جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: متن نامه هایی که در روز سوم محرم سال ۶۱ ه.ق رد و بدل شد!!

نوشته
    1,767
    مورد تشکر
    2,797 پست
    حضور
    62 روز 7 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

اشاره متن نامه هایی که در روز سوم محرم سال ۶۱ ه.ق رد و بدل شد!!

سلام
    در این روز گویا عبیدالله بن زیاد به عمر بن سعد و بالعکس نامه نوشتند‌.

لطفا متن نامه را بفرمائید.

متشکریم
    بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
    یا الله و یا رحمن یا رحیم یا مقلب القلوب ثبت قلبی الی دینک
    الهی العفو و لک الحمد

نوشته
    4,855
    مورد تشکر
    10,405 پست
    حضور
    158 روز 10 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    1
    گالری
    18

با نام و یاد دوست
    َ

متن نامه هایی که در روز سوم محرم سال ۶۱ ه.ق رد و بدل شد!!

کارشناس بحث: استاد عماد

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

متن نامه هایی که در روز سوم محرم سال ۶۱ ه.ق رد و بدل شد!!

نوشته
    587
    مورد تشکر
    1,246 پست
    حضور
    18 روز 23 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام علیکم

عمر بن سعد در روز سوم وارد کربلا شد (1)پس از اینکه کسانی را نزد امام حسین علیه السلام فرستاد تا از علت آمدن آن حضرت مطلع شود سپس خطاب به عبيداللَّه بن زياد نامه‏ اى نوشت كه متن آن به روايت طبرى چنين بود: «بسم اللَّه الرحمن الرحيم. اما بعد، وقتى نزديك حسين فرود آمدم، كس پيش او فرستادم و پرسيدم كه چرا آمده، در پى چيست و چه مى‏خواهد؟ در پاسخ من گفت: مردم اين سرزمين به من نامه نوشتند و پيك‏هايشان نزد من آمدند و از من خواستند كه بيايم و من نيز چنين كردم. حال اگر مرا نمى‏خواهند و نظرى جز آنچه فرستادگانشان به من گفته‏اند دارند، از نزد آنها باز مى‏گردم.(1) طبرى در ادامه مى ‏نويسد: چون نامه را براى ابن زياد خواندند گفت: اكنون كه به چنگال ما گرفتار آمده است، اميد رهايى دارد، اما مفرّى نيست. و نيز در پاسخ عمر سعد نوشت: بسم اللَّه الرحمن الرحيم. اما بعد، نامه ات به من رسيد، و آنچه را گفته بودى فهميدم، به حسين پيشنهاد كن كه خود و همه اصحابش با يزيد بن معاويه بيعت كنند؛ و اگر چنين كرد، نظر خويش را خواهم گفت، و السلام. (3)

منابع:
    1. با كاروان حسينى ،ج‏4،ص:82
    2.تاريخ الطبرى، ج 4، ص 310- 311.
    3.همان، ص 311.

ویرایش توسط عماد : ۱۳۹۷/۰۶/۲۶ در ساعت ۱۰:۲۱

نوشته
    587
    مورد تشکر
    1,246 پست
    حضور
    18 روز 23 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

چون نامه به عمر بن سعد رسيد گفت: «حدس مى‏زدم كه ابن زياد سلامت را نمى‏پذيرد.» حميد بن مسلم ازدى گويد: نامه‏اى از عبيد الله بن زياد پيش عمر بن سعد آمد به اين مضمون:

«اما بعد، ميان حسين و ياران وى و آب حايل شو كه يك قطره «از آن ننوشند همانطور كه با متقى پاكيزه خوى مظلوم، امير مؤمنان، «عثمان بن عفان رفتار كردند.» گويد: عمر بن سعد، عمرو بن حجاج را با پانصد سوار فرستاد كه آبگاه را گرفتند و ميان حسين و ياران وى آب حايل شدند و نگذاشتند يك قطره آب بنوشند و اين سه روز پيش از كشته شدن حسين بود.
    (1)

1. تاريخ ‏الطبري،ج‏5،ص:412

ویرایش توسط عماد : ۱۳۹۷/۰۷/۱۴ در ساعت ۱۶:۰۴

5. تشکر

نوشته
    587
    مورد تشکر
    1,246 پست
    حضور
    18 روز 23 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    متن نامه هایی که در روز سوم محرم سال ۶۱ ه.ق بین عبیدالله بن زیاد و عمر بن سعد رد و بدل شد را بیان کنید؟

پاسخ:

عمر بن سعد در روز سوم وارد کربلا شد (1)پس از اینکه کسانی را نزد امام حسین (علیه السلام) فرستاد تا از علت آمدن آن حضرت مطلع شود سپس خطاب به عبيداللَّه بن زياد نامه‏ اى نوشت كه متن آن به روايت طبرى چنين بود: «بسم اللَّه الرحمن الرحيم. اما بعد، وقتى نزديك حسين فرود آمدم، كس پيش او فرستادم و پرسيدم كه چرا آمده، در پى چيست و چه مى‏ خواهد؟ در پاسخ من گفت: مردم اين سرزمين به من نامه نوشتند و پيك‏هايشان نزد من آمدند و از من خواستند كه بيايم و من نيز چنين كردم. حال اگر مرا نمى‏خواهند و نظرى جز آنچه فرستادگانشان به من گفته‏ اند دارند، از نزد آنها باز مى‏ گردم.(1) طبرى در ادامه مى ‏نويسد: چون نامه را براى ابن زياد خواندند گفت: اكنون كه به چنگال ما گرفتار آمده است، اميد رهايى دارد، اما مفرّى نيست. و نيز در پاسخ عمر سعد نوشت: بسم اللَّه الرحمن الرحيم. اما بعد، نامه ات به من رسيد، و آنچه را گفته بودى فهميدم، به حسين پيشنهاد كن كه خود و همه اصحابش با يزيد بن معاويه بيعت كنند؛ و اگر چنين كرد، نظر خويش را خواهم گفت، و السلام. (3)
    چون نامه به عمر بن سعد رسيد گفت: «حدس مى‏زدم كه ابن زياد سلامت را نمى‏پذيرد.» حميد بن مسلم ازدى گويد: نامه‏اى از عبيد الله بن زياد پيش عمر بن سعد آمد به اين مضمون:

«اما بعد، ميان حسين و ياران وى و آب حايل شو كه يك قطره «از آن ننوشند همانطور كه با متقى پاكيزه خوى مظلوم، امير مؤمنان، «عثمان بن عفان رفتار كردند.» گويد: عمر بن سعد، عمرو بن حجاج را با پانصد سوار فرستاد كه آبگاه را گرفتند و ميان حسين و ياران وى آب حايل شدند و نگذاشتند يك قطره آب بنوشند و اين سه روز پيش از كشته شدن امام حسين(علیه السلام) بود.(4)

منابع:
    1. بینش عبدالحسین، با كاروان حسينى، زمزم هدايت‏، قم‏، 1386 ش‏، چاپ دوم‏ ،ج‏4،ص:82
    2. طبري أبو جعفر محمد بن جرير(م 310)، تاريخ الأمم و الملوك ، تحقيق محمد أبو الفضل ابراهيم ، بيروت، دار التراث ، ط الثانية، 1387.، ج 4، ص 310- 311.
    3. همان، ص 311.
    4. همان، ج‏5،ص:412

ویرایش توسط عماد : ۱۳۹۷/۰۸/۲۹ در ساعت ۰۷:۲۰

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)