صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چقدر در برابر باز نشر مطالب مسئولیم؟

نوشته
    157
    مورد تشکر
    298 پست
    حضور
    17 روز 8 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    32

چقدر در برابر باز نشر مطالب مسئولیم؟

سلام. مدتی پیش شاهد بودیم که وقتی یکی از شخصیتهای مشهور، عکسی را از یک صفحه جعلی در یکی از شبکه های اجتماعی بازنشر کرد، این عمل او، منجر به قتل یک روحانی شد. به نظر شما، این شخصیت مشهور تا چه اندازه، در این قتل، مقصّر است؟
    با صبا در چمن لاله سحر می‌گفتم/////////که شهیدان که‌اند این همه خونین کفنان

گفت حافظ من و تو محرم این راز نه‌ایم/////از می لعل حکایت کن و شیرین دهنان

نوشته
    579
    مورد تشکر
    1,442 پست
    حضور
    12 روز 23 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    عجیب است گفتار شما جایی که میفرمایید: ( این عمل او، منجر به قتل یک روحانی شد.) واقعا چه راحت قضاوت می کنید جالب است که از یک طرف می فرمایید عمل او منجر به قتل شد و از طرف دیگر می پرسید: ( این شخصیت مشهور تا چه اندازه، در این قتل، مقصّر است؟)

نوشته
    157
    مورد تشکر
    298 پست
    حضور
    17 روز 8 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    32

نقل قول نوشته اصلی توسط sistani نمایش پست
    سلام
    عجیب است گفتار شما جایی که میفرمایید: ( این عمل او، منجر به قتل یک روحانی شد.) واقعا چه راحت قضاوت می کنید جالب است که از یک طرف می فرمایید عمل او منجر به قتل شد و از طرف دیگر می پرسید: ( این شخصیت مشهور تا چه اندازه، در این قتل، مقصّر است؟)
    سلام. متوجه منظور شما نمیشم. من چه قضاوتی کردم، که می گویید «واقعا چه راحت قضاوت می کنید»؟

نوشته
    579
    مورد تشکر
    1,442 پست
    حضور
    12 روز 23 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Shaparak1398 نمایش پست
    سلام. متوجه منظور شما نمیشم. من چه قضاوتی کردم، که می گویید «واقعا چه راحت قضاوت می کنید»؟
    شما میفرمایی این عمل او منجر به قتل یک روحانی شد
    این یعنی یک قضاوت ایا می توانید این ادعا را ثابت کنید
    ایا مطمئنید قاتل بواسطه خواندن پیام خانم افشار مرتکب قتل شده و از کانالی دیگر در جریان ان تویت تقلبی قرار نگرفته است یا دلیل دیگری برای قتل نبوده

نوشته
    157
    مورد تشکر
    298 پست
    حضور
    17 روز 8 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    32

شما میفرمایی این عمل او منجر به قتل یک روحانی شد
    این یعنی یک قضاوت ایا می توانید این ادعا را ثابت کنید
    ایا مطمئنید قاتل بواسطه خواندن پیام خانم افشار مرتکب قتل شده و از کانالی دیگر در جریان ان تویت تقلبی قرار نگرفته است یا دلیل دیگری برای قتل نبوده
    بله شاید من باید تعبیرم را اصلاح کنم. ولی باید قبول کرد که وقتی یک سلبریتی با نزدیک به دویست و پنجاه هزار دنبال کننده در توئیتر، یک توئیت تقلبی را بازنشر می دهد، احتمال رسیدن این مطلب به دست چنان شروری، خیلی بیشتر می شود. من نمی گویم بازنشر ایشان، علت تامه برای قتل آن روحانی است، ولی آیا ما نباید در برابر آنچه بازنشر می دهیم احساس مسئولیت کنیم؟

نوشته
    579
    مورد تشکر
    1,442 پست
    حضور
    12 روز 23 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Shaparak1398 نمایش پست
    بله شاید من باید تعبیرم را اصلاح کنم. ولی باید قبول کرد که وقتی یک سلبریتی با نزدیک به دویست و پنجاه هزار دنبال کننده در توئیتر، یک توئیت تقلبی را بازنشر می دهد، احتمال رسیدن این مطلب به دست چنان شروری، خیلی بیشتر می شود. من نمی گویم بازنشر ایشان، علت تامه برای قتل آن روحانی است، ولی آیا ما نباید در برابر آنچه بازنشر می دهیم احساس مسئولیت کنیم؟
    بله ما در مقابل انچه بازنشر میدهیم و انچه می گوییم مسئولیم
    من خانم افشار را نمی شناسم و در مورد ایشان و طرز فکر و سابقه او اطلاع کافی ندارم بطوری که اگر شما عکسی به من نشان بدهی و بگویی کدامیک مهناز افشار است می گویم نمی دانم ولی برایم سخت است که ببینم افراد به این راحتی در مورد دیگران قضاوت می کنند چرا که اصل بر برائت است مگر این که خلاف آن ثابت شود لذا برای انکه بتوان به سوال شما مبنی بر اینکه 《 به نظر شما، این شخصیت مشهور تا چه اندازه، در این قتل، مقصّر است؟》پاسخ داد لازم است ان متن جعلی و پاسخی که خانم افشار به ان داده را در اینجا منعکس فرمایید تا دوستان انها را بررسی نموده و مستندا اظهار نظر فرمایند

نوشته
    67
    مورد تشکر
    152 پست
    حضور
    3 روز 22 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و عرض ادب؛
    از نشر مطالب جعلی و سطحی که منبع و مصدری ندارد خودداری نمائیم.
    باید با حساسیت و وسواس مطالب را نقل و ثبت نمائیم.
    نباید هر چیزی که برداشت شخصی خودمان است تحویل فضای مجازی دهیم.
    هر کسی از هر جایی و با هر مطلبی نمی تواند ابراز نظر نماید.
    کاربران و خوانندگان نباید هر مطلبی را از هر کسی بگیرند؛بلکه باید به منبع و ماخذ آن حساس باشند و در مورد گوینده و نویسنده آن،دقت لازم را داشته باشند.
    چرا که روایت های بدون ادله محکم و متقن باعث ایجاد هرج و مرج در جامعه و تشویش اذهان عمومی می شود.
    من مخالف ابراز نظر در هر مقوله ايي هستم که نیازمند صلاحیت تخصصی و اِشراف كامل فرد صاحب نظر در تمام ابعاد مساله است.
    وقتي رخدادي رقم مي خورد ، به اين سادگي قابل تحليل نيست. حتماً و قطعاً زواياي پنهانی دارد كه ابراز نظر بدون اطلاع از اين مقوله هرگز امر صحيح و عقلائي نيست.
    مرجع بررسي و قضاوت در قانون مشخص است و ما نبايد احساسي و جانبدارانه تن به اين دخالت ها بدهيم. وقتي زواياي پنهان موضوع برايم روشن نيست و صلاحيت ورود به اين موارد را ندارم پس حق ندارم موضع و نظري را ابراز كنم.
    بايد اجازه داد تا مراجع صاحب صلاحيت اعلام نظر کنند.

نوشته
    579
    مورد تشکر
    1,442 پست
    حضور
    12 روز 23 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

صحبت که به اینجا کشید ایرادی ندارد که قبل از ختم کلام با برخی از قوانین مجازات اسلامی اشنا شویم
    طبق ماده ۲ قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392، هر رفتاری اعم از فعل یا ترک فعل که در قانون برای آن مجازات تعیین شده است، جرم محسوب می‌شود. حال اگر جرم به وسیله چند نفر تحقق یابد، با سه مفهوم «معاونت در جرم»، «مشارکت در جرم» و «مباشرت در جرم» روبه‌رو خواهیم بود.
    مباشر در جرم کسی ا‌ست که عملیات اجرایی جرم را به تنهایی یا با مشارکت افراد دیگر مرتکب شود و آن عمل مجرمانه مستند به رفتار و فعل آن فرد یا افراد باشد.
    مشارکت در جرم نیز به حالتی گفته می‌شود که از مجموعه اقدامات دو یا چند نفر، جرمی محقق شود، که به ارتکاب فعلی از افعال اصلی جرم توسط هر یک از مجرمان، عنوان شرکت در جرم اطلاق می‌شود. به ‌طور مثال در مورد قتل، در صورتی که کسی دست و پای مقتول را نگه دارد تا دیگری به وسیله‌ای او را به قتل برساند، مشارکت در جرم به وقوع پیوسته است.
    قانونگذار مجازات اسلامی در سال 1392، شریک جرم را در ماده 125 چنین تعریف کرده است: هر کس با شخص یا اشخاص دیگر در عملیات اجرایی جرمی مشارکت کند و جرم، مستند به رفتار همه آنها باشد خواه رفتار هر یک به تنهایی برای وقوع جرم کافی باشد خواه نباشد و خواه اثر کار آنان مساوی باشد خواه متفاوت، شریک در جرم محسوب می‌شود و مجازات او مجازات فاعل مستقل آن جرم است.
    و در نهایت معاونت در جرم در جایی تحقق می‌یابد که فرد یا افرادی بدون اینکه در تحقق فعل مجرمانه دخیل باشند، در سایر مراحل مختلف جرم، ایفای نقش می‌کنند. به‌طور مثال معاون جرم شخصی ا‌ست که ابزار و آلات جرم را مهیا می‌کند و در اختیار مباشر یا شرکای جرم قرار می‌دهد.
    ماده ۴۳ قانون مجازات اسلامی ایران چنین می گوید:
    اشخاص زیر معاون جرم محسوب و با توجه به شرایط و امکانات خاطی و دفعات و مراتب جرم و تأدیب از وعظ و تهدید و درجات تعزیر، تعزیر می‌شوند:
    هر کس دیگری را تحریک یا ترغیب یا تهدید یا تطمیع به ارتکاب جرم نماید و یا به وسیله دسیسه و فریب و نیرنگ موجب وقوع‌ جرم شود.هر کس با علم و عمد وسایل ارتکاب جرم را تهیه کند و یا طریق ارتکاب آن را با علم به قصد مرتکب ارائه دهد.هر کس عالماً و یا عامداً وقوع جرم را تسهیل کند.
    تبصره ۱: برای تحقق معاونت در جرم وجود وحدت قصد و تقدم و یا اقتران زمانی بین عمل معاون و مباشر جرم شرط است‌.

انطور که من از این قوانین برداشت می کنم در قتل پیش امده خانم افشار نه مباشرت داشته و نه مشارکت چرا که این دو عنوان مربوط به کسانی می شود که مستقیما در وقوع قتل حضور داشته و قتل را انجام داده باشند و اگر از بابت معاونت در جرم بخواهیم بررسی کنیم با توجه به تبصره ۱ باید وحدت قصد بین خانم افشار و قاتل ثابت شود

9. تشکرها 3

نوشته
    157
    مورد تشکر
    298 پست
    حضور
    17 روز 8 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    32

بله ما در مقابل انچه بازنشر میدهیم و انچه می گوییم مسئولیم
    من خانم افشار را نمی شناسم و در مورد ایشان و طرز فکر و سابقه او اطلاع کافی ندارم بطوری که اگر شما عکسی به من نشان بدهی و بگویی کدامیک مهناز افشار است می گویم نمی دانم ولی برایم سخت است که ببینم افراد به این راحتی در مورد دیگران قضاوت می کنند چرا که اصل بر برائت است مگر این که خلاف آن ثابت شود لذا برای انکه بتوان به سوال شما مبنی بر اینکه 《 به نظر شما، این شخصیت مشهور تا چه اندازه، در این قتل، مقصّر است؟》پاسخ داد لازم است ان متن جعلی و پاسخی که خانم افشار به ان داده را در اینجا منعکس فرمایید تا دوستان انها را بررسی نموده و مستندا اظهار نظر فرمایند
    البته من به کل اسمی از کسی نمی آورم. در یک قتل، قصور می تواند بین افراد تقسیم شود. پلیسی که شرور را دو سال تمام علیرغم بازنشر دائمی عکس با اسلحه دستگیر نکرده است، که سلبریتی مورد نظر به همین مسئله هم اشاره و اعتراض کرده است، سطحی از قصور را دارد؛ کسی که صفحه جعلی را ساخته است سهمی دارد، کسانی که با بازنشر این مطلب باعث التهاب شده اند سهمی دارند، و البته قاتلی که گلوله را شلیک کرده است، سهم خاص خود را که بیشترین سهم است، داشته است. پس انتشار دهندگان هم، سهمی از این مسئله می برند و نمیتوان آنها را بی تقصیر دانست، هر چند سهم قصور قاتل از همه بیشتر است، و قصور دیگران مانع از حکم قصاصش نمیشد که البته به دلیل کشته شدنش در درگیری، این حکم قابل صدور نیست.

اینکه اصل صفحه چه محتوایی داشته و ایشان چه پاسخی داده اند، بازنشرش مفید است، ولی فکر کنم مدیریت سایت زیاد از این کار خوشش نیاید، و من هم به همین دلیل از ابتدا اسمی از ایشان نیاوردم، زیرا این سایت، یک هویت حقوقی دارد و اگر از کسی اسمی برده شود، برای آن شخص اعادۀ حیثیت به سرعت قابل پیگرد خواهد بود. ما اینجا هیئت منصفه دادگاه نیستیم تا قضاوت کنیم، لذا من مسئله را به صورت عام و کلی گفتم، و شخص خاصی را نام نبردم.

حساسیت روی بازنشر ایشان از این جهت اهمیت داشت که ایشان هم شخص معروفی بودند و هم پیج پربازدیدی داشتند، و این بازنشر باعث شد که این مطلب بازخورد بالاتری داشته باشد، ولی کسی ایشان را عامل اصلی قتل نمی داند ولی دوستان قاتل هم اذعان داشته اند که دیدن همین پیجی که ایشون بازنشرش دادن باعث غیرتی شدن آن شرور و وقوع این حادثه شده است.

نوشته
    157
    مورد تشکر
    298 پست
    حضور
    17 روز 8 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    32

نقل قول نوشته اصلی توسط J-AVAD نمایش پست
    با سلام و عرض ادب؛
    از نشر مطالب جعلی و سطحی که منبع و مصدری ندارد خودداری نمائیم.
    باید با حساسیت و وسواس مطالب را نقل و ثبت نمائیم.
    نباید هر چیزی که برداشت شخصی خودمان است تحویل فضای مجازی دهیم.
    هر کسی از هر جایی و با هر مطلبی نمی تواند ابراز نظر نماید.
    کاربران و خوانندگان نباید هر مطلبی را از هر کسی بگیرند؛بلکه باید به منبع و ماخذ آن حساس باشند و در مورد گوینده و نویسنده آن،دقت لازم را داشته باشند.
    چرا که روایت های بدون ادله محکم و متقن باعث ایجاد هرج و مرج در جامعه و تشویش اذهان عمومی می شود.
    من مخالف ابراز نظر در هر مقوله ايي هستم که نیازمند صلاحیت تخصصی و اِشراف كامل فرد صاحب نظر در تمام ابعاد مساله است.
    وقتي رخدادي رقم مي خورد ، به اين سادگي قابل تحليل نيست. حتماً و قطعاً زواياي پنهانی دارد كه ابراز نظر بدون اطلاع از اين مقوله هرگز امر صحيح و عقلائي نيست.
    مرجع بررسي و قضاوت در قانون مشخص است و ما نبايد احساسي و جانبدارانه تن به اين دخالت ها بدهيم. وقتي زواياي پنهان موضوع برايم روشن نيست و صلاحيت ورود به اين موارد را ندارم پس حق ندارم موضع و نظري را ابراز كنم.
    بايد اجازه داد تا مراجع صاحب صلاحيت اعلام نظر کنند.
    سلام و عرض ادب. همانطور که در پستهای قبلی گفتم، این بحث برای محاکمه کردن کسی نیست. بحث توجه به همین مسئولیتهاست که افراد مشهور و پرطرفدار باید بیشتر پیرامون آن دقت کنند و بدانند بازنشر یک خبر جعلی می تواند چه عواقبی برای دیگران داشته باشد. مسلماً اگر ایشان به لحاظ حقوقی مقصر بود، همان یک هفته پیش که به ایران بازگشت، دستگیر می شد یا حداقل احضاریه ای دریافت می کرد، ولی دیدیم که ایشون خیلی راحت به کشور برگشتن. امّا این هم نباید فراموش بشه، که ما باید در سطحی به این بازنشرها اعتراض کنیم، که مانع بازنشرهای مشابه، آن هم از سوی افراد مشهوری مثل ایشان بشویم.

صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری