صفحه 3 از 3 نخست 123
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: علم حضوری در تاریخ فلسفه اسلامی

نوشته
    128
    مورد تشکر
    443 پست
    حضور
    6 روز 21 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط قول سدید نمایش پست

سلام و عرض ادب و تشکر از لطف شما

پاسخ به این پرسش بستگی به این دارد که زمان پیدایش روح مجرد در کودک را چه وقتی بدانیم؛ همچنین بستگی دارد به این که علم را محدود به موجود مجرد کنیم یا این که شامل سایر موجودات نیز بدانیم؛ همچنین بستگی دارد به این که علم و التفات را دارای مراتب بدانیم یا نه.

بنده مستند به متون دینی بر این باورم که هر موجودی -نه فقط نوزاد- دارای علم و التفات است اما علم و التفات دارای مراتب است به گونه ای که در برخی قوی و در برخی ضعیف است و قابل افزایش یا کاهش است. از این رو، نوزاد نیز واجد علم حضوری به خود و خدای خودش است اما با التفاتی کمتر از یک انسان بالغ. حتی یک انسان بالغ نیز در طول زندگی التفاتش به خودش کم و زیاد می شود. برای من پیش آمده که گاهی رانندگی می کنم اما برای یک لحظه به خودم می آیم که حواسم کاملا جمع نبوده اما هیچ حرکت خطرناکی نیز مرتکب نشده ام؛ یا هنگام نماز جماعت با این که حواسم پرت شده اما همچون دیگران رکوع و سجود کرده ام و کسی به من اشتباهم را متذکر نشده که چرا مثلا رکعت دوم سجده و رکوع نکردی. بنابراین، گویا ما حتی وقتی به خودمان آگاهی کامل نداریم، اما واجد درجه ای ضعیف از التفات به خود یا حتی دیگران هستیم و به همین جهت، رفتارهایی مناسب با موقعیت بیرونی از خودمان صادر می کنیم.

البته بهتر است تفصیل این مطلب و بررسی این مبانی را در تاپیک دیگر دنبال کنیم.
    از این منظر گفتم که علم حضوری انسان به خودی خود نیز محل مناقشه است،
    مثالهای دندان درد، غم و رنج و اینجور چیزها رو می‌توان به یک سری پالسهای الکتریکی تقلیل داد که از مبدا به مغز ما می‌رسد و به نظر می‌رسد فهم ما از دندان درد و ... با واسطه است.

استاد تجربه گرایان کلن همه چیز را منوط به آمدن از تجربه میدانند، و به نظر می‌رسد که علم حضوری انسان به خود نیز از برهمکنش با سایر چیزها باشد
    مثلا همین دندان درد هم واقعا بی واسطه نزد من خاطر نیست و بقیه چیزها ...
    سپاس
    آنچه که نمی توانم بگوییم مهمتر است.

2. تشکرها 2

نوشته
    173
    مورد تشکر
    366 پست
    حضور
    8 روز 4 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط یوری نمایش پست
    با سلام و احترام
    استاد گرامی این بیانات از نگاه علم جدید که رد است، درست است؟ اینکه نفس به موطن شی خارجی میرود و به آن پرتو افکنی میکند که یک چیز بی دفاع است،
    پرتوهای نور که از خورشید بر جسم مورد نظر می‌تابند و نور بازتابی آنها چشم ما را تحریک میکند که باعث فرستاده شدن یک سری پالس به مغز می‌شود و...

به نظر شما این صحبتهای جناب سهروردی قابل دفاع است؟

سپاس
    سلام و عرض ادب

منظور شیخ اشراق از پرتو افکنی ، همان نور محسوس نیست بلکه منظورش همان التفات و اشراف به دیگری است.
    نور در کلمات شیخ اشراق حتی بر خدا هم صادق است تا جایی که به خدا نورالانوار می گوید

شیخ اشراق در حکمت الاشراق صراحتا به این نکته اذعان می کند که ابصار به معنای خروج شعاع از چشم نادرست است. وی مفصلا به نقد و بررسی این ایده می پردازد. همچنین ابصار به معنای انطباع صورت خارجی در چشم را نیز نقد می کند. به نظر او، شئ مستنیر (نورانی) وقتی در مقابلم قرار می گیرد و به آن توجه می یابم، به خودش علم حضوری می یابم. او منکر شروط مادی برای تقابل نیست بلکه تاکید می کند که شئ مادی باید برای اندام ما حاضر باشد و ... اما تاکید می کند که آن چیزی که نهایتا درک می کند، خود روح من است که بی واسطه آن را می یابم. در واقع، درک من از آن شئ، بی واسطه صورت ذهنی است (نه این که هیچ واسطه مادی در کار نباشد). واسطه های مادی زمینه سازی می کنند تا نهایتا من به خود آن شئ خارجی التفات پیدا کنم. (سهروردی، مجموعه مصنفات، ج2، صص213-215)

(منظورم از توضیح این دیدگاه دفاع از آن نیست بلکه صرفا درصدد تبیین درست از دیدگاه سهروردی هستم)

ویرایش توسط قول سدید : ۱۳۹۷/۰۹/۱۸ در ساعت ۱۹:۵۱

4. تشکرها 2

نوشته
    173
    مورد تشکر
    366 پست
    حضور
    8 روز 4 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط یوری نمایش پست
    از این منظر گفتم که علم حضوری انسان به خودی خود نیز محل مناقشه است،
    مثالهای دندان درد، غم و رنج و اینجور چیزها رو می‌توان به یک سری پالسهای الکتریکی تقلیل داد که از مبدا به مغز ما می‌رسد و به نظر می‌رسد فهم ما از دندان درد و ... با واسطه است.

استاد تجربه گرایان کلن همه چیز را منوط به آمدن از تجربه میدانند، و به نظر می‌رسد که علم حضوری انسان به خود نیز از برهمکنش با سایر چیزها باشد
    مثلا همین دندان درد هم واقعا بی واسطه نزد من خاطر نیست و بقیه چیزها ...
    سپاس
    طرفداران علم حضوری منکر فرآیند مادی و تاثیر مغز و سیستم عصبی نیستند. به باور فلاسفه مسلمان اساسا علم از سنخ فعل و انفعالات مادی در مغز و سیستم عصبی نیست بلکه همه این موارد، زمینه پیدایش علم و التفات به چیزی هستند.

در واقع، کیفیت مرآتیت (بازنمایی از چیزی) در خود فعل و انفعالات سلول مغزی و سیستم عصبی نیست.

به همین جهت، برخی از کسانی که با نظریه روح مخالفند، از چیزی به عنوان ذهن سخن می گویند که همین فعل و انفعالات مادی در سیستم عصبی و فلان سلول مغز نیست بلکه کیفیتی است که محصول این فعل و انفعالات است. شبیه به اکسیژن و هیدروژن که وقتی با هم ترکیب می شوند، کیفیت جدید سیلان ایجاد می شود که هیچ یک از آنها واجدش نبودند.

در واقع، اگر به کیفیت علم و بازنمایی و التفات دقت کنیم، متوجه می شویم که نمی توانیم آن را به فعل و انفعال عصبی یا یک سلول مغزی فروبکاهیم اگرچه این موارد زمینه پیدایش این کیفیت هستند.

به باور کسانی که روح را قبول دارند، این کیفیت جدید در روح رخ می دهد اما به باور تجربه گرایان مخالف روح، این کیفیت جدید همچنان وصف ماده است به این صورت که کیفیت جدیدی است که بعد از فعل و انفعالات عصبی و سلولی در مغز ایجاد می شود یعنی بعد از مجموعه از فعل و انفعالات در اعصاب و سلولهای متعدد، این کیفیت برای مجموع ایجاد می شود(شبیه به اکسیژن و هیدروژن).

برای مطالعه بیشتر، رک:
    سرل، جان آر، «ذهن، مغز و علم»، ترجمه دیوانی، انتشارات بوستان کتاب.

ویرایش توسط قول سدید : ۱۳۹۷/۰۹/۱۸ در ساعت ۱۹:۴۵

6. تشکرها 2

صفحه 3 از 3 نخست 123

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری