جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شجره نامه حضرت موسی(ع)

نوشته
    148
    مورد تشکر
    397 پست
    حضور
    10 روز 10 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

شجره نامه حضرت موسی(ع)

سلام
    منم یک سوال دارم
    شجره نامه حضرت موسی (ع) چطوری میشه ...یعنی از لحاظ تبار و نسل (چون نه پدرش پیامبر بود نه مادرش بچه پیامبر بود... گمون کنم!)

وقتی سلطان عمارتی در مرغزار بنا کند هر شبانگاه شغالان شیون می کنند!

نوشته
    4,855
    مورد تشکر
    10,405 پست
    حضور
    158 روز 10 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    1
    گالری
    18

با نام و یاد دوست

شجره نامه حضرت موسی(ع)

کارشناس بحث: استاد مقداد

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

شجره نامه حضرت موسی(ع)

نوشته
    2,148
    مورد تشکر
    5,446 پست
    حضور
    17 روز 11 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط اتمقلی نمایش پست
    سلام
    منم یک سوال دارم
    شجره نامه حضرت موسی (ع) چطوری میشه ...یعنی از لحاظ تبار و نسل (چون نه پدرش پیامبر بود نه مادرش بچه پیامبر بود... گمون کنم!)
    علیکم السلام.
    طبق منابع اسلامي حضرت موسي (عليه السلام) فرزند شخصي به نام عمران بوده است كه وي نيز فرزند يصهر بن ماهث بن لاوي بن يعقوب مي باشد. بنابراين حضرت موسي (عليه السلام) از طايفه لاوي مي باشد و لاوي هم از فرزندان حضرت يعقوب (عليه السلام) و از برادران حضرت يوسف (عليه السلام) بوده است.(1)

پی نوشت:
    1. ر. ك: مجلسي ، محد باقر ، بحارالانوار، ، بيروت ، دار احياء التراث العربي، چاپ سوم، 1043 ق ، ج 12، ص120.

امام صادق- علیه السلام- فرمودند :

محبوب ترین دوست من کسی است که عیب های مرا به من هدیه کند.

نوشته
    148
    مورد تشکر
    397 پست
    حضور
    10 روز 10 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    چه جالب !

من قبلا خونده بودم که حضرت موسی بسیار قد بلند بود (
    مثلا با قدی حدود دو متر و سی چهل ! ) و چهار شونه و تنومند هم که بود وقتی غضب میکرد مردم خیلی ازش می ترسیدن!!

در قران اومده که حضرت یعقوب به فرزندان خودش گفت از یک در نرین تو چون وقتی مردم ناگهان جوانان قد بلند و تنومند ببینن چشم زخم اتفاق میفته!

پس احتمالا حکمت به پیغمبری رسیدن حضرت موسی هم همین هیبت اون بود که از بچه های حضرت یعقوب به ارث رسیده

در داستان معراج پیامبر (ص) خوندم که وقتی اولین بار پیامبر حضرت موسی و برادرش هارون (ع) رو دید خیلی تعجب کرد و بعد ها تعریف میکرد پیرمردهایی با این قد و هیبت هرگز در عمرم ندیده بودم!!

جثه برزگ عمر زیاد هم میاره حضرت موسی حدود 170 سال عمر کرد!

ویرایش توسط اتمقلی : ۱۳۹۷/۰۹/۱۰ در ساعت ۱۴:۵۹

نوشته
    2,148
    مورد تشکر
    5,446 پست
    حضور
    17 روز 11 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    چه جالب !

من قبلا خونده بودم که حضرت موسی بسیار قد بلند بود (مثلا با قدی حدود دو متر و سی چهل ! ) و چهار شونه و تنومند هم که بود وقتی غضب میکرد مردم خیلی ازش می ترسیدن!!
    علیکم السلام.
    ایکاش منابعی که این مطالب را مطالعه کرده اید،کامل معرفی میکردید تا میزان صحت و اعتبار آن منابع بررسی می شد.
    مطالبی که در مورد قد چند متری برای انسانهای قرنهای قبل گفته می شود هیچ مبنای دقیق و درست نداشته و مطالبی بی پایه و اساس می باشد.البته همچنانکه در زمان خود ما هم برخی افراد بخاطر اختلالات ژنیتیکی رشد استثنائی دارند و بالای دو متر قد دارند،در طول تاریخ هم اینگونه استثنائات وجود داشته است.
    آنچه درباره قد بلند غیر طبیعی - و حتی غیر ممکن - حضرت آدم(علیه السلام)و انسانهای گذشته در برخی منابع اسلامی آمده است؛ به جهت ضعف سند قابل پذیرش نبوده و با فرض پذیرش نیز نمی‌توان به ظاهر آن استناد کرد.

نوشته
    2,148
    مورد تشکر
    5,446 پست
    حضور
    17 روز 11 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

در قران اومده که حضرت یعقوب به فرزندان خودش گفت از یک در نرین تو چون وقتی مردم ناگهان جوانان قد بلند و تنومند ببینن چشم زخم اتفاق میفته!

پس احتمالا حکمت به پیغمبری رسیدن حضرت موسی هم همین هیبت اون بود که از بچه های حضرت یعقوب به ارث رسیده
    با سلام.
    حتما تصدیق می فرمایید که در مورد اینگونه مسائل بخصوص آنچه مربوط به تاریخ گذشتگان است بر اساس اسناد و مدارک معتبر و قابل مراجعه باید اظهار نظر کرد و صرف بیان برداشتهای شخصی هیچ ارزشی ندارد.
    شما بر اساس کدام مستندات علت ورود برادران حضرت یوسف(علیه السلام) به مصر از درهای مختلف را بخاطر قد بلند و تنومند بودنشان بیان کرده اید؟؟!! شما بر اساس کدام گزارشات و کدام مبانی اعتقادی علت برگزیده شدن حضرت موسی(علیه السلام) به پیامبری را هیبت و قد بلند ایشان بیان کرده اید؟؟!!

برای اینکه این سخنان ارزش علمی و طرح پیدا کنند حتما باید مستندات آن هم بصورت دقیق و کامل ذکر گردد.

مشهور مفسران بر این اعتقادند که علت دستور حضرت یعقوب(ع) این بود که برادران یوسف، از زیبایی بهره‌‏مند بودند -آنها اگر چه یوسف نبودند ولى برادر یوسف بودند- قیافه‌هایشان جلب توجه می‌کرد، و پدرشان نگران بود که جمعیت یازده نفرى آنها که مشخص بود نسبتی با یکدیگر دارند، توجه مردم را به خود جلب کند، او نمى‏ خواست از این راه چشم زخمى به آنها برسد.(1)
    بنابراین صحبتی از قد بلند و تنومند برادران یوسف نیست.بله اینکه آنها از نظر هیکل و چهره زیبا بودند،درست است اما اینکه بگوییم چون چند متر قد داشتند،هیچ دلیلی نداریم.

پی نوشت:
    1. فیض کاشانی، ملامحسن، تفسیر الصافی، تحقیق، اعلمی، حسین، ج 3، ص 32، الصدر، تهران، چاپ دوم، 1415ق؛ شبر، سید عبد الله، تفسیر القرآن الکریم، ص 246، دار البلاغة للطباعة و النشر، بیروت، چاپ اول، 1412ق؛ طبرسی، فضل بن حسن، تفسیر جوامع الجامع، ج 2، ص 200، دانشگاه تهران، مدیریت حوزه علمیه قم، تهران، چاپ اول، 1377ش؛ ثعلبی نیشابوری، ابو اسحاق احمد بن ابراهیم، الکشف و البیان عن تفسیر القرآن، ج 5، ص 237، دار إحیاء التراث العربی، بیروت، چاپ اول، 1422ق.

نوشته
    2,148
    مورد تشکر
    5,446 پست
    حضور
    17 روز 11 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

جثه برزگ عمر زیاد هم میاره حضرت موسی حدود 170 سال عمر کرد!
    لطف کنید مستندات علمی و پزشکی این مطلب را بفرمایید تا استفاده کنیم.

نوشته
    148
    مورد تشکر
    397 پست
    حضور
    10 روز 10 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط مقداد نمایش پست
    حتما تصدیق می فرمایید که در مورد اینگونه مسائل بخصوص آنچه مربوط به تاریخ گذشتگان است بر اساس اسناد و مدارک معتبر و قابل مراجعه باید اظهار نظر کرد و صرف بیان برداشتهای شخصی هیچ ارزشی ندارد.
    سلام

آره از یک کتاب پیامبران خوندم با دانستنی هایی که در برنامه سمت خدا از پیامبران گفته میشه شنیدم

من خودم علمی ندارم نه!

ضمنا نگفتم چند متر....نوشتم دو متر و خورده ای یعنی کمتر از دو متر و نیم!

شاید شما بسکتبالیست ها رو ندیدن وقتی کنارشون می ایستین تا کمرشون بیشتر نیستین!...اندازه درختن!...خیلی هیبت دارن!

حالا چند هزار سال پیش انسان یکمی قد بلند تر بوده حتما و مثلا میانگین قدشون شاید حدود دو متر بوده و بالای دو متر اون زمان مثلا آم قد بلند اون دوران به حساب می اومد !

نقل قول نوشته اصلی توسط مقداد نمایش پست
    آنچه درباره قد بلند غیر طبیعی - و حتی غیر ممکن - حضرت آدم(علیه السلام)و انسانهای گذشته در برخی منابع اسلامی آمده است؛ به جهت ضعف سند قابل پذیرش نبوده و با فرض پذیرش نیز نمی‌توان به ظاهر آن استناد کرد.

قد چند متری هم نه دروغ هست! چون برای کوتاه شدن قد مثلا از هفت هشت متر به یک متر و هفتاد هشتاد امروزی حداقل نیم میلیون سال زمان نیاز داره!..... ولی در حد مثلا بیست تا سی سانت میشه در طی چند هزار سال تغییرات رو قبول کرد (به خاطر پیشرفته شدن مغز انرژی کمتری به استخون ها و عضلات میرسه و به مرور حجم مغز بزرگ تر و جثه کوچیکتر میشه!)

قوم عاد هم که میگن قد بلند بودن احتمالا همین قدر یعنی حداکثر دو متر و نیم مثلا جثه داشتن نه بیشتر

با تشکر
    ویرایش توسط اتمقلی : ۱۳۹۷/۰۹/۱۱ در ساعت ۱۵:۳۳

نوشته
    2,148
    مورد تشکر
    5,446 پست
    حضور
    17 روز 11 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    لطفاً شجره نامه حضرت موسی (علی السلام)را بفرمایید و اینکه چون فرزندان یعقوب قد بلند و تنومند بودند که آن حضرت به فرزندانش گفته بود از درهای مختلف مصر وارد بشوید تا چشم زخم نخورید،علت پیامبری حضرت موسی(ع) هم بلند قدی و تنومند بودن بود؟

پاسخ:
    طبق منابع اسلامي حضرت موسي (عليه السلام) فرزند شخصي به نام عمران بوده است كه وي نيز فرزند يصهر بن ماهث بن لاوي بن يعقوب مي باشد. بنابراين حضرت موسي (عليه السلام) از طايفه لاوي مي باشد و لاوي هم از فرزندان حضرت يعقوب (عليه السلام) و از برادران حضرت يوسف (عليه السلام) بوده است.(1)

اما در مورد بخش دوم سوال شما باید عرض کنیم:
    شما بر اساس کدام مستندات علت ورود برادران حضرت یوسف(علیه السلام) به مصر از درهای مختلف را بخاطر قد بلند و تنومند بودنشان بیان کرده اید؟؟!!
    بر اساس کدام گزارشات و کدام مبانی اعتقادی علت برگزیده شدن حضرت موسی(علیه السلام) به پیامبری را هیبت و قد بلند بودن ایشان بیان کرده اید؟؟!!

مشهور مفسران بر این اعتقادند که علت دستور حضرت یعقوب(علیه السلام) این بود که برادران یوسف، از زیبایی بهره‌‏مند بودند -آنها اگر چه یوسف نبودند ولى برادر یوسف بودند- قیافه‌هایشان جلب توجه می‌کرد و پدرشان نگران بود که جمعیت یازده نفرى آنها که مشخص بود نسبتی با یکدیگر دارند، توجه مردم را به خود جلب کند، او نمى‏ خواست از این راه چشم زخمى به آنها برسد.(2)
    بنابراین صحبتی از قد بلند و تنومندی برادران یوسف نیست.بله اینکه آنها از نظر هیکل و چهره زیبا بودند،درست است اما اینکه بگوییم چون چند متر قد داشتند،هیچ دلیلی نداریم.

پی نوشت:
    1. ر. ك: مجلسي ، محد باقر ، بحارالانوار، ، بيروت ، دار احياء التراث العربي، چاپ سوم، 1043 ق ، ج 12، ص120.
    2.
    1. فیض کاشانی، ملامحسن، تفسیر الصافی، تحقیق، اعلمی، حسین، ج 3، ص 32، الصدر، تهران، چاپ دوم، 1415ق؛ شبر، سید عبد الله، تفسیر القرآن الکریم، ص 246، دار البلاغة للطباعة و النشر، بیروت، چاپ اول، 1412ق؛ طبرسی، فضل بن حسن، تفسیر جوامع الجامع، ج 2، ص 200، دانشگاه تهران، مدیریت حوزه علمیه قم، تهران، چاپ اول، 1377ش؛ ثعلبی نیشابوری، ابو اسحاق احمد بن ابراهیم، الکشف و البیان عن تفسیر القرآن، ج 5، ص 237، دار إحیاء التراث العربی، بیروت، چاپ اول، 1422ق.

ویرایش توسط مقداد : ۱۳۹۷/۰۹/۲۰ در ساعت ۰۸:۳۵

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری