صفحه 2 از 2 نخست 12
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ایا حقایق ریاضی مجردند؟

نوشته
    343
    مورد تشکر
    517 پست
    حضور
    11 روز 1 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط شروحیل نمایش پست
    سلام و عرض ادب

برادر گرامی شما می گید علم مجرد هست

اما شخصیت یک کامپیوتر با این که علم دارد و حتی قدرت کسب علم بدون دخالت انسان را دارد (با هوش مصنوعی) مجرد نیست !

یک انسان را فرض می گیریم

این انسان وقتی متولد می شود اگر مانند تارزان در دنیای حیوانات بزرگ شود از حیوانات علم می آمورد و مانند آن ها رفتار خواهد کرد

یک کامپیوتر با هوش مصنوعی نیز همین است

اگر الگوریتم آموزشی درستی به او بدهیم قدرت دیدن ، تجزیه کردن و یادگیری از دنیای اطراف خود را خواهد داشت !

اگر این کامپیوتر مجرد نیست پس اکثریت قریب به اتفاق انسان های مقلد نیز مجرد نیستن !
    هوش مصنوعی مشابه هوش انسانی است نه عین آن.
    داده های هوش مصنوعی، مشابه علم انسانی است نه عین آن.
    ...

ممنون می شوم در تایپیک دیگر بحث شود.

ویرایش توسط قول سدید : ۱۳۹۷/۰۴/۱۶ در ساعت ۰۱:۱۵

2. تشکرها 2

نوشته
    343
    مورد تشکر
    517 پست
    حضور
    11 روز 1 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    از امور مجرد میتوان به ملائکه مثال زد ولی آنها قابل شناخت و درک نیستند و هیچ تصوری ازشون نداریم. آیا میتوان از امور مجرد از ماده که ذهن ما با آنها آشناست از حقایق ریاضی مثال زد؟ مثلا اعداد و یا اشکال هندسی نظیر دایره؟ میدانیم اینها نه از ماده ساخته شده اند نه در جا و مکان و زمان قرار میگیرند. پس آیا این دست از امور را می توان امور مجردی دانست؟ آیا می توان داده های کامیپوتر را مجرد دانست؟

پاسخ:

برای پاسخ به پرسش مذکور، توجه شما را به این نکات جلب می کنیم:

1. اعداد یا اشکال هندسی از موجوداتی هستند که وجود ذهنی آنها مجرد از ماده است اما وجود خارجی آنها می تواند مادی یا مجرد باشد.

توضیح مطلب این که هر چیزی دو وجود دارد: یکی وجودش در خارج از ذهن و دیگری وجودش در ذهن. مثلا درخت یک وجود خارجی دارد که برای رشدش نیازمند آب و خاک است و یک وجود ذهنی دارد که در ذهن من حاضر است و می توانم آن را درک کنم. وجود ذهنی درخت غیر از وجود خارجی درخت است با این که می تواند از آن وجود خارجی حکایت کند. در واقع، اینهمانی این دو درخت، اینهمانی ماهوی است نه اینهمانی وجودی.

با عنایت به این مطلب روشن می شود که اعداد و اشکال هندسی، هم وجود ذهنی دارند و هم وجود خارجی. وجود ذهنی اعداد و اشکال هندسی، همچون هر وجود ذهنی دیگر، امری مجرد از ماده است چنانچه که ذهن مجرد از ماده است و این تصورات نیز اموری مجرد از ماده هستند و به همین جهت برای ذهن حاضرند بی آن که مکانی را اشغال کنند و یا قابل اشاره حسی باشند و یا تغییر نمایند و مثلا رشد و فساد یابند.
    اما وجود خارجی اشکال و اعداد می تواند هم مادی باشد و هم مجرد. مثلا عدد یک می تواند ناظر به یک حقیقت مادی همچون درخت باشد و یا می تواند ناظر به یک حقیقت مجرد همچون روح انسان باشد.

2. در مورد داده های کامپیوتر نیز گفتنی است که کامپیوتر و داده های آن موجودات مادی هستند و اساسا در زمره آگاهی و موجودات آگاه قرار نمی گیرند. کامپیوتر فاقد خودآگاهی است اگرچه رفتارش به گونه ای است که مشابهت دارد با موجودات آگاه. مثلا یک کامپیوتر یا یک ربات را به گونه ای طراحی می کنند که هر روز صبح به دیگران سلام بگوید و اظهار علاقه کند و بگوید که فلانی من عاشقت هستم. این رفتار کاملا شبیه رفتار انسانی است اما این مشابهت، به معنای اینهمانی نیست. ربات و کامپیوتر فاقد خودآگاهی و احساسات و ادراک هستند. آنچه آنها دارند داده ها و اطلاعاتی است که به صورت کدگذاری شما در آنها تعبیه شده است. این داده های بارگذاری شده چون تغییرپذیرند و مکانمندند و بخشی از فضا یا حافظه کامپیوتر یا ربات را اشغال می کنند (به گونه ای که بعد از پرشدن حافظه نمی توان داده جدیدی در آنها بارگذاری کرد) مادی هستند.

3. اما برای درک مصادیق مجردات، بهتر است به خودمان مراجعه کنیم. به باور درست، هر انسانی دارای دو حیثیت مادی و مجرد است. حیثیت مادی من همان بدن من است؛ اما حیثیت مجرد من همان روح من است که وجودش برای خودش حاضر است و درک می کند و قادر به تفکر است و غیره.

4. همچنین می توانیم برای درک مصادیق مجردات، به احوال ذهنی خودمان مراجعه کنیم که مکانمند نیستند و قابل اشاره حسی نمی باشند. مثلا درک من از درخت در سمت راست ذهن من نیست و نمی توانم به آن اشاره حسی داشته باشم. دقت بفرمایید که منظور از ذهن و روح، چیزی غیر از مغز است. مغز بخشی از بدن است و مکانیزم خودش را دارد.

صفحه 2 از 2 نخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری