جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حدود اطاعت از پدر مادر

نوشته
    1
    حضور
    51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

حدود اطاعت از پدر مادر

با سلام . دختری 27 ساله هستم. خیلی مختصر بگم که تو خانواده ما اعتقادی به دین ندارن. و مهم ترین قانون این هست که هر تصمیمی بگیرن باید همون رو انجام بدی. اگر ندی اینقدر اعصابت رو خرد میکنن که خودت مجبور بشی اون کار رو انجام بدی. مادر پدرم من رو مشروط دوست دارن یعنی اگر کاری که میگن انجام ندم مدام باید سرزنش بشم. علاوه بر اینکه فضای خونه ما هیچ وقت ارامش نداشته و همیشه دعوا و کتک کاری بوده . همیشه از خونه فراری بودم . پیش دوستام حس بهتری دارم تا در کنار مادر پدرم خصوصا پدرم . فوق لیسانسم رو به اصرار پدر مادرم گرفتم هرچند الان خوشحالم که خوندم ولی خب نمیخوام صورت مساله رو پاک کنم . من به تازگی شروع کردم به نماز خوندن و اعتقاد پیدا کردم . میخوام بدونم واقعا اسلام واسش مینینم حقوق انسانی که حق هر فرزندی هست رو در نظر گرفته یا نه ؟ اینکه من به دنیا بیام یا نه انتخاب من نبوده پس چرا هر وقت هر فرزندی در مورد پایه ای ترین حقوقش سوال میپرسه جواب این هست که در هر شرایطی باید اطاعت کرد چون اونا زحمت کشیدن. این مطلبی بود که هر وقت تو اینترنت سرچ کردم به این رسیدم که باید اطاعت کنیم. اصولا خدا چه احتیاجی به ادم هایی داره که عین هم فکر کنن و رفتار کنن. خانواده محل ارامشه اگر من این ارامش رو به خاطر تربیت نادرست و رفتار نادرست مادر پدرم حس نکردم. آیا من به عنوان یه دختر تو عصر حاضر اجازه تصمیم گیری برای خودم رو ندارم ؟ پدرم اصرار داره که وام بگیرم و ماشین بخرم . خب شاید من نمیخوام ماشین بخرم. هروقت نگاه به احادیث میکنم انگار دوست داشتن مادر پدر باید به اجبار باشه . حقیقت اینه که میخوام رفتار خوبی باهاشون داشته باشم و دارم تلاشم رو میکنم اما موفق نمیشم چون هر چقدر تلاش میکنم انگار اونا انتظار بیشتری ازم دارن. انتظار دارن هم کار کنم بیرون هم تو خونه کار کنم هم پول بیارم . هم به درس خواهرم کمک کنم . کتاب بخونم پیشرفت شغلی بکنم . واقعا سوالم اینه آیا من برای خودم نباید وقتی داشته باشم ؟ سوالم در نهایت اینه که چقدر حق دخالت در کار و شیوه زندگی من و نحوه خرج کردن درامدم دارن ؟ ایا باید به خواسته پدرم وام بگیرم و خودم رو تحت فشار بزارم تا ماشین بخرم واسه اینکه پدرم جلوی خانواده اش احساس غرور و افتخار کنه ؟

2. تشکر

نوشته
    5,295
    مورد تشکر
    10,842 پست
    حضور
    173 روز 1 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    1
    گالری
    18

با نام و یاد دوست

حدود اطاعت از پدر مادر

کارشناس بحث: استاد بدیع

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

حدود اطاعت از پدر مادر

4. تشکر

نوشته
    267
    مورد تشکر
    490 پست
    حضور
    13 روز 8 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش: دختری 27 ساله هستم. متاسفانه در خانواده احساس ارامش نمیکنم. از خودم اختیاری ندارم و باید طبق نظر پدر و مادرم رفتار کنم. به خاطر حرف آنها باید هم درس بخوانم، هم در خانه کار کنم، هم پول در بیاورم. از نظر دینی هم باید به آنها و حرفشان احترام بگذارم. آیا حق ندارم طبق نظر و سلیقه خودم زندگی کنم؟

پاسخ: پرسشگر گرامی در منابع دینی بر حقوق فرزند و وظایف والدین نیز به صورت وسیعی تاکید و تصریح شده است. اما دلیل تاکید بیشتر بر حقوق والدین و احترام و احسان به آنها چند نکته است:

محبت نسبت به فرزند یک محبت ذاتی و فوق العاده زیاد است و به همین خاطر نیاز زیادی به تاکید و توصیه دینی نسبت به محبت و احسان نسبت به فرزند وجود ندارد.

تمام عمر فرزند مخصوصا اوایل زندگی او مدیون فداکاری ها و زحمات پدر و مادر است. این فداکاری ها اگرچه معمولا از نگاه و خاطره فرزندان مخفی میماند اما توصیه های حداکثری دین به رعایت حقوق والدین زمینه برای جبران بخشی از آن را فراهم میکند.

هر انسانی در طول زندگی نیازمند بهره گیری از مشورت با دیگران و کسب راهنمایی آنها است. یک مشاور خوب حداقل باید دو ویژگی داشته باشد: تجربه و دلسوزی. این دو ویژگی مخصوصا دومی در حد قابل قبولی در والدین وجود دارد. به همین خاطر مفهوم ولایت و اطاعت شکل میگیرد که تامین کننده حداکثری منافع فرزند است. دلیل دیگر توصیه به اطاعت از والدین جلوگیری از آزردگی و دل شکستگی آنها است.

البته همه اینها به معنای اطاعت بی چون و چرا از والدین نیست. هر والدینی ممکن است اشتباهاتی داشته باشند و طبیعتا نباید از اشتباهات دیگران پیروی کرد. گذشته از درست و غلط، هر انسانی دارای علائق و سلائق خاص به خود است و این حق را دارد که طبق آن تصمیم بگیرد و عمل کند. اینها حقوقی است که شما دارید و در دین هم به رسمیت شناخته شده است. اما این هنر را نیز باید داشته باشید که بتوانید اشتباهات پدر و مادرتان را به گونه ای که به جای اینکه از شما دلگیر شوند به شما افتخار کنند به آنها نشان دهید و کاری کنید که انتخاب شما و تصمیم شما قابل احترام شود.

ویرایش توسط بدیع : ۱۳۹۸/۰۳/۱۲ در ساعت ۲۲:۴۳

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری