جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: عاجز ماندن شیطان از فریب

نوشته
    7,144
    صلوات
    1300
    تعداد دلنوشته
    19
    مورد تشکر
    21,237 پست
    حضور
    110 روز 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    321

عاجز ماندن شیطان از فریب

عاجز ماندن شیطان از فریب

عرض ادب و احترام

شیطان از فریب چه کسانی عاجز و ناتوان است؟

نوشته
    4,787
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    10,281 پست
    حضور
    153 روز 18 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    18

با نام و یاد دوست

عاجز ماندن شیطان از فریب

کارشناس بحث: استاد بدیع

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

عاجز ماندن شیطان از فریب

نوشته
    64
    مورد تشکر
    144 پست
    حضور
    3 روز 2 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط صدیقه طاهره نمایش پست
    شیطان از فریب چه کسانی عاجز و ناتوان است؟
    با سلام به شما و همه اعضای محترم
    قال الله تعالی:
    قالَ رَبِّ بِما أَغْوَيْتَني‏ لَأُزَيِّنَنَّ لَهُمْ فِي الْأَرْضِ وَ لَأُغْوِيَنَّهُمْ أَجْمَعين‏ إِلاَّ عِبادَكَ مِنْهُمُ الْمُخْلَصين‏ .... إِنَّ عِبادي لَيْسَ لَكَ عَلَيْهِمْ سُلْطانٌ إِلاَّ مَنِ اتَّبَعَكَ مِنَ الْغاوين‏. (ابليس) گفت: پروردگارا! به سبب آنكه مرا گمراه ساختى، من هم در زمين (بدی ‏ها را) برايشان می آرايم و همه را فريب خواهم داد. مگر بندگان مخلَصت را ... (خداوند فرمود: همانا براى تو بر بندگان من تسلطّى نيست، مگر آن گمراهانى كه تو را پيروى كنند.(1)

در این آیات ابلیس به خداوند میگوید: زشتی ها را برای بندگان تو زیبا جلوه میدهم و بندگان تو را گمراه میکنم مگر مخلَصین را. علامه استثنا را از جمله اغوا میکنم میداند نه از جمله زیبا میکنم. بنابراین تزئین و وسوسه شیطان نسبت به همه انسان ها است اما شیطان تنها موفق به اغوای غیر مخلَصین میشود. پس حتی مخلَصین هم تحت وسوسه های شیطان قرار دارند اما این وسوسه ها به آنها کارساز نیست و دچار اغوا و گمراهی نمی شوند.

مخلَصین کسانی هستند که خداوند آنها را برای خود خالص گردانیده است و به این ترتیب جز خداند کسی سهمی در آنها ندارد. البته این مرتبه وقتی به آنها داده شد که خود در مسیر اخلاص قدم بر داشتند. بنابراین ابتدا به مقام مخلِصین راه یافتند و سپس به مقام مخلَصین رسیدند.

آنچه گفته شد کلام و اعتراف خود ابلیس بود که من همه انسان ها را گمراه میکنم مگر بندگاه مخلَص تو را. اما در آیه بعدی خداوند در سه وجه کلام ابلیس را پاسخ می دهد و آن را اصلاح میکند.

اول اینکه ابلیس تنها مخلَصین را بندگان خدا نامید. در حالی که خداوند همه انسان ها را بندگان خود می خواند.

دوم اینکه شیطان به گونه ای سخن گفت که گویا در اغواگری مردم به اراده مستقل خود عمل میکند و قدرت و حکمت خدا را باطل کرده و بر آن چیره شده و سلطنتی مستقل ایجاد کرده است. خداوند در اصلاح گفته او میفرماید: تو بر بندگان من مسلط نیستی که آنگونه که خود خواهی عمل کنی.

سوم اینکه شیطان خود را عامل گمراهی بندگان خدا معرفی کرد اما خداوند این تسلط و قدرت را نفی میکند و میفرماید تنها افرادی که خودشان گمراه شوند و از تو تبعیت کنند تحت تسلط تو قرار میگیرند.(2)

بنابراین شیطان اغواگری خود را تنها شامل مخلَصین نمیداند. اما خداوند افرادی را که از تحت نفوذ و تسلط شیطان خارج هستند را بیشتر از این مقدار معرفی میکند. خداوند تسلط شیطان را بر همه بندگان خود نفی میکند مگر آنهایی که خود قبل از اغوای شیطان گمراهی را انتخاب کردند و به دنبال شیطان راه افتادند. بنابراین بندگان خدا که قدم در مسیر اطاعت و عبادت خداوند گذاشته اند از تحت سیطره و گمراهی شیطان نجات می یابند.
    پی نوشت ها:

1. حجر، 39-42.
    2. المیزان، ج12، ص166-169.تلخیص و اقتباس

ویرایش توسط بدیع : ۱۳۹۷/۰۳/۱۱ در ساعت ۱۳:۱۰

نوشته
    7,144
    صلوات
    1300
    تعداد دلنوشته
    19
    مورد تشکر
    21,237 پست
    حضور
    110 روز 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    321

عرض ادب و احترام

تشکر از استاد بزرگوار بدیع نماز روزهاتان قبول
    در پناه قران و اهل بیت پاینده و برقرار باشید.

نوشته
    7,144
    صلوات
    1300
    تعداد دلنوشته
    19
    مورد تشکر
    21,237 پست
    حضور
    110 روز 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    321

عرض ادب و احترام

استاد بزرگوار در ادامه بیاناتتان خواهشمندم راهنمایی بفرمایید در چه مواری شیطان در وجود انسان رخنه کرده؟
    و چگونه و چطور میتوان از نفوذ شیطان در وجود انسان پیشگیری کرد و در امان بود؟

نوشته
    64
    مورد تشکر
    144 پست
    حضور
    3 روز 2 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط صدیقه طاهره نمایش پست
    راهنمایی بفرمایید در چه مواری شیطان در وجود انسان رخنه کرده؟
    و چگونه و چطور میتوان از نفوذ شیطان در وجود انسان پیشگیری کرد و در امان بود؟
    با سلام
    امام صادق ـ عليه السلام ـ مي فرمايند: قسم به خدايي كه محمد ـ صلي الله عليه و آله و سلم ـ را به حق مبعوث كرد شيطان هايي كه بر يك مؤمن مسلط اند زيادتر از زنبور هايي كه بر يك لاشه گوشت قرار گرفته اند.(1)

اصول و تاكتيك هاي شیطان
    1. اصل حمله همه جانبه. ثُمَّ لآتِيَنَّهُم مِّن بَيْنِ أَيْدِيهِمْ وَمِنْ خَلْفِهِمْ...(2) سپس از پيش رو و از پشت سر و از طرف راست و چپ به سراغشان مي روم.
    2. اصل گام به گام. «و يريد أن يحل دينكم عقدة عقدة....».(3) (شيطان) مي خواهد گره گره دين شما را از هم بگسلد.
    3. اصل پي گيري و جديت مداوم. از اين راه نشد از راه ديگر وارد مي شود.
    4. اصل كمين و بهره مندي از غفلت انسان ها.
    5. زينت دادن دنيا و جلوه گری.(4)
    6. القاي وسوسه با تهديد، وعده و وعيد.(5)
    7. استفاده از نفس امّاره به عنوان ستون پنجم.(6)

راه های مقابله با شیطان
    1.قرائت قرآن: امام علي ـ عليه السلام ـ : در هنگام نزول وحي صدايي شنيدم پرسيدم يا رسول الله! اين چه صدايي است؟! فرمود: شيطان بود كه از عبادت شدنش مأيوس شد.(7)
    2.ذکر الهی: وَ مَنْ يَعْشُ عَنْ ذِكْرِ الرَّحْمنِ نُقَيِّضْ لَهُ شَيْطاناً فَهُوَ لَهُ قَرِينٌ.(8)
    3.تقویت ایمان به خدا و توکل بر او.(9)
    4. نفس لوامه كه همچون آژير خطر است براي انسان ها.(10)
    5. توبه و استغفار كه باعث پاك شدن گناهان مي شود.
    6. استعاذه: پناه بردن به خدا از شر شیطان.
    7. ارتباط با مجالس ذکر و موعظه.
    8. نماز روی شیطان را سیاه میکند.(11)
    9. صدقه کمر شیطان را میشکند.(12)

پی نوشت ها:
    1. سفينة البحار، ج1، ص99.
    2. اعراف، 17.
    3. نهج البلاغه، خطبه 131.
    4. عمران، 14.
    5. بقره، 268.
    6. يوسف، 53.
    7. نهج البلاغه، خطبه 192.
    8. زخرف، 35.
    9. چرا كه شیطان، بر كسانى كه ايمان دارند و بر پروردگارشان توكّل مى‏كنند، تسلّطى ندارد.(نحل، 99)
    10. قيامت، 2.
    11. نهج الفصاحة، ص550.
    12. همان.

ویرایش توسط بدیع : ۱۳۹۷/۰۳/۱۳ در ساعت ۲۲:۲۰

نوشته
    64
    مورد تشکر
    144 پست
    حضور
    3 روز 2 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش: شیطان از فریب چه کسانی عاجز و ناتوان است؟

پاسخ: خداوند متعال میفرماید:
    «قالَ رَبِّ بِما أَغْوَيْتَني‏ لَأُزَيِّنَنَّ لَهُمْ فِي الْأَرْضِ وَ لَأُغْوِيَنَّهُمْ أَجْمَعين‏ إِلاَّ عِبادَكَ مِنْهُمُ الْمُخْلَصين‏ .... إِنَّ عِبادي لَيْسَ لَكَ عَلَيْهِمْ سُلْطانٌ إِلاَّ مَنِ اتَّبَعَكَ مِنَ الْغاوين‏. (ابليس) گفت: پروردگارا! به سبب آنكه مرا گمراه ساختى، من هم در زمين (بدی ‏ها را) برايشان می آرايم و همه را فريب خواهم داد. مگر بندگان مخلَصت را ... (خداوند فرمود: همانا براى تو بر بندگان من تسلطّى نيست، مگر آن گمراهانى كه تو را پيروى كنند.»(1)

شیطان در این آیات مخلَصین را از فریب خود مستثنی میداند. او به خداوند میگوید: زشتی ها را برای بندگان تو زیبا جلوه میدهم و بندگان تو را گمراه میکنم مگر مخلَصین را. علامه استثنا را از جمله اغوا میکنم میداند نه از جمله زیبا میکنم. بنابراین تزئین و وسوسه شیطان نسبت به همه انسان ها است اما شیطان تنها موفق به اغوای غیر مخلَصین میشود. پس حتی مخلَصین هم تحت وسوسه های شیطان قرار دارند اما این وسوسه ها به آنها کارساز نیست و دچار اغوا و گمراهی نمی شوند.

مخلَصین کسانی هستند که خداوند آنها را برای خود خالص گردانیده است و به این ترتیب جز خداوند کسی سهمی در آنها ندارد. البته این مرتبه وقتی به آنها داده شد که خود در مسیر اخلاص قدم بر داشتند. بنابراین ابتدا به مقام مخلِصین راه یافتند و سپس به مقام مخلَصین رسیدند.

آنچه گفته شد کلام و اعتراف خود ابلیس بود که من همه انسان ها را گمراه میکنم مگر بندگان مخلَص تو را. اما در آیه بعدی خداوند در سه وجه کلام ابلیس را پاسخ می دهد و آن را اصلاح میکند.

اول اینکه ابلیس تنها مخلَصین را بندگان خدا نامید. در حالی که خداوند همه انسان ها را بندگان خود می خواند.

دوم اینکه شیطان به گونه ای سخن گفت که گویا در اغواگری مردم به اراده مستقل خود عمل میکند و قدرت و حکمت خدا را باطل کرده و بر آن چیره شده و سلطنتی مستقل ایجاد کرده است. خداوند در اصلاح گفته او میفرماید: تو بر بندگان من مسلط نیستی که آنگونه که خود خواهی عمل کنی.

سوم اینکه شیطان خود را عامل گمراهی بندگان خدا معرفی کرد اما خداوند این تسلط و قدرت را نفی میکند و میفرماید تنها افرادی که خودشان گمراه شوند و از تو تبعیت کنند تحت تسلط تو قرار میگیرند.(2)

بنابراین شیطان فقط مخلَصین را از تحت نفوذ و فریب خود خارج میداند. اما خداوند تسلط شیطان را بر همه بندگان خود نفی میکند مگر آنهایی که خود قبل از اغوای شیطان گمراهی را انتخاب کردند و به دنبال شیطان راه افتادند. بنابراین بندگان خدا که قدم در مسیر اطاعت و عبادت خداوند گذاشته اند از تحت سیطره و گمراهی شیطان نجات می یابند.

پی نوشت ها:

1. (حجر/ 39-42)
    2. طباطبایی، سید محمد حسین، المیزان فی تفسیر القرآن، دفتر انتشارات اسلامی، قم، ج12، ص166-169.(تلخیص و اقتباس)

ویرایش توسط بدیع : ۱۳۹۷/۰۴/۱۰ در ساعت ۰۰:۲۸

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری