صفحه 3 از 6 نخست 12345 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چقدر در برابر باز نشر مطالب مسئولیم؟

نوشته
    194
    مورد تشکر
    401 پست
    حضور
    9 روز 1 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام خدمت آغاز کننده محترم تاپیک و همه عزیزانی که در این باره پست گذاشتند.

این موضوع از منظر اجتماعی، فرهنگی و سیاسی قابل گفتگو است و نیاز به بحث دارد.

اگر بخواهیم به صورت مصداقی درباره این اتفاق و شخصیت های دخیل در آن صحبت کنیم نیازمند اطلاعات جامعی است که به اندازه کافی وجود ندارد. بنابراین جدای از بازیگران این اتفاق به آنچه در آن روی داد و ممکن است در آینده نیز تکرار شود خواهیم پرداخت.

نوشته
    194
    مورد تشکر
    401 پست
    حضور
    9 روز 1 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

تلقی به قبول یک پیام و خبر در فضای مجازی با چه سازوکاری اتفاق می افتد؟

همه ما میدانیم که ساختن یک اکانت جعلی و نسبت دادن حرف های مختلف به شخصیت های مختلف در آن کار چندان سختی نیست. اما در عین حال مواجهه ما با ده ها و صدها پیامی که در فضای مجازی منتشر میشود مختلف است. جعلی بودن برخی را درک میکنیم و در مقام تکذیب و رد بر می آییم. در مورد برخی تردید میکنیم و بدون اظهار نظر رد میشویم. و برخی را نیز تایید و حتی بازنشر میدهیم. یکی از معیارها در تعیین نوع برخورد، هم راستایی آن پیام با باورهای قبلی ما و یا عدم آن است.

بنابراین اینکه یک هنرمند پیامی را بدون بررسی صحت و سقم آن بازنشر میدهد یک مسئله است. اما مهم تر از آن این مسئله است که چرا باید چنین پیام و انتسابی از طرف او تلقی به قبول شود. حتی میتوان فرض کرد یک روحانی با همین عکس و مشخصات دارای چنین دیدگاهی است. اما باز هم تا زمانی که این دیدگاه نظر قاطبه روحانیت دانسته نشود اقدام به انتشار آن نمی شود.

بنابراین با یک مهندسی افکار عمومی و یا خصوصی مواجه هستیم که به صورت کانالیزه و هدفمند باوری را به مخاطب القا میکند و شواهدی ساختگی و یا شاذ و نادر را با آن همسو می سازد تا به محض روبرو شدن با آن تایید و بازنشر اتفاق افتد.

اما فردی را تصور کنید که بدون اینکه در این فضای تبلیغاتی بسته شده باشد با چنین پیامی در اینستگرام روبرو شود. غیر از غیرتی شدن و احساس حقارت کردن چه نوع واکنش ها و احتمالات دیگری برای او مطرح میشود؟

تعامل و ارتباط کم نظیر ایران و عراق در شرایطی که برخی از دولت ها در صدد منزوی کردن ایران هستند رشک برانگیز و حساسیت زا است. بنابراین طبیعی است که هر چیزی که بتواند به این رابطه ضربه وارد کند در دستور کار قرار میگیرد.

از نظر آنها تجربه بسیج به عنوان نیرویی با قابلیت های نظامی و با پایه مردمی نباید در کشورهای دیگر تکرار شود. بنابراین حشد الشعبی به هر وسیله ممکن باید تضعیف شود. یکی از این راه ها تقارن سازی آن با داعش و مفاهیمی همچون جهاد نکاح و .... است.

حتی اگر فرض شود دعوت یک روحانی برای ازدواج زنان و دختران ایرانی با حشد الشعی واقعیت داشته باشد و به هدف کمک به این نیرو صورت گرفته باشد. چنین دعوتی نشان از بی اطلاعی صاحب آن دارد. آنچه وهابیت را به تجویز جهاد نکاح کشاند جنگ طولانی مدت داعش در کشوری دیگر بود. اما در مورد حشد الشعبی جدای از بحث های شرعی و فرهنگی اصلا چنین ضرورتی وجود ندارد. چراکه آنها در کشور خودشان در حال دفاع و مبارزه علیه تروریسم هستند.

و ده ها اشکال و ابهام دیگری که در این پست اینستگرامی وجود داشت و هیچ کدام باعث تردید بازنشر دهنده آن نشد!

نوشته
    194
    مورد تشکر
    401 پست
    حضور
    9 روز 1 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Shaparak1398 نمایش پست
    سلام. مدتی پیش شاهد بودیم که وقتی یکی از شخصیتهای مشهور، عکسی را از یک صفحه جعلی در یکی از شبکه های اجتماعی بازنشر کرد، این عمل او، منجر به قتل یک روحانی شد. به نظر شما، این شخصیت مشهور تا چه اندازه، در این قتل، مقصّر است؟
    با سلام
    همانطوری که سخنگوی قوه قضائیه نیز اعلام نمود ارتباطی میان قتل طلبه همدانی و پست منتشر شده در صفحه خانم بازیگر احراز نشده است اگرچه انتشار این پست عملی مجرمانه بوده است.

درباره باز نشر و نقل مطالب به روایتی توجه کنید:

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) میفرماید:
    «يَا أَبَا ذَرٍّ، كَفَى‏ بِالْمَرْءِ كَذِباً أَنْ يُحَدِّثَ‏ بِكُلِ‏ مَا سَمِعَهُ؛ ای ابوذر! برای دروغگویی یک فرد همین بس که هر چه را بشنود نقل کند.»(1)

پی نوشت:
    1. الأمالي (للطوسي)، ص535.

ویرایش توسط بدیع : ۱۳۹۸/۰۴/۲۷ در ساعت ۱۶:۵۲

نوشته
    587
    مورد تشکر
    1,462 پست
    حضور
    13 روز 12 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

با عرض سلام
    انتشار چنین سخنان کذب و مهندسی شده ای به احتمال زیاد در آینده نیز بوقوع خواهد پیوست
    اگر خوانندگان عادی که درصد بالایی از جامعه را شکل میدهند بتوانند به راحتی دروغ بودن ان را تشخیص دهند که دیگر به آن سخن دروغ مهندسی شده نمی گویند.
    اینکه از تمام مردم بخواهیم که در مورد هرچه می شنوند باید سکوت کنند چرا که ممکن است دروغ باشد انتظار بجایی نیست هر کس در حد وسع و توان خود با موضوع برخورد می کند یکی ممکن است به این نتیجه برسد که این متن منتشره دروغ است و دیگری ممکن است صحت آن را باور نماید لذا فکر می کنم مجرم تلقی کردن نشر دهنده خبر زمانی جایز است که اسباب و الات سنجش صحیح را در اختیار داشته ولی استفاده نکرده باشد و عمدا به قصد نشر اکاذیب دست به چنین اقدامی بزند.
    ضمنا تا خبری بازگو نشود که کسی برای تکذیب ان اقدامی نمی کند
    نمیدانم این خبر چقدر درست است میگویند صبح مردم در خیابان فریاد میزدند درود بر فلانی و بعد از ظهر همانها فریاد میزدند مرگ بر فلانی حال پیدا کنید جرم، مجرم و سهم او از جرم را

5. تشکر

نوشته
    29,649
    مورد تشکر
    40,796 پست
    حضور
    123 روز 15 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط sistani نمایش پست
    نمیدانم این خبر چقدر درست است میگویند صبح مردم در خیابان فریاد میزدند درود بر فلانی و بعد از ظهر همانها فریاد میزدند مرگ بر فلانی حال پیدا کنید جرم، مجرم و سهم او از جرم را
    سلام

یاد یک داستانی از زندگانی شهید مدرس افتادم که بعضی ها به طمع پولی که دولت انگلیس به آنها وعده داده بود برعلیه مدرس شعار می دادند و مرده باد می گفتند!! مدرس هم جوابشان را می داد: اگر من بمیرم دیگر کسی به شما پول نمی دهد یعنی من رامردم قبول دارند و شما را نه

دنیای مجازی مانند یک اتاق دربسته نیست مانند یک اتاقی است که راهروهای مخفی زیادی دارد و بستگی دارد انبار غله باشد یا موش دوانی!!

به خدا پناه ببریم از روزی که عیبی را در دیگری بیابیم و خدا تمام نیروهایش را جمع کند که ما را در موقعیت او قرار دهد و میزان توان و قدرت صبر و بیان ما را بسنجد!

والله اعلم

چقدر در برابر باز نشر مطالب مسئولیم؟

نوشته
    587
    مورد تشکر
    1,462 پست
    حضور
    13 روز 12 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

نمیدانم شاید برای بعضی از دوستان سوءتفاهمی حاصل شده باشد من مطلبی را بصورت سر بسته و فشرده عرض کردم و انتظار داشتم افراد متوجه منظور من بشوند در اینجا لازم میبینم کمی مطلب را باز کنم
    در زمان نخست وزیری جناب مصدق می گویند عده ای صبح در خیابان شعار میدادند زنده باد مصدق یا درود بر مصدق و در بعد از ظهر همان جماعت در خیابان فریاد میزدند مرگ بر مصدق حال باید دید در یک نصف روز چه اتفاقی افتاد که نظر مردم چنین تغییر کرد؟ مردم تحت تاثیر چه عاملی قرار گرفتند؟ این مردم یا صبح اشتباه می کردند یا بعد از ظهر در هر دو صورت مقصرند و چون مقصرند جرمی بر آنها مترتب است لذا عرض کردم پیدا کنید جرم، مجرم و سهم او از جرم را
    و در مجموع می خواستم به این نکته توجه دهم که این قصه سر دراز دارد و این درد، درد امروز جامعه نیست

8. تشکرها 2

نوشته
    163
    مورد تشکر
    313 پست
    حضور
    18 روز 22 ساعت نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    32

نقل قول نوشته اصلی توسط sistani نمایش پست
    نمیدانم شاید برای بعضی از دوستان سوءتفاهمی حاصل شده باشد من مطلبی را بصورت سر بسته و فشرده عرض کردم و انتظار داشتم افراد متوجه منظور من بشوند در اینجا لازم میبینم کمی مطلب را باز کنم
    در زمان نخست وزیری جناب مصدق می گویند عده ای صبح در خیابان شعار میدادند زنده باد مصدق یا درود بر مصدق و در بعد از ظهر همان جماعت در خیابان فریاد میزدند مرگ بر مصدق حال باید دید در یک نصف روز چه اتفاقی افتاد که نظر مردم چنین تغییر کرد؟ مردم تحت تاثیر چه عاملی قرار گرفتند؟ این مردم یا صبح اشتباه می کردند یا بعد از ظهر در هر دو صورت مقصرند و چون مقصرند جرمی بر آنها مترتب است لذا عرض کردم پیدا کنید جرم، مجرم و سهم او از جرم را
    و در مجموع می خواستم به این نکته توجه دهم که این قصه سر دراز دارد و این درد، درد امروز جامعه نیست
    من دیروز متوجه فرمایش شما شدم، ولی دیدم بحث در این زمینه، ممکن است که باعث انحراف تاپیک بشود. بدون شک تعبیر «همان جماعت» غلط است. گروهی که درود بر مصدق می گفتند و به درخواست و فرمان خود مصدق از خیابانها متفرق شدند، عناصر حزب توده و ارتشیهای طرفدار مصدق بودند، که بعد از موفقیت دار و دستۀ شاه، بابت این کارشان به شدت سرکوب شدند؛ شاه این دسته را اراذل و اوباش و مصدق را کودتاچی می نامد. گروهی که مرگ بر مصدق می گفتند، لات و لوتهای طرفدار شاه، برخی زنان وابسته به منطقه قلعه و ارتشیهای طرفدار شاه بودند؛ طرفداران مصدق نیز این دسته را اراذل و اوباش و شاه را کودتاچی می نامند و البته عناصر وابسته به آمریکا در ارتش نیز، تأثیرات خود را داشتند. خلاصه اینکه این تعبیر که مردم صبح درود بر مصدق می گفتند و شب مرگ بر مصدق، تعبیر غلطی است و این مردم، آن مردم نبودند.
    با صبا در چمن لاله سحر می‌گفتم/////////که شهیدان که‌اند این همه خونین کفنان

گفت حافظ من و تو محرم این راز نه‌ایم/////از می لعل حکایت کن و شیرین دهنان

نوشته
    587
    مورد تشکر
    1,462 پست
    حضور
    13 روز 12 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Shaparak1398 نمایش پست
    من دیروز متوجه فرمایش شما شدم، ولی دیدم بحث در این زمینه، ممکن است که باعث انحراف تاپیک بشود. بدون شک تعبیر «همان جماعت» غلط است. گروهی که درود بر مصدق می گفتند و به درخواست و فرمان خود مصدق از خیابانها متفرق شدند، عناصر حزب توده و ارتشیهای طرفدار مصدق بودند، که بعد از موفقیت دار و دستۀ شاه، بابت این کارشان به شدت سرکوب شدند؛ شاه این دسته را اراذل و اوباش و مصدق را کودتاچی می نامد. گروهی که مرگ بر مصدق می گفتند، لات و لوتهای طرفدار شاه، برخی زنان وابسته به منطقه قلعه و ارتشیهای طرفدار شاه بودند؛ طرفداران مصدق نیز این دسته را اراذل و اوباش و شاه را کودتاچی می نامند و البته عناصر وابسته به آمریکا در ارتش نیز، تأثیرات خود را داشتند. خلاصه اینکه این تعبیر که مردم صبح درود بر مصدق می گفتند و شب مرگ بر مصدق، تعبیر غلطی است و این مردم، آن مردم نبودند.
    احتمالا حق با شماست علی الظاهر گروه صبح با گروه بعد از ظهر یکی نبوده اند ولی متاسفانه درد همینجاست که بعد از شصت و پنج سال این جمله انقدر تکرار شده که مانند ضرب المثلی در جامعه جای خود را باز کرده آنچنان که بارها شنیده ایم می گویند این ملت همان ملتی هستند که صبح شعار زنده باد مصدق مي‌دهند و بعدازظهر شعار مرگ بر مصدق
    حادثه ای که هزاران شاهد و ناظر داشت هر مفسری به نوعی تفسیر و هر مورخی به طریقی تطبیق نمود
    بقول شما این مطلب هم مصداق نشر اکاذیب است دروغی که بعد از اینهمه سال هنوز بسیاری بر آن باور دارند و این باور در بسیاری از امور اجتماع نقش منفی خود را نمایانده است

نوشته
    67
    مورد تشکر
    156 پست
    حضور
    3 روز 22 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

کتاب «لایک ممنوع» اثر سیدبشیر حسینی با هدف معرفی زودباوری در فضای مجازی و راهکارهای رهایی از آن روانه بازار نشر شد.

نوشته
    29,649
    مورد تشکر
    40,796 پست
    حضور
    123 روز 15 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط J-AVAD نمایش پست
    کتاب «لایک ممنوع» اثر سیدبشیر حسینی با هدف معرفی زودباوری در فضای مجازی و راهکارهای رهایی از آن روانه بازار نشر شد.
    سلام

قرآن هم یک آیه بسیار زیبا داریم که مردم که به دیدار پیامبر خدا(ص) می رفتند ایشان را اذن یعنی گوشی به زبان خودمون می دانستند یعنی هرکس هرحرفی می زند قبول می کند و اعتراض و رد و شکایتی ندارد

که خداوند هم جوابشون می ده این گوشی بودن و حرف شنویی پیامبر خدا(ص) برای شما بهتراست

به آیه ۶۱ سوره توبه "آیه تصدیق" و یا "آیه اُذُن" می گویند:"و منهم الذین یؤذون النبی و یقولون هو أذن قل أُذُن خیر لکم یؤمن بالله و یؤمن للمؤمنین و رحمة للذین ءامنوا منکم والذین یؤذون رسول الله لهم عذاب ألیم؛
    [۱]

از آنان کسانی هستند که پیامبر را آزار می دهند و می گویند:"او آدم خوش باوری است ! " بگو:"خوش باور بودن او به نفع شما است ! (ولی بدانید) او به خدا ایمان دارد؛و (تنها) مؤمنان را تصدیق می کند، و رحمت است برای کسانی از شما که ایمان آورده اند!" و آن ها که رسول خدا را آزار می دهند، عذابی دردناک دارند ".

صفحه 3 از 6 نخست 12345 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری