صفحه 2 از 2 نخست 12
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چگونه وسواسم در حمام را برطرف کنم ؟

نوشته
    2,267
    مورد تشکر
    3,300 پست
    حضور
    85 روز 18 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط rasool_amini نمایش پست
    ممنون از همه دوستان بابت راهنمای هایشان
    مطالب بسیار خوب و مفیدی بود
    یک سوال درباره تطهیر با اب قلیل
    اگر به طور مثال دست راست من نجس شده باشد و پس از خشک شدن دست چپ من که خیس شده به دست راست من بخورد و نجس شود آیا برای اب کشیدن دست چپم نیز باید دوبار اب قلیل بریزم یا یک بار؟؟

بطور کلی هر چبزی که نجس شده باشد اما از تماس با جسم نجس، نجس شده باشد نیاز به یکبار آبکشی با آب قلیل دارد یا دوبار؟؟

مورد دوم
    همان دست خونی شده که شما مثال زدید
    اگر بجای استفاده از دستمال با آب قلیل یکبار اب بریزم که در همان حین نیز اصل نجاست و خون را ببرد
    آیا بعد از آن یکبار اب قلیل بریزم یا باز دوبار
    نهایتش یه فشار قبره،والسلام
    بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
    یا الله و یا رحمن یا رحیم یا مقلب القلوب ثبت قلبی الی دینک
    الهی العفو و لک الحمد

نوشته
    122
    مورد تشکر
    350 پست
    حضور
    21 روز 16 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط rasool_amini نمایش پست
    اگر به طور مثال دست راست من نجس شده باشد و پس از خشک شدن دست چپ من که خیس شده به دست راست من بخورد و نجس شود آیا برای اب کشیدن دست چپم نیز باید دوبار اب قلیل بریزم یا یک بار؟؟
    اگر دست، لباس یا فرشی به وسیله ادرار نجس شود، با آب قلیل دو مرتبه شسته می‌شود و دست یا لباسی که به غیر ادرار (خون و...) نجس شده، با آب قلیل یک دفعه شسته می‌شود تا پاک شود و هنگام تطهیر با آب قلیل، لازم است در مثل لباس و فرش فشار داده شود تا آب آن خارج شود.

3. تشکر

نوشته
    122
    مورد تشکر
    350 پست
    حضور
    21 روز 16 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:

جوانی 26 ساله هستم که از هفت سال پیش به وسواس دچار شده ام. وقتی می خواهم قسمتی از بدنم که نجس شده را بشویم و تطهیر کنم مشکل زیادی دارم. در این مواقع تقریبا یک ساعت و ربع در حمام می مانم. لطفا راهنمایی ام کنید که چه کاری باید انجام بدهم تا این مشکلم حلّ شود.

پاسخ:

همان گونه که خودتان گفته اید، شما دچار وسواس در شستشو و تطهیر هستید.

برای رفع این مشکل مطالبی را می گویم:

1) باید بدانید که تنها آبِ کُر باعثِ پاک شدنِ اجسام یا بدنِ نجس نمی شود؛ بلکه با آبِ قلیل نیز می توان اجسام یا بدنِ نجس را پاک و تطهیر کرد. بنابر آن چه در توضیح المسائلِ مراجعِ تقلید (حفظهم الله تعالی) آمده، برای تطهیر و پاک کردنِ اجسام و بدن، بعد از آن که عینِ نجاست را برطرف کردیم، کافی است دو بار رویِ آن آبِ قلیل بریزیم، به گونه ای که آب تمام محلّ نجاست را بگیرد. مثال: فرض کنید انگشت شما زخمی شده و از آن خون آمده است. بعد از بندآمدنِ خون، کافی است لکّه یِ خون را با یک دستمال کاغذی (مثلا) پاک کنید؛ سپس با یک لیوان آب، دو بار روی آن آب بریزید. این انگشت پاک می شود. برای باقیِ بدن هم همین طور است. در پاک کردن و تطهیر با آبِ کر، اگر قسمتِ نجسِ بدن را زیر دوش آب بگیرید و روی آن کمی دست بکشید، نجاست برطرف می شود و بدن پاک می گردد و لازم نیست دوباره محل نجس را زیر آب ببرید. باید خود را عادت دهید که با کمترین مقدار آب، تطهیر را انجام دهید. با آب قلیل هم می توان به راحتی تطهیر کرد، چه برسد به آب لوله کشیِ شهر که کُر حساب می شود.

2) وسواس همان توهّماتِ ذهنی است كه هر چه زودتر بايد با آن مبارزه كرد و راه مبارزه اين است كه به توهمّات و وسوسه ها توجه نشود. برای نجات پيدا كردن از وسواس در تطهیر و پاک کردن بايد مانند بقيه یِ مردم غسل كنيد و تطهير نماييد و خود را معطل نكنيد. توصیه ما مشاوران به افراد این است که برای اینکه از وسواس در امان باشید، در هر کاری (شستن، چک کردن و...) به حدّ متعارفی که مردم انجام می دهند، بسنده نمایید و بیشتر از آن حدّ کاری نکنید.
    اسلام دين آساني است . پيامبر اکرم(صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمودند: «من بر دين آساني مبعوث شده ام»(1).
    پيامبر اکرم(صلّی الله علیه و آله و سلّم) يكي از كارهايش اين بود كه غُل و زنجيرها و كارهای دست و پاگير كه انسان را از ادامه ی مسير بازمي دارد، از ميان بردارد(2).
    پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمود:«با يك مُدّ (750 گرم) آب مي توان وضو گرفت و با يك صاع (سه کیلو) آب می توان غسل كرد. بعد از من اقوامی مي آيند كه اين مقدار را کَم به حساب خواهند آورد؛ آنان برخلاف روش و سنّت من خواهند بود»(3).
    پیامبر اکرم و امامان معصوم (علیهم السلام) بیشتر عمر شریف خود را در شهر مکّه و مدینه گذراندند. این دو شهر هم اکنون نیز با مشکل کمبود آب مواجه هستند. آن بزرگواران به ندرت به آب جاری (رودخانه) یا آب کُرّ دسترسی داشتند. با وجود این، با آبِ قلیل وضو و غسلشان را انجام می دادند و لباسشان را می شستند.

درباره زيان وسواس همين مقدار بدانيد كه به تدريج توسعه يافته و همه زندگی انسان را تحت الشعاع قرار می دهد و هم چنين قدرت و توان انسان را از او سلب می كند. بنابر اين وسواس عاملی برای تلف کردنِ عمر، هدردادن وقت و ايجاد ناراحتی برای همسر و فرزندان است . حالت وسواس روح انسان را مُعذَّب و مضطرب نگه می دارد؛ حسّاسيّتْ تمام ذهن او را فرا می گيرد و فعاليتش رافلج می سازد، حالت دفع در او به كندی صورت مي گيرد، چون وحشت از آلودگی دارد و معمولاً چنين افرادی اغلب دچار يبوست هستند. افراد مبتلا به وسواس در همه مسائلْ آداب و تشريفات دارند و برای بهتر كردن آن به خيال بافی هايی مي پردازند؛ مثلا وقتی می خواهند به مسافرت بروند، به شِلَنگ برای تطهير يا دست شويی هايی كه آب لوله كشی داشته باشند، فکر می کنند.

راه های پیشگیری از افکارِ وسواسی :
    1 - آگاهي یافتن از مسئله شرعي كه با يك مرتبه آب ريختن مثلاً نجس پاك مي شود و يا يك مرتبه فشار دادن ,لباس پاك مي شود. بازار مسلمانان علامت پاك بودن است . دست مسلمان پاك است. وسائل مسلمانان پاك است .
    2 - انسان وسواسی غالباً گرفتار ضعف است. بنابراين تقويت كردن جسم بسيار لازم است .
    3 - تقويت اراده برای فرد وسواسی لازم است . فرد مبتلا به وسواس باید اراده یِ خودش را تقويت كند و بتواند تصميم بگيرد و به خودبقبولاند كه فلان چيز پاك است.
    4 - مسافرت های دسته جمعی برای افراد وسواسی مفید است. زيرا در مسافرت های دسته جمعی مخصوصاً طولانی به تدريج حالت وسواس ازبين می رود.
    5 - دوری از كسانی كه مبتلا به وسواس هستند، برای افراد وسواسی لازم است؛ زيرا ارتباط داشتن با آنان باعث تقويت وسواس می شود.
    6-
    برای پیشگیری از افکار وسواسی، «لا اله الاالله» و «لاحول و لا قوة الابالله» زیاد بگویید و سوره ‏هاى مبارکه «الناس» و «فلق» را زياد بخوانيد.

با توجه به ضررهای وسواسی بودن و بی فایده بودن آن و با به كارگيریِ روش های درمانْ بايد كوشش كنيد كه اين مرض مُهلِك را از خود دور کنید.
    روش های كُلّیِ درمان:

برای درمان اين بيماری ابتدا بايد نوع آن را شناخت و روش درمانیِ مناسب با آن را انتخاب نمود. در اين قسمت به بعضی از روشهای كُلّیِ مبارزه با وسواس اشاره مي نمايم:

1- عدم پاسخ دهی: مهم ترين و كُلّی ترين راه درمان وسواس، بی توجهی به پيام های آن و عدم پاسخ دهیِ عملی به آن است. اين بيماري در صورتی ادامه می يابد و تشديد می شود كه به نداهای درونیِ وسواس كه مبتنی بر تكرار عمل، يا دقتِ بی مورد و يا قضاوت غير منطقی و افراطی نسبت به امور است، پاسخ دهی عملی شود. برای مقابله با اين حالت، بهترين راهْ بی اعتنايی به اين پيام ها و ترتيب اثر ندادن به آنها است. اگر مدتی اين روشْ عملی شود، به طور قطع از شدت ابتلا وسواس كاسته خواهد شد.

2- مقابله با وسوسه با ضدِّ آن: موفق ترین راه برای مبارزه با وسواسِ عملی، بی اعتنایی به فکر و برعکس انجام دادن آن است. برای كسانی كه از آلودگی و نجاست هراس دارند و اين هراسْ منشأ اضطراب و وسواس در آنها شده است، آلوده سازیِ عمدیِ شخص توسط خودِ او يا ديگران، از راه هایِ درمان و رفع حساسيت به اين امر است. اگر اين روش با تكرارْ تحمّل شود، قطعاً مؤثر خواهد بود. شما نیز سعی کنید با یک برنامه ریزیِ منظم به صورت تدریجی از آب ریختنِ زیاد در حمام بکاهید . و برعکس ندایِ درونِ خود عمل نمائید .

3- فرمان ايست: در منابع علمیِ جديد، براي متوقف كردن افكار وسواسی، علاوه بر درمان هایِ دارويي و قبل از آن درمان ها، از روش های خاصی استفاده می شود كه مهم ترينِ آنها روش «توقّف فكر» نام دارد. بدين ترتيب است كه از فرد مبتلا به وسواس خواسته می شود كه به طور عمدْ افكار وسواسیِ خود را آزاد بگذارد و ناگهان درمانگر با صدای بلند و بيزار كنندهْ فرياد می زند: «ايست !؟!». به نظر مي رسد اين عمل جريان فكر وسواسی را متوقف مي كند.

4- تلقين: شخص مبتلا به وسواس بايد به خودش تلقين كند كه «وسواس» يك نوع كار شيطانى است و بايد هر چه زودتر دست از آن بردارد.
    5- به خداوند متعال توكل كنید و از او استعانت بجويید تا هر چه زودتر بر اين مشكل غلبه کنيد.

6- رساله عمليه مرجع تقليد خود را دقيقاً مطالعه كنيد (به خصوص بخش‏ هاى مربوط به طهارت، نجاست، غسل و وضو) و خود را مُلزَم كنيد كه براى غسل و وضو يا آب كشيدن بدن، لباس و يا چيزهاى ديگر، به همان كيفيتى كه در رساله آمده عمل نماييد و از زياده‏ روى جدّاً پرهيز كنيد و بعد از اين كه طبق رساله غسل كرديد يا چيزى را آب كشيديد، هيچ گونه شكّى در طهارت آن به دل راه ندهيد و اگر احساس مى ‏كنيد، هنوز پاك نشده و يا غسل و وضو انجام نشده، اعتنا نكنيد و با همان وضعْ نماز بخوانيد و ساير كارهاى خود را انجام دهيد .

7- در صورتی که نتوانستید از شرّ وسواس خلاص شوید، به روانشناسی متعهد و خبره در شهر خود مراجعه نمایید.

پی نوشت:
    1) مجلسیّ، محمد باقر، بحارالانوار،ج 22 ص 264، مؤسّسة الوفاء، بیروت، 1403 ه.ق.
    2) سوره مبارکه اعراف، آيه شریفه 157: (و يضع عنهم اصرهم و الاغلال الّتي كانت عليهم )
    3)حرّ عاملی، محمد بن حسن، وسائل الشیعة إلی تحصیل مسائل الشریعة، ج1، ص483، مؤسسة آل البیت (علیهم السلام) لأحیاء التراث، قم، 1409 ه.ق.

ویرایش توسط امید : ۱۳۹۸/۰۲/۳۰ در ساعت ۱۳:۲۱

صفحه 2 از 2 نخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری