صفحه 6 از 6 نخست ... 456
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ارزش‌های دینی به‌عنوان ملاك اصلي ازدواج

نوشته
    6,426
    مورد تشکر
    25,126 پست
    حضور
    70 روز 6 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط یوری نمایش پست
    با سلام و احترام جناب سلمان فارسی
    ببخشید برادر سلمان، من با خوندن قسمت‌های از خواستگاری رفتنتون احساس کردم شما با اینکه رفتار و ادبتون کاملاً منطقی و خوب بودند، اما به نظرم رسید که شاید بیش از اندازه نفوذناپذیر نشان می‌دهید، یعنی من حس می‌کنم ممکنه بعضی از اون دخترها توی دلشون خالی بشه و بگن شما خیلی مقرراتی و سفت و سخت هستید، من فکر می‌کنم شاید یه لبخندی و ... توی مراسم خواستگاری خوب باشه، یا مثلاً بعد یه مطلب جدی و اینها کمی طنز طوری که فضای سنگین خواستگاری رو بشکنه بد نباشه. گاهی یه تبسم کوتاه خودش کار خیلی چیزها رو می‌کنه.

البته این برداشت من از نوشته هاتون بود، و تصوری بود که از نوشته های شما در مورد شخصیت شما توی ذهنم شکل گرفت. شاید همه ش اشتباه باشه، ببخشید

سپاس
    سلام!ممنونم از نظری که دادید
    اتفاقا من انسان شوخ طبعی هستم و همیشه خنده رو ولی برخی مواقع حکم می کند که انسان در فضای مجازی جدی باشه
    اتفاقا من در مراسم کاملا متعادل برخورد می کند.جایی که باید جدی بود جدی هستم و جایی که باید لبخند زد و کوتاه
    امد منعطف هستم
    به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.

نوشته
    562
    مورد تشکر
    2,417 پست
    حضور
    22 روز 18 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    206

نقل قول نوشته اصلی توسط رحیل نمایش پست
    از نظر اسلام هم، مردها حق دارند چنین انتظاراتی داشته باشند.
    سلام خانومی که انتظارات همسرش براش مهم نباشه به نظر من به دیندار بودنش شک کرد! البته انتظارات همسر هم معقول باشه
    امام محمد باقر علیه السلام از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نقل می کند: زنی خدمت پیامبر صلی الله علیه و آله رسید و گفت حق شوهر بر زن چیست؟ پیامبر فرمودند:
    از مرد اطاعت کنید و عصیان نکنید...، بدون اجازه او روزه نگیرید...، بدون اذن شوهر از منزل خارج نشوید . محمد بن حسن، حر عاملی، پیشین، ج 14، باب 79 از ابواب مقدمات نکاح، حدیث 1، ص 112.

روایت دیگری - که هم به سند کلینی و هم مرحوم صدوق دارای سند معتبری است - از امام محمد باقر علیه السلام نقل کرده اند که فرمود:
    زنی نزد پیامبر صلی الله علیه و آله آمد و گفت: ای فرستاده خداوند، حق شوهر بر زن چیست؟ فرمود: ...از خانه اش بیرون نرود، مگر با اجازه شوهرش و اگر بی اجازه او بیرون رود، فرشتگان آسمان، فرشتگان زمین، فرشتگان خشم و فرشتگان مهر و رحمت، او را نفرین کنند، تا به خانه اش برگردد. همان، ص 111.بنابراین، اصل اعطای ریاست خانواده به شوهر از منظر قرآن و روایات جای تردید نیست و ماده 1105 قانون مدنی نیز به صراحت آن را بیان نموده است
    ماده 1105ق.م.: «در روابط زوجین ریاست خانواده از خصایص شوهر است.»

حدود ریاست شوهر
    ریاست شوهر بر خانواده به هیچ وجه استبداد یا تحکم و یا به زعم بعضی،اختیار مالکانه نیست،
    مهرانگیز، منوچهریان، به نقل از مرتضی، مطهری، پیشین، ص 258.

بلکه به تعبیر یکی از حقوقدانان عرب زبان، ریاست شوهر یک سلطه حکیمانه اداری است; نه استبدادی.
    وهبة الزحیلی، الاسرة المسلمة فی العالم المعاصر، دار الفکر، دمشق، چاپ اول، 1420ق، ص 82.

علامه طباطبایی دانشمند و مفسر بزرگ اسلامی در تفسیری از آیه «فلا جناح علیکم فیما فعلن فی انفسهن بالمعروف ». بقره/234. می فرماید:
    «همچنین قیمومت (ریاست) مرد بر زنش به این نیست که سلب آزادی از اراده زن و تصرفاتش در آنچه مالک آن است بکند و معنای قیمومت مرد این نیست که استقلال زن را در حفظ حقوق فردی و اجتماعی او در دفاع از منافعش سلب کند پس زن همچنان استقلال و آزادی خود را دارد و هم می تواند حقوق فردی و اجتماعی خود را حفظ کند و هم می تواند از آن دفاع نماید و هم می تواند برای رسیدن به این هدفهایش به مقدماتی که او را به هدفهایش می رساند متوسل شود».سید محمد حسین، طباطبایی، پیشین، ص 544.
    اگر سخن چون نقره است ، خاموشی چون زر پر بها است.

نوشته
    3,156
    مورد تشکر
    17,307 پست
    حضور
    271 روز 18 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    50
    آپلود
    7
    گالری
    61

نقل قول نوشته اصلی توسط شمس الظلام نمایش پست
    سلام خانومی که انتظارات همسرش براش مهم نباشه به نظر من به دیندار بودنش شک کرد! البته انتظارات همسر هم معقول باشه
    امام محمد باقر علیه السلام از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نقل می کند: زنی خدمت پیامبر صلی الله علیه و آله رسید و گفت حق شوهر بر زن چیست؟ پیامبر فرمودند:
    از مرد اطاعت کنید و عصیان نکنید...، بدون اجازه او روزه نگیرید...، بدون اذن شوهر از منزل خارج نشوید . محمد بن حسن، حر عاملی، پیشین، ج 14، باب 79 از ابواب مقدمات نکاح، حدیث 1، ص 112.

روایت دیگری - که هم به سند کلینی و هم مرحوم صدوق دارای سند معتبری است - از امام محمد باقر علیه السلام نقل کرده اند که فرمود:
    زنی نزد پیامبر صلی الله علیه و آله آمد و گفت: ای فرستاده خداوند، حق شوهر بر زن چیست؟ فرمود: ...از خانه اش بیرون نرود، مگر با اجازه شوهرش و اگر بی اجازه او بیرون رود، فرشتگان آسمان، فرشتگان زمین، فرشتگان خشم و فرشتگان مهر و رحمت، او را نفرین کنند، تا به خانه اش برگردد. همان، ص 111.بنابراین، اصل اعطای ریاست خانواده به شوهر از منظر قرآن و روایات جای تردید نیست و ماده 1105 قانون مدنی نیز به صراحت آن را بیان نموده است
    ماده 1105ق.م.: «در روابط زوجین ریاست خانواده از خصایص شوهر است.»

حدود ریاست شوهر
    ریاست شوهر بر خانواده به هیچ وجه استبداد یا تحکم و یا به زعم بعضی،اختیار مالکانه نیست،
    مهرانگیز، منوچهریان، به نقل از مرتضی، مطهری، پیشین، ص 258.

بلکه به تعبیر یکی از حقوقدانان عرب زبان، ریاست شوهر یک سلطه حکیمانه اداری است; نه استبدادی.
    وهبة الزحیلی، الاسرة المسلمة فی العالم المعاصر، دار الفکر، دمشق، چاپ اول، 1420ق، ص 82.

علامه طباطبایی دانشمند و مفسر بزرگ اسلامی در تفسیری از آیه «فلا جناح علیکم فیما فعلن فی انفسهن بالمعروف ». بقره/234. می فرماید:
    «همچنین قیمومت (ریاست) مرد بر زنش به این نیست که سلب آزادی از اراده زن و تصرفاتش در آنچه مالک آن است بکند و معنای قیمومت مرد این نیست که استقلال زن را در حفظ حقوق فردی و اجتماعی او در دفاع از منافعش سلب کند پس زن همچنان استقلال و آزادی خود را دارد و هم می تواند حقوق فردی و اجتماعی خود را حفظ کند و هم می تواند از آن دفاع نماید و هم می تواند برای رسیدن به این هدفهایش به مقدماتی که او را به هدفهایش می رساند متوسل شود».سید محمد حسین، طباطبایی، پیشین، ص 544.
    سلام
    اسمش رو بذارید سلطه حکیمانه اداری یا استبدادی فرقی نداره، به هر حال وقتی مرد اجازه خروج به زن نده، زن به ناچار باید تابع حکم مرد باشه. هرچند که تصمیمی که از نظر مرد از سر حکمت گرفته شده باشه از نظر زن زیاده روی باشه. روایت معروف اون زنی که اجازه خروج از خانه نداشت تا پدرش فوت کرد رو همه شنیدیم.

بله اخلاقا باید مرد انتظارات معقول داشته باشه. اما با چه شاخصی می خواهیم معقول و نامعقول بودن انتظارات رو بسنجیم؟

راستی
    مردی هم که انتظارات همسرش براش مهم نباشه باید به دیندار بودنش شک کرد!
    ویرایش توسط رحیل : ۱۳۹۷/۰۹/۲۲ در ساعت ۰۰:۱۳
    حلال کنید...

نوشته
    3,156
    مورد تشکر
    17,307 پست
    حضور
    271 روز 18 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    50
    آپلود
    7
    گالری
    61

نقل قول نوشته اصلی توسط اللیل والنهار نمایش پست
    باسلام

منظور بنده در این نبود که چرا آقایون همچین خواسته ای دارند اصل صحبت من در این بود که اگه این کار یعنی فعالیت خانم خارج از خونه ناپسند هست که آقایون هم نمی پسندند چرا اینهمه تو جامعه علاقه و تشویق برای فعالیتهای خانمها خارج از خونه دیده میشه
    سلام
    خب باید دید چه کسی تشویق می کنه؟ آیا همون کسی که چنین انتظاری از خانم ها داره تشویق به فعالیت خارج از خانه می کنه؟ (البته بوده اند کسانی که این طور باشند، ولی اینجا جای نقد بزرگان نیست) در کل کسانی که روی وظایف همسری زن و جایگاه او در خانه تاکید می کنند اصلا سفارش به فعالیت خارج از منزل نمی کنند.

خب اگر حضور خانم با خواست آقا می تونه تحت شعاع قرار ببگیره چه کاریه بهتر نیست کلا وقت ، انژی و هزینه ای برای اینجور فعالیتهای صورت نگیره بلاخره یه فردی یک مدت تو فضایی فعالیت میکنه به یکباره انتظار کنار گذاشتن چیزی که مورد علاقه اش بوده کار دشواری هست حتی اگه اون کسی که این خواسته رو داره شرایط و خواست طرف رو درک نکنه و به اصطلاح تو فازی که این خانم هست نباشه
    هر فعالیتی رو بالاخره زمانی باید کنار گذاشت. اما تا قبل از اون زمان، این فعالیت ها میتونن باعث رشد انسان بشن. چه کاریه که برای پیشگیری از اتفاقی که معلوم نیست در آینده بیفته یا نه، از ابتدا هر فعالیتی رو کنار بذارن؟ به هر حال هستند مردانی که مشکلی با این فعالیت ها ندارند. حتی اگر هم نهایتا مجبور به ترک فعالیت شوند، همان مدتی که مشغول بوده اند می تواند ثمراتی برای زندگی فردی و خانواده آینده شان داشته باشد.
    حلال کنید...

صفحه 6 از 6 نخست ... 456

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری