صفحه 2 از 6 نخست 1234 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چقدر در برابر باز نشر مطالب مسئولیم؟

نوشته
    75
    مورد تشکر
    191 پست
    حضور
    1 روز 4 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    4

سلام

چه زیبا گفتند قدیمی ها

گوینده هرکی میخواد باشه،
    شنونده باید عاقل باشه

در مورد داستانی که مدتی پیش اتفاق افتاد دقیق نمیدونم چی به چی بوده

توییتر هم ندارم

فقط شنیدم که یک عکس منتشر شده
    یکی جو گیر شده
    یکی دیگه رو کشته
    حالا آیا واقعا اون آدم جوگیر بابت اون عکس جوگیر شده؟

آیا اون عکس فقط توسط اون سلبریتی نشر داده شده و هیچ کجای این فضای مجازی بزرگ نبوده؟

و

یک مصاحبه دیدم که یکی میگفت اون پیج دروغی به نام من ساخته شده

خب عزیز دل مادر، چرا زودتر اقدام نکردی و اعتراض نکردی که یک عکس و پیج قلابی برات ساختن، نکنه بدت هم نمی اومده!

و در انتها

پس مقصر اصلی سازنده اون پیج دروغی بوده مثلا

چرا همیشه صورت مسئله ها پاک میشن؟

مرگ من
    توروخدا

بین مطالبتون ، گاهی دوتا اینتر بزنین

فکر چش و چال کورشده ما هم باشین خب

نوشته
    180
    مورد تشکر
    344 پست
    حضور
    25 روز 6 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    32

نقل قول نوشته اصلی توسط sistani نمایش پست
    صحبت که به اینجا کشید ایرادی ندارد که قبل از ختم کلام با برخی از قوانین مجازات اسلامی اشنا شویم
    طبق ماده ۲ قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392، هر رفتاری اعم از فعل یا ترک فعل که در قانون برای آن مجازات تعیین شده است، جرم محسوب می‌شود. حال اگر جرم به وسیله چند نفر تحقق یابد، با سه مفهوم «معاونت در جرم»، «مشارکت در جرم» و «مباشرت در جرم» روبه‌رو خواهیم بود.
    مباشر در جرم کسی ا‌ست که عملیات اجرایی جرم را به تنهایی یا با مشارکت افراد دیگر مرتکب شود و آن عمل مجرمانه مستند به رفتار و فعل آن فرد یا افراد باشد.
    مشارکت در جرم نیز به حالتی گفته می‌شود که از مجموعه اقدامات دو یا چند نفر، جرمی محقق شود، که به ارتکاب فعلی از افعال اصلی جرم توسط هر یک از مجرمان، عنوان شرکت در جرم اطلاق می‌شود. به ‌طور مثال در مورد قتل، در صورتی که کسی دست و پای مقتول را نگه دارد تا دیگری به وسیله‌ای او را به قتل برساند، مشارکت در جرم به وقوع پیوسته است.
    قانونگذار مجازات اسلامی در سال 1392، شریک جرم را در ماده 125 چنین تعریف کرده است: هر کس با شخص یا اشخاص دیگر در عملیات اجرایی جرمی مشارکت کند و جرم، مستند به رفتار همه آنها باشد خواه رفتار هر یک به تنهایی برای وقوع جرم کافی باشد خواه نباشد و خواه اثر کار آنان مساوی باشد خواه متفاوت، شریک در جرم محسوب می‌شود و مجازات او مجازات فاعل مستقل آن جرم است.
    و در نهایت معاونت در جرم در جایی تحقق می‌یابد که فرد یا افرادی بدون اینکه در تحقق فعل مجرمانه دخیل باشند، در سایر مراحل مختلف جرم، ایفای نقش می‌کنند. به‌طور مثال معاون جرم شخصی ا‌ست که ابزار و آلات جرم را مهیا می‌کند و در اختیار مباشر یا شرکای جرم قرار می‌دهد.
    ماده ۴۳ قانون مجازات اسلامی ایران چنین می گوید:
    اشخاص زیر معاون جرم محسوب و با توجه به شرایط و امکانات خاطی و دفعات و مراتب جرم و تأدیب از وعظ و تهدید و درجات تعزیر، تعزیر می‌شوند:
    هر کس دیگری را تحریک یا ترغیب یا تهدید یا تطمیع به ارتکاب جرم نماید و یا به وسیله دسیسه و فریب و نیرنگ موجب وقوع‌ جرم شود.هر کس با علم و عمد وسایل ارتکاب جرم را تهیه کند و یا طریق ارتکاب آن را با علم به قصد مرتکب ارائه دهد.هر کس عالماً و یا عامداً وقوع جرم را تسهیل کند.
    تبصره ۱: برای تحقق معاونت در جرم وجود وحدت قصد و تقدم و یا اقتران زمانی بین عمل معاون و مباشر جرم شرط است‌.

انطور که من از این قوانین برداشت می کنم در قتل پیش امده خانم افشار نه مباشرت داشته و نه مشارکت چرا که این دو عنوان مربوط به کسانی می شود که مستقیما در وقوع قتل حضور داشته و قتل را انجام داده باشند و اگر از بابت معاونت در جرم بخواهیم بررسی کنیم با توجه به تبصره ۱ باید وحدت قصد بین خانم افشار و قاتل ثابت شود
    اینکه بنده عرض کردم تقسیمبندی قصور در قتل بود، نه نسبت شخص با جرم، که بگوییم از نوع مشارکت، معاونت یا مباشرت بوده است. مشخصاً از همان ابتدا هم مشخص است که بازنشر یک توئیت تهییج کننده، نه بشارت بر قتل بوده است، و نه معاونت یا شرکت در قتل. بحث قصور رو در تقسیمبندی که عرض کردم مطرح کردم. بعلاوه، همه چیز مسئله حقوقی نیست، خیلی مسائل به لحاظ حقوقی بلامانع هستند، ولی به لحاظ اخلاقی درست نیستند.
    با صبا در چمن لاله سحر می‌گفتم/////////که شهیدان که‌اند این همه خونین کفنان

گفت حافظ من و تو محرم این راز نه‌ایم/////از می لعل حکایت کن و شیرین دهنان

3. تشکرها 2

نوشته
    602
    مورد تشکر
    1,519 پست
    حضور
    14 روز 5 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Shaparak1398 نمایش پست
    اینکه بنده عرض کردم تقسیمبندی قصور در قتل بود، نه نسبت شخص با جرم، که بگوییم از نوع مشارکت، معاونت یا مباشرت بوده است. مشخصاً از همان ابتدا هم مشخص است که بازنشر یک توئیت تهییج کننده، نه بشارت بر قتل بوده است، و نه معاونت یا شرکت در قتل. بحث قصور رو در تقسیمبندی که عرض کردم مطرح کردم. بعلاوه، همه چیز مسئله حقوقی نیست، خیلی مسائل به لحاظ حقوقی بلامانع هستند، ولی به لحاظ اخلاقی درست نیستند.
    <br>
    بله همانطور که فرمودید گناهان کبیره ای هم هستند که در قانون جرمی برایشان تعریف نشده مانند خودکشی
    نمیدانم شما با چه معیاری می خواهی تقسیم بندی قصور در قتل را انجام دهی؟

شخصی مغرض و معاند متنی را نوشته و ان را به شخصی منتسب کرده که وجود خارجی ندارد و عکس فردی روحانی را همراه ان منتشر کرده به این مضمون: «از همه خواهران مجاهده مجرد درخواست می کنم در حد توان خود به صیغه ی برادران حشدالشعبی در بیایند. حتی با صیغه های یک روزه صیغه ی هر تعداد برادر عراقی دربیایند خدا اجرشان را در آخرت میدهد».
    کسی که کمی با موضوع اشنا باشد میداند که در عقد موقت زن باید عده نگهدارد و صیغه های یک روزه به قصد اینکه بتواند به صیغه افراد بیشتری در بیاید معنی ندارد و بطلان و کذب این نامه مشخص است
    بعضی افراد با خنده از کنار ان گذشتند بعضی نامه را منطبق بر شریعت پنداشته و در برابر ان سکوت کردند بعضی به دیده ناسیونالیستی به ان نگریستند و احساس حقارت کردند بعضی گفتند اسلام و انسانیت محدود به مرزهای جغرافیایی نیست و این پیشنهادی است و کسی ملزم به ان نیست در این بین از میان هشتاد میلیون نفر انسان ظاهرا یک نفر به حساب خودش غیرتی شد و صاحب چنین تفکری را مستحق مرگ دانست و بجای انکه نویسنده نامه را بکشد معلوم نیست چرا سراغ یک روحانی دیگر رفت و شد انچه نباید می شد حال اینجا چه کسی مقصر است؟
    در جواب باید گفت بسیاری از افراد جامعه در این تقصیر نقش دارند ولی به نظر من بالاترین تقصیر از ان کسانی است که حلال خدا را حرام و حرام خدا را حلال نشان میدهند کسانی که جای منکر و معروف را عوض می کنند کسانی که با شنیدن نام صیغه برافروخته می شوند و در طول زمان چنان کردند که صیغه که حکم خداست به عنوان فعلی قبیح در جامعه معرفی شد بطوریکه حتی خود حضرتعالی از این تعبیر استفاده نمودید 《بازنشر یک توئیت تهییج کننده》سوال اینجاست که چرا لفظ صیغه باید در جامعه تهییج کننده باشد؟
    و اینجاست که غیرت فردی بیسواد مثلا بجوش می آید و می شود انچه نباید بشود

5. تشکرها 3

نوشته
    180
    مورد تشکر
    344 پست
    حضور
    25 روز 6 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    32

نقل قول نوشته اصلی توسط *Sonia* نمایش پست
    سلام

چه زیبا گفتند قدیمی ها

گوینده هرکی میخواد باشه،
    شنونده باید عاقل باشه

در مورد داستانی که مدتی پیش اتفاق افتاد دقیق نمیدونم چی به چی بوده

توییتر هم ندارم

فقط شنیدم که یک عکس منتشر شده
    یکی جو گیر شده
    یکی دیگه رو کشته
    حالا آیا واقعا اون آدم جوگیر بابت اون عکس جوگیر شده؟

آیا اون عکس فقط توسط اون سلبریتی نشر داده شده و هیچ کجای این فضای مجازی بزرگ نبوده؟

و

یک مصاحبه دیدم که یکی میگفت اون پیج دروغی به نام من ساخته شده

خب عزیز دل مادر، چرا زودتر اقدام نکردی و اعتراض نکردی که یک عکس و پیج قلابی برات ساختن، نکنه بدت هم نمی اومده!

و در انتها

پس مقصر اصلی سازنده اون پیج دروغی بوده مثلا

چرا همیشه صورت مسئله ها پاک میشن؟

مرگ من
    توروخدا

بین مطالبتون ، گاهی دوتا اینتر بزنین

فکر چش و چال کورشده ما هم باشین خب
    سلام. سونیا جان، اون روحانی از وجود او صفحه خبر نداشت و اگر خبر داشت هم نمی تونست کاری بکنه، وقتی بازنشرهای گسترده صورت گرفت و پسایندهای غیرمجازی پیدا کرد، تازه مسئله به صورت گسترده مطرح شد و ایشون مطلع شد.

به علاوه ما اینجا به دنبال مقصر اصلی نیستیم، ولی خب مقصر اصلی نباید کسی جز شخص قاتل باشد!

ما اینجا بیشتر به دنبال سهم و میزان قصور نشر دهندگان در وقوع این حادثه بودیم.

7. تشکر

نوشته
    180
    مورد تشکر
    344 پست
    حضور
    25 روز 6 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    32

نقل قول نوشته اصلی توسط sistani نمایش پست
    <br>
    بله همانطور که فرمودید گناهان کبیره ای هم هستند که در قانون جرمی برایشان تعریف نشده مانند خودکشی
    نمیدانم شما با چه معیاری می خواهی تقسیم بندی قصور در قتل را انجام دهی؟

شخصی مغرض و معاند متنی را نوشته و ان را به شخصی منتسب کرده که وجود خارجی ندارد و عکس فردی روحانی را همراه ان منتشر کرده به این مضمون: «از همه خواهران مجاهده مجرد درخواست می کنم در حد توان خود به صیغه ی برادران حشدالشعبی در بیایند. حتی با صیغه های یک روزه صیغه ی هر تعداد برادر عراقی دربیایند خدا اجرشان را در آخرت میدهد».
    کسی که کمی با موضوع اشنا باشد میداند که در عقد موقت زن باید عده نگهدارد و صیغه های یک روزه به قصد اینکه بتواند به صیغه افراد بیشتری در بیاید معنی ندارد و بطلان و کذب این نامه مشخص است
    بعضی افراد با خنده از کنار ان گذشتند بعضی نامه را منطبق بر شریعت پنداشته و در برابر ان سکوت کردند بعضی به دیده ناسیونالیستی به ان نگریستند و احساس حقارت کردند بعضی گفتند اسلام و انسانیت محدود به مرزهای جغرافیایی نیست و این پیشنهادی است و کسی ملزم به ان نیست در این بین از میان هشتاد میلیون نفر انسان ظاهرا یک نفر به حساب خودش غیرتی شد و صاحب چنین تفکری را مستحق مرگ دانست و بجای انکه نویسنده نامه را بکشد معلوم نیست چرا سراغ یک روحانی دیگر رفت و شد انچه نباید می شد حال اینجا چه کسی مقصر است؟
    در جواب باید گفت بسیاری از افراد جامعه در این تقصیر نقش دارند ولی به نظر من بالاترین تقصیر از ان کسانی است که حلال خدا را حرام و حرام خدا را حلال نشان میدهند کسانی که جای منکر و معروف را عوض می کنند کسانی که با شنیدن نام صیغه برافروخته می شوند و در طول زمان چنان کردند که صیغه که حکم خداست به عنوان فعلی قبیح در جامعه معرفی شد بطوریکه حتی خود حضرتعالی از این تعبیر استفاده نمودید 《بازنشر یک توئیت تهییج کننده》سوال اینجاست که چرا لفظ صیغه باید در جامعه تهییج کننده باشد؟
    و اینجاست که غیرت فردی بیسواد مثلا بجوش می آید و می شود انچه نباید بشود
    اگر دقت کنید من تقسیمبندی قصور نکردم و این را به صورت سؤالی پرسیدم.

و البته بله، بسیاری از افراد جامعه در این قصور نقش دارند، و قصور حرام کنندگان حلال خدا و حلال کنندگان حرام خدا نیز، بسیار بالاست و بی اثر نیست. البته خب مقصر اصلی، خود قاتل است. ولی بحث ما بر سر مسئولیت بازنشر دهندگان بود.

از این سلبریتی گرامی نیز که با توئیت خود، باز نشر بسیار گسترده مطلب شده است، باید پرسید: شما خودت از قوانین اسلام و عقد موقت خبر نداری که این را باور کردی؟ آیا در طول عمرت هیچ اکانت جعلی ندیدی که به این زودی پذیرفتی؟ و...

لبّ مطلب اینکه، برای آن کسی که درگذشت، نمی توان کاری کرد، ولی برای دیگرانی که در معرض خطر مشابه هستند، می توان از بازنشر دهندگان اعم از مشهور و غیرمشهور، خواهش کرد که حوادث را ببینند و عبرت بگیرند.

9. تشکرها 2

نوشته
    105
    مورد تشکر
    520 پست
    حضور
    1 روز 13 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

باسمه الرقیب

عرض سلام و ادب

به نظر شما، چقدر در برابر بازنشر مطالب مسئولیم؟
    از موضوع خاصی که به آن اشاره فرمودید و تبعات آن بی اطلاعم اما در کل

بعضی اخبار اصلا قابل اعتنا نیستند چه رسد به نشر آن اخبار،اگر خبری هم اقتضاء اعتنا و ترتیب اثر داشت

به خصوص که نمی دانی صحیح است یا غلط و به شخص مخبر هم به لحاظ صداقت و وثوق اعتماد و یقین نداری

دستور قران مشخص است:

"یأیّها الذین ءامنوا إن جاءکم فاسق بنبإ فتبیّنواأن تصیبوا قومًا بجهلة فتصبحوا على ما فعلتم ندمین"
    حجرات/6

ای کسانی که ایمان آورده‌اید! اگر شخص فاسقی خبری برای شما بیاورد، درباره آن تحقیق کنید

مبادا به گروهی از روی نادانی آسیب برسانید و از کرده خود پشیمان شوید!

اهل ایمان هیچ خبر قابل اعتنایی را بدون تحقیق و صرف شنیدن منتشر نمی کنند.

پ.ن

متشکر از دعوت شما برای مشارکت در بحث

الهی هب لی کمال الإنقطاع الیک

نوشته
    180
    مورد تشکر
    344 پست
    حضور
    25 روز 6 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    32

نقل قول نوشته اصلی توسط حبیبه2 نمایش پست
    باسمه الرقیب

عرض سلام و ادب

از موضوع خاصی که به آن اشاره فرمودید و تبعات آن بی اطلاعم اما در کل

بعضی اخبار اصلا قابل اعتنا نیستند چه رسد به نشر آن اخبار،اگر خبری هم اقتضاء اعتنا و ترتیب اثر داشت

به خصوص که نمی دانی صحیح است یا غلط و به شخص مخبر هم به لحاظ صداقت و وثوق اعتماد و یقین نداری

دستور قران مشخص است:

"یأیّها الذین ءامنوا إن جاءکم فاسق بنبإ فتبیّنواأن تصیبوا قومًا بجهلة فتصبحوا على ما فعلتم ندمین"
    حجرات/6

ای کسانی که ایمان آورده‌اید! اگر شخص فاسقی خبری برای شما بیاورد، درباره آن تحقیق کنید

مبادا به گروهی از روی نادانی آسیب برسانید و از کرده خود پشیمان شوید!

اهل ایمان هیچ خبر قابل اعتنایی را بدون تحقیق و صرف شنیدن منتشر نمی کنند.

پ.ن

متشکر از دعوت شما برای مشارکت در بحث

سلام و عرض ادب. ممنون از بیانات شما. سؤالی که اینجا مطرح است، این است که اگر بازنشر این مطالب منجر به مرگ کسی بشود، تا چه اندازه بازنشر دهندگان را می توان مقصر شمرد.

12. تشکر

نوشته
    105
    مورد تشکر
    520 پست
    حضور
    1 روز 13 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

باسمه الحکم العدل

سلام بر شما

سلام و عرض ادب. ممنون از بیانات شما. سؤالی که اینجا مطرح است، این است که اگر بازنشر این مطالب منجر به مرگ کسی بشود، تا چه اندازه بازنشر دهندگان را می توان مقصر شمرد.
    خب قضاوت درباره ی این نوع مسائل در صلاحیت هر کسی نیست بر عهده ی قاضی و دادگاه و قانون و مانند آن است.

الهی هب لی کمال الإنقطاع الیک

14. تشکر

نوشته
    602
    مورد تشکر
    1,519 پست
    حضور
    14 روز 5 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

بریده ای رو از یک خبر و گزارش در راستای موضوع این تایپیک که دیروز منتشر شد خدمتتان تقدیم می کنم:

ممنوعیت مصرف بستنی برای خانم‌ها؛ فیک‌نیوزی که باور شد

روز گذشته در شبکه اجتماعی توئیتر خبر جعلی در مورد ممنوعیت مصرف بستنی توسط بانوان در اماکن عمومی به نقل از رئیس بسیج جامعه زنان کشور منتشر شد. با این وجود این خبر خیلی زود مورد توجه بسیاری از کاربران توئیتری قرار گرفت و با وجود جعلی بودن، توسط این کاربران باور شد.

بررسی‌های حاصل از داده‌کاوی بر روی توئیت‌های با حداقل ۵۰ لایک در این مورد نشان می‌دهد که این خبر در سطح گستره‌ای باور شده است؛ به نحوی که کاربران توئیتری در ۶۷ توئیت، ضمن واقعیت دانستن این خبر، به این ممنوعیت اعتراض کرده یا در مورد آن مطالب طنزی را منتشر کرده‌اند. نکته قابل توجه آن است که این توئیت‌ها در مجموع حدود ۱۲ هزار لایک گرفته است.

این در حالی است که در میان توئیت‌های مذکور، تنها در ۱۴ توئیت این به جعلی بودن این خبر اشاره شده و نسبت به باور آن ابراز متأسف شده است.

از سوی دیگر، این خبر در تلگرام و خصوصاً در میان کانال‌های عمومی نیز مورد توجه قرار گرفت به طوری که تنها در سه کانال مختلف تلگرامی، بیش از ۳۰۰ هزار بار دیده شده است. در واکنش به انتشار گسترده این خبر یکی از کانال‌های تلگرامی نوشته است:

یکی به شوخی خبر «ممنوعیت بستنی خوردن زنان در خیابان» رو توییت کرده و خیلیا باورشون شده. ببینید چیکار کردن که همچین خبر عجیبی برای بعضیا کاملاً قابل باوره.

داده‌های فوق نشان می‌دهد که این شایعه در سطح گسترده‌ای منتشر و باور شده است. این اتفاق به خوبی نشان می‌دهد که تصویب قوانینی که مورد تأیید مردم نباشد می‎‌تواند باعث نزول جایگاه قانون در میان مردم شود و اعتماد مردم را نسبت به قانون‌گذاران کاهش دهد. به همین جهت ضرورت دارد تا قانون‌گذاران بیش از پیش به قابل پذیرش بودن قانون توسط مردم، توجه کنند.

16. تشکرها 3

نوشته
    997
    مورد تشکر
    1,782 پست
    حضور
    21 روز 11 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    4

با نام و یاد دوست

چقدر در برابر باز نشر مطالب مسئولیم؟

کارشناس بحث: استاد بدیع

صفحه 2 از 6 نخست 1234 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری