکتب العلمیه، بیروت، چاپ اول، 1410قمری، ج8، ص133

ویرایش توسط عماد : ۱۳۹۶/۱۱/۲۶ در ساعت ۱۴:۵۰

نوشته
    34
    مورد تشکر
    37 پست
    حضور
    17 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط عماد نمایش پست
    حارث بن نعمان
    حارث بن نعمان همان کسی است آیه سئل سائل بعذاب واقع در مذمتش نازل شد؟

9. تشکر

نوشته
    510
    مورد تشکر
    984 پست
    حضور
    15 روز 4 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط کریم اردکانی نمایش پست
    حارث بن نعمان همان کسی است آیه سئل سائل بعذاب واقع در مذمتش نازل شد؟
    نه خیر
    حارث یا حارثه فرزند «نعمان بن نقع انصاری خزرجی» از قبیله بنی نجار، کنیه‏اش «ابو عبداللَّه» بود. وی از اصحاب رسول خدا صلی الله علیه و آله است که در رکاب آن حضرت در جنگ بدر، احد و سایر غزوه‏های پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله شرکت نموده است و از فضلای صحابه رسول خدا است. وی دوبار جبرئیل را به شکل «دحیة کلبی» دیده است: یکی هنگام عزیمت پیامبر صلی الله علیه و آله به بنی قریظه و دیگری زمان مراجعت از حنین.(1) وی از یاران امیرالمؤمنین علیه ‏السلام است و در جنگ‏های زمان آن حضرت شرکت داشت و در رکاب آن حضرت جنگید.(2)
    حارثه بن نعمان از کسانی است که به مادرش بسیار نیکی می‏کرد و رسول خدا صلی الله علیه و آله در حدیثی فرمود: «من داخل بهشت شدم، صدای قرائتی شنیدم، گفتم: این شخص چه کسی است؟ گفته شد: او حارثه است.» سپس رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: «این چنین نیکان شما هستید» و او به مادرش نیکی می‏کرد».(3)
    وی در عصر حکومت معاویه پس از آن که دو چشم خود را از دست داده بود، دنیا را وداع گفت.(4)
    اما آن شخصی که در غدیر به پیامبرصلی الله علیه واله اعتراض کرده و آیه مذکور در مذمتش نازل شد حارث بن نعمان فهری بود نه انصاری یا خزرجی اما فهری ها از اهل مکه و قریش هستند. آنان منسوب به فهر بن مالک بن نضر بن کنانه هستند(5)

منابع:
    1. اسد الغابه، ج 1، ص 358؛ الاصابه، ج 1، ص 618؛ رجال طوسی، ص 17، ش 35.
    2.رجال طوسی، ص 17، ش 35.
    3. اسد الغابه، ج 1، ص 358؛ الاصابه، ج 1، ص 618؛ سیر اعلام النبلاء، ج 4، ص 44.
    4. الاصابه، ج 1، ص 619؛ ر. ک: اسد الغابه، ج 1، ص 358؛ رجال طوسی، ص 17، ش 35.
    5. سمعانی، الأنساب، تحقيق عبد الرحمن بن يحيى المعلمى اليمانى، حيدر آباد، مجلس دائرة المعارف العثمانية، ط الأولى، 1382،ج‏10،ص:268

ویرایش توسط عماد : ۱۳۹۶/۱۱/۲۶ در ساعت ۱۵:۳۲

11. تشکر

نوشته
    510
    مورد تشکر
    984 پست
    حضور
    15 روز 4 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نکته قابل توجه دیگر این است که بعدها این خانه به امام صادق علیه السلام تعلق می گیرد. خانه حارثه در شهر مدینه دست به دست گشت تا این که در حوالی سالهای 100-140هجری قمری به ملیکت امام صادق علیه السلام در آمد و خانه مسکونی ایشان گشت.(1)

1. سمهودی، وفاء الوفا باخبار دار المصطفی، ج1، ص733

13. تشکرها 2

نوشته
    510
    مورد تشکر
    984 پست
    حضور
    15 روز 4 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    اگر تمامی درها به مسجد بسته شد جز درب منزل علی علیه السلام پس چطور درب خانه را آتش زدند؟ بحث کوچه چیست؟

پاسخ:

جریان بسته شدن دربها به مسجد بجز ار درب حجزه حضرت علی علیه یکی از متواترات تاریخی است و در منابع شیعه و سنی نقل شده است.
    پیامبر صلی الله علیه وآله در نخستین روزهای ورود به شهر یثرب ، مسجدی ساخت که بعدها مسجد النبی نامیده شد. پس از آن اتاق‌هایی متصل به مسجد برای سکونت پیامبر صلی الله علیه وآله و برخی از همسران آن حضرت ساخته شد. به مرور برخی از صحابه برای خود اتاقی در کنار مسجد ساختند. این اتاق‌ها علاوه بر دری که به سمت بیرون داشتند، دری هم به سمت مسجد داشتند و در وقت نماز، صاحبان آنها از این در وارد مسجد می‌شدند و دوباره از همان در برمی‌گشتند.پیامبر صلی الله علیه وآله به فرمان خدا مأمور شد همه آن درها را غیر از در خانه علی علیه السلام ببندد.

برخی پس از شنیدن این دستور ناراحت شدند و اعتراض کردند. حضرت فرمود: «من مأمور بستن این درها غیر از در خانه علی شده‌ام. شما در این باره سخنانی گفتید. به خدا سوگند، من از پیش خودم به بستن یا گشودن دری دستور ندادم. من به وظیفه‌ای مأمور شدم و از آن تبعیت کردم.
    اما این حجره، محل اقامت دائمی حضرت علی علیه السلام و حضرت زهرا سلام الله علیها نبود بلکه مکانی بود که گاها برای استراحت بین الصلایتن و امثالهم مورد استفاده قرار می گرفت. خانه مسکونی حضرت علی علیه السلام و حضرت زهرا سلام الله علیها مکان دیگری بود که با مسجد کمی فاصله داشت و همان خانه حارث بن نعمان بود. (2)
    حارث بن نعمان نزد پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله)آمد و گفت: شنیده ام دوست می دارید حضرت فاطمه(سلام الله علیها) در کنار خودتان سکونت داشته باشد. در حال حاضر خانه من که از نزدیکترین خانه های بنی نجار به شماست در اختیارتان است. پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) حضرت فاطمه(سلام الله علیها) را به خانه حارث بن نعمان منتقل نمود.(3)
    بنابراین حجره کنار مسجد با خانه ای که حضرت زهرا (سلام الله علیها) و حضرت علی (علیه السلام )در آن زندگی می کردند متفاوت است.

منابع:
    1. نیشابوری، حاکم، المستدرک، بیروت، دارالکتاب العربی، بی‌تا.، ج ۳، ص ۱۲۵؛ ابن کثیر، اسماعیل، البدایة و النهایة، بیروت، دارالفکر، ۱۴۰۷ق، ج ۷، ص ۳۴۲؛ فتال نیشابوری، محمد، روضه الواعظین، قم، منشورات الرضی، بی‌تا، ص ۱۱۸؛ ابن حنبل، فضائل امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب، ص ۱۷۷.
    2. ابن سعد، محمد، طبقات کبری، دارالکتب العلمیه، بیروت، چاپ اول، 1410قمری، ج8، ص133
    3. ابن سعد، طبقات کبری، تحقیق محمد بن عبدالقادرعطا، دارالکتب العلمیه، بیروت، چاپ اول، 1410ق، ج1، ص132،133

ویرایش توسط عماد : ۱۳۹۷/۰۲/۲۷ در ساعت ۰۹:۰۳

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری