جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ادب از قمر بنی هاشم (ع) بیاموزیم

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۴۰۱
  نوشته
  2,475
  مورد تشکر
  3,501 پست
  حضور
  92 روز 19 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0

  ادب از قمر بنی هاشم (ع) بیاموزیم
  سلام
  طاعات و عبادات مومنان مقبول درگاه احدیت

  مطلبی در ذهنم آمد، بد ندانستم به اشتراک گذارم تا دوستان هم بهره ببرند و من هم از برکات مشورت، سهمی ببرم.

  در اینجا، هر کاربری که صفاتی از قمر بنی هاشم در ذهن داره، بنویسه تا مقام و‌منزلت آن حضرت در باور ما پر رنگ تر بشه و کم کم بدانیم که چرا حضرت فاطمه س درباره او فرمود: دو دست بریده فرزندم عباس ع برای شفاعت امت کافی است.

  هر چه در احادیث، گشتم و زیر و رو کردم، یک حدیث ندیدم که نوشته باشد قال العباس بن علی (ع)!!!!
  یادم آمد آن حضرت ادب میکرد و حدیثی را منصوب و متصل به خود نمیکرد که سهمی داشته باشد. ( این یک خصلت - البته امام جعفرصادق ع فرمود، عمویمان عباس ع افضل فقهای دوران خودش بود)

  از دوستان کسی، خصلت دیگری یادش می آید بفرماید.


  متشکریم
  یاعلی


 2. تشکر


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  1,759
  مورد تشکر
  2,281 پست
  حضور
  30 روز 12 ساعت 1 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  4  با نام و یاد دوست

  ادب از قمر بنی هاشم (ع) بیاموزیم

  کارشناس بحث: استاد ممسوس 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۴
  نوشته
  357
  مورد تشکر
  613 پست
  حضور
  48 روز 8 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام و احترام

  درفضائل و مناقب و خصائص حضرت عباس مطالب فراوانی نوشته شده است از جمله کتاب خصائص العباسیه از مرحوم کلباسی که قابل توجه است. در اینجا به برخی از این خصائص اشاره میکنم.

  در برخی از نقلها امده است «کانَ العَبَّاسُ (ع) رَجُلاً وَسِیماً جَسِیماً جَمِیلاً وَ یَرْکَبُ الفَرَسَ المُطَّهَمَ وَ رِجْلاهُ تَخُطَّانِ فِی الأرِض؛ عباس (ع) مردی زیبا، تنومند و آراسته بود که هر گاه بر اسب تناوری سوار می شد پاهایش به زمین می رسید».(1)

  پی نوشت:
  1. جلاء العیون، محمد باقر المجلسی، قم، انتشارات سرور، چاپ اول، 1373 ه . ش، ص 678


 5. تشکرها 2


 6. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۴
  نوشته
  357
  مورد تشکر
  613 پست
  حضور
  48 روز 8 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام و احترام

  حضرت عباس علیه السلام را باب الحوائج گویند زیرا بسیاری از مردم بر این باورند که در توسل به آن حضرت، خداوند حاجت انان را برآورده به خیر میکند. (1)

  ویژگی دیگر حضرت عباس نسل با برکت ایشان است. زیرا اولاد و فرزندان ایشان از تبار علویانی هستند که در تاریخ مشهور بودند بسیاری از انان از علما، شعرا، قضات و حاکمان شدند(2)

  یکی دیگر از فضائل و خصلتهای بارز حضرت عباس علیه السلام سقایی و آب اوردن ایشان برای اهل حرم درکربلا بود. روز هفتم محرم با دستور ابن زیاد اب بر یاران امام بسته شد و کسی اجازه برداشت اب از رود فرات را نداشت. امام حسین علیه السلام برادرش حضرت عباس را همراه با 30 سواره نظام و 20 پیاده برای اب اوردن به فرستاد که حضرت عباس در نبردی تماشایی برخی از یاران عمر سعد را کشته و مشکها را پر اب کرده به خیمه ها بازگشتند. (3)


  پی نوشت:
  1. شریف قرشی، زندگانی حضرت عباس، ترجمه سید حسن اسلامی، قم، دفتر انتشارات اسلامی، ۱۳۸۶ش، ص۳۶-۳۷.
  2. ربانی خلخالی، چهره درخشان قمر بنی هاشم،قم، انتشارات مکتب الحسین علیه السلام، ۱۳۷۸ش، ج۲، ص 118
  3. طبری، محمد بن جریر، تاریخ الأمم و الملوک، تحقیق محمد ابوالفضل ابراهیم، بیروت، دارالتراث، چاپ دوم، ۱۹۶۷م، ج 5 ص 412


 7. تشکر


 8. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۴
  نوشته
  357
  مورد تشکر
  613 پست
  حضور
  48 روز 8 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  پرچمداری حضرت عباس در روز عاشورا از خصائص ویژه ان حضرت است. امام حسین در روز عاشورا پرچم را به دست برادرش عباس سپرد.(1)
  همچنین عزت نفس ان حضرت زبانزد عام و خاص است زیرا در کربلا برای ایشان دو امان نامه آوردند که هر دو را نپذیرفت امان نامه اول را عبدالله‌ بن ابی المحل‌ بن حزام عامری آورد. او برادرزاده ام البنین، مادر عباس(ع) بود. او توانست از عبیدالله بن زیاد امان‌نامه‌ای برای پسران عمه خود بگیرد و آن را توسط غلام خود برای آنها بفرستد.
  وقتی عباس(ع) و برادرانش این امان‌نامه را خواندند، گفتند که ما در امان خداوند هستیم و هیچ نیازی به چنین امان‌نامه ننگینی نداریم.(2)
  امان نامه دوم از طرف شمر بن ذی الجوشن بود او حضرت عباس و برادرانش را با عنوان پسر عمه صدا زد اما جوابی نشنید. امام حسین به برادرش فرمود اگر چه او فاسق است اما جوابش را بده. شمر گفت در صورت تسلیم به او و برادرانش امان میدهد اما حضرت عباس، او و امانش را لعنت کرد و فرمود ای دشمن خدا مرگ بر تو که ما را به اطاعت از کفر و ترک همراهی برادرم حسین فرا میخوانی(3)  پی نوشت:
  1.شیخ مفید، محمد بن محمد، الارشاد فی معرفة حجج الله علی العباد، قم، کنگره شیخ مفید، چاپ اول، ۱۴۱۳ق، ج 2 ص 95
  2.ابن اعثم الکوفی، احمد بن علی، الفتوح، تحقیق علی شیری، بیروت، دارالأضواء، چاپ اول، ۱۴۱۱ق، ج 5 ص 93
  3. ابن اعثم همان ج 5 ص 95


 9. تشکر


 10. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۴
  نوشته
  357
  مورد تشکر
  613 پست
  حضور
  48 روز 8 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  آب نخوردن حضرت عباس در روز عاشورا به احترام تشنگی امام حسین و اهل بیت ان حضرت اگر چه این مطلب در منابع متقدم وجود ندارد اما طریحی در کتاب خود المنتخب اورده است عباس وقتی وارد شریعه فرات شد، دو دستش را پر از آب کرد تا بنوشد، اما وقتی آن را به صورت نزدیک کرد به یاد تشنگی حسین افتاد و آب را رها کرد و با لب تشنه به همراه مشکی پر از آب از فرات بیرون آمد.(1)
  مجلسی نیز در بحار الانوار همین مطلب را بدون ذکر نام منبع اصلی آورده است.(2)

  پی نوشت:
  1. طریحی، فخرالدین، المنتخب فی جمع المراثی و الخطب، بیروت، موسسة الاعلمی للمطبوعات، ۲۰۰۳م، ص 307

  2. مجلسی بحار الانوار ج 45 ص 41


 11. تشکر


 12. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۴
  نوشته
  357
  مورد تشکر
  613 پست
  حضور
  48 روز 8 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  اما ویژگی بارز حضرت عباس که عقول ما از درک آن عاجز مانده و همه را متحیر و انگشت به دهان قرار داده است جمله عجیبی است که امام حسین علیه السلام در روز عاشورا خطاب به برادر خویش حضرت عباس فرمود و ان جمله این بود :يا عَبّاسُ إركَبْ ، بِنَفسي أنتَ يا أخي اى عبّاس ، بر اسب سوار شو ؛ جانم فدايت اى برادرم!(1)
  برخی از این جمله عصمت حضرت عباس را برداشت کردند زیرا امام هیچ وقت حرف بیهوده و گزاف نمیزند و چون امام دارای مقام عصمت است جان شریفش فدای معصوممیشود پس برخی نتیجه گرفتند که حضرت عباس هم دارای عصمت است.
  ویژگی دیگر حضرت عباس مواسات است. یعنی اعانت و یاری و برابری با مقام امامت و ولایت است. در روایات فراوانی، اهل بیت علیهم السلام یاران خود را به این شیوه فراخوانده اند.
  حضرت امام صادق علیه السلام رابطه عباس علیه السلام با امام حسین علیه السلام را این گونه وصف کرده و مورد سلام قرار داده است: «السلام علی ابی الفضل العباس المواسی اخاه بنفسه؛ سلام بر ابوالفضل العباس، آن عزیزی که برادرش را با ایثار جان خویش یاری کرد»(2)
  او در راه حیات و بقای حسین علیه السلام و اهداف او جان داد تا برادرش و اهداف او زنده بماند. در بخش دیگر امام صادق علیه السلام قمر بنی هاشم را این گونه وصف کرده اند: «... فنعم الاخ المواسی...؛ چه خوب برادر یکرنگ و یگانه ای بودید» او در تمام مشکلات و مصائب امام، خود را شریک می دانست و تلاش می کرد تا فدایی و جان نثار حسین علیه السلام باشد. (3)


  پی نوشت:
  1. شیخ مفید ارشاد ج 2 ص 90
  2. سید ابن طاووس، اقبال الاعمال، ج 3 ص 74
  3. همان


 13. تشکر


 14. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۴
  نوشته
  357
  مورد تشکر
  613 پست
  حضور
  48 روز 8 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  ویژگی دیگر ایمان استوار و نافذ البصیره بودن حضرت عباس است. درباره ایمان حضرت عباس علیه السلام به بیانی از امام صادق علیه السلام برمی خوریم که آن حضرت عموی خویش را این گونه ستوده اند: «کان العباس... صلب الایمان(1)
  عباس علیه السلام پیوسته مردی سخت ایمان بود». یعنی ایمان او نرم و انعطاف پذیر نبود که هرجا به نفعش باشد با ایمان باشد و گرنه ایمان خود را بفروشد.
  تیزبینی و دوراندیشی: امام صادق علیه السلام درباره ی عباس علیه السلام فرموده است:
  «کان العباس نافذ البصیرة؛ عباس پیوسته (بیداری) تیزبین و دوراندیش بود» او به ظاهر امر چندان نظر نمی کرد؛ بلکه بیشتر به عمق و باطن کار چشم دوخته بود.

  پی نوشت:
  1. ابصار العین، ص 57


 15. تشکر


 16. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۴
  نوشته
  357
  مورد تشکر
  613 پست
  حضور
  48 روز 8 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  پرواز در بهشت با دوبال
  عروج به والاترین مراتب کمال: چون ابوالفضل عباس در این دنیا از والاترین مراتب برخوردار بود و نیز به ظاهر دو دست و بازوی خود را در این راه نثار کرد، در عالم معنا هم خدای تعالی ایشان را دو بال عنایت فرموده که همگان به علو مرتبه ی او غبطه می خورند.
  عبارت امام زین العابدین علیه السلام گویای این واقعیت است: «او جانش را فدای برادرش کرد تا این که دستانش قطع شد، پس به جای آن خدای تعالی دو بال به او عنایت فرموده تا با فرشتگان در بهشت پرواز کند، همان طوری که برای جعفر بن ابی طالب قرار داد»(1)
  ویژگی دیگر اینکه حضرت عباس دارای چنان مقامی است که همه شهدا در روز قیامت به مقام او غبطه میخورند.
  یکی از مهمترین ویژگی های حضرت عباس علیه السلام این است که همه شهیدان به حال او غبطه می خورند. امام سجاد علیه السلام فرمود: «و ان العباس عندالله تبارک و تعالی منزلة یغبطه علیها جمیع الشهداء یوم القیامة(2) نزد خداوند تبارک و تعالی برای عباس مقام و مرتبه ای است که همه شهدا در قیامت به آن غبطه می خورند».
  پی نوشت:
  1. شیخ صدوق، کتاب الخصال، ص 68
  2. همان


 17. تشکر


 18. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۴
  نوشته
  357
  مورد تشکر
  613 پست
  حضور
  48 روز 8 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  جمع بندی
  پرسش:

  فضائل و خصائص حضرت عباس (علیه السلام) چیست؟


  پاسخ:


  درفضائل و مناقب و خصائص حضرت عباس (علیه السلام) مطالب فراوانی نوشته شده است از جمله کتاب "خصائص العباسیه" از مرحوم "کلباسی" که قابل توجه است. در اینجا به برخی از این خصائص اشاره می شود.
  در برخی از نقلها آمده است «کانَ العَبَّاسُ (علیه السلام) رَجُلاً وَسِیماً جَسِیماً جَمِیلاً وَ یَرْکَبُ الفَرَسَ المُطَّهَمَ وَ رِجْلاهُ تَخُطَّانِ فِی الأرِض»عباس (علیه السلام) مردی زیبا، تنومند و آراسته بود که هر گاه بر اسب تناوری سوار می شد پاهایش به زمین می رسید. (1)
  باب الحوائج
  حضرت عباس (علیه السلام) را باب الحوائج گویند زیرا بسیاری از مردم بر این باورند که در توسل به آن حضرت، خداوند حاجت آنان را برآورده به خیر میکند
  .(2)

  ویژگی دیگر حضرت عباس (علیه السلام) نسل با برکت ایشان است. زیرا اولاد و فرزندان ایشان از تبار علویانی هستند که در تاریخ مشهور بودند بسیاری از آنان از علما، شعرا، قضات و حاکمان شدند.(3)

  سقای کربلا
  یکی دیگر از فضائل و خصلتهای بارز حضرت عباس (علیه السلام) سقایی و آب آوردن ایشان برای اهل حرم درکربلا بود. روز هفتم محرم با دستور "ابن زیاد" آب بر یاران امام بسته شد و کسی اجازه برداشت آب از رود فرات را نداشت. امام حسین (علیه السلام) برادرش حضرت عباس (علیه السلام) را همراه با 30 سواره نظام و 20 پیاده برای آب آوردن فرستاد که حضرت عباس (علیه السلام) در نبردی تماشایی برخی از یاران "عمر سعد" را کشته و مشکها را پر آب کرده به خیمه ها بازگشتند.(4)
  علمدار لشکر
  پرچمداری حضرت عباس (علیه السلام) در روز عاشورا از خصائص ویژه آن حضرت است. امام حسین (علیه السلام) در روز عاشورا پرچم را به دست برادرش عباس (علیه السلام) سپرد. (5)
  نپذیرفتن امان نامه
  همچنین عزت نفس آن حضرت زبانزد عام و خاص است زیرا در کربلا برای ایشان دو امان نامه آوردند که هر دو را نپذیرفت امان نامه اول را "عبدالله‌ بن ابی المحل‌ بن حزام عامری" آورد. او برادرزاده ام البنین (علیها السلام) مادر عباس(علیه السلام) بود. او توانست از "عبیدالله بن زیاد" امان‌نامه‌ای برای پسران عمه خود بگیرد و آن را توسط غلام خود برای آنها بفرستد
  .
  وقتی عباس(علیه السلام) و برادرانش این امان‌نامه را خواندند، گفتند که ما در امان خداوند هستیم و هیچ نیازی به چنین امان‌نامه ننگینی نداریم.(6)
  امان نامه دوم از طرف "شمر بن ذی الجوشن" بود او حضرت عباس (علیه السلام) و برادرانش را با عنوان پسر عمه صدا زد اما جوابی نشنید.
  امام حسین (علیه السلام) به برادرش فرمود اگر چه او فاسق است اما جوابش را بده. "شمر" گفت در صورت تسلیم به او و برادرانش امان میدهد اما حضرت عباس(علیه السلام)، او و امانش را لعنت کرد و فرمود ای دشمن خدا مرگ بر تو که ما را به اطاعت از کفر و ترک همراهی برادرم حسین (علیه السلام) فرا میخوانی.(7)
  نیاشامیدن آب

  آب نخوردن حضرت عباس (علیه السلام) در روز عاشورا به احترام تشنگی امام حسین (علیه السلام) و اهل بیت آن حضرت.
  اگر چه این مطلب در منابع متقدم وجود ندارد اما "طریحی" در کتاب خود "المنتخب" آورده است عباس (علیه السلام) وقتی وارد شریعه فرات شد، دو دستش را پر از آب کرد تا بنوشد، اما وقتی آن را به صورت نزدیک کرد به یاد تشنگی حسین (علیه السلام) افتاد و آب را رها کرد و با لب تشنه به همراه مشکی پر از آب از فرات بیرون آمد
  .(8)
  "مجلسی" نیز در "بحار الانوار" همین مطلب را بدون ذکر نام منبع اصلی آورده است.(9)
  امام فرمود جانم به فدایت
  اما ویژگی بارز حضرت عباس (علیه السلام) که عقول ما از درک آن عاجز مانده و همه را متحیر و انگشت به دهان قرار داده است جمله عجیبی است که امام حسین (علیه السلام) در روز عاشورا خطاب به برادر خویش حضرت عباس (علیه السلام) فرمود و آن جمله این بود «يا عَبّاسُ إركَبْ ، بِنَفسي أنتَ يا أخي»
  اى عبّاس ، بر اسب سوار شو ؛ جانم فدايت اى برادرم. (10)
  برخی از این جمله عصمت حضرت عباس (علیه السلام) را برداشت کردند زیرا امام هیچ وقت حرف بیهوده و گزاف نمیزند و چون امام دارای مقام عصمت است جان شریفش فدای معصوم میشود پس برخی نتیجه گرفتند که حضرت عباس (علیه السلام) هم دارای عصمت است
  .
  مواسات
  ویژگی دیگر حضرت عباس (علیه السلام) مواسات است. یعنی اعانت، یاری و برابری با مقام امامت و ولایت است. در روایات فراوانی، اهل بیت (علیهم السلام) یاران خود را به این شیوه فراخوانده اند
  .
  حضرت امام صادق (علیه السلام) رابطه عباس (علیه السلام) با امام حسین (علیه السلام) را این گونه وصف کرده و مورد سلام قرار داده است: «السلام علی ابی الفضل العباس المواسی اخاه بنفسه؛ سلام بر ابوالفضل العباس، آن عزیزی که برادرش را با ایثار جان خویش یاری کرد.» (11)
  او در راه حیات و بقای حسین (علیه السلام) و اهداف او جان داد تا برادرش و اهداف او زنده بماند. در بخش دیگر امام صادق (علیه السلام) قمر بنی هاشم (علیه السلام) را این گونه وصف کرده اند: «... فنعم الاخ المواسی..» چه خوب برادر یکرنگ و یگانه ای بودید» او در تمام مشکلات و مصائب امام، خود را شریک می دانست و تلاش می کرد تا فدایی و جان نثار حسین (علیه السلام) باشد. (12)
  نافذالبصیره
  ویژگی دیگر ایمان استوار و نافذ البصیره بودن حضرت عباس (علیه السلام) است.
  قال الصادق جعفر بن محمد (عليهما السّلام) كانَ عَمُّنَا العَبّاسُ بنُ عَلِيٍّ نافِذَ البَصيرَةِ صُلبَ الإيمانِ جاهَدَ مَعَ أبي عَبدِاللّه ِ و أبلى بَلاءً حَسَنا و مَضى شَهيدَا» (13)

  امام صادق (علیه السلام) فرمود: «عموى ما ، عبّاس ، داراى بينشى ژرف و ايمانى راسخ بود ؛ همراه با امام حسين عليه السلامجهاد كرد و نيك آزمايش داد و به شهادت رسيد.»
  پرواز در بهشت با دو بال
  عروج به والاترین مراتب کمال چون ابوالفضل العباس (علیه السلام) در این دنیا از والاترین مراتب برخوردار بود و نیز به ظاهر دو دست و بازوی خود را در این راه نثار کرد، در عالم معنا هم خدای تعالی ایشان را دو بال عنایت فرموده که همگان به علو مرتبه او غبطه می خورند.عبارت امام زین العابدین (علیه السلام) گویای این واقعیت است: «او جانش را فدای برادرش کرد تا این که دستانش قطع شد، پس به جای آن خدای تعالی دو بال به او عنایت فرموده تا با فرشتگان در بهشت پرواز کند، همان طوری که برای جعفر بن ابی طالب (علیهما السلام) قرار داد» (14)
  شهدا به مقامش غبطه میخورند
  ویژگی دیگر اینکه حضرت عباس (علیه السلام) دارای چنان مقامی است که همه شهدا در روز قیامت به مقام او غبطه میخورند
  .
  امام سجاد (علیه السلام) فرمود: «نَّ للعبّاس عندَاللهِ مَنزِلَةً یَغبِطُهُ بِها جَمیعُ الشُهداء یَومَ القِیامَة»(15)
  نزد خداوند تبارک و تعالی برای عباس (علیه السلام) مقام و مرتبه ای است که همه شهدا در قیامت به آن غبطه می خورند.


  پی نوشت:


  1. مجلسی، محمد باقر، جلاء العیون، انتشارات سرور، 1373 ش، قم، ص 678
  2. شریف قرشی، زندگانی حضرت عباس (علیه السلام)، ترجمه سید حسن اسلامی، دفتر انتشارات اسلامی، 1386ش، قم، ص36-37.
  3. ربانی خلخالی، چهره درخشان قمر بنی هاشم، انتشارات مکتب الحسین (علیه السلام)، 1378ش، قم، ج2، ص 118
  4. طبری، محمد بن جریر، تاریخ الأمم و الملوک، تحقیق محمد ابوالفضل ابراهیم، دارالتراث، چاپ دوم، 1967م، بیروت، ج 5 ص 412
  5. شیخ مفید، الارشاد فی معرفة حجج الله علی العباد، کنگره شیخ مفید، 1413ق، قم، ج 2 ص 95
  6. ابن اعثم الکوفی، احمد بن علی، الفتوح، تحقیق علی شیری، دارالأضواء، چاپ اول، 1411ق، بیروت، ج 5 ص 93
  7. ابن اعثم همان ج 5 ص 95.
  8.
  طریحی، فخرالدین، المنتخب فی جمع المراثی و الخطب، موسسة الاعلمی للمطبوعات، 2003م، بیروت، ص 307

  9. مجلسی، بحار الانوار،داراحیاء التراث العربی، 1403ق، بیروت، ج 45 ص 41.
  10. شیخ مفید ارشاد ج 2 ص 90

  11. سید ابن طاووس، اقبال الاعمال، محقق، قیومیاصفهانی، دفتر تبلیغات اسلامی، 1376ش، قم، ج 3 ص 74
  12. همان
  13. ابن عنبه، عمدة الطالب، انصاریان، 1417ق، قم، ص 327
  14. شیخ صدوق، الخصال، محقق، غفاری، جامعه مدرسین، 1362ش، قم، ج 1 ص 68
  15. همان


  ویرایش توسط ممسوس : ۱۳۹۹/۰۶/۱۷ در ساعت ۱۰:۲۶

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود