جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آيا خدا ميتواند عالم را در يك تخم مرغ جاي دهد؟پاسخ به شبهه

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۷
  نوشته
  193
  مورد تشکر
  323 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  آيا خدا ميتواند عالم را در يك تخم مرغ جاي دهد؟پاسخ به شبهه
  سلام عليكم.
  دوستان عزيز.
  سوال زير را فردي در اين كانون پرسيده است.
  البته اين دوست عزيز زحمت طرح سوال را هم نكشيده و از جايي ديده است و حتما فكر ميكرده ما شيعيان جوابي براي او نداريم.
  شخصي براي انكار كردن خدا در اين كانون سوال زير را پرسيده است و با جواب خود ثابت ميكنم كه خدا وجود دارد.
  سوال: آيا خداوند ميتواند تمام اين عالم را در يك تخم مرغ جاي دهد ، در حالي كه نه تخم مرغ بزرگ شود و نه عالم كوچك شود؟

  داستان: شبهه زنديق و جواب امام صادق (ع)

  ((هشام بن حكم )) يكي از بزرگترين و محبوب ترين شاگردان امام صادق (ع) بود. او در مباحثه با دشمنان شيعه ، استاد بود. روزي يك نفر ((زنديق)) نزد او رفت و پرسيد :
  آيا خداوند ميتواند تمام اين عالم را در يك تخم مرغ جاي دهد ، در حالي كه نه تخم مرغ بزرگ شود و نه عالم كوچك شود؟
  هشام نتوانست در آن لحظه به او جواب دهد ، زيرا اگر ميگفت خدا نمي تواند چنين كاري را بكند ، كفر گفته بود و اگر ميگفت خدا قادر به انجام چنين كاري مي باشد ، خلاف عقل بود. هشام از زنديق فرصت خواست تا جواب او را بدهد.
  آنگاه به سرعت به حضور امام صادق (ع) شرفياب گرديد و از امام كمك خواست. امام به او فرمود : بالاي سرت را نگاه كن ، چه ميبيني ؟ هشام عرض كرد : هزاران ستاره را در آسمان بيكران ميبينم. امام فرمود : به اطرافت نگاه كن ، چه ميبيني؟ هشام عرض كرد :كوه ها و دشت ها و دره ها ، گياهان و حيوانات و انسان هاي بيشماري را ميبينم. امام فرمود : چگونه اين ها را ميبيني؟ هشام عرض كرد اين ها انعكاس نور در عدسي چشم است . امام به او فرمود:خداوندي كه جهان عظيم آفرينش ، كوه ها و دشت ها و درياها ، ستارگان ، آسمان بي انتها و گياهان و جانوران و انسان هاي بيشمار را در چشمان تو جاي داده است ، آيا ميتوان گفت چنين خدايي عاجز است؟ به زنديق بگو ، خدا عاجز نيست ، اما حرفي كه تو ميزني محال و متناقض است.

  شهوت فرماندهان روم و ري
  ميبرد سرهاي ما را روي ني
  بشنو از ني چون حكايت ميكند
  شيعه را در خون روايت ميكند

  شیعه یعنی هفت‌خطی درجنون
  شيعه طوفان می‌کند در کاف و نون

  این سخن کوتاه کردم والسلام
  شیعه یعنی تیغ بیرون از نیام


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  2,954
  مورد تشکر
  6,046 پست
  حضور
  16 روز 10 ساعت 17 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  611  .
  سوال: آيا خداوند ميتواند تمام اين عالم را در يك تخم مرغ جاي دهد ، در حالي كه نه تخم مرغ بزرگ شود و نه عالم كوچك شود؟


  یاحق
  امام صادق (ع) فرمود:شخصی نزد امیر المومنین (ع) آمد و گفت :آیا خداوند تواناست که زمین را در تخم مرغ جای دهد بی آنکه زمین کوچک و یا تخم مرغ بزرگ گردد؟فرمود :وای بر تو !خداوند به ناتوانی توصیف نمی گرددوچی کسی تواناتر است از آن که زمین را نرم و تخم مرغ را بزرگ کند.

  فردی نزد امام رضا(ع) آمد و گفت :آیا پروردگار تو می تواند آسمانها و زمین و هر آنچه بین آنها را در تخم مرغی جای دهد؟فرمود :آری ,بلکه و در کوچکتر از تخم مرغ,آنها را در مردمک چشمت قرار داده است که از تخم مرغ کوچکتر است ,زیرا وقتی چسمت را باز کنی زمین و آسمان و آنچه بین آن دو است رامی بینی واگر می خواست تو را کور می ساخت.

  امام صادق (ع) فرمود:شیطان به عیسی بن مریم (ع) گفت: آیا پروردرگار تو تواناست که زمین را در تخم مرغ جای دهد بی آنکه زمین کوچک و یا تخم مرغ بزرگ گردد؟فرمود :عیسی(ع) فرمود :وای بر تو!خداوند به ناتوانی توصیف نمی گردد.چه کسی تواناتر از آن کسی است که زمین را نرم کند و تخم مرغ را بزرگ نماید؟


  کتاب التوحید نوشته شیخ صدوق (ره)

  یا علی (ع)

  یارب

  يا رب منم جويان تو يا خود تويى جويان من

  اى ننگ من تا من منم من ديگرم تو ديگرى

 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  1,002
  مورد تشکر
  1,397 پست
  حضور
  12 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  1
  گالری
  0

  قدرت خداوند به محال تعلق نمیگیرد
  چرا خدا خود را آشکار نمیکند ، تا آفریده هایش اورا انکار نکنند و در نتیجه اختلاف نظر از میان برداشته شود ، آیا قدرت آنرا ندارد که خود را آشکار سازد، با این فرض ناتوان خواهد بود ، یا قدرت دارد ولی در آشکار کردن خود بخل میورزد ؟ دراینصورت تقصیر خلق بیچاره چیست ؟ که اگر اورا نشناخته برای اینست که او ذات خود را معرفی نکرده است ؟
  قدرت خدا به محال تعلق نمیگیرد
  خدا هم قدرت دارد و هم بخل نمیورزد ، و مخفی بودن ذات پاکش بخاطر کوتاهی او در آشکار کردن خود نیست ، بلکه درک نکردن او از کوتاهی و نارسایی عقول و حس های محدود ما سرچشمه می گیرد ، محال است که ذات خدا را حس کنیم ، زیرا ذات او محسوس نیست تا قابل حس باشد ، و محال است که عقل و فکر ما ذات اورا درک کند ، زیرا ذات او نامحدود است وقتی که درک و حس کردن خدا محال بود ، قدرت خدا به چیز محال تعلق نمیگیرد ، نه بخاطر نارسایی قدرت خدا ، بلکه بخاطر محال ذاتی بودن آن.
  و این "گفنه" که " محال در کنار قدرت نامحدود، از محال بودن خارج میشود" یک گفته خرافی و بی اساس است ، چه آنکه ما از محال نسبی سخن نمیگوییم که نسبت به افرادی محال باشد و نسبت به افراد دیگر محال نباشد بلکه سخن و بحث ما در مورد "محال ذاتی" است ، که حتی در برابر قدرت نامحدود ، محال است ، زیرا قدرت به چیز ممکن تعلق میگیرد ، واگر به چیزی تعلق گرفت ، دلیل روشن بر ممکن ذاتی بودن آن است .
  به عنوان مثال امور ذیل از محالهایی است که قدرت خدا شامل آن نمیشود:
  1- جمع کردن بین دو نقیض.
  2- بودن چیزی قبل از خودش
  3- چیزی خودش را خلق کند.
  4- چیزی در یک حالت هم یک باشد وهم زیادتر از یک.
  5- حس کردن غیر محسوس .
  6- چیز ازلی را معدوم کردن، یا خود ازلی خود را نابود کند.
  7- آفریدن شریک برای خداوند و....
  همه این موارد و امثال آن سر از اجتماع دو نقیض و یا نابودی هر دو نقیض در می آورند که هردو ذاتا محال میباشد.
  از اینرو وقتی که یکی از مادیون از امام صادق (ع) پرسید " آیا خدا قدرت ندارد خود را به مردم نشان بدهد ، تا مردم او را بشناسند و از روی یقین به عبادتش پردازند؟ "امام در پاسخ او در یک جمله فرمود لیس للمحل جواب" محال پاسخ ندارد
  منظور امام اینست که محال چیزی نیست که قابل ذکر و سئوال باشد.
  و نیز وقتی شخصی از علی پرسید : "آیا پروردگار تو میتواند زمین را در درون تخم مرغ جا دهد ، بی آنکه زمین کوچک و تخم مرغ بزرگ شود؟
  علی (ع) در پاسخ فرمود :" ان الله تعالی لا یوصف بالعجز والذی سالتن لا یکون " خداوند از انجام هیچ کاری عاجز نیست ، ولی آنچه سئوال کردی مطلب محالی است و شدنی نیست "
  چند روایت
  دراینجا روایات دیگر نیز هست که در ابتدا نظر ، انسان خیال میکند که محال در برابر قدرت خدا ، امکان می یابد ، ولی با دقت نظر روشن میشود که منظور چیز دیگری است ، به عنوان نمونه :
  1- شیطان از حضرت مسیح پرسید "آیا خدا تو میتواند زمین رادر درون تخم مرغی جا دهد؟ مسیح (ع) فرمود : وای بر تو روا نیست خدا را به عجز وصف کنی ، چه کسی قدرتمنتر از خدایی که در آن صورت زمین را لطیف سازد و تخم مرغ را سنگین نماید "
  2- عین این سئوال را از حضرت علی(ع) کردند و حضرت عین همین جواب را داد .
  پاسخ حضرت مسیح و امام علی در این مورد ، از نقطه نظر "حالت ویژه ای" است که از این نظر جا دادن زمین در درون تخم مرغ امکان دارد و ان حالت ویژه عبارتست از لطیف کردن زمین و برداشتن خلل و فاصله ها از اجزا ان تا انجا که ممکن است ، و فشردگی کامل زمین است و سپس جا دادن ان در درون تخم مرغ ، بی آنکه تخم مرغ از نظر حجم و اندازه بزرگ شود ، هرچند از نظر سنگینی بزرگ شود ، حجم و اندازه تخم مرغ هماناندازه قبل است ، ولی سنگینی ان به سنگینی زمین خواهد شد

  ذکر این نکته در اینجا بسیار جالب است و ان اینکه اتم شناسان گویند اگر فضای خالی میان اتمهای زمین را از بین ببریم یعنی فاصله بین هسته اتم با الکترونها را ازبین ببریم تمام حجم زمین با آنهمه عظمت به اندازه یک نارنج خواهد شد که در عین حال وزنش برابر وزن کنونی زمین یعنی 5974 میلیارد میلیارد تن میشود.(فاعتبرو یا اولی الابصار)


  به عبارت روشنتر در اینجا دو صورت است ، یکی ممکن است و دیگری محال :
  صورت ممکن عبارتست از لطیف کردن زمین با کوچک کردن حجمش بطوری که بتواند در درون تخم مرغ جا بگیرد و سنیگن کردن وزن تخم مرغ با جا دادن زمین در درون آن با بقای حجم و اندازه تخم مرغ .
  صورت محال عبارتست از جا دادن زمین با بقای حجم و اندازه درون تخم مرغ با اینکه تخم مرغ به همان اندازه اول و یا به همان وزن اول است که محال است.
  و به همین معنی "صورت ممکن" حمل میشود قول امام صادق و امام رضا در پاسخ سئوال فوق (آیا خدا میتواند زمین را در درون تخم مرغی جا دهد ) آنجا که بعد از پاسخ اول فرمودند :
  " آری ، بلکه خدا قادر است که زمین را در درون کوچکتر از تخم مرغ هم جا دهد ، چنانکه در چشم تو که کوچکتر از تخم مرغ است جا داده ، زیرا وقتی چشمت را باز کنی پهنه وسیعی از زمین و آسمان در درون آن جا میگیرد ، واگر خدا بخواهد ، چشمت را ازدیدن آن پهنه ، محروم میسازد "
  ذکر این نکته در اینجا بسیار جالب است و ان اینکه اتم شناسان گویند اگر فضای خالی میان اتمهای زمین را از بین ببریم یعنی فاصله بین هسته اتم با الکترونها را ازبین ببریم تمام حجم زمین با آنهمه عظمت به اندازه یک نارنج خواهد شد که در عین حال وزنش برابر وزن کنونی زمین یعنی 5974 میلیارد میلیارد تن میشود.(فاعتبرو یا اولی الابصار)

  روشن است که خود آسمان و زمین ، در وقتی که انسان به آندو مینگرد ، در چشم جانمیگیرد ، صورت آن دو با بقاء حجم و اندازاۀ آن دو نیز در چشم جا نمیگیرند، بلکه صورت آن دو در عدسی چشم منعکس میشود و این همان لطیف کردن حجم و اندازه است ، اما صورت همان صورت است .
  و همچنین زمین ممکن است در درون تخم مرغ جا داده شود ، به شرط لطیف کردن آن ، بطوری که حجم و اندازۀ آن کوچک شود ، ولی صورت و سنگینی آن همان صورت و سنگینی است(دقت کنید)
  ویرایش توسط mmj : ۱۳۸۷/۰۷/۰۸ در ساعت ۲۳:۱۶


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۷
  نوشته
  611
  مورد تشکر
  866 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  مهمترین و قابل قبول ترین تئوری پیدایش جهان در حال حاضر بیگ بنگ نام دارد.
  پیدایش جهان از ذرهای بسیار چگال و انفجاری در کسر بسیار بسیار کوچکی از ثانیه.
  جهان امروز از ذر های بوجود امده
  اگر میدانستند جهان چگونه بوجود امده از طرح سوالهای تخم مرغ و ...خدا سنگی بسازد که نتواند
  بلندش کند و..............شرمسار میشدند
  تاپیکی زدم با نام فرا بعدیها برای پاسخ کلی به شبهات مطروحه لطفا کلیک بفرمائید
  همه چیز دستگیرتان میشود.

  http://www.askquran.ir/showthread.php?p=49148#post49148
  ویرایش توسط غریبه : ۱۳۸۷/۰۷/۰۹ در ساعت ۰۱:۳۷
  آفت تفکر تعصب است
  السلام علی الحسین و علی علی بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین.
  ببخشید اینجا از حضور شما بزرگواران خداحافظی میکنم مدیر محترم سایت ترجیج دادند تاپیک خداحافظی بنده حذف شود. بهر حال بدی و خوبی بقول قدیمیها از ما دیدید حلال کنید.
  حق نگهدارتان دلهایتان پرامید و شاد باد.


 5. تشکرها 3


 6. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  8
  مورد تشکر
  19 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  سلام
  در اینگونه مناظره ها، جای آنکه مخاطب «یک سوال» مطرح کند و بنشیند کنار و بعد شما صد خط جواب بدهید. باید طبق فن جدل (از ابواب منطق) پیش رفت و مسلمات خصم (اصول مورد اتکای سوال) رو استخراج کنید. در مواجهه با این سوال بگویید برای پاسخ باید اول «سوال تعریف شود» یعنی در سوال «آیا خدا می تواند جهان را در تخم مرغ جای دهد» عبارات کلیدی عبارتند از :
  1- خدا
  2- جهان
  3- تخم مرغ
  اول بگویید این سه واژه را تعریف کن.
  نحن ابناء الدلیل نمیل حیث یمیل
  ( ما فرزندان استدلالیم ، به هر طرف که دلیل بگرود می گرویم)
  -----------------------------------------------------------------------
  حسام ایپکچی


 7. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۰
  نوشته
  37
  مورد تشکر
  110 پست
  حضور
  2 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  هنرنزدایرانیان است وبس.....
  شنیدین میگن ...جواب ابلهان خاموشیست؟؟؟/
  قبل ازاینکه هزار جواب بدیم به یک سوال....بایددیداین طراح سوال میدونه تخممرغ واقعا چیه؟؟؟
  اونیکه تخممرغ رو خلق کرده بلاشک کارخودطراح سوال نیست.!!!...
  میدونه داخل تخممرغ چه جوری طراحی ومعماری شده؟؟
  دورشته سفیده طنابی شکل زرده رابه دوسرتخممرغ وصل کرده که آن رادر مرکز سفیده نگهدارد...
  «فضای خالی که هوادرآن پرشده که میزان فضای آن تازگی وکهنگی تخممرغ رانشان میدهد....
  چنانچه اندازه محفظه هوازیادشودگازدی اکسیدکربن خارج شده باعث میشود که محیط تخممرغ قلیایی شود.....
  سطح پوست آهکی تخممرغ که شفاف وبرجسته.....همه وهمه......
  حتما به نوعی خلق شده.....درون تخممرغ خود دنیایی است....که عاقبت به موجود زنده ای تبدیل میشود.....
  نکنه ادعا دارید که اینها خودبخود درست شده!!!!!
  ویک موضوع مهم...
  خداوند به دفاعیات ما بندگان خلق شده نیازی ندارد....خداوند بهترین گرداننده این جهان هستی است....

  لااله الا الله الملک الحق المبین
  **************************************************
  اللهم الیک توجهت وجهی والیک فوضت امری وعلیک توکلت یاارحم الراحمین
  ************************************************** *
  (اگر همه درها برویت بسته شد**
  (سرتو بلندکن وبه آسمون نگاه کن***
  (اونجا پنجره ای بازه***
  (تو فقط*خداخداکن)

 8. تشکرها 2


 9. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۰
  نوشته
  5,567
  مورد تشکر
  24,022 پست
  حضور
  59 روز 4 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  3
  گالری
  196  سلام
  به نظر من طرح این سوال کلا مشکل داره
  مگه میشه برای توان و قدرت خدا آیا واما یا اگر آورد
  خداوند به هرکاری توانای مطلقه
  ***************************


  ܓ✿ اللهم عجل لولیک الفرج ܓ✿


  ***************************

 10. تشکر


 11. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  نوشته
  35
  مورد تشکر
  67 پست
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  جواب این سوال:
  زمین بزرگ است
  تخم مرغ کوچک است و اگر زمین بخواهددر تخم مرغ بگنجد نباید بزرگ باشد
  پس زمین باید هم بزرگ باشد هم نباشد
  این یک تناقض است
  آیا میشود هم بود هم نبود؟
  این یک محال ذاتیست
  ویرایش توسط hanik : ۱۳۹۰/۰۵/۰۳ در ساعت ۱۴:۵۸

 12. تشکرها 2


 13. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۰
  نوشته
  1
  تشکر:
  1
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط moamma نمایش پست
  .
  سوال: آيا خداوند ميتواند تمام اين عالم را در يك تخم مرغ جاي دهد ، در حالي كه نه تخم مرغ بزرگ شود و نه عالم كوچك شود؟

  فردی نزد امام رضا(ع) آمد و گفت :آیا پروردگار تو می تواند آسمانها و زمین و هر آنچه بین آنها را در تخم مرغی جای دهد؟فرمود :آری ,بلکه و در کوچکتر از تخم مرغ,آنها را در مردمک چشمت قرار داده است که از تخم مرغ کوچکتر است ,زیرا وقتی چسمت را باز کنی زمین و آسمان و آنچه بین آن دو است رامی بینی واگر می خواست تو را کور می ساخت.
  دوست عزیز مهر به چیزی یا کسی نباید شیفتگی رو در انسان بوجود بیاره

  به نظر شما این پاسخ پرسش مطرح شده میباشد مثلا به نظر شما چه فاصله یا چه زاویه ای از دنیا در دیده شما جای میگیره که با پاسخ این عزیز قانع شویم

 14. تشکر


 15. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۰
  نوشته
  194
  مورد تشکر
  157 پست
  حضور
  1 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  2

  خدا می تواند نقیضین را جمع کند
  دوست گلم خداوند قادر است هر کاری را انجام دهد، حتی داخل کردن همه دنیا در داخل یک تخم مرغ!
  توجه شود که "اجتماع نقیضین یک امر محال است" اصلی است که در دنیای ما حاکم است و اصلا قانونی جهانشمول نیست.
  دنیای کوانتوم بر خلاف این اصل عمل می کند و مثلا در آنجا یک الکترون هم هست هم نیست!
  مهم نیست که ما قادر باشیم این اتفاق را درک کنیم یا نه مهم اینست که خداوند قادر به انجام آن است.

 16. تشکر


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. "صلى عليك مليك السماء" - ملاباسم کربلایی
  توسط Si14 در انجمن کلیپ صوتی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۵/۲۱, ۱۲:۴۰
 2. چرا به امام زمان (عج) شريك القرآن مي‎گوئيم
  توسط raze_shab در انجمن مهدویت و امام زمان در قرآن
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۴/۲۳, ۱۸:۱۶
 3. جمع بندی آيا بشر مى تواند از راه تكنيك جديد به سعادت برسد؟
  توسط shamime_yas در انجمن سایر مباحث اعتقادی در قرآن
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۳/۱۹, ۰۰:۳۲
 4. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۳/۱۷, ۱۴:۰۹
 5. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۸۸/۰۹/۱۶, ۲۲:۵۱

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود