جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: راز ثروت زیاد حضرت خدیجه (س) چه بود؟

نوشته
    1,953
    مورد تشکر
    3,010 پست
    حضور
    69 روز 11 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

راز ثروت زیاد حضرت خدیجه (س) چه بود؟

سلام
    من یک مرد متأهلم و بیش از ده سال هم کاسب هستم ولی ثروتم زیاد نشده و‌گاهی شکست هایی هم داشتم که مجبور به ترک آن کسبه کنم. ( البته منکر دعای صاحبم نیستم که به اندازه به من میرسد و نه بدهکارم و نه طلبکار مردم، اما پس اندازی هم نداریم و همیشه باید کار و تلاش کنیم ) البته فرصت تحقیق و مطالعه دین اسلام را پیدا کردیم و در زندگی بهره میبریم.

اما تحقیقات ما میگوید:

عرب جاهلیت مخالف ارث بردن زن بود و تا پای مردی حتی در طبقات بعدی در میان بود، به زن ارث نمی‌داد. لذا وقتی که آیه ارث (سوره نساء آیه ۷) نازل شد، باعث تعجب عرب‌ها شد. اتفاقاً در آن اوقات، برادر حسان بن ثابت (شاعر معروف عرب) از دنیا رفت و از او زنی با چند دختر باقی ماند. پسر عموهای او همه دارایی وی را تصرف کردند و چیزی به زن و دختران او ندادند. زن وی به رسول اکرم (ص) شکایت کرد.

رسول خدا (ص) آن‌ها را احضار کرد. آنان گفتند: زن که قادر نیست سلاح بپوشد و در مقابل دشمن بایستد، این ما هستیم که باید شمشیر دست بگیریم و از خودمان و از این زن‌ها دفاع کنیم. پس ثروت هم باید متعلق به مردان باشد، ولی رسول خدا (ص) حکم خدا را به آنان ابلاغ کرد.

قطعا حضرت خدیجه س از راه حلال و آئین ابراهیمی امرار معاش و کسب حلال میکردند، اما چگونه رفتار میکردند تا برای امثال ما، الگو رفتاری گردد.

هر چند برخی کسبه، تغییر قیمت و گرانی کالا را در آن معامله پیامبر ص و کسب سود زیاد بعلت نبود کالا، بهانه قرار میدهند و اجناس گران میفروشند.

راهنمایی کنید

متشکریم
    بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
    یا الله و یا رحمن یا رحیم یا مقلب القلوب ثبت قلبی الی دینک
    الهی العفو و لک الحمد

2. تشکرها 2

نوشته
    5,245
    مورد تشکر
    10,754 پست
    حضور
    172 روز 4 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    1
    گالری
    18

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد ممسوس

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

4. تشکرها 2

نوشته
    216
    مورد تشکر
    454 پست
    حضور
    21 روز 14 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و احترام

اینکه حضرت خدیجه سلام الله علیها آن ثروت هنگفت را از کجا به دست آورده است مشخص نیست و اینکه ایا از ازدواجهای قبل از پیامبر ( صلی الله علیه و آله) و از شوهران قبل از آن حضرت، ارثی یا مالی به او رسیده باشد هم در منابع تاریخی ذکر نشده است. چه بسا میشود گفت که طبق برخی از نقلهای معتبر تاریخی حضرت خدیجه(علیها السلام) قبل از پیامبر (صلی الله علیه و آله) با کسی ازدواج نکرده بود و در زمان ازدواج با پیامبر ( صلی الله علیه و آله) دختر بود. (1) به نظر میرسد وی در تجارت و بازرگانی دست برتر داشته است و با همان تجارتها به اموال بسیاری دست یافته است.

پی نوشت:
    1. بحارالانوار،، ج ۲۲، ص ۱۹۱.

6. تشکرها 2

نوشته
    44
    مورد تشکر
    93 پست
    حضور
    16 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    4

نقل قول نوشته اصلی توسط کربلائی نمایش پست
    سلام
    من یک مرد متأهلم و بیش از ده سال هم کاسب هستم ولی ثروتم زیاد نشده و‌گاهی شکست هایی هم داشتم که مجبور به ترک آن کسبه کنم. ( البته منکر دعای صاحبم نیستم که به اندازه به من میرسد و نه بدهکارم و نه طلبکار مردم، اما پس اندازی هم نداریم و همیشه باید کار و تلاش کنیم ) البته فرصت تحقیق و مطالعه دین اسلام را پیدا کردیم و در زندگی بهره میبریم.

اما تحقیقات ما میگوید:

عرب جاهلیت مخالف ارث بردن زن بود و تا پای مردی حتی در طبقات بعدی در میان بود، به زن ارث نمی‌داد. لذا وقتی که آیه ارث (سوره نساء آیه ۷) نازل شد، باعث تعجب عرب‌ها شد. اتفاقاً در آن اوقات، برادر حسان بن ثابت (شاعر معروف عرب) از دنیا رفت و از او زنی با چند دختر باقی ماند. پسر عموهای او همه دارایی وی را تصرف کردند و چیزی به زن و دختران او ندادند. زن وی به رسول اکرم (ص) شکایت کرد.

رسول خدا (ص) آن‌ها را احضار کرد. آنان گفتند: زن که قادر نیست سلاح بپوشد و در مقابل دشمن بایستد، این ما هستیم که باید شمشیر دست بگیریم و از خودمان و از این زن‌ها دفاع کنیم. پس ثروت هم باید متعلق به مردان باشد، ولی رسول خدا (ص) حکم خدا را به آنان ابلاغ کرد.

قطعا حضرت خدیجه س از راه حلال و آئین ابراهیمی امرار معاش و کسب حلال میکردند، اما چگونه رفتار میکردند تا برای امثال ما، الگو رفتاری گردد.

هر چند برخی کسبه، تغییر قیمت و گرانی کالا را در آن معامله پیامبر ص و کسب سود زیاد بعلت نبود کالا، بهانه قرار میدهند و اجناس گران میفروشند.

راهنمایی کنید

متشکریم

شایدم ایشان تحت پوشش بنیاد شهید بوده و کلی پول گیرش اومده بوده
    درست مثل حالایی ها

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری