جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چه وجودی از خداوند در وجود مخلوقات حلول می کند؟

نوشته
    2,368
    مورد تشکر
    3,381 پست
    حضور
    89 روز 21 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

چه وجودی از خداوند در وجود مخلوقات حلول می کند؟

سلام
    شاید درست نتوانم بیان کنم، اما با مثال میتوانم.
    در نوشته ها می آید، خداوند جل جلاله به او قدرت داد، خب حرکت و سکون همه مخلوقات از اوست.

اما‌مورد بحث اشتراک موجودات زنده تنها نیست!
    وجود خاصی است که او را یادآوری میکند و مردم را به سمت او میکشاند، در واقع یک ضمیر مشترک بین موحدان که هرگاه یک فرد اقامه کرد بقیه اجابت میکنند.

گاهی به نور تعبیر شده که از نور وجود خود به آن اعطا کرد و در آیه سوم آیه الکرسی هم خروج از ظلمات و ورود به نور است.

آیا با مرگ انسان، این موهبت هم خاموش میشود!؟ یا به زیر مجموعه فرد شفیع حلول کرده و اینگونه بهرمند میشوند، حتی برای احوالات قیامت هم میتوان باور داشت که نتیجه اعمال چگونه ثواب و عقاب میشود و گاهی حیوانات، درگیر اعمال حسابرس میشوند تا او زنده بماند و از دنیا فاصله بگیرد.

سئوال همان صورت سئوال بود، راهنمایی کنید

متشکریم

نوشته
    1,374
    مورد تشکر
    2,034 پست
    حضور
    26 روز 1 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    4

با نام و یاد دوست

چه وجودی از خداوند در وجود مخلوقات حلول می کند؟

کارشناس بحث: استاد صدیق

نوشته
    345
    مورد تشکر
    712 پست
    حضور
    6 روز 14 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط کربلائی نمایش پست
    شاید درست نتوانم بیان کنم، اما با مثال میتوانم.
    در نوشته ها می آید، خداوند جل جلاله به او قدرت داد، خب حرکت و سکون همه مخلوقات از اوست.
    اما‌مورد بحث اشتراک موجودات زنده تنها نیست!
    وجود خاصی است که او را یادآوری میکند و مردم را به سمت او میکشاند، در واقع یک ضمیر مشترک بین موحدان که هرگاه یک فرد اقامه کرد بقیه اجابت میکنند.
    گاهی به نور تعبیر شده که از نور وجود خود به آن اعطا کرد و در آیه سوم آیه الکرسی هم خروج از ظلمات و ورود به نور است.
    آیا با مرگ انسان، این موهبت هم خاموش میشود!؟ یا به زیر مجموعه فرد شفیع حلول کرده و اینگونه بهرمند میشوند، حتی برای احوالات قیامت هم میتوان باور داشت که نتیجه اعمال چگونه ثواب و عقاب میشود و گاهی حیوانات، درگیر اعمال حسابرس میشوند تا او زنده بماند و از دنیا فاصله بگیرد.
    سئوال همان صورت سئوال بود، راهنمایی کنید
    باسلام و عرض ادب
    سوال شما خیلی برایم مبهم هست و احتمالا درک درستی از سوال شما نداشته باشم.
    البته با توجه به انتهای مطلب خود فکر میکنم منظور شما همان چیزی است که در عنوان مطلب نوشتید:

چه وجودی از خداوند در وجود مخلوقات حلول میکند؟

نوشته
    345
    مورد تشکر
    712 پست
    حضور
    6 روز 14 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

در این پرسش تلقی اشتباهی نسبت به خلقت وجود دارد.
    بدین صورت که گمان شده وقتی خداوند چیزی را به موجودی میدهد(یعنی وجود می بخشد یا یکی از اوصاف وجودی و ثبوتی را به او میدهد) چیزی از خودش کم میشود و به آن موجود ومخلوق اضافه میشود.
    درحالیکه این تصوری است اشتباه.
    در فرایند ایجاد و هستی بخشی و نیز در فرایند استکمال که ازجانب خداوند یا به اذن او صورت میگیرد، چیزی از خداوندکاسته نمیشود.
    چرا که اصولا، امکان ندارد چیزی از خداوند کاسته شودو به موجود دیگری اضافه شود.
    خداوند موجودات را بر اساس اراده خود ایجاد میکند.
    خواه این ایجاد به صورت خلق باشد یا ابداع؛ یعنی چه این مخلوق دارای ماده قبلی باشد که خداوند صورت جدیدی به او افاضه میکند و خواه ماده قبلی نیز نداشته باشد.
    در هر صورت، چیزی که در این دو نوع ایجاد وجود دارد این است که درهیچ یک، چیزی از خداوند کاسته نمیشود.

موفق باشید.

5. تشکر

نوشته
    2,368
    مورد تشکر
    3,381 پست
    حضور
    89 روز 21 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط صدیق نمایش پست
    در این پرسش تلقی اشتباهی نسبت به خلقت وجود دارد.
    بدین صورت که گمان شده وقتی خداوند چیزی را به موجودی میدهد(یعنی وجود می بخشد یا یکی از اوصاف وجودی و ثبوتی را به او میدهد) چیزی از خودش کم میشود و به آن موجود ومخلوق اضافه میشود.
    درحالیکه این تصوری است اشتباه.
    در فرایند ایجاد و هستی بخشی و نیز در فرایند استکمال که ازجانب خداوند یا به اذن او صورت میگیرد، چیزی از خداوندکاسته نمیشود.
    چرا که اصولا، امکان ندارد چیزی از خداوند کاسته شودو به موجود دیگری اضافه شود.
    خداوند موجودات را بر اساس اراده خود ایجاد میکند.
    خواه این ایجاد به صورت خلق باشد یا ابداع؛ یعنی چه این مخلوق دارای ماده قبلی باشد که خداوند صورت جدیدی به او افاضه میکند و خواه ماده قبلی نیز نداشته باشد.
    در هر صورت، چیزی که در این دو نوع ایجاد وجود دارد این است که درهیچ یک، چیزی از خداوند کاسته نمیشود.

موفق باشید.

با عرض سلام و ادب
    من با عزیزان دیگری هم مشورت کردم و ارائه میدهم.
    اما در مورد آنچه فرمودید، چنین نظر و عقیده ای نبوده که از خداوند چیزی کم‌میشود.
    در مورد موجود، همان اراده خداست.
    در مورد کم شدن هم اگر نظر و عقیده باشد از سهمی است که نزد شفیع خود حضرت امام عج داریم و او نسبت به اعمال ما هم مسئول است، خود فرموده من نسبت به اعمال خیر شما شکر میگذارم و نسبت به اعمال بدتان، استغفار میکنم و اعمال بد شما، سبب دوری ما از هم است. ( قطعا او هم دوست دارد در تمام حالات حمد خداوند کند ).
    با این توصیفات و مشورت ها، وجود خیر و حی خداوند، موجودیست که در مخلوقات حلول میکند و اختیار و عدم اختیار موجودات هم در اراده او‌ دخیل است‌.
    متشکریم
    بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
    یا الله و یا رحمن یا رحیم یا مقلب القلوب ثبت قلبی الی دینک
    الهی العفو و لک الحمد

نوشته
    345
    مورد تشکر
    712 پست
    حضور
    6 روز 14 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط کربلائی نمایش پست
    من با عزیزان دیگری هم مشورت کردم و ارائه میدهم.
    اما در مورد آنچه فرمودید، چنین نظر و عقیده ای نبوده که از خداوند چیزی کم‌میشود.
    در مورد موجود، همان اراده خداست.
    در مورد کم شدن هم اگر نظر و عقیده باشد از سهمی است که نزد شفیع خود حضرت امام عج داریم و او نسبت به اعمال ما هم مسئول است، خود فرموده من نسبت به اعمال خیر شما شکر میگذارم و نسبت به اعمال بدتان، استغفار میکنم و اعمال بد شما، سبب دوری ما از هم است. ( قطعا او هم دوست دارد در تمام حالات حمد خداوند کند ).
    با این توصیفات و مشورت ها، وجود خیر و حی خداوند، موجودیست که در مخلوقات حلول میکند و اختیار و عدم اختیار موجودات هم در اراده او‌ دخیل است‌.
    دوست عزیز
    سلام
    عبارت شما برایم بسیار سنگین هست.
    خیلی متوجه منظور شما نمیشوم.
    اینکه فرمودید که از سهمی که نزد شفیع هست کم میشود،
    اگرمرادتان این هست که شفیع برای شفاعت کردن سهمی دارد که هر مرتبه که استغفار و شفاعت میکند چیزی از سهمش کم میشه، خیر اینطور نیست.
    اما اگر مراد این هست که در هر شفاعتی چیزی از وجود شفیع کم میشه و به مشفوع له اضافه میشه، این هم تصور اشتباهی است.

به هر حال، اگر درست متوجه نشدم عذرخواهم
    یاعلی

8. تشکر

نوشته
    2,368
    مورد تشکر
    3,381 پست
    حضور
    89 روز 21 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط صدیق نمایش پست

دوست عزیز
    سلام
    عبارت شما برایم بسیار سنگین هست.
    خیلی متوجه منظور شما نمیشوم.
    اینکه فرمودید که از سهمی که نزد شفیع هست کم میشود،
    اگرمرادتان این هست که شفیع برای شفاعت کردن سهمی دارد که هر مرتبه که استغفار و شفاعت میکند چیزی از سهمش کم میشه، خیر اینطور نیست.
    اما اگر مراد این هست که در هر شفاعتی چیزی از وجود شفیع کم میشه و به مشفوع له اضافه میشه، این هم تصور اشتباهی است.

به هر حال، اگر درست متوجه نشدم عذرخواهم
    یاعلی
    ما یک یس و طه بیشتر نداریم.
    افرادی که عهد و پیمانشان را شکستند و همراه باطل شدند و تفاوتی برایشان نیست که افرادی غیر پیامبر ص هم یس و طه باشد، از سهم شفاعت کم میکنند.
    کثرت چنین قومی هم از اعتقاد موحدان کم نمیکند.
    و لا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیم
    بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
    یا الله و یا رحمن یا رحیم یا مقلب القلوب ثبت قلبی الی دینک
    الهی العفو و لک الحمد

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری