صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: احکام نماز احتیاط

نوشته
    1
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

احکام نماز احتیاط

سلام
    توی نماز ظهر بین رکعت سه و چهار شک کردم،نمازو تموم کردم ولی نماز احتیاطو درست بلد نبودم،شرایط نماز هم بهم خورده بود و اگه نماز احتیاط یادم میومد بازم نمیتونستم ادامه بدم،،شکّمم برطرف نشده بود،برای همین دوباره نمازمو از اول خوندم،الان اون نماز دومی که خوندم درسته؟

اگه نماز احتیاط بخونیم بعد بفهمیم نماز صحیح بود چی؟بعد از نماز احتیاط باید سجده سهو انجام بدیم؟(من کلا تو یادگیری این چیزا خنگم،همیشه سعی میکنم تو نمازم مشکلی پیش نیاد،چون اصن اینارو بلد نیستم)

اگه بعد از سجده و قبل از تشهد شک کنم که سه سجده رفتم،باید سجده سهو بجا بیارم؟اگه بعد از سجده سهو بفهمم دو سجده رفته بودم و سجده سهو نیاز نبود چی؟

2. تشکرها 2

نوشته
    512
    مورد تشکر
    277 پست
    حضور
    4 روز 11 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با نام و یاد دوست

احکام نماز احتیاط

کارشناس بحث: استاد نور

وَوَصَّیْنَا الإنْسَانَ بِوَالِدَیْهِ إِحْسَانًا

نور آنلاین نیست. کارشناس پاسخگوی انجمن فقه و احکام شرعی

نوشته
    554
    مورد تشکر
    1,416 پست
    حضور
    18 روز 8 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط sachlin نمایش پست
    سلام
    توی نماز ظهر بین رکعت سه و چهار شک کردم،نمازو تموم کردم ولی نماز احتیاطو درست بلد نبودم،شرایط نماز هم بهم خورده بود و اگه نماز احتیاط یادم میومد بازم نمیتونستم ادامه بدم،،شکّمم برطرف نشده بود،برای همین دوباره نمازمو از اول خوندم،الان اون نماز دومی که خوندم درسته؟

اگه نماز احتیاط بخونیم بعد بفهمیم نماز صحیح بود چی؟بعد از نماز احتیاط باید سجده سهو انجام بدیم؟(من کلا تو یادگیری این چیزا خنگم،همیشه سعی میکنم تو نمازم مشکلی پیش نیاد،چون اصن اینارو بلد نیستم)

اگه بعد از سجده و قبل از تشهد شک کنم که سه سجده رفتم،باید سجده سهو بجا بیارم؟اگه بعد از سجده سهو بفهمم دو سجده رفته بودم و سجده سهو نیاز نبود چی؟

با سلام و احترام

نمازدوم درست بوده و بعد از نماز اگر از حالت نمازگزار خارج شدید نمازقضای احتیاط هم بجا آورید صحیح است و درصورتی که نمازاحتیاط خواندید و فهمیدید نیاز نبوده بازهم نمازتان صحیح است و در شک مذکور سجده سهو نیاز نبوده است برای یک سجده اضافه سجده سهو لازم نبوده است و سجده سهو اضافی هم مبطل نماز نیست.

رساله مراجع، احکام شکیات نماز

نوشته
    84
    مورد تشکر
    86 پست
    حضور
    8 روز 9 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط نور نمایش پست
    نمازدوم درست بوده و بعد از نماز اگر از حالت نمازگزار خارج شدید نمازقضای احتیاط هم بجا آورید صحیح است و درصورتی که نمازاحتیاط خواندید و فهمیدید نیاز نبوده بازهم نمازتان صحیح است و در شک مذکور سجده سهو نیاز نبوده است برای یک سجده اضافه سجده سهو لازم نبوده است و سجده سهو اضافی هم مبطل نماز نیست.
    سلام

اگه توی شماره رکعت نماز چهار رکعتی شک کنیم و نتونیم برطرفش کنیم اشکالی داره نماز رو دوباره بخواینم؟ یا حتما باید نماز احتیاط رو خواند؟
    ​احمق ترین مردم کسی هست که خود را بیش از همه عاقل پندارد (حضرت علی علیه السلام)

6. تشکر

نوشته
    554
    مورد تشکر
    1,416 پست
    حضور
    18 روز 8 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط صمیمی نمایش پست
    سلام

اگه توی شماره رکعت نماز چهار رکعتی شک کنیم و نتونیم برطرفش کنیم اشکالی داره نماز رو دوباره بخواینم؟ یا حتما باید نماز احتیاط رو خواند؟
    با سلام و احترام

نباید دوباره نماز خواند و طبق وظیفه نماز احتیاط باید عمل نمایید.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

8. تشکر

نوشته
    84
    مورد تشکر
    86 پست
    حضور
    8 روز 9 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نباید دوباره نماز خواند و طبق وظیفه نماز احتیاط باید عمل نمایید.
    از کجا بدونیم نماز احتیاط رو دو رکعتی بخونیم یا یه رکعت؟
    ویرایش توسط صمیمی : ۱۳۹۸/۱۰/۱۹ در ساعت ۱۹:۵۷
    ​احمق ترین مردم کسی هست که خود را بیش از همه عاقل پندارد (حضرت علی علیه السلام)

10. تشکر

نوشته
    3,327
    مورد تشکر
    17,784 پست
    حضور
    291 روز 19 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    57
    آپلود
    7
    گالری
    69

بعد از نماز اگر از حالت نمازگزار خارج شدید نمازقضای احتیاط هم بجا آورید صحیح است
    سلام
    برای قضای تشهد و سجده فراموش شده هم اگر از حالت نمازگزار خارج بشیم باز هم میشه قضاشون رو به جا آورد؟
    حلال کنید...

12. تشکر

نوشته
    554
    مورد تشکر
    1,416 پست
    حضور
    18 روز 8 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط صمیمی نمایش پست
    از کجا بدونیم نماز احتیاط رو دو رکعتی بخونیم یا یه رکعت؟
    با سلام و احترام

باید احکام شکیات را حد مورد ابتلا اطلاع داشته باشید که در ذیل به احکام شکیات صحیح اشاره میشود:
    در نُه صورت اگر در شماره رکعت‌های نماز چهار رکعتی شک کند، باید فکر نماید، پس اگر یقین یا گمان به یک طرف پیدا کرد، همان طرف را بگیرد و نماز را تمام کند، وگرنه به دستورهایی که گفته می‌شود عمل نماید، و آن نُه صورت از این قرار است:
    اوّل: آنکه بعد از داخل شدن در سجده دوّم شک کند که دو رکعت خوانده است یا سه رکعت، باید بنا بگذارد که سه رکعت خوانده است، و یک رکعت دیگر بخواند و نماز را تمام کند، و بعد از نماز یک رکعت نماز احتیاط ایستاده بجا آورد ـ و بنا بر احتیاط واجب ـ دو رکعت نشسته کافی نیست.
    دوّم: شک بین دو و چهار بعد از داخل شدن در سجده دوّم، که باید بنا بگذارد چهار رکعت خوانده و نماز را تمام کند، و بعد از نماز دو رکعت نماز احتیاط ایستاده بخواند.
    سوّم: شک بین دو و سه و چهار بعد از داخل شدن در سجده دوّم، که باید بنا را بر چهار بگذارد، و بعد از نماز دو رکعت نماز احتیاط ایستاده، و بعد دو رکعت نشسته بجا آورد.
    چهارم: شک بین چهار و پنج بعد از داخل شدن در سجده دوّم که باید بنا را بر چهار بگذارد و نماز را تمام کند، و بعد از نماز دو سجده سهو بجا آورد. و همچنین در هر موردی که طرف کمتر شک چهار رکعت باشد، مثل شک بین چهار و شش، و در هر موردی که شک کند بین چهار رکعت و کمتر از آن و زیادتر از آن پس از داخل شدن در سجده دوّم، می‌تواند بنا را بر چهار بگذارد، و وظیفه هر دو شک را انجام دهد، یعنی نماز احتیاط بخواند از جهت احتمال آنکه از چهار رکعت کمتر خوانده باشد، و بعد دو سجده سهو بیاورد از جهت احتمال آنکه بیش از چهار رکعت آورده باشد. و در هر صورت اگر بعد از سجده اوّل و پیش از داخل شدن در سجده دوّم یکی از چهار شک گذشته برای او پیش آید، نمازش باطل است.
    پنجم: شک بین سه و چهار، که در هر جای نماز باشد، باید بنا را بر چهار بگذارد و نماز را تمام کند، و بعد از نماز یک رکعت نماز احتیاط ایستاده، یا دو رکعت نشسته بجا آورد.
    ششم: شک بین چهار و پنج در حال ایستادن، باید بنشیند و تشهّد بخواند و سلام نماز را بدهد، و یک رکعت نماز احتیاط ایستاده، یا دو رکعت نشسته بجا آورد.
    هفتم: شک بین سه و پنج در حال ایستادن، باید بنشیند و تشهّد بخواند و سلام نماز را بدهد، و دو رکعت نماز احتیاط ایستاده بجا آورد.
    هشتم: شک بین سه و چهار و پنج در حال ایستادن، باید بنشیند و تشهّد بخواند و بعد از سلام نماز، دو رکعت نماز احتیاط ایستاده، و بعد دو رکعت نشسته بجا آورد.
    نهم: شک بین پنج و شش در حال ایستادن، باید بنشیند و تشهّد بخواند و سلام نماز را بدهد، و دو سجده سهو بجا آورد.

رساله مراجع،احکام شکیات

14. تشکر

نوشته
    554
    مورد تشکر
    1,416 پست
    حضور
    18 روز 8 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط رحیل نمایش پست
    سلام
    برای قضای تشهد و سجده فراموش شده هم اگر از حالت نمازگزار خارج بشیم باز هم میشه قضاشون رو به جا آورد؟
    با سلام و احترام

بله در این صورت هم قضای تشهد و سجده فراموش شده و سجده سهو را باید بجا آورد.

رساله مراجع احکام شکیات نماز

16. تشکر

نوشته
    3,327
    مورد تشکر
    17,784 پست
    حضور
    291 روز 19 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    57
    آپلود
    7
    گالری
    69

با سلام و احترام

بله در این صورت هم قضای تشهد و سجده فراموش شده و سجده سهو را باید بجا آورد.

رساله مراجع احکام شکیات نماز
    سلام
    وقتی متصل به نماز نیست به چه شکل باید این قضا رو به جا بیاریم؟ مثلا تکبیره الاحرام بگیم یا مستقیم بنشینیم؟
    حلال کنید...

18. تشکر

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری