جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چگونه جسد امام کاظم(ع) رو غسل و دفن کردند؟

شروع کننده موضوع

نوشته
    5,286
    مورد تشکر
    10,834 پست
    حضور
    172 روز 12 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    1
    گالری
    18

چگونه جسد امام کاظم(ع) رو غسل و دفن کردند؟

سلام وقت بخیر
    ضمن تسلیت شهادت امام موسی کاظم (علیه السلام)
    متن زیر رو یکی از کاربران مطرح کردن

سلام علیکم
    عرض تسلیت .عزاداریهاتون مقبول
    گفته می شود که بدن مطهر امام کاظم علیه السلام را روی پل بغداد گذاشتند البته اینطور که بیان شده برای کشف شیعیان اینکار صورت گرفته . از طرفی هم امام رو جز امام غسل و کفن نمیکند در اینصورت امام رضا علیه السلام چگونه جسد پاک پدرشون رو غسل و دفن کردند .
    سوال دیگه اینکه در سخنرانی شنیدم که امام کاظم علیه السلام با همان غل و زنجیرهایی که به دست و پا و گردن داشتند دفن شدند یعنی الان جسد مطهر ایشون با همین غل و زنجیرها مدفون هست. آیا امام رضا علیه السلام با همین زنجیرها پدر بزرگوارشون رو غسل و کفن و دفن کردند؟

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

شروع کننده موضوع

نوشته
    5,286
    مورد تشکر
    10,834 پست
    حضور
    172 روز 12 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    1
    گالری
    18

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد عماد

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

نوشته
    647
    مورد تشکر
    1,334 پست
    حضور
    20 روز 14 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط معین نمایش پست
    گفته می شود که بدن مطهر امام کاظم علیه السلام را روی پل بغداد گذاشتند البته اینطور که بیان شده برای کشف شیعیان اینکار صورت گرفته . از طرفی هم امام رو جز امام غسل و کفن نمیکند در اینصورت امام رضا علیه السلام چگونه جسد پاک پدرشون رو غسل و دفن کردند .

سلام علیکم
    چنانچه در اعلام الوری آمده است:
    «موسى بن جعفر(علیهماالسلام) نزديك شد به سندى بن شاهك فرمود يكى از غلامان مدتى وى را حاضر كند تا حضرت را غسل و كفن نمايد سندى درخواست آن جناب را اجابت كرد، سندى بن شاهك ميگفت: من از وى خواهش كردم تا اجازه دهد من او را غسل دهم و كفن كنم و ليكن وى امتناع كرد و فرمود: ما خاندان مهريه زنان و مخارج مكه و كفن‏ هاى مردگان را از اموال خالص و طاهر خود خارج ميكنيم اكنون كفن من در نزدم محفوظ است، و اينك ميل دارم غلام من اين موضوع را انجام دهد»(1)
    بنابراین در این فرصت امام رضا علیه السلام می توانسته اند نسبت به غسل و کفن پدر بزرگوارشان اقدام کنند.
    در مورد دفن نیز افراد زیادی حاضر بودند و در آن جمعیت امام رضا (علیه السلام) به راحتی می توانند وارد قبر شده و بدون اینکه ایشان را بشناسند پیکر مطهر امام کاظم(علیه السلام) را دفن نمایند.

1. طبرسی، فضل بن سهل، ترجمه إعلام الورى ،مترجم عزیزالله عطاری، اسلامیه، تهران، 1390ق، چاپ اول،ص:422

نوشته
    647
    مورد تشکر
    1,334 پست
    حضور
    20 روز 14 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط معین نمایش پست
    سوال دیگه اینکه در سخنرانی شنیدم که امام کاظم علیه السلام با همان غل و زنجیرهایی که به دست و پا و گردن داشتند دفن شدند یعنی الان جسد مطهر ایشون با همین غل و زنجیرها مدفون هست. آیا امام رضا علیه السلام با همین زنجیرها پدر بزرگوارشون رو غسل و کفن و دفن کردند؟

در خصوص دفن امام موسی کاظم(علیه السلام) با غل و زنجیر در منابع تاریخی مشهور چیزی یافت نشد بخصوص اینکه جنازه مطهر امام بنابر دلایلی بر روی پل بغداد در منظر عموم مردم و شیعیان قرار داده شد، اما امام هفتم در زندان گرفتار غل و زنجیر بودند و بنابر برخی منابع تا زمان شهادت همراه امام بوده است

ویرایش توسط عماد : ۱۳۹۸/۰۱/۱۲ در ساعت ۱۶:۳۸

نوشته
    647
    مورد تشکر
    1,334 پست
    حضور
    20 روز 14 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نیز درباره تشییع جنازه مطهر امام موسی بن جعفر(علیه السلام) گزارش شده است که؛ مردم جمع شدند و آن‌حضرت را غسل دادند و با حنوطى فاخر و گرانبها، ایشان را حنوط کردند و سلیمان بن أبى جعفر آن‌حضرت را در کفنى که براى خود ترتیب داده بود، از بُرد یَمانى، که قیمت آن دو هزار و پانصد دینار بوده و تمام قرآن بر آن نوشته شده بود، کفن کرد.(1)
    بدیهی است وقتی سلیمان چنین هزینه ای برای دفن امام می کند اگر غل و زنجیری هم به بدن مبارک حضرت (علیه السلام) بود باز می کرد.

1.شیخ صدوق، محمد بن على، عیون اخبار الرضا(علیه السلام)، محقق، لاجوردی، مهدی، ج ‏1، ص 100، تهران، نشر جهان، چاپ اول، 1378ق.

نوشته
    647
    مورد تشکر
    1,334 پست
    حضور
    20 روز 14 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

امام رضا(علیه السلام) خود در روایتی تاکید می کنند که عهده دار غسل و تدفین پیکر مطهر امام کاظم(علیه السلام) بوده اند.
    راوی می‌گوید: «من نزد امام رضا(علیه السلام) بودم که علی بن ابی‌حمزه، ابن‌سراج و ابن‌مکاری بر حضرت(علیه السلام) وارد شدند. علی پس از گفتگو با حضرت(علیه السلام)درباره امامت ایشان، گفت: "از پدران شما برای ما روایت کرده‌اند که کار امام(علیه السلام) را کسی جز امامی مانند خودش بر عهده نمی‌گیرد.[پس چگونه است که پس از شهادت پدر بزرگوارتان امام موسی کاظم(علیه السلام)شما حضور نداشتید و متقبّل امر کفن و دفن ایشان نشدید]" امام(علیه السلام) فرمود: "بگو ببینیم حسین بن علی(علیه السلام) امام بود یا غیر امام؟" گفت: "امام(علیه السلام)بود". فرمود: "چه کسی عهده‌دار کارش بود." گفت: "علی بن الحسین(علیه السلام)" فرمود: "علی بن الحسین(علیه السلام) کجا بود." گفت: "در کوفه در زندان ابن‌زیاد." امام(علیه السلام) فرمود: "چگونه در حالی که زندانی بود عهده‌دار کار پدرش گردید." گفت: "دور از چشم آنان رفت و پدرش را کفن و دفن نمود و بازگشت." امام(علیه السلام) فرمود: "آن کسی که به علی بن الحسین(علیه السلام) امکان داد به کربلا برود و کار پدرش را بر عهده بگیرد به صاحب این امر نیز امکان می‌دهد که به بغداد برود و کار پدرش را عهده‌دار گردد."»(1)

1. کشی، محمد بن عمر؛ رجال الکشی، مشهد، دانشگاه مشهد، 1348ش، صص463-464 و مجلسی، محمد باقر؛ بحارالانوار الجامعة لدرر اخبار الائمة الاطهار(علیهم السلام)، تهران، اسلامیه، بی‌تا،ج45، ص169.

نوشته
    647
    مورد تشکر
    1,334 پست
    حضور
    20 روز 14 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    چگونه امام رضا (علیه السلام) پیکر امام کاظم(علیه السلام) را دفن کرد در حالیکه بدن مطهر ایشان در روی پل بغداد بود و اگر امام رضا(علیه السلام) می آمد همه می دیدند و گزارش می کردند؟ آیا بدن مطهر ایشان را با همان غل و زنجیر دفن کردند؟

پاسخ:
    امام رضا(علیه السلام) خود در روایتی تاکید می کنند که عهده دار غسل و تدفین پیکر مطهر امام کاظم(علیه السلام) بوده اند.
    راوی می‌گوید: «من نزد امام رضا(علیه السلام) بودم که علی بن ابی‌حمزه، ابن‌سراج و ابن‌مکاری بر حضرت(علیه السلام) وارد شدند. علی پس از گفتگو با حضرت(علیه السلام)درباره امامت ایشان، گفت: "از پدران شما برای ما روایت کرده‌اند که کار امام(علیه السلام) را کسی جز امامی مانند خودش بر عهده نمی‌گیرد.[پس چگونه است که پس از شهادت پدر بزرگوارتان امام موسی کاظم(علیه السلام)شما حضور نداشتید و متقبّل امر کفن و دفن ایشان نشدید]" امام(علیه السلام) فرمود: "بگو ببینیم حسین بن علی(علیه السلام) امام بود یا غیر امام؟" گفت: "امام(علیه السلام)بود". فرمود: "چه کسی عهده‌دار کارش بود." گفت: "علی بن الحسین(علیه السلام)" فرمود: "علی بن الحسین(علیه السلام) کجا بود." گفت: "در کوفه در زندان ابن‌زیاد." امام(علیه السلام) فرمود: "چگونه در حالی که زندانی بود عهده‌دار کار پدرش گردید." گفت: "دور از چشم آنان رفت و پدرش را کفن و دفن نمود و بازگشت." امام(علیه السلام) فرمود: "آن کسی که به علی بن الحسین(علیه السلام) امکان داد به کربلا برود و کار پدرش را بر عهده بگیرد به صاحب این امر نیز امکان می‌دهد که به بغداد برود و کار پدرش را عهده‌دار گردد."»(1)
    شاید کسی بپرسد چگونه امام رضا (علیه السلام) آمد و هیچ کس ایشان را نشناخت، می گوئیم همان طور که امام سجاد(علیه السلام) در قامت شخصی ناشناس آمدند و کسی ایشان را نشناخت.
    در روایتی آمده:
    «موسى بن جعفر(علیهماالسلام) نزديك شد به سندى بن شاهك فرمود يكى از غلامان مدنى وى را حاضر كند تا حضرت را غسل و كفن نمايد سندى درخواست آن جناب را اجابت كرد، سندى بن شاهك ميگفت: من از وى خواهش كردم تا اجازه دهد من او را غسل دهم و كفن كنم و ليكن وى امتناع كرد و فرمود: ما خاندان مهريه زنان و مخارج مكه و كفن‏ هاى مردگان را از اموال خالص و طاهر خود خارج ميكنيم اكنون كفن من در نزدم محفوظ است، و اينك ميل دارم غلام من اين موضوع را انجام دهد»(2)
    بنابراین در این فرصت امام رضا (علیه السلام) می توانسته اند نسبت به غسل و کفن پدر بزرگوارشان اقدام کنند.
    در مورد دفن نیز افراد زیادی حاضر بودند و در آن جمعیت امام رضا (علیه السلام) به راحتی می توانند وارد قبر شده و بدون اینکه ایشان را بشناسند پیکر مطهر امام کاظم(علیه السلام) را دفن نمایند.
    در خصوص دفن امام موسی کاظم(علیه السلام) با غل و زنجیر در منابع تاریخی مشهور چیزی یافت نشد بخصوص اینکه جنازه مطهر امام بنابر دلایلی بر روی پل بغداد در منظر عموم مردم و شیعیان قرار داده شد، اما امام هفتم در زندان گرفتار غل و زنجیر بودند و بنابر برخی منابع تا زمان شهادت همراه امام بوده است.
    نیز درباره تشییع جنازه مطهر امام موسی بن جعفر(علیه السلام) گزارش شده است که؛ مردم جمع شدند و آن‌حضرت را غسل دادند و با حنوطى فاخر و گرانبها، ایشان را حنوط کردند و سلیمان بن أبى جعفر آن‌حضرت را در کفنى که براى خود ترتیب داده بود، از بُرد یَمانى، که قیمت آن دو هزار و پانصد دینار بوده و تمام قرآن بر آن نوشته شده بود، کفن کرد.(3)
    بدیهی است وقتی سلیمان چنین هزینه ای برای دفن امام می کند اگر غل و زنجیری هم به بدن مبارک حضرت (علیه السلام) بود باز می کرد.
    منابع:
    1. کشی، محمد بن عمر؛ رجال الکشی، مشهد، دانشگاه مشهد، 1348ش، صص463-464 و مجلسی، محمد باقر؛ بحارالانوار الجامعة لدرر اخبار الائمة الاطهار(علیهم السلام)، تهران، اسلامیه، بی‌تا،ج45، ص169.
    2.طبرسی، فضل بن سهل، ترجمه إعلام الورى ،مترجم عزیزالله عطاردی، اسلامیه، تهران، 1390ق، چاپ اول،ص:422
    3.شیخ صدوق، محمد بن على، عیون اخبار الرضا(علیه السلام)، محقق، لاجوردی، مهدی، ج ‏1، ص 100، تهران، نشر جهان، چاپ اول، 1378ق.

ویرایش توسط عماد : ۱۳۹۸/۰۴/۲۹ در ساعت ۱۳:۵۷

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری