جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: به نظرتون این خواستگار مناسب من است؟

شروع کننده موضوع

نوشته
    5,295
    مورد تشکر
    10,840 پست
    حضور
    173 روز 35 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    1
    گالری
    18

به نظرتون این خواستگار مناسب من است؟

سلام وعرض احترام
    یکی از کاربران سوالی رو داشتن ومطالب ایشون عینا نقل میشود واز کارشناسان درخواست راهنمائی کرده اند
    باتشکر

سلام،وقتتون بخیر
    دختری ۳۲ساله هستم خواستگاری دارم که دوسال ازخودم کوچیکتره وشرایط ظاهری وپوششی منوکاملا پذیرفته وطبق گفته ی خودشون تیپ وظاهرمودوس داره،خونواده ی من مذهبی و چادری هستن ولی خونواده ایشون خیلی پایبنداین این مسائل نیستن وخیلی مذهبی نیستن حتی توی خونشون ماهواره دارن ،ایشون ادم معتقدومذهبی هستن و میگن که بارهامخالفت کردن ولی بیفایده بوده،اصالتابرای گلستانن و ب واسطه ی کارشون تهران زندگی می کنن وخونوادشون گنبدهستن ومیگن که ب دلیل اینکه ماخیلی باخونواده هامون ارتباط نداریم مشکلی پیش نمیاد،

ازلحاظ فرهنگی ازشون سوالاتی پرسیدم ولی میگن فرهنگ واداب ورسوم خاصی ندارن،ازطرفی بافامیلای خالشون خیلی درارتباطن و بادخترخاله ها وپسرخاله هاشون ک تهران هستن ،سه دفه باهم صحبت کردیم و متوجه شدم که ایشون قبلا بادختردیگه ای باقصدازدواج درارتباط بودن ولی یه باراون دختروباپسردیگه ای دیدن وبه همین دلیل باهم کات کردن،احساسی وزودرنجن،البته خصوصیات مثبت دیگه ای هم دارن دررابطه باموضاعات مختلفی بحث کردیم

وایشون درموردمسایل مالی وپس انداز کردن ازمن سوال کردن وحتی تقاضای کارپاره وخت ازمن داشتن بدلیل مشکلات مالی که دارن،ازطرفی ب دلیل تفاوت اعتقادی وپوششی من نمی دونم خونوادموچجوری متقاعدوراضی کنم و خودم بامسئله ماهواره خونشون هنوزمشکل دارم .طبق گفته های ایشون خونواده ی اونامنوانتخاب کردن وراضی هستن،می خوام بدونم ایا انتخاب ایشون انتخاب صحیحی هست باتوجه به این تفاوتها واینکه امکان شناخت کامل طرف مقابل ب دلیل دوری شهرهاامکان پذیرنیست؟‌اگه ممکنه منوراهنمایی کنید

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

شروع کننده موضوع

نوشته
    5,295
    مورد تشکر
    10,840 پست
    حضور
    173 روز 35 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    1
    گالری
    18

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امید

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

نوشته
    101
    مورد تشکر
    307 پست
    حضور
    11 روز 12 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط معین نمایش پست
    سلام وعرض احترام
    یکی از کاربران سوالی رو داشتن ومطالب ایشون عینا نقل میشود واز کارشناسان درخواست راهنمائی کرده اند
    باتشکر
    سلام

در صحبت های شما چند نکته بود که به ترتیب در مورد آنها صحبت می کنم:

الف) تفاوت سنّی:
    خواستگار شما دو سال از شما کوچک تر است. باور سنتی در جامعه ایران این است که پسر باید از دختر برای ازدواج بزرگ‌تر باشد. این نظر از جهاتی دارای نقاط قابل‌توجه علمی‌‌ و منطقی است؛ مانند بلوغ زودرس جسمی‌‌ و جنسی و عاطفی و عقلانی اجتماعی در زن، رضایتمندی جنسی در حال و آینده زوج، دوران کوتاه باروری در زن. اما بعضی از اساتید روانشناسی کشور (مانند دکتر غلامعلی افروز، استاد ممتاز دانشگاه تهران) می گویند:«در ازدواج اصلا نبايد به شناسنامه نگاه شود. مطالعات در كشور نشان مي‌دهد، ازدواج‌هايي كه در آن دختر دو سال از پسر بزرگتر است، ازدواج هاي مستحكم‌تري هستند و كمتر به طلاق كشيده مي‌شوند».

ب) تفاوت خانواده ها در مسائل مذهبی:
    اجازه دهید ابتدا ویژگی های یک همسر خوب را برایتان بگویم؛ تا با توجه به آن ویژگی ها همسری مناسب انتخاب کنید. همسر خوب به مفهوم درست و واقعی همسری است که با شما تناسب داشته باشد. آنچه از نگاه دینی به عنوان ویژگی های همسر ایده آل شمرده شده است عبارت اند از:
    ۱ -دیندار بوده و به مسائل و احکام دینی پایبند باشد و خود و زندگی اش را آلوده به گناه نکند.
    ۲- خوش اخلاق و خوش برخورد باشد.
    ۳- شرافت خانوادگی داشته باشد.
    ۴- زیبا باشد؛ یعنی به دل بنشیند.
    ۵- از نظر اقتصادی، تحصیلات، فرهنگ خانوادگی، تناسب داشته و هم کُفو باشد.

حتما به تناسب خود و طرف مقابل در این موارد دقت کنید:
    ۱. اعتقاد و مذهب، ۲. سن، ۳. تحصیل، ۴. وضعیت مالی، ۵. فرهنگ و آداب ورسوم، ۶. زیبایی، ۷. جسم
    برای اینکه همسری مناسب انتخاب نمایید، اول باید از داشتن این خصوصیات مطمئن شوید. برای این کار باید تحقیق کنید.
    تحقیق از افراد زیر امکان پذیر است:
    ۱.خویشان و فامیل ها ۲. دشمنان ۳. دوستان ۴. همکاران ۵. همسایگان ۶. معلمان ۷. مراجع رسمی

تفاوتِ مذهبیِ دو خانواده مسأله مهمّی است و باید با دقّت مورد بررسی قرار گیرد. اینکه خواستگارتان گفته:« ب دلیل اینکه ماخیلی باخونواده هامون ارتباط نداریم مشکلی پیش نمیاد»، حرف درستی نیست. باید بدانید که ازدواج پیوند تنها دو نفر نیست؛ بلکه پیوند دو خانواده است. ازدواج پیوند دو فرهنگ با ویژگیهای خاص و آداب و رسوم خاص است. به همین دلیل وقتی در ازدواجها به عوامل فرهنگی- اجتماعی توجه نمی شود، تنش و کشمکش بین خانواده زیاد رخ می دهد. آیا شما تحمّلِ بی اعتناییِ خانواده همسرتان به خود به خاطرِ تفاوت در پوشش و نظر و عقیده را دارید؟! شما خانم هستید و به توجه نیاز دارید. برای ما آقایان توجه دیگران چندان مهم نیست و با بی توجهیِ دیگران، به هم نمی ریزیم. ولی شما با بی توجّهیِ خانواده همسرتان در زندگی خیلی رنج می برید . یک ضرب المثل ایرلندی می گوید:«اگر زن را دو نیم کنی، برایش آسانتر است تا به او بی اعتنایی کنی».
    از سوی دیگر این آقا سال ها در این خانواده رشد کرده و بزرگ شده است. او به حمایت عاطفی و اجتماعی از طرف پدر و مادرش نیاز دارد. به خاطر مشکل مالی، این آقا به احتمالِ زیاد روزی به کمک های مالیِ پدر و مادرش نیاز پیدا می کند. آن وقت این آقا مجبور است به همه خواست های پدر و مادرش جامه عمل بپوشاند و از خواست های خود و همسرش کوتاه بیاید.

ج) مسأله کارِ شما در بیرون از خانه:
    خواستگارتان از شما خواسته که به دلیل مشکلات مالی، با کارکردن به صورت پاره وقتْ او را در مخارج خانه یاری کنید. آیا شما تاکنون تجربه کار بیرون از خانه داشته اید؟ آیا در خانواده شما کارِ بیرون از خانه برای خانم ها عادّی و معمولی است؟ آیا پدر و مادرتان با این مسأله موافق هستند؟

پیشنهاد من به عنوان یک روانشناس و مشاور خانواده این است که به همراهِ خواستگارتان به یک روانشناس و مشاوره خانواده یِ متعهّد و خبره در شهر خود مراجعه نمایید و از ایشان بخواهید که تناسب میان شما را به دقّت مورد بررسی قرار دهد و مشخص کند که آیا این ازدواج به صلاحِ دو طرف می باشد یا به صلاح نمی باشد. مبلغی که برای مشاوره یِ حضور خرج می کنید، جهت بررسیِ ریسک ازدواج قابل توجّه نیست.

ویرایش توسط امید : ۱۳۹۷/۰۵/۱۱ در ساعت ۱۱:۲۹

نوشته
    63
    مورد تشکر
    187 پست
    حضور
    12 روز 21 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام.
    به نظرم خصوصیات ایشون یکم متناقض هست.
    کسی که میگه با خانوادم فرق دارم و مذهبی هستم چطور میتونه به خانوم بگه در کار بیرون از خانه بیا کار کن. این دور از غیرته! غیرت هم از دین و ایمان میاد. این دو تا متناقضه.
    فکر میکنم این شاید نشون دهنده ی اینه که درجه ی دین و ایمان ایشون زیاد بالا نیست. زیاد مذهبی نیستند. اما معتقد هستند و مسلمان. باید در نظر بگیرید که سطح دین و ایمان شما چطور هست. آیا با ایشون هم سطح هستید؟ اگه درجه ایمان شما بالاتر باشه خب در آینده ممکنه به مشکل بربخورید با ایشون. ایشون میگن بیاید کار بیرون از خانه بکنید اما شما نمیرید. دچار اختلاف میشید.
    کلا بهتره احساسی برخورد کردن رو از خودتون دور کنید. نباید بزارید شوق و ذوق ازدواج کردن و مستقل شدن و ... شمارو از منطق دور بکنه. باید کامل بررسی بکنید.
    نامزدی هم چیز خوبیه. میتونید نامزد شید یه خطبه ی محرمیت هم بخونید. سه ماه چهار ماه شیش ماه یک سال باهاشون نامزد بشید اینطوری همه ی زیر و زبر زندگیشون میاد دستتون میتونید بهتر تصمیم بگیرید و در نهایت بله یا خیر رو بگید.
    البته باید حواستون باشه این نامزدی ایجاد وابستگی غیر منطقی نکنه. اگر ایجاد وابستگی غیر منطقی کرد (یعنی بدون داشتن خصوصیات مورد نظر شما، به خاطر نزدیکی زیاد وابسته بشید) در این صورت ایده آل ها و اولویت هاتونو ممکنه ترک کنید و ازدواج کنید و به مشکل بربخورید.
    کلا مواظب باشید

5. تشکرها 2

نوشته
    101
    مورد تشکر
    307 پست
    حضور
    11 روز 12 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:

دختری ۳۲ساله هستم. خود و خانواده ام مذهبی و اهل پوشیدن چادر هستیم. خواستگاری دارم که دو سال از خودم کوچک تر است. ایشان فردی متدین است و ظاهر و پوشش مرا دوست دارد. اما خانواده ایشان، زیاد پایبند دستورات مذهبی نیستند. این آقا می گوید:«چون ما با خانواده هایمان زیاد ارتباط نداریم، اختلافات مذهبی مشکلی ایجاد نمی کنند». از سوی دیگر، این آقا در جلسه خواستگاری گفتند که به دلیل مشکلات در تأمین هزینه های زندگی، از همسر آینده شان انتظار دارند در بیرون از خانه به صورت پاره وقت کار کند. با این اوصاف، آیا دادن پاسخ مثبت به ایشان، کار درستی است؟

پاسخ:

در صحبت های شما چند نکته بود که به ترتیب در مورد آنها صحبت می کنم:
    الف) تفاوت سنّی:
    خواستگار شما دو سال از شما کوچک تر است. باور سنتی در جامعه ایران این است که پسر باید از دختر برای ازدواج بزرگ‌تر باشد. این نظر از جهاتی دارای نقاط قابل‌توجه علمی‌‌ و منطقی است؛ مانند بلوغ زودرس جسمی‌‌ و جنسی و عاطفی و عقلانی اجتماعی در زن، رضایتمندی جنسی در حال و آینده زوج، دوران کوتاه باروری در زن. اما بعضی از اساتید روانشناسی کشور (مانند دکتر غلامعلی افروز، استاد ممتاز دانشگاه تهران) می گویند:«در ازدواج اصلا نبايد به شناسنامه نگاه شود. مطالعات در كشور نشان مي‌دهد، ازدواج‌هايي كه در آن دختر دو سال از پسر بزرگتر است، ازدواج هاي مستحكم‌تري هستند و كمتر به طلاق كشيده مي‌شوند»(1).
    ب) تفاوت خانواده ها در مسائل مذهبی:
    اجازه دهید ابتدا ویژگی های یک همسر خوب را برایتان بگویم؛ تا با توجه به آن ویژگی ها همسری مناسب انتخاب کنید. همسر خوب به مفهوم درست و واقعی همسری است که با شما تناسب داشته باشد. آنچه از نگاه دینی به عنوان ویژگی های همسر ایده آل شمرده شده است عبارت اند از:
    ۱ -دیندار بوده و به مسائل و احکام دینی پایبند باشد و خود و زندگی اش را آلوده به گناه نکند.
    ۲- خوش اخلاق و خوش برخورد باشد.
    ۳- شرافت خانوادگی داشته باشد.
    ۴- زیبا باشد؛ یعنی به دل بنشیند.
    ۵- از نظر اقتصادی، تحصیلات، فرهنگ خانوادگی، تناسب داشته و هم کُفو باشد.

حتما به تناسب خود و طرف مقابل در این موارد دقت کنید:
    ۱. اعتقاد و مذهب، ۲. سن، ۳. تحصیل، ۴. وضعیت مالی، ۵. فرهنگ و آداب ورسوم، ۶. زیبایی، ۷. جسم
    برای اینکه همسری مناسب انتخاب نمایید، اول باید از داشتن این خصوصیات مطمئن شوید. برای این کار باید تحقیق کنید.
    تحقیق از افراد زیر امکان پذیر است:
    ۱.خویشان و فامیل ها ۲. دشمنان ۳. دوستان ۴. همکاران ۵. همسایگان ۶. معلمان ۷. مراجع رسمی

تفاوتِ مذهبیِ دو خانواده مسأله مهمّی است و باید با دقّت مورد بررسی قرار گیرد. اینکه خواستگارتان گفته:«چون ما با خانواده هایمان زیاد ارتباط نداریم، اختلافات مذهبی مشکلی ایجاد نمی کنند»، حرف درستی نیست. باید بدانید که ازدواج پیوند تنها دو نفر نیست؛ بلکه پیوند دو خانواده است. ازدواج پیوند دو فرهنگ با ویژگیهای خاص و آداب و رسوم خاص است. به همین دلیل وقتی در ازدواجها به عوامل فرهنگی- اجتماعی توجه نمی شود، تنش و کشمکش بین خانواده زیاد رخ می دهد. آیا شما تحمّلِ بی اعتناییِ خانواده همسرتان به خود به خاطرِ تفاوت در پوشش و نظر و عقیده را دارید؟! شما خانم هستید و به توجه نیاز دارید. برای ما آقایان توجه دیگران چندان مهم نیست و با بی توجهیِ دیگران، به هم نمی ریزیم. ولی شما با بی توجّهیِ خانواده همسرتان در زندگی خیلی رنج می برید . یک ضرب المثل ایرلندی می گوید:«اگر زن را دو نیم کنی، برایش آسانتر است تا به او بی اعتنایی کنی».
    از سوی دیگر این آقا سال ها در این خانواده رشد کرده و بزرگ شده است. او به حمایت عاطفی و اجتماعی از طرف پدر و مادرش نیاز دارد. به خاطر مشکل مالی، این آقا به احتمالِ زیاد روزی به کمک های مالیِ پدر و مادرش نیاز پیدا می کند. آن وقت این آقا مجبور است به همه خواست های پدر و مادرش جامه عمل بپوشاند و از خواست های خود و همسرش کوتاه بیاید.

ج) مسأله کارِ شما در بیرون از خانه:
    خواستگارتان از شما خواسته که به دلیل مشکلات مالی، با کارکردن به صورت پاره وقتْ او را در مخارج خانه یاری کنید. آیا شما تاکنون تجربه کار بیرون از خانه داشته اید؟ آیا در خانواده شما کارِ بیرون از خانه برای خانم ها عادّی و معمولی است؟ آیا پدر و مادرتان با این مسأله موافق هستند؟
    به عنوان یک روانشناس و مشاور خانواده توصیه می کنم حتما به همراهِ خواستگارتان به یک روانشناس و مشاوره خانواده یِ متعهّد و خبره در شهر خود مراجعه نمایید و از ایشان بخواهید که تناسب میان شما را به دقّت مورد بررسی قرار دهد و مشخص کند که آیا این ازدواج به صلاحِ دو طرف می باشد یا به صلاح نمی باشد. مبلغی که برای مشاوره یِ حضوری خرج می کنید، جهت بررسیِ ریسک ازدواج قابل توجّه نیست.

پی نوشت:
    1: به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، 7 آبان ماهِ 1387

ویرایش توسط امید : ۱۳۹۸/۰۱/۱۸ در ساعت ۱۱:۱۱

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری