صفحه 2 از 2 نخست 12
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: علیت و اختیار

نوشته
    609
    مورد تشکر
    1,737 پست
    حضور
    27 روز 22 ساعت نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و احترام

نقل قول نوشته اصلی توسط یوری نمایش پست
    استاد دقیقا نکته همین اراده کردن انسان در مرحله آخر است، فرض کنید در مرحله آخر دو راه وجود دارد و انسان اراده میکند که راه الف را طی کند، آیا این اراده کردن انسان در انتخاب راه الف به خاطر دلیلی بوده است یا نه؟ اگر دلیلی باعث انتخاب این راه شده که دیگه انسان از قبل باید این راه را انتخاب می‌کرد، اگر دلیلی نداشته باشه که بازم بدتر از حالت قبل است.
    الان بهتر متوجه منظورتان شدم، شما از این که شرایط بیرونی بر اراده و انتخاب انسان اثرگذار هستند، این تاثیرپذیری را در تعارض با اختیار انسان میدانید
    آنچه شما میگویید مربوط به جبر روانشناختی است، نه جبر فلسفی!در جبر فلسفی سخن از این است که انسان اختیار دارد یا خیر؟ یعنی آیا افعال انسان به اراده ی خود انسان است یا اراده ی دیگری؟ اما جبر روانشناختی می پذیرد که افعال انسان به اراده خود اوست، اما می گوید انسان نمی تواند آزادانه تصمیم بگیرد بلکه مجبور است در چارچوب شرایط تصمیم بگیرد.

اما به هر حال ببینید یوری عزیز در این که شرایط بیرونی قطعا در فعل انسان نقش دارند حرفی نیست، اما تعارضی با اختیار ندارند، اختیار این است که انسان خودش انتخاب کند، طبیعی است که این انتخاب به معنای رضایت است، و این رضایت با لحاظ شرایط بیرونی شکل گرفته است، اگر انسان خلاف آنچه که میخواهد را اراده کند آنوقت است که جبر است، نه اینکه متناسب با آنچه که میخواهد.
    انسان در مقام ذاتش مختار است، اما اینکه چه چیزی را انتخاب کند طبیعی است که در گرو علایق و سلایق اوست، من اگر میل به بستنی دارم طبیعتا بستنی را برای خوردن انتخاب می کنم، این به معنای جبر من نیست، این انتخاب من است، اگر غیر از این را اراده کنم احتمالا از سر جبر بوده است.

برای این که مسئله روشن تر شود شما فکر کنید ببینید چگونه میتوانید اختیار را معنا کنید که سر از جبر در نیاورد؟ هر طور که بخواهید معنا کنید به آنچه که بنده عرض کردم برمیگردد، شما بگویید اگر انسان میخواست اختیار داشته باشد باید چگونه میبود؟ اینکه هر کسی برای انتخابش دلیلی دارد، و دلیلی موجب انتخابش شده است اگر به منزله جبر باشد، نعوذبالله در خداوند هم به معنای جبر خواهد بود، چون او هم هر چه اراده میکند به خاطر دلیل است، دلیلی که البته همواره حکیمانه است.

بنابراین اینکه دلیلی موجب انتخاب ما میشود موجب جبر نخواهد شد، بلکه خود ما آن دلیل را از سر علاقه، یا سلیقه یا هر چیز دیگری پسندیده ایم.

امیدوارم منظورم روشن باشد

«امام علی(سلام الله علیه): مَنْ أَصْلَحَ أَمْرَ آخِرَتِهِ أَصْلَحَ اللَّهُ لَهُ أَمْرَ دُنْيَاهُ»
    نهج البلاغه، کلمات قصار، شماره 89
    ((هر کس آخرتش را اصلاح کند، خداوند دنیایش را اصلاح خواهد کرد))

2. تشکرها 2

نوشته
    174
    مورد تشکر
    575 پست
    حضور
    11 روز 4 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط مسلم نمایش پست
    با سلام و احترام

اما به هر حال ببینید یوری عزیز در این که شرایط بیرونی قطعا در فعل انسان نقش دارند حرفی نیست، اما تعارضی با اختیار ندارند، اختیار این است که انسان خودش انتخاب کند، طبیعی است که این انتخاب به معنای رضایت است، و این رضایت با لحاظ شرایط بیرونی شکل گرفته است، اگر انسان خلاف آنچه که میخواهد را اراده کند آنوقت است که جبر است، نه اینکه متناسب با آنچه که میخواهد.
    انسان در مقام ذاتش مختار است، اما اینکه چه چیزی را انتخاب کند طبیعی است که در گرو علایق و سلایق اوست، من اگر میل به بستنی دارم طبیعتا بستنی را برای خوردن انتخاب می کنم، این به معنای جبر من نیست، این انتخاب من است، اگر غیر از این را اراده کنم احتمالا از سر جبر بوده است.

با سلام و احترام

خب استاد همین میل من خودش من رو مجبور می‌کنه که انتخاب کنم، ممکنه شما بگید خب من می‌تونم بستنی نخورم، خب پشت همین نخوردن هم یک دلیل هست که من از آن بی خبرم.

یعنی بحث رضایت یا عدم رضایت نیست.

برای این که مسئله روشن تر شود شما فکر کنید ببینید چگونه میتوانید اختیار را معنا کنید که سر از جبر در نیاورد؟ هر طور که بخواهید معنا کنید به آنچه که بنده عرض کردم برمیگردد، شما بگویید اگر انسان میخواست اختیار داشته باشد باید چگونه میبود؟ اینکه هر کسی برای انتخابش دلیلی دارد، و دلیلی موجب انتخابش شده است اگر به منزله جبر باشد، نعوذبالله در خداوند هم به معنای جبر خواهد بود، چون او هم هر چه اراده میکند به خاطر دلیل است، دلیلی که البته همواره حکیمانه است.

بنابراین اینکه دلیلی موجب انتخاب ما میشود موجب جبر نخواهد شد، بلکه خود ما آن دلیل را از سر علاقه، یا سلیقه یا هر چیز دیگری پسندیده ایم.

امیدوارم منظورم روشن باشد
    استادمن حداقل اینطور می‌فهمم که برای حل مشکل جبر و اختیار، باید افعال ارادی موجودات مختار طی سلسله ای از روابط علی به خدا نرسد. یعنی پله آخر افعال خود انسان باشد.
    یعنی در مقایسه با خدا، هر کدام از ما انسانها هم علت العلل برخی حوادث و تصمیم ها هستیم.
    سپاس
    آنچه که نمی توانم بگوییم مهمتر است.

4. تشکرها 2

نوشته
    609
    مورد تشکر
    1,737 پست
    حضور
    27 روز 22 ساعت نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و احترام

خب استاد همین میل من خودش من رو مجبور می‌کنه که انتخاب کنم، ممکنه شما بگید خب من می‌تونم بستنی نخورم، خب پشت همین نخوردن هم یک دلیل هست که من از آن بی خبرم.
    یعنی بحث رضایت یا عدم رضایت نیست.
    استادمن حداقل اینطور می‌فهمم که برای حل مشکل جبر و اختیار، باید افعال ارادی موجودات مختار طی سلسله ای از روابط علی به خدا نرسد. یعنی پله آخر افعال خود انسان باشد.
    یعنی در مقایسه با خدا، هر کدام از ما انسانها هم علت العلل برخی حوادث و تصمیم ها هستیم.

این دوتا جمله ی شما ناظر به دو اشکال متفاوت است؛ بالاخره این میل را شما مانع اختیار می دانید یا خدا را؟ اگر میل مانع اختیار باشد پس نعوذبالله خداوند هم مجبور خواهد بود، چون او هم مطابق با میل خودش رفتار می کند.
    اما اگر خداوند را مانع می دانید، این مانعیت در اختیار داشتن انسان زمانی است که خداوند اراده ی انسان را معتبر نداند و خودش به جای او تصمیم بگیرد؛ اما اگر خداوند انسان را ذاتا مختار بیافریند، و سپس اراده ی انسان را اراده کند دیگر جبری در کار نخواهد بود.

«امام علی(سلام الله علیه): مَنْ أَصْلَحَ أَمْرَ آخِرَتِهِ أَصْلَحَ اللَّهُ لَهُ أَمْرَ دُنْيَاهُ»

6. تشکرها 2

نوشته
    174
    مورد تشکر
    575 پست
    حضور
    11 روز 4 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و احترام

این دوتا جمله ی شما ناظر به دو اشکال متفاوت است؛ بالاخره این میل را شما مانع اختیار می دانید یا خدا را؟ اگر میل مانع اختیار باشد پس نعوذبالله خداوند هم مجبور خواهد بود، چون او هم مطابق با میل خودش رفتار می کند.
    اما اگر خداوند را مانع می دانید، این مانعیت در اختیار داشتن انسان زمانی است که خداوند اراده ی انسان را معتبر نداند و خودش به جای او تصمیم بگیرد؛ اما اگر خداوند انسان را ذاتا مختار بیافریند، و سپس اراده ی انسان را اراده کند دیگر جبری در کار نخواهد بود.
    باسلام و احترام

استاد باید بیشتر فکر کنم، اما به نظرم همین ایراد هم برای خدا رو در تصوراتم دارم.
    اینکه خدا اراده انسان رو اراده می‌کنه خیلی چیز پیچیده ای شد.

ممنون از شما استاد گرامی
    آنچه که نمی توانم بگوییم مهمتر است.

8. تشکر

نوشته
    609
    مورد تشکر
    1,737 پست
    حضور
    27 روز 22 ساعت نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

استاد باید بیشتر فکر کنم، اما به نظرم همین ایراد هم برای خدا رو در تصوراتم دارم.
    اینکه خدا اراده انسان رو اراده می‌کنه خیلی چیز پیچیده ای شد.
    اختیار در عین سادگی به لحاظ مفهومی، اما به لحاظ حقیقتش مسئله ی خیلی پیچیده ای است، خیلی باید روی آن تفکر و تمرکز کرد، فقط بدانید اختیار با انتخاب متفاوت است؛ اختیار یک صفت ذاتی است، آنچه که وابسته به شرایط بیرونی است انتخاب است.
    میتوانید به کتاب جبر و اختیار آیت الله سبحانی مراجعه کنید، این مسائل و انواع جبر را به خوبی توضیح دااده و تمام شبهات پیرامون آن را پاسخ داده است.

ممنون از شما استاد گرامی
    من هم از شما تشکر می کنم

10. تشکر

صفحه 2 از 2 نخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری