جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مادام در لحظه های دعا اسمش به ذهنمون میاد؟؟؟؟

شروع کننده موضوع

نوشته
    4,785
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    10,276 پست
    حضور
    153 روز 10 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    18

مادام در لحظه های دعا اسمش به ذهنمون میاد؟؟؟؟

سلام وعرض احترام
    یکی از کاربران کانون قرآنی سوالی مطرح کردند واز کارشناسان درخواست راهنمائی دارند
    مطالب ایشون عینا نقل میشود
    باتشکر

سلام
    چی میشه که کسی رو نمیشناسیم و حتی ندیدیم فقط اسمشو میدونیم
    مادام تو تک تک لحظه های دعامون اسمش به ذهنمون میاد؟؟؟؟
    از شب قدر به بعد این اتفاق برای من افتاده و تو تک تک لحظه های دعام اسم
    یه شخص که نه میشناسم نه دیدم نه صحبت خاصی باهاش داشتم فقط و فقط اسمشو میدونم مادام میاد تو ذهنم و از ته قلبم براش دعا میکنم
    من عادت دارم وقتی شب ها وارد حیاط میشم چشمم که به آسمون میوفته
    شروع میکنم به دعا کردن حتی اون لحظه بازهم اسم این شخص حتما تو ذهنم میاد
    میخوام بدونم چی باعث این اتفاق میشه؟؟؟
    و ما چکار میتونیم بکنیم که اینجوری مادام در دعای دیگران حضور داشته باشیم؟؟؟؟
    آیا اعمال خاصی باعث این امر میشه؟؟؟

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

شروع کننده موضوع

نوشته
    4,785
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    10,276 پست
    حضور
    153 روز 10 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    18

با نام و یاد دوست
    َ

کارشناس بحث: استاد همدل

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

نوشته
    20
    مورد تشکر
    68 پست
    حضور
    4 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

دعا برای دیگران به اجابت نزدیک تر است

اینکه شما در هنگام دعا به فکر دیگران باشید و برای آنها دعا کنید در جایی خود امر پسندیده ای است؛ چون اساساً دعا در حق دیگران و تعمیم دعا به همه افراد به اجابت نزدیک‌تر است و در روایات به این مسئله اشاره شده است و بزرگان و علمای ربانی نیز توصیه می‌کنند تا افراد در دعاهای خویش تنها خودشان را در نظر نگیرند؛ بلکه دیگران را نیز شریک گردانند و آنها را نیز در محتوای دعای خویش شریک کنند.
    پیامبر اعظم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) می‌فرمایند:
    «إذا دَعا أحَدٌ فَلْيُعِمَّ فإنّه أوجَبُ للدُّعاءِ» (1)؛ «هرگاه يك نفر دعا مى‌كند، براى همه دعا كند؛ زيرا اين دعا به اجابت نزديكتر است».
    امام کاظم (علیه‌السلام) نیز می‌فرماید:
    «أَوْشَكُ دَعْوَةٍ وَ أَسْرَعُ إِجَابَةٍ دُعَاءُ الْمَرْءِ لِأَخِيهِ بِظَهْرِ الْغَيْبِ» (2)؛ «دعایی که بیشتر امید اجابت می‌رود و زودتر به اجابت می‌رسد، دعا برای برادر دینی در پشت سر او است».
    سیره عملی معصومان نیز این گونه بوده است که بیشتر از آنکه برای خویش دعا کنند برای دیگران دعا می‌کردند.
    امام صادق (علیه‌السلام) در روایتی می‌فرماید:
    «كَانَتْ فَاطِمَةُ إِذَا دَعَتْ تَدْعُو لِلْمُؤْمِنِينَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ وَ لَا تَدْعُو لِنَفْسِهَا فَقِيلَ لَهَا فَقَالَتِ الْجَارَ ثُمَّ الدَّار» (3)؛ «حضرت فاطمه (سلام‌الله‌علیها) هرگاه دعا مى‌كرد براى مردان و زنان مؤمن دعا مى‌كرد و براى خودش دعا نمى‌كرد. در اين باره از آن حضرت سؤال شد، فرمود: اوّل همسايه بعد خانه».
    دعا در غياب دیگران و برای آنها آثار و برکاتی دارد که علاوه بر این که آن دعا را در حق دعاکننده نیز به اجابت می‌رساند، سبب جلب روزی و افزایش آن، دوری بلا می‌شود که در روایات اهلبیت (علیهم‌السلام) به آن اشاره شده است.

پی‌نوشت‌ها:

1. مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، بیروت، دارإحیاء التراث العربی، 1403 ق، ج90، ص313.
    2. حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل الشیعه، قم: مؤسسۀ آل البیت، 1409 ق، ج7، ص107.
    3. ‏بحارالأنوار، ج90، ص388.

نوشته
    20
    مورد تشکر
    68 پست
    حضور
    4 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

تداعی ساده

در فرض سؤال ممکن است نام فرد مورد نظر در هنگام دعا به صورت اتفاقی برای شما تداعی شده و شما این تداعی را در زمان هایی دیگر هم تعمیم داده اید؛ به همین خاطر دائماً نام وی به ذهن تان می آید و شما برای وی دعا می کنید.

نوشته
    20
    مورد تشکر
    68 پست
    حضور
    4 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

راهکار

این مسئله به معنای این نیست که ویی نیز به شما می اندیشید و یا برای شما دعا می کند. کاری که شما باید انجام دهید، بی اعتنایی نسبت به این مسئله تا این تداعی همچون وسواس فکری برای تان ایجاد مشکل نکند. البته ایرادی ندارد که شما در دعاهای خود همان طور که گفته شد، عمومیت قائل بشوید و افراد زیادی از جمله فرد مورد نظر را در نیت خود بگنجانید، اما این مسئله نباید به صورت وسواس فکری درآید.

نوشته
    20
    مورد تشکر
    68 پست
    حضور
    4 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

تردیدی در این نیست که اگر کسی به فکر دیگران باشد و آنها را در دعاهای خیرش یاد کند، کارهای عام المنفعه انجام دهد؛ مطمئناً آثار و برکاتش در زندگی فرد هویدا خواهد شد و زمینه اینکه دیگران نیز از وی یاد کنند و دعا نمایند، فراهم گردد.

این جهان کوهست و فعل ما ندا *** سوی ما آید نداها را صدا

نوشته
    125
    مورد تشکر
    336 پست
    حضور
    7 روز 12 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام...برای هر صفتی که در روحیات انسان هست یک کانال ورودی و یک کانال خروجی وجود دارد! (فرض کنید مثل حباب هایی در درون انسان) ... وقتی دو نفر همه دیگه رو داست داشته باشن اون حباب هاشون بهم جاذبه پیدا میکنه و بهم نزدیک میشن می چسبند! ...در حالت عادی ضمیر هیچ دو نفری بهم متصل نیست! و جهان ها فرق میکنه ...بعد وقتی یک احساساتی بصورت کلمات در بیرون شکل بگیرد یک جریاناتی (مثلا شبیه به پخش شدن جوهر های رنگی در آب حدودا ) در اون خباب صفت های درون انسان پخش میشه! وقتی هم که بین دو تا حباب جاذبه ایجاد میشه این احساسات از مجرایی به هم دیگه منتقل میشه و درونشون رنگی رنگی میشه!.....حالا روح نوع تازه ای از اطلاعات رو که جدید هست از بطن دل انسان میگیره و برای مغز ترجمه میکنه (از متا فیزیک به فیزیک) ...حالا ترجمه اون به صورت واکنش های شیمیایی با فرمول خاص خودش (مثلا مقادیر متفاوت برای خشم غضب خنده عشق و فلان ) به ما در بیرون یک احساس متفاوت غم غصه شادی انتظار اضطراب و غیره دست میده!....به این امور و جریانات متافیزیکی و فلسفی در اصطلاح عامیه میگن: دل به دل راه داره یا راه پیدا کرده!
    ویرایش توسط اتمقلی : ۱۳۹۷/۰۶/۲۴ در ساعت ۱۸:۴۷
    وقتی سلطان عمارتی در مرغزار بنا کند هر شبانگاه شغالان شیون می کنند!

8. تشکر

نوشته
    81
    مورد تشکر
    267 پست
    حضور
    3 روز 10 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و احترام

من که به نوشته های شما فکر می کردم چند سناریو توی ذهنم اومد

۱) اینکه اسم شهیدی باشد که شما شنیده اید و احتمالا داستانی از او را برای شما نقل کرده اند که در ذهنتان مانده است و چندین بار برایشان دعا کرده اید و ملکه ذهنتان شده است و دفعه های بعد هم دعا کرده اید. سخت است در این مورد کسی عکسی از شهید مورد نظر ندیده باشد.
    ۲) اینکه ممکن است در محافل زنانه(اگر خانم باشید) به گفتگو راجع به کسی پرداخته باشند و شما هم تصوراتی از آن شخص داشته اید و یا شاید از او تصویر خوبی در ذهن شما نشسته باشد و در نتیجه برای او دعا میکنید. اگر مرد باشید که برعکس همین ماجرا (احتمالش خیلی کم است برای یک مرد چنین اتفاقی پیش بیاید). ممکن است خانم باشید و به یاد خانم دیگری بیفتید و یا برعکس.
    ۳) اینکه همینطور اسم یک زن یا مرد به طور اتفاقی در ذهن شما بیاید بدون هیچ ارتباط منطقی در هنگام دعا به یاد آن اسم بیفتید. من اصلن متوجه دعا در این مورد سوم نمی‌شوم.
    ۴) و یا ممکن است نوشته های فردی در اینترنت در ذهن شما مانده باشد که تاثیر خوبی بر شما گذاشته باشد.

اینها گمان‌های من است و الله اعلم.

فقط راهی که به ذهن می‌رسه اینه که اگر مورد چهارم باشد شما هم از طریق نوشته های خداپسندانه همین تلقی را برای دیگران ایجاد کنید که در یادشان باشید و برایتان دعا کنند.

سپاس
    ویرایش توسط یوری : ۱۳۹۷/۰۶/۲۴ در ساعت ۲۱:۰۸

10. تشکرها 2

نوشته
    26
    صلوات
    80
    تعداد دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    128 پست
    حضور
    9 روز 4 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط معین نمایش پست
    سلام
    چی میشه که کسی رو نمیشناسیم و حتی ندیدیم فقط اسمشو میدونیم
    مادام تو تک تک لحظه های دعامون اسمش به ذهنمون میاد؟؟؟؟
    از شب قدر به بعد این اتفاق برای من افتاده و تو تک تک لحظه های دعام اسم
    یه شخص که نه میشناسم نه دیدم نه صحبت خاصی باهاش داشتم فقط و فقط اسمشو میدونم مادام میاد تو ذهنم و از ته قلبم براش دعا میکنم
    من عادت دارم وقتی شب ها وارد حیاط میشم چشمم که به آسمون میوفته
    شروع میکنم به دعا کردن حتی اون لحظه بازهم اسم این شخص حتما تو ذهنم میاد
    میخوام بدونم چی باعث این اتفاق میشه؟؟؟
    و ما چکار میتونیم بکنیم که اینجوری مادام در دعای دیگران حضور داشته باشیم؟؟؟؟
    آیا اعمال خاصی باعث این امر میشه؟؟؟

سلام علیکم

توصیه های استادگرامی راه گشاست
    و
    برای من هم پیش آمده و می آید
    که هر از گاهی نام برخی افراد در هنگام دعا کردن در فکرم می آیند و دلم میگویدکه خاص تر دعایشان کنم آن لحظات
    البته منظور از نام ،اسم فرد فقط نیست
    گاها شده بخاطر ذهنیت مثبت و یا منفی که از افراد داریم این باعث میشود یاد آنها در هنگام دعا تشدید شود
    و اینکه دور از ذهن نیست، شاید این افراد هم دعاگوی ما هستند چه به صورت عام و چه به صورت خاص،که یاد و نام خودشان هم هنگام دعاهای ما در فکر ما می آید.

بنده هم یک سوال دارم (البته شاید کاملا در حیطه روان شناسی نباشد)
    اگر بخواهیم روی اینگونه موارد در هنگام دعا و یا کارهای خوب (به نیت همه)دقیق شویم
    این دقت باعث تقویت الهامات و به قول عامه تقویت سیگنال ها در رابطه ها میشود؟ یا خیر؟
    این تقویت سیگنال ها کچا ها قرار هست به درد انسان بخورد؟یا کچای زندگی به درد انسان میخورد؟
    یک وقتی هست من یک کار خوبی را میکنم به نیت همه،
    بعد به خداوند هم میگویم خدایا ثواب بیشتر ش را قرار بده برای کسی که الان در این لحظه نیاز بیشتری به این ثواب دارد.
    بعد در دل یاد یک یا دونفر زنده میشود چه آشنا چه غریب
    میشود روی این یاد ها و به دل افتادن ها حساب باز کرد؟
    البته بنده حساب را باز کرده ام !

می وزد در مسیر حریمِ حسین،بوی عِطر شما و نسیمِ حسین

12. تشکرها 2

نوشته
    20
    مورد تشکر
    68 پست
    حضور
    4 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

موضوع:
    «تداعی نام دیگران به ذهن در لحظه دعا»

پرسش:
    مدتی است وقتی دعا می کنم، نام فردی به ذهنم خطور می کند و برای او هم دعا می کنم در حالی که وی را نه دیده ام و نه می شناسم، علت این واقعه چیست؟

پاسخ:
    دعا برای دیگران به اجابت نزدیک تر است
    اینکه شما در هنگام دعا به فکر دیگران باشید و برای آنها دعا کنید در جایی خود امر پسندیده ای است؛ چون اساساً دعا در حق دیگران و تعمیم دعا به همه افراد به اجابت نزدیک‌تر است و در روایات به این مسئله اشاره شده است و بزرگان و علمای ربانی نیز توصیه می‌کنند تا افراد در دعاهای خویش تنها خودشان را در نظر نگیرند؛ بلکه دیگران را نیز شریک گردانند و آنها را نیز در محتوای دعای خویش شریک کنند.
    پیامبر اعظم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) می‌فرمایند: «إذا دَعا أحَدٌ فَلْيُعِمَّ فإنّه أوجَبُ للدُّعاءِ» (1)؛ «هرگاه يك نفر دعا مى‌كند، براى همه دعا كند؛ زيرا اين دعا به اجابت نزديكتر است».
    امام کاظم (علیه‌السلام) نیز می‌فرماید: «أَوْشَكُ دَعْوَةٍ وَ أَسْرَعُ إِجَابَةٍ دُعَاءُ الْمَرْءِ لِأَخِيهِ بِظَهْرِ الْغَيْبِ» (2)؛ «دعایی که بیشتر امید اجابت می‌رود و زودتر به اجابت می‌رسد، دعا برای برادر دینی در پشت سر او است».
    سیره عملی معصومان نیز این گونه بوده است که بیشتر از آنکه برای خویش دعا کنند برای دیگران دعا می‌کردند.
    امام صادق (علیه‌السلام) در روایتی می‌فرماید:
    «كَانَتْ فَاطِمَةُ إِذَا دَعَتْ تَدْعُو لِلْمُؤْمِنِينَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ وَ لَا تَدْعُو لِنَفْسِهَا فَقِيلَ لَهَا فَقَالَتِ الْجَارَ ثُمَّ الدَّار» (3)؛ «حضرت فاطمه (سلام‌الله‌علیها) هرگاه دعا مى‌كرد براى مردان و زنان مؤمن دعا مى‌كرد و براى خودش دعا نمى‌كرد. در اين باره از آن حضرت سؤال شد، فرمود: اوّل همسايه بعد خانه».
    دعا در غياب دیگران و برای آنها آثار و برکاتی دارد که علاوه بر این که آن دعا را در حق دعاکننده نیز به اجابت می‌رساند، سبب جلب روزی و افزایش آن، دوری بلا می‌شود که در روایات اهلبیت (علیهم‌السلام) به آن اشاره شده است.

تداعی ساده
    در فرض سؤال ممکن است نام فرد مورد نظر در هنگام دعا به صورت اتفاقی برای شما تداعی شده و شما این تداعی را در زمان هایی دیگر هم تعمیم داده اید؛ به همین خاطر دائماً نام وی به ذهن تان می آید و شما برای وی دعا می کنید.

راهکار
    این مسئله به معنای این نیست که وی نیز به شما می اندیشید و یا برای شما دعا می کند. کاری که شما باید انجام دهید، بی اعتنایی نسبت به این مسئله تا این تداعی همچون وسواس فکری برای تان ایجاد مشکل نکند. البته ایرادی ندارد که شما در دعاهای خود همان طور که گفته شد، عمومیت قائل بشوید و افراد زیادی از جمله فرد مورد نظر را در نیت خود بگنجانید، اما این مسئله نباید به صورت وسواس فکری درآید.
    تردیدی در این نیست که اگر کسی به فکر دیگران باشد و آنها را در دعاهای خیرش یاد کند، کارهای عام المنفعه انجام دهد؛ مطمئناً آثار و برکاتش در زندگی فرد هویدا خواهد شد و زمینه اینکه دیگران نیز از وی یاد کنند و دعا نمایند، فراهم گردد.
    این جهان کوهست و فعل ما ندا *** سوی ما آید نداها را صدا

دل به دل راه دارد
    گاهی گفته می شود: «دل به دل راه دارد» این سخن درستی است و روایاتی در تأیید آن وارد شده است و می توان آن را ملاک و مبنای قضاوت قرار داد. منتها باید در نظر داشت که این حرف در صورتی درست است که اغراض و تمایلات دیگر، پاکی دل را تحت تأثیر قرار نداده باشند، یعنی اینکه انسان در این زمینه نباید خود را فریب دهد و اسیر افکار توهمی شود.

معرفی منابع برای مطالعۀ بیشتر:

1. بزرگ کیا، نبیل شعبان، تحلیل بر آثار دعا در زندگی فردی و اجتماعی، و شروط دعای مستجاب، تهران: سفیر دانش (وابسته به موسسه فرهنگی و هنری سایه طوبی)، 1383.
    2. حقیقت پناه، شیرین، دعا و نیایش چه تاثیری در زندگی دارد، ارومیه: مانا طائب، 1384.
    3. حمیدی، ام یحیی، تاثیرات اعجاب‌انگیز ذکر و دعا در زندگی و روح و روان، مشهد: خاطره، 1391.
    4. شریفی، مهسا، دعا از دیدگاه روانشناسی، تهران: راز نهان،1390.
    5. شریفی‌دوست، حمزه، قانون جذب و اسلام (بررسی مستندات دینی قانون جذب)، تهران: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها، معارف، 1393.

پی‌نوشت‌ها:

1. مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، بیروت، دارإحیاء التراث العربی، 1403 ق، ج90، ص313.
    2. حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل الشیعه، قم: مؤسسۀ آل البیت، 1409 ق، ج7، ص107.
    3. ‏بحارالأنوار، ج90، ص388.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)