جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: برای انجام وظیفه شرعی راهنمایی کنید

شروع کننده موضوع

نوشته
    5,286
    مورد تشکر
    10,834 پست
    حضور
    172 روز 12 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    1
    گالری
    18

برای انجام وظیفه شرعی راهنمایی کنید

سلام وعرض احترام
    یکی کاربران سوالی داشتن واز کارشناسان انجمن درخواست راهنمایی کردن

سلام
    من سوالی دارم که نمیدونم چطوری باید در سایت شما بپرسم . سوالم ظاهرش سوال شرعی هست اما جواب شرعیش رو می دونم. میخوام برای انجامش یه راهنمایی بهم بکنید .
    من خانمی هستم متاهل دارای سه فرزند و چند نوه . بچها همه ازدواج کردند و من و شوهرم تنها زندگی میکنیم. از سالهای قبل به دلیل بارداری و بچه شیر دادن روزه قضا دارم . اما الان شوهرم نمیذاره من روزه های قضام رو بگیرم. خدا پیغمبر سرش میشه، خمس میده، نماز میخونه رعایت خیلی از حلال حرامها رو میکنه ولی توی این مورد اصلا کوتاه نمیاد واقعا نمیدونم دیگه باید چیکار کنم. یاباید یواشکی روزه بگیرم یا اگر بفهمه دعوا و قهر و ... هست . قهر میکنه ناهار نمیخوره بداخلاقی میکنه. من چیکار باید بکنم. می دونم پرسیدم بهم گفتن رضایت شوهرت ملاک نیست باید روزه قضاهات رو بگیری ولی با این دعواها ی روزانه و ... چیکار کنم؟ با حقوق شوهرم هم منافاتی نداره مشکلش اینه که دوست نداره تنهایی ناهار بخوره فقط همین. شاید برای شما قابل باور نباشه ولی این برام شده معضل. نمیدونید چقدر باید برنامه ریزی کنم و سختی بکشم تا بتونم یه روز روزه قضا بگیرم. یه راهکاری بهم ارائه بدید که مشکلم حل بشه. ممنونم.

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

شروع کننده موضوع

نوشته
    5,286
    مورد تشکر
    10,834 پست
    حضور
    172 روز 12 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    1
    گالری
    18

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امید

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

نوشته
    77
    مورد تشکر
    232 پست
    حضور
    3 روز 6 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:

خانمی متأهل هستم که سه فرزند و چند نوه دارم. همه بچه هایم ازدواج کرده اند و به خانه بخت رفته اند و من و شوهرم تنها زندگی می کنیم. از سال های قبل تعدادی روزه قضا دارم. اما شوهرم با اینکه مردی مذهبی است، دوست ندارد من روزه بگیرم. وقتی بدون اطلاع او روزه می گیرم، قهر و بداخلاقی می کند. تنها دلیلش برای مخالفت با روزه گرفتن من، این است که دوست ندارد به تنهایی نهار بخورد. لطفا راهکاری ارائه دهید که این مشکل را حل کنم.

پاسخ:

وقتی فرزندان ازدواج می کنند و از خانه می روند، زن و شوهر تا حدودی احساس تنهایی می کنند. برخی ممکن است احساس افسردگی نمایند. این احساس کاملا طبیعی است. ابتدا سه توصیه در مورد رابطه شما و شوهرتان ارائه می دهم؛ سپس برای حلّ مشکل تان دو راه پیشنهاد می کنم.

توصیه ها:

- احساس تنهاییِ شوهرتان هنگامی که شما در کنارش غذا نمی خورید را درک کنید و او را به خاطر این احساس سرزنش نکنید. به او نگویید:«چرا نمی تونی خودت تنهایی نهار بخوری؟». این حرف باعث افزایشِ عصبانیتِ او و بیشتر شدنِ احساسِ تنهایی اش می شود.

- ممکن است شوهرتان از تنها ماندن در خانه نیز بیزار باشد و به شما اجازه ندهد او را در خانه تنها بگذارید و به خرید یا مهمانی بروید. در این صورت، احتمالا همسرتان به شما وابسته است. در صورت وابستگیِ زیادِ همسرتان به شما، انتظار نداشته باشید که رفتارش یک شبه و به سرعت تغییر کند. همسرتان را با مردهای دیگر که به همسرشان وابستگیِ کمتری دارند، مقایسه نکنید. زمان هایی که شوهرتان تنها در خانه می ماند یا به تنهایی به جایی می رود، پس از بازگشت از او تعریف و تمجید کنید. همچنین همسرتان را تشویق کنید که با مردهای دیگر که در این سنّ هستند و رفتارهای سالمی دارند دوست شود و با آنها رفت و آمد نماید. این دوستی باعث می شود همسرتان رفتارهایِ سالمِ دوستانش را یاد بگیرد و کمتر به شما وابسته باشد.

- در غیر از ماه مبارک رمضان، بعضی از روزها دیرتر به سر سفره نهار بروید و از همسرتان بخواهید تا آمدنِ شما، خودش غذا بخورد. می توانید این کار را از یک دقیقه تأخیر در آمدن به سر سفره شروع کنید و کم کم افزایش دهید. مثلا هفته ای یک دقیقه به این مقدار اضافه نمایید. اگر شوهرتان مقاومت کرد و ناراحتی به راه انداخت، با لبخند او را آرام کنید.

اکنون دو راه حلّ برای مشکلتان ارائه می دهم. پس از بررسیِ این راه ها، آنها را امتحان نمایید و مناسب ترین راه را انتخاب کنید:

- برای اینکه شوهرتان در غیر ماه مبارک رمضان با نهارخوردن بدون حضور شما مخالفت نکند، می توانید در روزهایی که یکی از فرزندان تان به همراه همسر و فرزندش به خانه تان می آید، روزه بگیرید. در این صورت، هنگام صرف نهار، همسرتان کمتر احساس تنهایی می نماید و به خاطر حضور فرزندتان و همسرش قهر و ناراحتی راه نمی اندازد. می توانید برای این کار، از قبل برنامه ریزی کنید و آخر هفته که مشکلی برای آمدنِ فرزندتان به خانه شما نیست، آنها را دعوت کنید. ممکن است بگویید:«فرزندم و همسرش مهمان ما هستند و خوب نیست در روزِ حضور آنها روزه بگیرم». قبول دارم که ممکن است فرزندتان از روزه گرفتنِ شما در آن روز تعجب کند و از شما بخواهد که همراه آنها نهار بخورید، ولی می دانید برای انجام روزه که واجب الهی است و پیشگیری از مخالفت و بداخلاقیِ همسرتان مجبور هستید چنین کاری انجام دهید. برای اینکه فرزندتان از نهارنخوردنِ شما در سر سفره تعجب نکند، می توانید به صورت مخفیانه، از قبل او را در جریان بگذارید و علت این کارتان را برایش توضیح دهید.

- راه دیگری که ممکن است در دراز مدت مؤثر باشد و باعث شود شوهرتان با روزه گرفتنِ شما مخالفت نکند، این است که چند روز قبل از روزه گرفتن، با همسرتان بیشتر از گذشته با محبت رفتار کنید؛ به خواست های او عمل نمایید؛ خود را برای او آراسته کنید و روابط نزدیکی با او برقرار نمایید تا حسابی دلش را به دست آورید. با این کار، از احتمال مخالفتِ شوهرتان با روزه گرفتنِ شما کم می شود. روزی که روزه گرفتید نیز هنگام صرف نهار، سر سفره بنشینید و با او صحبت کنید تا احساس تنهایی نکند.

ویرایش توسط امید : ۱۳۹۸/۰۳/۲۰ در ساعت ۱۵:۵۲

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)